Çok çeşitli kaplama malzemeleri arasında seramik karolar, yüksek nemli odalar için en pratik kaplamalardan biridir. Bugün yaygın ve tanıdık bir malzemedir. Özgünlük ve ayrıcalık isteyenler için, mozaik teknolojisini düşünmeyi öneriyoruz: birlikte orijinal süslemeler ve sanat tuvalleri oluşturan küçük kaplama malzemelerine sahip kaplama yüzeyleri..

Ne olduğunu?

Mozaik, çok eski zamanlardan beri bilinen dekoratif ve uygulamalı sanat alanlarından biridir. Geniş anlamda mozaik, çeşitli küçük parçacıklar kullanılarak oluşturulmuş bitmiş bir resimdir. Çoğu zaman, görüntü için parçacıklar homojen, yaklaşık olarak aynı boyutta alınır. Bugün, mozaik tuval için malzeme olarak seramik parçaları kullanılıyor..

Mozaik deseni iki şekilde oluşturulur. İlk seçenek, iç mekanları süslemek ve binaların cephelerini kaplamak için uzun süredir kullanılmaktadır. Hazırlanmış yumuşak bir yüzeyde (toprak) bir çizimin çizimine talaş parçalarının uygulanmasını içerir. Astar kireç, mastik, çimento veya balmumu olabilir. İkinci yöntem daha moderndir ve çiplerin ayrı bir tuvale (kumaş, kağıt, ağ) ilk uygulamasını içerir. Bundan sonra, tuval duvara bağımsız bir kaplama malzemesi olarak tutturulur..

biraz tarih

Mozaik sanatı bir bin yıldan daha eskilere dayanmaktadır. Arkeolojik kazılar, mozaik parçalarının MÖ III-IV. binyıla ait olduğunu göstermektedir. Bunlar, bina cephelerinin korunmuş parçaları, binaların iç dekorasyonu, ev eşyaları (tabletler, kutular). Mozaik tekniğinin yaygınlığı kolayca açıklanabilir. Bu ucuz bir bitirme yöntemidir, ayrıca dayanıklı ve güzeldir..

Eski zamanlarda, ana inşaat yöntemi monolitik taş blokların işlenmesi olduğunda, küçük taş parçalarından katlanır paneller ve resimler daha ucuzdu. Mozaikler sarayların, katedrallerin ve kamu kurumlarının cephelerini ve iç odalarını süsledi. Odanın dekorasyonuna ayrı bir lüks katan yarı değerli cilalı taşlar kullanılmıştır..

Modern dünyada mozaik alaka düzeyini kaybetmedi. Geçen yüzyılın ortalarından kalma mozaik süslemeler, devlet kurumlarının, metro istasyonlarının ve yeraltı geçitlerinin dekorasyonunda bulunabilir. Mozaik resimlerine her dönem kendi süslerini getirmiştir..

özellikler ve faydalar

Mozaik kanvasın küçük elemanları nedeniyle, yöntem ulaşılması zor yüzeyler de dahil olmak üzere herhangi biriyle yüzleşmek için uygundur. Büyük karolarla yaklaşmanın zor olduğu yerlerde, ızgaradaki mozaik desen mükemmel uyum sağlar. Bunlar, sütunların, nişlerin, düzensiz geometrili yapıların dışbükey parçaları olabilir.. Yüzey kusurlarını gizleme yeteneği, mozaiğin ana özelliği ve ana avantajıdır..

Yatay, dikey düzensizlikler ve kusurlar genellikle sert malzemelerle yüksek kaliteli finisaj yapmaya uygun değildir. Mozaik ağ, tüm iç mekana çekicilik katarak bu tür sorunları çözmenize olanak tanır. Bakımı kolaydır, temizlik maddelerinden ve ıslak işlemeden korkmaz. Seramik mozaiğin diğer avantajlarının yanı sıra, birkaç.

Kuvvet

Birçok küçük parçacığın bağlanması nedeniyle, mozaik seramik karolar, geleneksel boyuttaki bir analogdan daha fazla strese ve mekanik hasara karşı dayanıklıdır. Sıradan karolar, yanlışlıkla vurulursa, malzemenin her yerinde çatlayabilir veya kırılabilir..

