Sıhhi tesisat sızdırmazlık maddelerinin özellikleri

Her erkek hayatında en az bir kez sıhhi tesisat ekipmanlarının montajı ile uğraştı. Herkes, genel olarak suyla başa çıkmanın zor olduğunu bilir. Ve böylece sürekli bir yerlere sızdırıyor, borular damlıyor vb. Daha önce, kanalizasyon borularındaki çeşitli boşlukları doldurmak için çimento ve paçavra gibi şeyler kullanılıyordu. Sonuç olarak, boru bağlantılarının basitçe paçavralarla sarılması ve ardından bunların hepsinin bir çimento çözeltisi ile kaplanmasıydı. Ancak bu yöntem sadece oldukça dağınık değildi. Etkinliği de zayıftı..

Ancak teknik ilerlemenin sürekli ilerlemesi nedeniyle, bugün boruları sıkılaştırmanın başka yolları da var. Böyle bir yöntem, silikon bazlı bir sıhhi dolgu macununun kullanılmasıydı..

özellikler

Birkaç on yıl önce, sıhhi tesisat armatürleri ile duvarlar arasındaki boşluklar çeşitli mastikler veya derz dolguları ile kapatılmıştı. Bu maddeler kötü olarak adlandırılamaz, ancak özellikler açısından, çalışmanın çok kolay olduğu ve mükemmel derz kalitesi sağlayan mevcut dolgu macunlarından önemli ölçüde daha düşüktür. Sıhhi tesisat sızdırmazlık maddesinin kendisinin viskoz ve yoğun olduğu söylenmelidir, bu da temas noktasında son derece sıkı bir dikiş oluşturmayı mümkün kılar. Sıhhi tesisat dolgu macunu geniş bir uygulama alanına sahiptir. Sadece banyoda değil, çeşitli derzleri kapatmak için kullanılır. Ve mutfakta da kullanılmaktadır. Boru bağlantıları onunla işlenir. Bazen yapıştırıcıya alternatif olarak kullanılır.

Mevcut dolgu macunları ve benzeri maddeler antiseptik bir etkiye sahiptir, bu nedenle birçok insan banyo kapılarına takılan cam eklerin yanı sıra pencereleri bile onlarla kapatır. Kullanımları, engellemese de, en azından küf oluşumunu en aza indirmeye izin verir..

Görüntüleme

Çok çeşitli sızdırmazlık ürünleri vardır. Her birinin kendine özgü ve benzersiz özellikleri vardır. Bugün mevcut olan her türlü sızdırmazlık maddesi hakkında size bilgi vermeye çalışacağız..

İlk bahsedilecek kategori sızdırmazlık tipi bantlardır.. Genellikle ya folyo kaplı ya da gelenekseldirler ve çeşitli su ve kanalizasyon borularının ve boru hatlarının birleşim yerlerini yalıtmak için tasarlanmıştır. Polimerik maddeler temelinde oluşturulurlar. Böyle bir seçeneğin kullanım süresi 40 yıla kadar olabilir..

Bir başka ilginç seçenek ise polimer dolgu macunlarıdır.. Kanalizasyon derzlerini ve su temin sistemlerini işlemek için kullanılırlar. Harika bir çözümdürler çünkü çok yönlüdürler ve hemen hemen her şeyle çalışabilirler. Böyle bir malzeme, mükemmel elastikiyet ve iyi yapışma özelliklerine sahip olmasını sağlayan kauçuk temelinde yapılır. Aynı seriden silikon mastik olacaktır. Silikon çözüm açık ara en güvenilir olanıdır..

Olabilecekleri söylenmelidir:

 • doğal;
 • asidik.

İlk kategorinin bileşiminde asit yoktur., bu da boruları yok etmesini engeller. Bu, kullanım olanaklarını büyük ölçüde genişletir. Aynı zamanda, böyle bir dolgu macunu daha pahalıdır. Ve asidik seçenekler oldukça uygun bir fiyata mükemmel kalitede. Ancak her yüzey için uygun değildirler ve bazılarında çeşitli kimyasal reaksiyonlara girebilirler..

