Çok çeşitli suni kaplama malzemelerine rağmen, doğal ürünler popülerliğinin zirvesinde kalmaya devam ediyor. Yüzyıldan yüzyıla kadar ahşap, inşaat ve kaplama için kullanılmıştır. Yapı ve kaplama malzemelerinin üretiminde çeşitli ahşap türleri kullanılmaktadır..

Sedir astarı özellikle yaygındır.. Bu tür bir kaplama, güzelliği, pratikliği ve güvenilirliği başarıyla birleştirir. Malzeme çeşitli odaları dekore etmek için kullanılır..

özellikler

Sedir, birçok faydası nedeniyle uzmanlardan yüksek not aldı. Çeşitliliğin ana özelliği, eşsiz iyileştirici özellikleri ve hoş aromasıdır. Ahşabın yapısı nedeniyle sedir, diğer birçok çeşidin yoksun olduğu çürümeye karşı mükemmel bir dirence sahiptir..

Doğal malzemenin rengi çeşitlidir. Soluk, nötr bir gölgeden kırmızımsı-sarı bir renk tonu ile koyu ve belirgin bir renge. Yıllık halkalar göze çarpar, ancak çarpıcı değildir, bu da ahşabı çam ve diğer iğne yapraklı türlere kıyasla daha zarif ve düzenli kılar..

Sedir astarı birinci sınıf bir malzeme olarak kabul edilir. Kanada çeşidinden ürünler, benzersiz nitelikleri ve yüksek teknik özellikleri nedeniyle özellikle takdir edilmektedir. Sedir döşeme tahtası, dayanıklı, pratik ve asil malzeme bilenler için en iyi seçimdir. Panellerin kullanım ömrü 100 yıldır..

Uygulamalar

Günümüzde sedir çeşitli inşaat alanlarında aktif olarak kullanılmaktadır, ancak ürün özellikle saunaların, kızılötesi kabinlerin ve banyoların iç dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanlarda çeşit, tıbbi özelliklerini ve hoş kokusunu ortaya çıkarabilir ve gösterebilir. Sedir kısa sürede ısınır ve odayı uzun süre sıcak tutar..

Çoğu zaman, paneller 15×96 ve 12×96 mm boyutlarında kullanılır..

Ahşabın yüksek düzeyde ısı yalıtımı vardır, bu nedenle ısıtmadan önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Özel aroması buhar odasında rahat ve dinlendirici bir atmosfer yaratır. Sedir bileşimi, aroması vücudun genel durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan ve stresi azaltan esansiyel yağlar içerir..

Artık sedir, binaların iç (iç) ve dış dekorasyonunda (cepheler) aktif olarak kullanılmaya başlandı.. Etkileyici renk ve doku, tasarıma doğallık ve doğallık notları getirir ve genel kompozisyonu yüceltir.

Sedir kaplama malzemesinin üç derecesi vardır.

 • Ekstra. Bu üst sınıf bir astardır. Malzemede en küçük kusurlar bile (çatlaklar, budaklar, oluklar vb.) olmamalıdır. Mağazalara gönderilmeden önce, hurda seviyesini azaltmak için özel bir teknik kullanılarak terbiye işlenir..

  • Euro astar. Ürün, Avrupa’da onaylanmış kalite standartlarına uygun olarak üretildiği için bu ismi almıştır. Astarın ayırt edici özellikleri, olukların derinlemesine yerleştirilmesi, havalandırma kanallarının varlığı ve doğru geometridir. Pürüzsüz tasarım, büyütülmüş bir başak ve sırt ile elde edilir. Uygun maliyet ve kalite kombinasyonu nedeniyle, bu tip bir kaplama tüketiciler arasında en popüler olanıdır..

  • Sakinlik. Üçüncü tip, pürüzlü dikişler ve diğer göze çarpan eklemler olmadan homojen bir kaplama düzenlemenin mümkün olduğu, başak tarafında bir rafa sahip değildir. Kereste, doğal güzelliğin, yüksek estetiğin ve mükemmel kalitenin uzmanları arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır..

  Bitirme işleme çeşitleri

  Sedir astarı çeşitli şekillerde işlenir.

