Tüketiciler, evin dış dekorasyonu için dış cephe kaplaması gibi malzemeleri giderek daha fazla kullanıyor. Binayı çevrenin olumsuz etkilerinden koruyabilir, ayrıca ona gösterişli ve temiz bir görünüm kazandırır..

“Gemi tahtası” gibi bir dış cephe kaplaması, çok çeşitli paneller arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır..

Ne olduğunu?

Bu tip kaplama ile kaplanmış evin duvarları, görsel olarak boya ve verniklerle kaplı ahşap panellere benziyor. Aynı zamanda, böyle bir kaplamanın özellikleri ve özellikleri, doğal ahşaptan daha çekicidir. Siding “gemi tahtası” hem küçük binaları bitirmek hem de daha ciddi binalar için kullanılabilir..

İki tür panel vardır, örneğin:

 • metal;
 • vinil.

Daha ayrıntılı olarak ele alınmaları üzerinde durmaya değer..

Metal

Metal panellerin üretimi için galvanizli çelik kullanılır. Dış yüzey, koruyucu işlevi olan bir polimer filme sahiptir. Yardımı ile malzemeler nemle temas etmez, bu da aşındırıcı işlem olasılığını en aza indirmeye yardımcı olur..

Metal kaplamanın inkar edilemez avantajları vardır:

 • kendi özelliklerinden ödün vermeden ciddi sıcaklık değişikliklerine dayanabilir, bu da onu çeşitli iklimlerde kullanım için mükemmel bir kaplama malzemesi yapar;
 • paneller oldukça dayanıklıdır ve mekanik stresi iyi tolere eder, yanmaz, çürümez;
 • kemirgenler ve böcekler böyle bir kaplamaya zarar veremez;
 • kurulum işinin yılın hangi saatinde yapıldığına bakılmaksızın, bitiş hava geçirmez hale gelir;
 • “gemi tahtası” siding, henüz nihai büzülme vermeyen yeni binaları kaplayabilir;
 • çeşitli renkler, seçici tüketiciler için bile zevkinize göre malzeme seçmenize olanak tanır;
 • UV ışınlarına karşı dayanıklılık, panellerin orijinal görünümünü uzun süre korumasına ve güneşte solmamasına yardımcı olur.

Dezavantajlara gelince, aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • bileşimleri nedeniyle, malzemelerin nakliyesi ve doğrudan montajı sırasında rahatsızlığa neden olabilecek önemli bir ağırlığı vardır;
 • bu kaplama ile odanın ısı ve ses yalıtımı üzerinde çalışma yapılması zorunludur;
 • koruyucu tabaka hasar görürse zamanla panellerde korozyon meydana gelir ve hasarlı elemanların değiştirilmesi ciddi zorluklar yaratır;
 • dış cephe kaplaması kesinlikle esnek değildir, bu nedenle önemli yük altında ezikler ve bükülmeler üzerinde kalabilir.

Vinil

Malzemeler, özel safsızlıkların eklenmesiyle polivinil klorür bazında yapılır. Avantajları, panellerin 50 yıla kadar çıkabilen, elektrik iletmeyen ve renkten ödün vermeden ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya dayanabilen uzun bir hizmet ömrüne sahip olmasıdır. Paneller küflenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklıdır ve kemirgenler ve böceklerle temastan zarar görmez. Vinil siding “gemi tahtası” toksik bir malzeme değildir, yanmaz, ancak sadece +400 dereceye ulaşan sıcaklıklarda eriyebilir. Aynı zamanda, panellerin önemli bir ağırlığı yoktur, bu da kurulum işlerini yaparken çok uygundur. -50 ila +50 derece sıcaklık aralığında kullanılabilir.

Vinil kaplamalı bir evi dekore ederken, hava sirkülasyonunu düzeltmeye yardımcı olacak havalandırmalı bir boşluk düzenlemek mümkündür.. Sonuç olarak, cila altında yoğuşma riski azalacaktır. Tüketicilere sunulan renk yelpazesi oldukça geniştir. Özel bağlantı elemanları sayesinde paneller sağlam ve sıkı bir şekilde monte edilir. Yüzey nemli bir süngerle kolayca temizlenebilir.

Vinil kaplama, mekanik strese karşı yeterli dirence sahip değildir. Dikkatsizce kullanılırsa, yapının sökülmesine kadar gerekli elemanın değiştirilmesi için karmaşık bir çalışma gerektirecek şekilde hasar görebilir..

Ayrıca kaplamanın altına ısı yalıtım malzemesinin döşenmesi zorunludur. Paneller, sıcaklıkların etkisi altında deforme olabilir. Açık ateşle temas halinde kolayca erir.

özellikler

Dış cephe kaplamasının ana özelliği, şüphesiz görünüşüdür. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük talep gören gemi karolarına benziyor. Modern dış cephe kaplaması, dekoratif ve koruyucu özellikleri geliştirmiştir. GOST gerekliliklerine uygun olarak üretilir ve yüzeyin sağlamlığını ve sıkılığını elde etmek için özel bağlantı elemanlarına sahiptir. Siding “gemi tahtası”, binalara alışılmadık ve şık bir görünüm verirken, geniş bir renk paleti ve çeşitli konfigürasyon seçenekleri, malzemenin çok çeşitli kaplamalarda kullanılmasına izin verir..

