Silikon dolgu macunları, bitirme işlerinin çeşitli aşamalarında vazgeçilmez yardımcılardır. Bazı durumlarda, bileşimin daha sonra fazla zorluk çekmeden çıkarılabilmesi için sıvı bir duruma seyreltilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda tüketici, işlenmiş yüzeye zarar vermemek için bunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağı sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktayı daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer..

Ana Özellikler

Silikon mastik, kullanıcıların kalitesini ve teknik özelliklerini takdir etmesi nedeniyle bitirme işlerinde popülerlik kazanmıştır. Hem profesyoneller hem de ev onarımları için vazgeçilmezdir. Her şeyden önce, bileşimin neme karşı dayanıklı olduğu belirtilmektedir, bu nedenle genellikle mutfak ve banyolarda dekorasyon için kullanılır. Mastik, çeşitli yüzeylere iyi yapışır, derzleri ve dikişleri mükemmel şekilde kapatır. Sıcaklık değişikliklerine karşı iyi tolerans, bileşimin -50 ila +200 derece sıcaklık aralığında çalıştırılan bazlarda kullanılmasına izin verir..

Sızdırmazlık maddesi çok elastiktir, bu da kuruduktan sonra çatlamamasını sağlar., hem de dış mekanik etkiler altında. Bileşimindeki mantar öldürücüler, malzemeyi küf, mantar ve mikroorganizmalara karşı dirençli kılan antiseptiktir. Bütün bunlarla, karışım çok güçlü ve tabana iyi sabitlenmiş. Yukarıdaki özelliklerin tümü, bu kompozisyon kaldırıldığında bazı zorlukların ortaya çıkabileceğini belirtmemize izin verir..

Mastik tamamen donmuşsa, mekanik olarak çıkarılamaz, malzemeyi yumuşatmak için özel bileşikler kullanılmalıdır..

çözücü türleri

Sızdırmazlık maddesini çözmek için doğru ürünü seçmeniz gerekir. Bunu yapmak için, malzemenin bileşimini dikkate almak gerekir..

Silikon karışımları 3 tipe ayrılabilir:

  • Asit bazlı mastikler. Üretimlerinde asetik asit kullanılmaktadır. Bu bileşimlerin fiyatı oldukça düşüktür, ancak özellikleri keskin bir kokudur. Bu malzemeleri seçerken, metal ve mermerden yapılmış bazı tabanların onlarla teması tolere etmediği unutulmamalıdır..
  • Alkali silikon dolgu macunları aminler kullanılarak üretilir. Çoğunlukla, kapsamları belirlidir..
  • Nötr formülasyonlar. Çok yönlüdürler, bu tür dolgu macunları her türlü bitirme işi için kullanılabilir, her tür yüzeyle mükemmel temas halindedirler..

Modern pazar, silikon dolgu macunu çözen çok sayıda özel ajan sunmaktadır. Bazı durumlarda, kompozisyondan kurtulmanın halk yöntemleri yardımcı olabilir..

Popüler ilaçlar

Sızdırmazlık maddesi elinizdeyken, mümkün olduğunca çabuk hareket etmeniz gerekir. Çoğu zaman, evde sıradan polietilen kullanılır. Torba lekeli bölgeye sürülür, birkaç saniye tutulur ve ardından üzerine yapışan silikonla birlikte aniden çıkarılır. Kalıntılar sade su ve sabunla yıkanır..

Halk yöntemleri

Ellerdeki dolgu macununun kurumuş olması durumunda, bir sirke çözeltisi kullanılması tavsiye edilir. Yüzde dokuz sirke eşit oranlarda suyla karıştırılmalı, ardından cildi bu solüsyonla nemlendirilmiş bir pamuklu ped ile silin. Kalıntılar akan su altında sabunla yıkanır. İçinde çözünmüş sofra tuzu bulunan sıcak su da işe yarar. Ellerinizi 10-15 dakika banyoda indirmeniz gerekir, bundan sonra yumuşak dolgu macunu ciltten kolayca çıkarılır..

Ev solventleri daha agresiftir, ancak daha az etkili değildir.. Gazyağı, aseton ve benzin işini iyi yapar, oje çıkarıcı kullanabilirsiniz. Bu yöntem daha az nazik olduğundan, yukarıdaki ürünleri kullandıktan sonra eller sabunla iyice yıkanmalı, ardından nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Silikon bileşiği kıyafetlerinize bulaşırsa, bu çok hoş bir an değildir. Kural olarak, bitirme işi yaparken, kirlenmek için üzücü olmayan şeyleri giyerler, ancak herhangi bir nedenle bu işe yaramazsa, dolgu macunu bir şeylere bulaşırsa, sorun da çözülebilir. Uzmanlar, lekeli giysileri dondurucuya koymanızı tavsiye ediyor. Genellikle yarım saat kadar süren silikon sertleşir sertleşmez bıçakla çıkarılabilir..

Diğer bir seçenek ise alkol içeren formülasyonları kullanmaktır.. Öğeyi iyice temizlemek için alkole batırılmış bir fırça kullanın. Ürün sızdırmazlık maddesini çözecektir ve giysi durulanmalıdır. Ayrıca bir sirke çözeltisi de kullanabilirsiniz. Giysinin lekeli kısmı içine batırılır, ardından malzeme kazınır. Son olarak, mastik yıkama ile çıkarılabilir..