  • Vernikler ve boyalar. Ahşap koruyucu boya ve vernik ile kaplanmıştır. İşleme, ahşabın doğal güzelliğini vurgulamaya ve kaplamayı uzun süre korumaya yardımcı olacaktır..
  • Maslovski. Bu kompozisyonun yardımıyla sadece ahşabın büyüleyici rengini değil, aynı zamanda muhteşem aromasını da koruyabilirsiniz..
  • fırçalama. Teknik, yapay yaşlandırma nedeniyle ağaca daha sağlam ve zarif bir görünüm kazandırmak gerektiğinde kullanılır. İşlemden sonra, fırçalanmış astar tüm performans özelliklerini korur..

  Avantajlar

  Sedir kerestesinin birçok faydası vardır.

  • Kuvvet. Yüksek kaliteli sedir astarı, tüm hizmet ömrü boyunca kalan artan bir güç endeksine sahiptir. Binaların büzülmesiyle bile, güçlü ve uzun süreli yüklere dayanma kabiliyeti nedeniyle malzeme şeklini koruyacaktır..
  • Isı yalıtımı. Buhar odalarını kaplamak için ahşabın kullanılması sayesinde mükemmel ısı yalıtım özellikleri. Böyle bir kaplama malzemesi ile dekore edilmiş bir odada, sabit bir mikro iklimi korumak kolaydır. Sedir çabucak ısınır, ancak tersi işlem birçok kez daha yavaştır. Bu bağlamda, sedir diğer türlerden daha üstündür, sadece karaçamdan sonra ikinci sıradadır..
  • Yoğunluk. Sedir düşük bir yoğunluğa sahiptir. Bu özellik basit işlemeyi gösterir. Ve ayrıca malzeme iyi havalandırılmış.

  • Çürümeye karşı direnç. Sedir astarında paslandırıcı süreçlerin gelişme olasılığı minimumdur. Ahşabın küf ve çürümeden olumsuz etkilendiği düşünülürse bu inanılmaz bir özelliktir. Sedir, nem ve nemin liflere nüfuz etmesine izin vermeyen reçineler açısından zengindir. Ayrıca ahşap, büyük miktarda doğal antiseptik – thujaplicin içerir. Bu bileşen, bakterilerin astarın yüzeyinde veya ahşap liflerinin içinde büyümesini engeller. Bu özelliğinden dolayı banyo, buhar odaları ve yüzme havuzları bazında kaplama malzemesi kullanılabilir..

  • Sağlık için fayda. Sedir iyileştirici özellikleri ile bilinir. Sedir fıçı tahtası ile kaplı bir banyo veya saunada zaman geçirmek, vücut üzerinde özel bir iyileştirici etkiye sahiptir. Malzeme, kronik hastalıklardan muzdarip insanların durumunu iyileştirir. Bu etki, buharları bir bütün olarak vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan uçucu yağların zengin içeriği ile ilişkilidir..

  Kaplama, herhangi bir buhar odasını bir aromaterapi merkezine dönüştürecektir. Yağ buharlarının kardiyovasküler ve sinir sisteminin çalışması üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ama aynı zamanda akciğer ve solunum yolu hastalıklarının tedavisi için de etkili bir tedavidir..

  Biyoenerji uzmanları, bu cinsin, ahşabın iyileştirici etkisinin artması nedeniyle insan aurasıyla teması ayarlama konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olduğunu iddia ediyor..

  • zarif görünüm. Sedir kaplama malzemesi asalet, şıklık ve sofistike ile ilişkilidir. Ahşabın ince taneli bir yapısı vardır ve yağ mumu ile kaplandıktan sonra inanılmaz bir şekilde dönüşür. Paneller, pahalı bir tekstil malzemesinin etkileyici dokusunu elde ediyor.

  Yüksek düzeydeki tasarımcılar, birçok tonu nedeniyle ahşabı not ettiler. Zengin çeşitlilik, iç mekan stiline ve kişisel tercihlere bağlı olarak ideal seçeneği seçmeyi mümkün kılar. Adına rağmen, altın tonlarında astar yapmak için Kanada kırmızı sedir kullanılır..