Çeşitlilik

Dış cephe kaplamasının temeli çeliktir. Ancak yüzeyi korumak için özel bir polimer kaplama sağlanmalıdır..

Birkaç tipte sunulabilir.

 • Pural bazlı kaplama poliüretan reçineden yapılmıştır. Malzemeyi yüksek ve düşük sıcaklıklardan korur..
 • En yaygın olarak kullanılan polimer tabakası parlak polyesterdir. Bir çok olumlu özelliğe sahipken, düşük bir fiyatı vardır. Malzeme elastiktir, bu nedenle malzemenin olası deformasyonlarına zarar vermeden dayanır. UV ışınlarına dayanıklıdır ve çeşitli iklim bölgelerinde kullanılabilir..
 • Mat polyester, parlaktan daha kalındır. Bu nedenle, koruyucu nitelikleri daha belirgindir. Böyle bir kaplama, parlak olmadığı, ancak mat olduğu için görünüşte farklıdır..
 • PVDF, akrilik ve polivinil dflorür içerir. Negatif çevresel etkilere karşı dayanıklıdır ve ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklıdır..
 • Plastoisol, vinil bazlı bir kaplamadır. Oldukça büyük olduğu için büyük bir kalınlığa sahiptir, ancak çeşitli renklerde yapılabilir. Bu katman, çeşitli kabartma seçenekleriyle ayırt edilir. Performansı için mükemmel tüketici incelemelerine sahiptir..

Boyutlar ve renkler

Metal kaplamanın maksimum uzunluğu 6 metreye kadar olabilir. Bununla birlikte, incelemelere göre, 4 metre uzunluğundaki daha kompakt seçenekler, kullanımı en uygun olanıdır. Genişlik 26 santimetre, kalınlık 0,8 mm ila 0,5 cm, Vinil kaplama 3 ila 3,66 metre uzunluğa ve 23,8 santimetre genişliğe sahiptir. 1,1 milimetre kalınlığında farklılık gösterir. Metal ürünler, vinil panellere göre daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve 50 tona ulaşır..

Ayrıca metal kaplama, ahşap ve taş gibi doğal malzemeleri taklit edebilir..

Seçim özellikleri

Doğru kaplamayı seçmek için görünümünü ve teknik özelliklerini dikkatlice incelemeniz gerekir. Ayrıca, kendine has özellikleri olan ve çalışma sırasında çeşitli özen gerektiren koruyucu tabakanın tipine karar vermek gerekir. Panellerin rengini seçerken uzmanlar göze hoş gelen, yumuşak ve pastel tonlara odaklanmanızı tavsiye ediyor. Parlak malzemeler daha kolay kirlenir, üzerlerindeki kir sırasıyla çok daha belirgindir, yüzey daha dikkatli bakım gerektirir, bu da geniş alanı nedeniyle her zaman uygun değildir. Ancak duvarları düzenli tutmak için yeterli boş zamanınız varsa, bu tür seçeneklerde durabilirsiniz. Fiyatı düşük bir malzemenin kalitesi ile tüketiciyi hayal kırıklığına uğratabileceğini unutmamalıyız, bu nedenle ucuz panel ve aksesuarları tercih etmemelisiniz. Ayrıca, cildi kurmak için gerekli tüm unsurların varlığını satın alırken kontrol etmeniz gerekir..

Montaj

Dış cephe kaplaması kurmak için önce sandığı gerçekleştirmelisiniz. Ahşap bloklardan yapılmıştır ve metal bir profil de kullanabilirsiniz. Yalıtım aynı aşamada döşenir. Duvar hazırlandıktan ve ısı yalıtım malzemeleri döşendikten sonra siding “gemi bordu” kurulur. Başlangıç ​​şeridini yatay olarak sabitledikten sonra pencere çerçevelerini ve köşe profillerini sabitlemek gerekir..

Daha sonra paneller üst üste bindirilir. Olası sıcaklık dalgalanmaları sırasında yüzey deformasyonunu önlemek için aralarındaki mesafe yaklaşık 5 milimetre olmalıdır. Son sıra ile birlikte bir bitirme çubuğu kurulur. Yardımı ile kasa yağmurdan ve nemden korunur..

Kendinden kılavuzlu vidaların çok sıkı olmayacak şekilde sıkılması önerilir..

Bakımın incelikleri

   Hem vinil hem de metal kaplama özel bakım gerektirmez. Ancak yüzey periyodik olarak kir ve tozdan temizlenmelidir. Bunu yapmak için, suyun basınç altında beslendiği normal bir hortum kullanabilirsiniz. Ayrıca elemanlar özellikle kirli oldukları durumlarda fırça ile silinebilir. Tüm işlem süreci boyunca vernik, boya veya koruyucu bileşiklerin uygulanması gerekli değildir. Tüm fonksiyonlar fabrika kaplaması ile gerçekleştirilir. Özelliklerin ve niteliklerin birleşimi nedeniyle, “gemi tahtası” dış cephe kaplaması, Rusya’nın tüm bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır, tüketiciler kalitesini ve mükemmel görünümünü çok takdir etmektedir. Malzeme, evlerin ve kır evlerinin giydirilmesi için giderek daha popüler hale geliyor ve uzun yıllar boyunca işlevselliği ile sahiplerini memnun ediyor..

   Dış cephe kaplaması için ipuçları – bir sonraki videoda.