Üçüncü sızdırmazlık maddesi kategorisi teknik kükürttür. Çeşitli petrol ürünlerinin işlenmesi sırasında oluşturulur ve topaklar veya toz halinde satılır. Bu seçenek, dökme demir borularda derz sızdırmazlığı için mükemmel bir çözüm olacaktır. Düşük maliyet ek bir avantaj olacaktır. Kükürt, doğru kullanılması gereken sert ancak kırılgan bir boru sızdırmazlık maddesidir..

Bir sonraki seçenek Portland çimentosu. Bu seçenek kalsiyum silikatlar, klinker ve alçıdan yapılır. Kullanmak için su ile seyreltmeniz gerekir. Macunu aldığınızda, kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenek, boru bağlantılarını mükemmel bir şekilde yalıtır ve diğer bağlantıların da sızdırmazlığını sağlamanız gerekiyorsa mükemmel bir çözüm olabilir..

Bir sonraki tip epoksi reçinedir, sıvı, çok amaçlı bir yapıştırıcıdır. İyi sızdırmazlık özellikleri elde etmek için bir sertleştirici ile karıştırılır. Üreticinin tavsiyelerini kesinlikle ve doğru bir şekilde takip ederseniz, böyle bir reçine kullanmak çok uygundur..

Ayrıca son yıllarda sıklıkla bitüm mastikler sıhhi dolgu macunu olarak kullanılmaktadır. Bitüm ve kauçuğa dayalı mastiklerin yanı sıra bitüm ve polimer maddeler özellikle ilgi çekici olacaktır. Böyle bir su geçirmez seçenek, bir apartman dairesinde veya banyoda çalışırken mükemmel bir çözüm olacaktır. Özellikle borular hakkında konuşmak gerekirse, bu neme dayanıklı seçenek, polipropilen borular ve PVC esaslı borular için mükemmel bir çözüm olacaktır..

Bahsetmek istediğim bir diğer tür ise kenevir ve jüt ipler.. Dökme demir veya seramikten yapılmış borulardaki derzlerin sızdırmazlığı için mükemmeldirler. Bu tür malzemeler kolayca temin edilebilir ve kullanımı çok kolaydır. Aynı zamanda, modern sızdırmazlık maddelerinin özelliklerinden hala daha düşüktürler..

Renkler

Dolgu macununun diğer özelliklerinin yanı sıra, kullanıcılar genellikle renk gibi bir özelliğe dikkat etmezler. Her şey çok önemli bir kategori gibi görünmüyor, ancak onarılacak dikiş oldukça belirgin bir yerdeyse, yanlış renk dolgu macunu seçimi, banyonun iç kısmının veya başka bir odanın tüm estetik bileşenini ihlal edebilir..

Tipik olarak, dolgu macunlarının sahip olabileceği renk şeması aşağıdaki gibidir:

 • evrensel ise, yalnızca beyaz bir renge sahip olacaktır;
 • evrensel ise, ancak silikon bazlıysa, hem beyaz hem de şeffaf olabilir;
 • nötr versiyon siyah veya gri, kahverengi, beyaz, şeffaf olabilir;
 • akrilik dolgu macunları son derece beyazdır;
 • sıhhi olanlar beyaz ve şeffaftır;
 • parke çözümleri, parke tahtasının rengiyle eşleşen bir renge sahip olabilir.

Bu malzemenin rengine dikkat edilmelidir, çünkü onarım sadece dayanıklı ve kaliteli değil, aynı zamanda en azından düzgün ve estetik olmalıdır. Ek olarak, bugün boya veya vernik ile boyanabilen sızdırmazlık ürünleri kategorileri vardır, böylece dikişi gizleyerek hemen hemen her rengi elde edebilirsiniz. Bu seçenek, üreticilerin sunduğu dolgu macunlarının renklerinden memnun olmayan kişiler için de ilgi çekici olacaktır. Ancak çoğu insan renksiz çözümleri tercih eder..

Dolgu macununun yapıldığı temel de bir rol oynar.. Silikon ise, o zaman kendiniz boyayamazsınız. Akrilik hakkında konuşuyorsak, bir kişi kendi başına boyayabilir. Bunu yapmak için, bir fırça ile bir rulo almanız yeterlidir ve boyamaya başlayabilirsiniz. Bu madde boyayı basitçe emer ve tüm boyalı yüzeyden ayırt edilemez..

Bu arada, dolgu macununun bir renkte renklendirilmesinin kalitesini veya teknik özelliklerini hiçbir şekilde etkilememesi de önemlidir..