  • Güvenilirlik. Yukarıda belirtilen ahşap türünden yapılan kaplama, en güvenilir kaplama malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Dayanıklılık açısından kaliteli ürünler metal ile bile karşılaştırılabilir.
  • stil. Panel kurulum süreci sadece hoş izlenimler ve olumlu duygular bırakacaktır. Kurulum ve sabitleme sırasında astar çatlamaz ve önemli mekanik yüklere dayanabilir.
  • Güvenlik. Astar doğal malzemeden yapılmıştır. Çevreye, insanlara ve hayvanlara herhangi bir tehlike oluşturmayan tamamen çevre dostu bir üründür. Alerjisi olanlar ve sağlığı kötü olan kişiler için doğal ahşap kaplama önerilir..

  eksiler

  Ürünün sayısız avantajına rağmen, bitirmenin dezavantajları vardır. Önemli bir dezavantaj, yüksek fiyattır. Doğal ahşaptan yapılan ürünler her zaman pahalı olmuştur ve bu tür ahşabın nadirliği göz önüne alındığında, yüksek maliyet oldukça haklıdır. İkinci faktör yanıcılıktır. Açık alevle temas yangına neden olabilir..

  Gördüğünüz gibi, dezavantajlar önemsizdir, ancak tamamen büyük bir avantajlar listesiyle kaplıdır..

  Çeşit çeşitleri

  Astar üretimi alanında iki tür ahşap kullanılmaktadır. Her türün kendine özgü özellikleri ve bireysel özellikleri vardır..

  Kanada sediri

  Bu büyük ağaç Kanada’da yetişir. Ayrıca Kuzey Amerika’yı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgelerini çeşitliliğin anavatanı olarak görüyor. Çok eski zamanlardan beri binalarda olduğu kadar tekne, tabak ve diğer ev gereçlerinin imalatında da kullanılmıştır. Ahşabın dokusu, yüksek mukavemetine rağmen özellikle hassas ve yumuşaktır. Bir sınıftaki malzemenin rengi önemli ölçüde değişebilir ve açık tonlardan kalın çikolata renklerine kadar değişebilir..

  Birinci sınıf kaplama Kanada sedirinden yapılmıştır. Kuzey Amerika çeşidi, mükemmel teknik özellikleri, tıbbi nitelikleri, mükemmel aromayı ve çekici görünümü birleştirir. Kanada sedir astarı sadece banyo ve saunaları süslemek için değil, aynı zamanda pahalı yatlar için de kullanılır..

  Yetişkin bir ağacın yüksekliği, 4-5 metre çapında 60 metreye ulaşabilir. Kanada sediri uzun karaciğerlidir. En eski temsilcisi yaklaşık 1200 yaşında.

  Sibirya (Altay) sediri

  Sonsuz Altay ormanlarının ana varlığı Sibirya sediridir. Ama aynı zamanda bu çeşitlilik adını da taşır – Sibirya sedir çamı. Kaplama malzemelerinin üretiminde 400 yaşın üzerindeki ağaçlar kullanılmaktadır. Gövde çapı 3 metre olmalıdır. Ahşap, etkileyici ve şık asil iç mekanlar yaratmak için kullanılır.

  Bu sınıftan kaplama, hem dış hem de iç işler için aktif olarak kullanılır.. Altay sedir fıçı tahtası ile süslenmiş duvarlar düz bir yüzeye sahiptir. Bu sınıfın bir özelliği, mükemmel ses geçirmezlik nitelikleridir – gürültü yansımasının neredeyse %100 etkisi.

  Ahşap, çeşitli işleme yöntemlerine kolayca uyum sağlar. Çalışmada hem manuel teknikler hem de özel elektrikli aletler kullanılmaktadır..

  İncelemeler

    Sedir astarı uzun süredir iç dekorasyon alanında kullanılmaktadır. Bu bağlamda, internette birçok ürün incelemesi toplanmıştır. Deneyimli alıcıların ve uzmanların görüşlerini analiz ettikten sonra, bunun güvenilir, şık ve dayanıklı bir malzeme olduğu sonucuna varabiliriz. İncelemelerin çoğu (yaklaşık% 90) olumlu. Tüketiciler, kaplama malzemesinin yukarıdaki tüm avantajlarını takdir etti.

    Negatif geri bildirim de mevcut. Bazıları, diğer ahşap türlerinden daha karlı seçeneklerin tercih edilmesini önererek, kaplamaya bu tür miktarları harcamanın tavsiye edilmediğine inanıyor..

    Aşağıdaki videoyu izleyerek sedir astarı hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..