Strafor tavanlar: avantajları ve dezavantajları

Strafor tavanlar popüler bir dekoratif kaplamadır. Bu hafif ve güzel malzemenin kullanımı, dairenin içini güncellemenize ve uzmanların katılımı olmadan onarım yapmanıza izin verecektir..

Köpüğün özellikleri

Strafor üç çeşittir:

 • polistiren tipi ayrı, birbirine bağlı toplarla temsil edilir. Nem penetrasyonuna eğilimlidir ve yandığında çevreye toksik elementler salan stiren içerir..
 • Polietilen seçeneği yarı saydam esnek levhalar şeklinde yapılmış, dayanıklı ve kesinlikle güvenlidir. Üretiminde zehirli ve toksik maddeler kullanılmaz, bu nedenle bu tip köpük tüm sıhhi ve hijyenik gereksinimleri karşılar ve tavan döşemelerinin imalatında kullanılır. Bir dizi olumlu özelliğe rağmen, malzeme oldukça yanıcıdır, bu da açık ateş kaynaklarının yakınında kullanımının katı bir yasak olduğu anlamına gelir..
 • Her türün en güvenlisi PVC köpüktür.. Operasyonel özellikleri açısından polietilen görünümüne benzer, ancak bunun aksine malzeme kesinlikle yanıcı değildir ve ayrıca kazara bir kıvılcım veya yangın durumunda kendiliğinden sönme etkisine sahiptir. Malzeme, B2 yangına dayanıklılık endeksine karşılık gelir. Bu gösterge, plakaların imalatında kullanılan sızma önleyici katkı maddeleri sayesinde alevin 4 saniye içerisinde kendiliğinden söndüğünü gösterir. Büyük bir yangın durumunda köpük karolar, doğal ahşaptan sekiz kat daha az ısı üretir..

Çeşitler

Köpük tavan karolarının sınıflandırılması çeşitli parametrelere göre yapılır..

Üretim yöntemine göre ürünler:

 • enjeksiyon;
 • ekstrüde;
 • damgalı.

  Enjeksiyon modelleri, sıvı hammaddelerin ısıtılmış bir kalıba dökülmesinden ve ardından malzemenin buhar etkisi altında pişirilmesinden oluşan köpük plastiğin termal sinterleme teknolojisi kullanılarak üretilir. Ürünlerin kalınlığı 14 mm’ye ulaşır, levhalar boyanmaz, bu yüzden sadece beyaz renkte mevcuttur..

  Malzeme güzel bir derin kabartmaya, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve optimal fiyat-kalite oranına sahip bir üründür..

  Ekstrüde modeller, köpüğün vakumda oluşturulduğu polistiren ekstrüzyon tekniği kullanılarak üretilir. Daha sonra iş parçasına bir film kaplama uygulanır. Fayanslar pürüzsüz parlak bir yüzeye sahiptir ve ayrıca çok çeşitli kabartma desenleri ve süslemeleri olan geniş bir model yelpazesine sahiptir. Fayanslara uygulanan PVC film, ahşap damarlı desenleri, doğal taşı, kumaşı, sıva ve ahşap oymalarını mükemmel bir şekilde taklit eder..

  Bu modelin dezavantajı, çok belirgin karo dikişidir., yüksek maliyetin yanı sıra lamine yüzey nedeniyle levhaları istenilen renge boyamanın imkansızlığı. Avantajları arasında bakım kolaylığı, çok çeşitli renk ve dokular, uzun hizmet ömrü ve malzemenin yüksek mukavemeti sayılabilir..

  Ayrıca modeller sarılık görünümüne yatkın değildir ve orijinal görünümlerini 10 yıla kadar koruyabilmektedir..

  Damgalı modeller 7-9 mm kalınlığında ürünlerdir, karo dikişlerinin neredeyse görünmez olduğu düz yüzeyler ve elastik kenarlar ile karakterize edilirler. Plakalar, köpük boşlukların damgalanmasıyla yapılır, beyaz bir renge ve kaba taneli bir dokuya sahiptir..

  Ürünler sulu bir emülsiyon kullanılarak herhangi bir renkte boyanabilir. Bu modelin bazı damgalı ürünlere uygulanan koruyucu bir filme sahip olmaması şartıyla. Dezavantajları, düşük mukavemet ve kurulumdan önce dikkatli bir şekilde kırpmayı gerektiren döküm izleri ve patlamaların varlığını içerir..

  Ürünler ayrıca yüzey yapısında da farklılık gösterir. Levhaların ön yüzü düz, kabartmalı, dikişsiz, aynalı veya lamine olabilir..