Birbirinden ayrılmış küçük mozaik parçaları darbelere daha iyi dayanır.

Düşük kayganlık

Mozaik yongaları arasındaki derzleri doldurmak için kullanılan harç sayesinde karolar üzerlerine nem girdiğinde bile daha az kaygan hale gelir..

Tasarım ve renkler

Sunulan seçenekler ve modeller arasında her zevke, boyuta ve cüzdana uygun bir mozaik kanvas seçmek hiç de zor olmayacak..

Seramik mozaiklerin dezavantajları, geleneksel seramik karolara kıyasla artan maliyetlerini içerir. Bunun nedeni, desen setinin karmaşıklığı ve üründeki küçük parçaların sayısıdır. Mesh seramik parçalar, ulaşılması zor yüzeylere uygulanmaya uygundur. Bu nedenle, malzemenin fiyat ve yeteneklerinin oranı kendini tamamen haklı çıkarır..

Bu kaplama yönteminin bir başka dezavantajı, kurulumun göreceli karmaşıklığıdır. Bir mozaik ağ ile profesyonelce çalışmak ve bir odayı yüksek kalitede dekore etmek için belirli becerilere ve deneyime ihtiyacınız var..

Bu nedenle, uzmanlar kurulum sürecini önceden incelemenizi tavsiye eder. Bu görevle kendi başınıza başa çıkıp çıkamayacağınızı veya işi ustalara emanet etmenin daha iyi olduğunu anlamalısınız..

Modül türleri

Tek tek mozaik parçacıklarının hacimsel bir yüzeye yerleştirilmesi işlemi modern bir insan için çok zahmetli bir iş olduğundan, hazır montajlı mozaik parçaları ile özel modüller oluşturulmuştur. Bu, yükleme işlemini büyük ölçüde basitleştirir ve resim yüklerken renk hatalarını önler. Türe göre, modüller 2 türe ayrılır.

Geleneksel

Mozaik talaşları daha büyük kil karolara zaten uygulandı, bitmiş kaplama malzemesi yüzeye normal karo döşeme yöntemiyle uygulandı..

Cipsler, duvar kağıdını yapıştırırken olduğu gibi bir rulo yuvarlayarak yüzeyi kaplamalarına izin veren esnek bir taban (fiber ağ veya kağıt) üzerine uygulanır..

Formlar

Modern hat içi üretimde mozaiğin şekli genellikle standarttır.. O olabilir:

 • dikdörtgen;
 • Meydan;
 • üçgensel;
 • oval;
 • yuvarlak.

Altıgen petek şekli özellikle çekicidir. İç mekana alışılmadık bir görünüm verir, dışbükey kabartmalı bir yüzey hissi yaratır. Bu tür karolar daha çok yüksek teknoloji veya modern tarzlarda kullanılır. Belirli bir renk düzeninde iç mekana fütüristik bir görünüm kazandırır. Eski süsleri stilize etmek, eski veya retro tarzda mozaikler oluşturmak için standart altı daha iyidir (farklı boyut ve şekillerde kırık seramik parçaları).

Kalıpları kendiniz çıkarmak, büyüleyici ama özenli bir iştir. Bu nedenle farklı renkteki kırıklardan satılık hazır karo seçenekleri bulunmaktadır..

Boyutlar (düzenle)

Standart karo ölçüleri 20×20 mm adettir. Ancak bu rakam 10 ila 100 mm arasında değişebilir. Çipler ne kadar küçükse, son görüntü o kadar keskin olur. Burada dijital bir görüntüdeki piksellere bir benzetme yapılabilir. Öğelerin doğru çizimine sahip resimler için en küçük öğeleri kullanın.

Blok-modülün boyutları 30×30 cm arasında değişmekle birlikte, hacimsel yüzeylerin tasarımı söz konusu olduğunda daha büyük olabilirler..

Yüzey dokusu

Malzemenin görünümü herhangi bir şey olabilir ve yüzey işleme yöntemine bağlıdır.. Mozaik çipleri içeren 3 tip modül vardır..