Uygulama kapsamı

İnsan yaşamının çok sayıda alanında çeşitli sızdırmazlık malzemelerinin kullanılabileceğini unutmayın. Ancak, belirli bir konuda hangi madde kategorisinin kullanılabileceğini anlamayı daha net hale getirecek olan şu veya bu kategorinin nerede uygulandığını söylemek en iyisidir..

Silikon dolgu macunlarından bahsediyorsak, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler.. Bu nedenle, musluklardan tuvalet kurulumuna kadar sıhhi tesisat kurarken vazgeçilmezdirler. Ayrıca duvar, lavabo, mutfak tezgahı, banyo, lavabo vb. derzlerin sızdırmazlığı için de vazgeçilmez bir çözüm olacaktır. Genel olarak, su küresinde ve onunla ilgili herhangi bir yerde kullanılabilirler. Modern sızdırmazlık malzemelerinin belirgin antiseptik özelliklere sahip olması nedeniyle, küf oluşumunu önlemek için pencereleri, cam ekleri iç kapılara yapıştırırken kullanılabilirler. Bu arada, bazen sıvı çivilere alternatif olarak kablo döşemek için silikon dolgu macunu kullanılır..

Ek olarak, sızdırmazlık malzemeleri de genellikle klozetten ortak yükselticiye çıkışı kapatmak için kullanılır..

Derzleri kapatmak için ancak doğal ve antropojenik faktörlerin etkilerine sakin bir şekilde dayanabileceğine ikna olduktan sonra bir dolgu macunu uygulayabileceğinizi unutmayın. Bunu yapmak için, ambalajın üzerinde belirtilen özelliklerine ve ürünün üretim yılına dikkat etmeniz gerekir. Sonuçta, son kullanma tarihi dolmuş sızdırmazlık maddelerinin özelliklerini önemli ölçüde kaybettiği bilinmektedir..

Tavsiye

Gerekli hedeflere ulaşmanıza ve görevleri yerine getirmenize izin verecek yüksek kaliteli bir dolgu macununun nasıl seçileceğini düşünelim. Başlamak için, özel bir mağazaya gitmeden önce bile, söz konusu ürünün hangi koşullarda ve nerede kullanılacağını açıkça anlamalısınız. Bir banyodan bahsediyorsak, kesinlikle neme dayanıklı ve su itici bir bileşim satın almalısınız. Tahtadan yapılmış bir alandan bahsediyorsak, mümkün olduğu kadar elastik olmalı ve benzer türde herhangi bir çözücü veya madde içermemelidir..

Ayrıca ev kullanımı için bir dolgu macunu satın almadan önce birkaç noktaya dikkat etmekte fayda var..

 • Bu kompozisyonun kullanılabileceği yerler – harici veya münhasıran dahili işler için veya aynı anda her iki seçenekte.
 • Ne tür bir işte kullanılabilir – pencere, sıhhi tesisat, çatı kaplama veya başka bir şey.

 • Hangi yüzey kategorileri için tasarlanmıştır.
 • Sahip olduğu esneklik özellikleri.
 • Makyaj rengi. Boyanabilir mi veya tersine boyanamaz, böylece elastikiyet özellikleri azalmaz.
 • Ne tür bir dolgu macunu var: ev tipi veya profesyonel. İkincisi, yalnızca inşaat sektöründe çalışan bir kişiye yönelik olabilir ve bu özel bileşimin nasıl kullanılabileceğini açıkça anlar..
 • Bileşimin çalışma sıcaklıkları. Yani çözüm, kullanacağınız bölgenin iklim koşullarında kullanılabilir mi?.

Bu minimal ipuçlarını takip etmek bile size eviniz için kaliteli ve ilginç bir çözüm bulma fırsatı verecektir..

Sıhhi tesisat sızdırmazlık maddelerinin, çok yönlülükleri ve diğer bileşimlerin sahip olduğu çok sayıda özellik nedeniyle bugün gerçekten yaygın olduğu söylenmelidir. Ancak aynı zamanda, ihtiyacınız olan sonucu elde etmek için dolgu macunu gibi bir seçeneğin seçimi tüm ciddiyet ve dikkatle alınmalıdır..

Anaerobik mastik yapıştırıcılarla nasıl çalışılacağı hakkında bir sonraki videoya bakın..