Evlerde veya apartmanlarda onarım çalışmaları yapma sürecinde, çeşitli malzeme ve ürünleri birleştirmenin nasıl ve ne ile mümkün olduğu sorusu her zaman ortaya çıkar. Örneğin, sıhhi tesisat kurarken boruların nasıl yapıştırılacağı, elektrik kablolarının nasıl yalıtılacağı ve çok daha fazlası. Tüm bu durumlarda silikon dolgu macunu kurtarmaya gelir. Tüm çeşitleri, özellikleri ve kuruma süresi bu makalede ayrıntılı olarak anlatılacaktır..

özellikler

Banyoda veya yüksek nemli herhangi bir yerde bir yüzeyi kapatmanın en iyi yolu silikon dolgu macunu kullanmaktır. Bu, farklı dokuların yüzeylerini sıkıca bağlamanıza izin veren ve yüksek kaliteli bir su yalıtım maddesi olarak kabul edilen çok uygun bir yapı malzemesidir..

Bileşimin katılaşmasıyla ilgili ana sorunun ele alınmasına geçmeden önce, silikon dolgu macununun neden bu kadar iyi olduğunu ve neden montaj işi için sıklıkla seçildiğini belirleyeceğiz..

Bu bileşimin olumlu özellikleri şunları içerir:

 • yüksek yapışma oranları;
 • uzun hizmet ömrü;
 • kimyasallara maruz kalmaz;
 • nem direnci ve ısı direnci;
 • bileşimin sadece iç mekanlarda değil, aynı zamanda dış mekan çalışmaları için de güvenle kullanılabileceği çeşitli hava koşullarına dayanıklılık;
 • hareketli alanları onarmak için kullanılabilecek şekilde gerdirme yeteneği;
 • sağlık & Güvenlik.

Dezavantajları şunları içerir:

 • uygulanan dolgu macunu tabakasını boyamanın imkansızlığı (ancak mağazada gerekli gölgenin bir bileşimini satın alabilirsiniz);
 • eski silikon dolgu macunu tabakasına zayıf yapışma (önceden sökülmesi gerekecek, bu da bazı zorluklara neden olabilir).

Görüntüleme

Dolgu macununun kuruma süresi farklıdır – doğrudan türüne bağlıdır.

Örneğin, sıhhi sızdırmazlık maddesi. Banyoda, yüksek nemli odalarda doğrudan kurulum çalışmaları için kullanılır. Ek olarak, pencere çerçevelerini kapatmak için sıhhi yapıştırıcı kullanılır. Bundan, bu tip dolgu macununun bileşiminin nemli bir ortama dayanıklı olduğu, UV ışınlarına maruz kalmadığı, hava sıcaklığından etkilenmediği anlaşılmaktadır..

Buna karşılık, sıhhi silikon daha yüksek potansiyele ve performansa sahiptir. Sıhhi tesisat ürünleriyle çalışırken doğrudan kullanın. Gözeneksiz ve alüminyum gibi çeşitli dokuların yüzeylerini bağlamak ve sabitlemek için kullanılabilir. Bitmiş tesisatın müteakip kullanımıyla, dolgu macunu herhangi bir deterjan türünün etkisine yenik düşmeyecektir. Ayrıca, +150 derecelik bir sıcaklık basıncına kolayca dayanabilir. Hizmet ömrü – onlarca yıldır.

Evrensel dolgu macunu da su geçirmezdir. Yapışkan gücü, nemli bir ortama sahip odalarda yüzeyleri yapıştırmanıza olanak tanır. Ayrıca UV ışınlarına dayanıklıdır..

Farklı faaliyet alanları için tasarlanmış birçok başka dolgu macunu da vardır..

 • Araba. Otomotiv teknolojisi ile ilgili çalışmalarda kullanılan siyah bir renge sahiptir..
 • kırmızı. Elektrik tellerinin montajında ​​kullanılır. Araba bileşenlerini onarmak için de kullanılabilir. Nemli hava ile reaksiyona girer girmez kurur.

 • bitümlü. Çatı yüzeyini kurarken kullanılır.
 • Akvaryum. Adı kendisi için konuşur. Yüksek neme karşı yüksek direnç ile karakterizedir. Kuruduktan sonra şeffaf bir renge sahiptir. Yüzyıllardır bu yapıştırıcının gücü.
 • Elektrik yalıtımı. Yüzey yalıtımı ve sızdırmazlığı için kullanılır. Yardımı ile, çalışması nemli bir ortamda gerçekleşen elektrikli ekipman korunur..