Ancak, suyun sıcak olması gerektiği akılda tutulmalıdır, bu da hassas şeyleri mahvedebilir..

özel araçlar

Küçük bir yüzey alanına dökülen silikon yapıştırıcı beyaz alkolle temizlenebilir. Ancak yüzeyin bozulmaması için önce bazın görünmeyen kısmına madde sürülerek etkisinin kontrol edilmesi önerilir. Geniş bir yüzey alanının temizlenmesi gerekiyorsa, bu çözücüyü kullanmamak en iyisidir. Boya tabakasının zarar görmesi, maruz kalmasının bir sonucu olabilir. Sızdırmazlık maddesini çözmek için birçok organik bileşiğin fayanslarla kullanılması önerilmez. Madde ile temas eden seramikler parlaklığını kaybeder. Düşük kaliteli seramik karolarda beyaz alkol kullanılması kesinlikle yasaktır..

Bu bileşime bir alternatif, 646’nın bir karışımı olabilir.. Basit bir bezle kolayca çıkarılabilen küçük toplara bölerek silikon dolgu macununa etki eder. Bununla birlikte, silikon kurumuş ve tamamen sertleşmişse bu fonlar işe yaramaz olabilir. Bu durumda, sorun, böyle bir görevi yerine getirebilecek profesyonel çözücülerin kullanılmasıyla çözülecektir. Bu tür bileşimler hem evrensel hem de yüksek düzeyde hedeflenmiş olabilir. Ana şey, satın alırken, her bir özel durumda tam olarak gerekli araçlar üzerinde seçiminizi yapmaktır..

Organik çözücülerin kendi uygulama özellikleri vardır. Ana fark, 5 dakikadan birkaç saate kadar değişebilen maruz kalma süresidir. Bileşime ve malzemenin ne kadar sertleştiğine bağlıdır. Silikon yumuşatıldıktan sonra çıkarılır ve taban su ile durulanır. Organik çözücülerin ezici çoğunluğunun hassas malzemelere zarar verebilecek asitler içerdiği akılda tutulmalıdır..

İnşaat piyasasında bu tür kompozisyonların birçok türü vardır.. Uzmanlar, yalnızca kanıtlanmış markaların kullanılmasını ve olası hasarı önlemek için yüzey tipini gözden kaçırmamanızı tavsiye ediyor. Solventlerin daha aktif çalışması için, maruz kalma süresi artabileceğinden, yüksek nemli odalarda kullanılması önerilmez. Malzemeyi çıkardıktan sonra yüzeyi temiz nemli bir bezle sildiğinizden emin olun, sabun kullanabilirsiniz. Bu, bileşimin artık parçacıklarının yüzeye zarar vermemesi için gereklidir..

Tüketiciler, Penta-840 yıkamanın mükemmel özelliklerine dikkat çekiyor, taş, cam, metal, fayans ve diğerleri gibi çeşitli yüzey türlerinden silikon dolguyu mükemmel şekilde çıkarır. Özelliklerini çeşitli aşırı sıcaklıklarda korur. Bu bileşik, dolgu macunu tamamen kürlendiğinde bile kullanılabilir. Bu bileşim ile kumaşın ıslatılması gerekir, daha sonra lekeli alana uygulanır ve yukarıdan polietilen ile kaplanır. Buharlaşma olmayacağı için, ajan dolgu macununa daha hızlı nüfuz edecek ve onu yok edecektir. Bekletme süresi paket üzerinde belirtilmiştir..

İşlemden sonra kalan silikon çıkarılmalı ve işlem yapılan bölge sabunlu su ile durulanmalı, iyice silinmeli ve iyice kurutulmalıdır..

üreme yöntemleri

Dolgu macununu seyreltmenin veya seyreltmenin birkaç yolu vardır, ancak malzemenin temel özelliklerini kaybetmemesi gerekir. Uzmanlar, çözücü olarak toluenin kullanılmasını yasaklar, çünkü silikonla temas ettiğinde zehirlenmeye neden olabilecek zararlı maddeler açığa çıkarır. Bu amaçlar için silikon bir mendil kullanılması tavsiye edilir. Silikon ile birlikte 1:6 oranında kullanılır.Silecek inceltirken silikon mastik kalitesini korur. Çakmak için silikon yağı ve benzin de kullanabilirsiniz, ancak bu yöntem bir öncekinden daha az tercih edilir..

Faydalı ipuçları

Silikon dolgu macunu ile çalışmak için belirli güvenlik önlemlerine uyulmalıdır. Her şeyden önce, ellerinizi etkilerinden korumanız gerekir. Bunun için eldiven kullanılabilir. Eğer orada değillerse, ellerinizi sabunlamanız ve kurumaya bırakmanız gerekir. Sabunlu bir filmin varlığı koruyucu bir bariyer haline gelecek ve bileşimin cilde yoğun bir şekilde yapışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Çeşitli yüzeylerde bir çözücü kullanırken, bazı formülasyonların tabana zarar verebileceği akılda tutulmalı, bu nedenle özellikle dikkatli seçilmelidirler. Bu durumda, işin olası sınırlamalarını ve inceliklerini açıklayan kullanım talimatlarına azami dikkat gösterilmelidir..

Silikon dolgu macununu çözmek için aseton kullanımı için aşağıya bakın..