 • Mat. Banyo zemini, sundurma, yürüyüş yolları için standart seçenek.
 • Parlak. Duvar kaplaması için parlak malzeme, zengin renkler, yansıma ve ışık oyunu, iç mekanın dekorasyonuna katkıda bulunur. Şeffaf ve tek renkli olabilir.
 • yapılandırılmış. Açıkça izlenen bir yapıya veya desene sahip talaşlar, yapay yaşlanma, küçük çatlaklar (kehribar damlalarında donmuş böcekler veya dallara benzetilerek). Tek tek öğeleri süslemek için kullanılır.

Renk çözümleri

Seramik mozaik tonlarının paleti, çok çeşitli seçenekleri birleştirebilir. Bir aralıktan diğerine hafif, neredeyse algılanamayan geçişler, sakin bir tasarıma sahip odaların dekorasyonu için uygundur. Parlak kontrastlı yongaların dama tahtası kombinasyonu, dikkati yüzeyin ayrı bir alanına odaklamanıza izin verecektir. Ancak tamamen rengarenk mozaiklerle kaplı bir oda gözleri yorabilir..

Mozaik tonlarının optimal dengesi için altın ortalama ilkesine uymak gerekir: monokrom yüzeyler renkli süslemeler, parlak paneller, çok renkli kenarlıklar, soyut öğeler ile birleştirilebilir.

İç mekanda uygulama

Mozaik, dikey, yatay yüzeylerin yanı sıra ulaşılması zor nişler ve kavisli yapıların kaplanması için mükemmeldir. Mozaik karolar tüm yüzeyi kaplayabilir, parçalı bir desen, panel veya kenarlığı temsil edebilir. Seramik mozaik, mutfak binalarını lavabonun ve sobanın üzerinde bir önlük şeklinde dekore ederken yaygın olarak kullanılmaktadır..

Yüzeyi kiremitli bir mozaikle süslemek, küçük detaylar nedeniyle su sıçramalarını, buhar ve yağ damlalarını gizlemenizi sağlar. Mutfak işlerinin sonunda ev ürünleri ile temizliği kolaydır. Aynı nedenlerden dolayı, seramik mozaik karolar mutfak döşemesi için uygundur..

Mozaikli banyoda ulaşılması zor yerler, boru kutuları ve sıhhi tesisat armatürleri yerleştirmek uygundur. Bununla birlikte, alacalı küçük mozaiklerin bolluğu odayı görsel olarak azaltır. Sakin derin renkler genellikle banyo ve tuvaletlerde kullanılır. Örneğin, kar beyazı duvarların çevresini saran bordür şeklindeki uzun mavi bir şerit, tek renkli bir alana canlandırıcı notlar getirecek ve duvarların geometrisini vurgulayacaktır..

Odalarda cipslerin siyah ve beyaz tonlarını birleştirerek çarpıcı bir etki elde edebilirsiniz. Bu kombinasyon art deco ve yüksek teknoloji stillerine uyacaktır..

Klasik iç mekanlar için antik tarzda duvar panelleri öneriyoruz. Pastel renklerde yapay olarak yaşlandırılmış mozaikler, iç mekanları Provence ve Akdeniz ülkesi tarzında dekore edecek. Doğal taş veya tuğla desenli seramik mozaik, koridor veya çatı katı tarzı odalar için görsel bir doğal doku hissi yaratacaktır..

İç dekorasyonun bir unsuru olarak bir mozaik seçmek, çeşitli dokuları ve tonları denemek ve birleştirmek için korkmayın.. Seramik mozaik, karmaşık olmayan bir desende veya soyut renk taşmalarında bile bir odaya özel bir şıklık ve özgünlük kazandırabilen bir sanat biçimidir..

kendi ellerinle

  İç mekan, ustalar tarafından yaratılan katı klasik lezzetler anlamına gelmiyorsa, mozaik kaplamayı kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, aynı kalınlıkta ve dokuda kırık çok renkli fayans parçalarına ihtiyacınız olacak. Seramikler yumuşak bir beze sarılmış bir çekiçle kolayca kırılır, talaşların keskin köşeleri taşlanır. Desenin konturları, süslenecek yüzeye uygulanır, ardından talaşlar seramik karolar için tutkal üzerine serilir..

  Parçaların renkleri krokiye göre birleştirilir. İşlem sonunda dikişler özel harç ile doldurulur..

  Kendi elinizle nasıl mozaik yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..