Kuruma süresini ne belirler?

Her silikon dolgu macununun ana nüanslarından biri, daha sonra mukavemeti, kuruma sürecini ve elbette birleştirilecek yüzeylerin yapışmasını etkileyen bileşimidir. Bu temelde sızdırmazlık maddeleri iki tipe ayrılır: nötr ve asidik. Sıhhi görünüm nötr olarak kabul edilir. Yüksek sıcaklıklara karşı direnci nedeniyle, bir ısıtma sistemi ile çalışırken, banyoda ve mutfakta sıhhi tesisat kurarken kullanılır. Ev mantarlarının görünümünü engelleyen alkol ve ketoksim içerir. Nötr dolgu macunu yaklaşık 24 saat kurur, ortam sıcaklığı ise +5 ila + 40 ° С arasında olmalıdır..

Asetik asit, mantar bakterilerine karşı da savaşan asit sızdırmazlık maddelerinin bileşiminde bulunur.. Tek sorunu metal, mermer ve çimento yüzeylerde kullanılamamasıdır. Ancak plastik kaplamalar, ahşap ürünler veya seramikler için endişelenmenize gerek yok: uygulandığında asidik bir dolgu macunu yapıştırılacak ürünün yapısına girer ve bu nedenle ek bir mukavemet katmanı oluşturur. Silikon dolgu macununun kuruma süresi sadece bileşimine değil, aynı zamanda çevredeki dış etkenlere de bağlıdır. Örneğin, sıcak bir atmosfere sahip nemli bir ortamda, dolgu macunu çok daha hızlı kurur. Bu durumda açığa çıkan buhar nedeniyle polimerizasyon işlemi hızlanacaktır..

Bir sonraki adım, iki bileşenli bir dolgu macunu düşünmektir. Özel katkı maddeleri içerir. Bu katkılar sayesinde priz ve kuruma süresi kısalır..

Ancak yine de, bazı dolgu macunlarına büyük miktarlarda katkı maddeleri ve boyalar eklendiğinden, bileşimi önceden tanımaya değer. Bu faktör de istenilen süredeki artışı dikkate alarak kurutmayı etkiler..

Silikonun yoğunluğuna da dikkat etmelisiniz.. Uygulanan katmanın kalınlığına dikkat etmek önemlidir: ne kadar kalınsa, bileşim o kadar uzun kurur. Böylece 1 mm mastik bir günden daha kısa sürede kurur..

Özetle, asit mastiklerin bileşimleri ve yapıları gereği ortalama 4-6 saatte kurudukları anlaşılmaktadır. Nötr dolgu macunu yaklaşık bir gün içinde, ancak hava sıcaklığı sıfırın üzerindeyse. Aksi takdirde süreç uzayacaktır.

nasıl başvurulur?

Bir dolgu macunu ile çalışmak doğası gereği çok fazla çalışma gerektirmez, ancak bazı anlarda kısıtlama ve doğrulukla davranılmalıdır..

Böylece yapıştırma işlemi verimli bir şekilde gerçekleştirilir ve uzun süre dayanır., uzmanlar belirli bir eylem dizisine bağlı kalmayı önerir.

 • Öncelikle kıyafetlerinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Silikonla çalışmak elbette kolaydır, ancak kirlenmek daha da kolaydır. Ancak giysilerdeki kurumuş yapıştırıcıdan kurtulmak imkansız olacak..
 • Bileşimi tabana uygulamak için özel bir silikon tabancası kullanmanız gerekir. Dolgu macununun ucunu kesmeniz ve üzerine bir dağıtıcı koymanız gerekecektir. Dağıtıcının da bir kesim yapması gerekecek, böylece malzeme akışını ayarlayacaktır..

 • Çalışma yüzeyindeki tüm kir ve toz temizlenmelidir. Ayrıca silikon uygulamak için çalışma alanı yağdan arındırılmalıdır. Bunu yapmak için eczane alkolü alabilirsiniz. Uygulama sırasında silikonun çıkmaması için yağdan arındırılmış yüzey kurumalıdır..
 • Bir sızdırmazlık bileşiği tabakası uygulayın. Yapıştırılan ürünlerin dış yüzeylerinin lekelenmemesi için dikkatli ve düzgün bir şekilde uygulanması gerekir..
 • Uygulamadan sonra görünen fazla silikon, tercihen tüy bırakmayan nemli bir bezle hemen çıkarılmalıdır. Ellerinizi sabunlu suyla yıkayın.

Çoğu zaman modern dünyada, çoğu banyonun klasik rengini terk etmeye başladı. ve örneğin kırmızı veya siyah gibi çeşitli renklerin farklı tonlarını getirin. Bu durumda, beyaz veya şeffaf bir dolgu macunu kullanmak kesinlikle kabul edilemez. Ancak burada sorun yok, asıl mesele, her cesur ve parlak tasarım için bir renk çözümü seçebilecek bir uzmana danışmaktır..

Beyaz ve şeffaf silikona gelince, beyaz dolgu macunu prensipte herhangi bir iş için kullanılabilir: hem sıhhi tesisat işleri hem de elektrik tesisatı olabilir – esas olarak pratikte görünmez olduğu yerlerde. Sızdırmazlık maddesinin gözle görülebilen bir yüzeyde olması gerekiyorsa, şeffaf bir versiyon kullanılır. Cam yüzeyler ve seramiklerle çalışırken de kullanılabilir..

Son zamanlarda, sızdırmazlık maddesi üreticilerinin özel bir bileşim teknolojisi geliştirdiği akvaryumlar moda oldu.. Ne de olsa camın yapıştırılacak kısımlarını sıkıca tutmakla kalmamalı, aynı zamanda özellikleri itibariyle yüzde yüz su geçirmezliğe sahip olmalıdır. En önemli şey, akvaryum silikonunun zararlı ve tehlikeli maddeler yaymaması gerektiğidir, çünkü onunla sadece su değil, aynı zamanda akvaryum dünyasının florası ve faunası da etkileşime girer. Sızdırmazlık maddesini akvaryumun yüzeyine uyguladıktan sonra, en küçüğü bile olsa tüm fazlalıkları çıkarmak zorunludur. Aksi takdirde dolgu yapılan dikişin eksikliğinden dolayı sızıntı başlayabilir..

Akvaryum silikonunun renk solüsyonlarının da çeşitlilik gösterdiğine dikkat edilmelidir..

Tavsiye

Oldukça sık, onarım işlemi sırasında silikon dolgu macununun kuruma süresi ile ilgili bir sorun vardır. Sorular hemen ortaya çıkıyor, bu süreç nasıl en aza indirilir ve yapıştırıcı daha hızlı kurutulur? Silikonun kuruduğu kapalı bir odada hava sıcaklığının tercihen 40-50 dereceye kadar yapay olarak arttırılması gerekir. Ayar hızı önemli ölçüde artacaktır. Ve tamamen kuruyana kadar bekleyin.

Havalandırmayı da kullanabilirsiniz.. Bunu yapmak için, katılaşma sürecini hızlandıracak yüksek bir hava akış hızı oluşturarak tüm pencereleri ve kapıları açmaya değer..

Dolgu macununun çok daha hızlı sertleşmesine yardımcı olacak başka bir yol daha var: başlangıçta sertleşmiş dikişlere su püskürtmek gerekir. Bunu bir sprey şişesinden yapmanız önerilir. Mastiğin uygulanan yüzey dikişi anında kurur. Tutkalın tam katılaşması 0,5-1 kat artar.

Paketin üzerinde yazılı olan açıklamayı okuyarak dolgu macununun kalitesini, işlevlerini ve özelliklerini anlayabilirsiniz. Buradan silikonun hangi koşullarda kullanılabileceğini, hangi ortam için tasarlandığını, tutkalın ne kadar sürede kürleştiğini anlayabilirsiniz..

Bir silikon dolgu macunu seçerken, bazı nüanslara dikkat etmelisiniz..

 • İyi bir silikon dolgu macunu %90 silikon kauçuk ve dolgu maddesi olmalıdır. Plastikleştiriciler, mantar öldürücü katkı maddeleri, katalizörler %10’dan fazla olmayan bileşimde olmalıdır..
 • Ambalajın üzerinde “A” harfinin bulunması, silikonun asidik olduğu anlamına gelir. Kullanırken kişisel koruyucu ekipman giymelisiniz: maske, eldiven.
 • Yüksek kaliteli bir dolgu macunu, paket başına en az 150 rubleye mal olur, aksi takdirde önünüzde bir sahtekarlık olur..

Sıhhi silikon dolgu macununun ne kadar süre kuruduğunu öğrenmek için aşağıya bakın..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org