  Ayna desenleri odayı görsel olarak büyütür ve tavanı “yükseltir”, dikişsiz desenler mükemmel düz, tek tip bir yüzey oluşturur ve lamine desenler yüksek nemli odalarda tavanı bitirmek için mükemmeldir: mutfaklar, banyolar ve banyolar.

  Büyüklük ve şekil

  En yaygın olanı, 50 cm’ye eşit bir kenara sahip kare ürünlerdir.Bu tür modellerin avantajı, gerekli sayıda plakanın hesaplanmasındaki kolaylık ve özel son işlem becerileri gerektirmeyen basit kurulumdur..

  Plakaların kenarları düz veya eğimli olabilir (45 derecelik bir açıyla). Bir metrekare köpük karonun ağırlığı yaklaşık 400 gramdır..

  Daha az yaygın olan, 25 ve 30 cm kenarlı modellerin boyutlarıdır.. Dikdörtgen, eşkenar dörtgen, beşgen ve altıgen ürünler çok daha muhteşem görünüyor, ancak montajı biraz daha zor: oluşturulan geometrik desen tüm öğelerin net bir şekilde oturmasını gerektiriyor. Aksi takdirde desen asimetrik görünecek, çekiciliğini yitirecek ve şekillerin doğruluğunu kaybedecektir..

  Astarı taklit eden model çok popüler, panellerin ahşap dokusunu ve şeklini çok doğru bir şekilde aktarıyor..

  Avantajlar ve dezavantajlar

  Köpük modellerinin popülaritesi, bu malzemenin tartışılmaz bir dizi avantajından kaynaklanmaktadır:

  • Kurulum kolaylığı. Tavanı fayanslarla bitirmek, bitirme işlerinde deneyimi olmayanlar bile, herhangi bir kişinin gücü dahilindedir. Ürünlerin büyük boyutu, yüzeye hızlı bir şekilde yapıştırmanıza ve genel onarım süresini önemli ölçüde azaltmanıza olanak tanır..

  • Yüksek ısı direnci ve nem direnci, malzemenin mutfak ve banyolarda kullanılmasını mümkün kılar. Fayanslar su dolu bir kaba yerleştirildiğinde, malzeme günlük ağırlığına göre sadece %2 nem emecektir. Isıtma borularının ve sıcak su kaynağının yanına fayans montajına izin verilir. Tek koşul, açık ateş kaynaklarının yakınında malzeme kullanımının yasaklanması olacaktır..
  • Mükemmel ses ve ısı yalıtım özellikleri malzeme tavandan ısı kaybını en aza indirecek, yabancı gürültüden koruyacaktır. Ses emici özellikleri açısından polistiren tuğla, beton ve ahşaptan önemli ölçüde üstündür..
  • Düşük levha ağırlığı Maliyetleri önemli ölçüde azaltan yüksek mukavemet indeksine sahip olmayan yapıştırıcı kullanmanıza izin verir.
  • Strafor darbeye karşı iyi bir dirence sahiptir tuz, çimento, kireç, alkali, asit ve alçı çözeltilerinin yanı sıra silikon yağları, alkol ve suda çözünür boyalar.
  • Çevre güvenliği köpük, Rospotrebnadzor tarafından belirlenen izin verilen maksimum göstergeleri aşmayan 0.027 mg / m³ değerine karşılık gelen toksisite göstergesi ile onaylanır..
  • Geniş renk yelpazesi ve çeşitli dokular.

  Malzemenin ayrıca bazı dezavantajları vardır:

  • Döşeme yüzeyi ile tavan arasında montaj sırasında oluşan dikişler ve hava cepleri, hamamböceği ve karıncalar için uygun bir yaşam alanıdır..
  • Strafor, benzin, gazyağı veya aseton gibi herhangi bir organik çözücüyü tolere etmez ve nitro emayelere ve yağlı boyalara karşı düşük dirençlidir..
  • Malzeme birinci sınıf bir yüzey değildir, bu nedenle köpükle yapıştırılan tavan biraz rustik görünecektir. Ancak hızlı ve ucuz bir onarım için malzeme oldukça uygundur..

  • Çoğu bütçe modeli, nemin etkisi altında sarı lekelerin ortaya çıkmasına ve görünüm kaybına eğilimlidir. Bu tür sıkıntıları önlemek için yapıştırılan karoların hemen herhangi bir su bazlı boya ile boyanması önerilir..
  • Malzemenin zayıf buhar geçirgenliğine de dikkat edilmelidir. Odadaki duvarlar iyi havalandırılıyorsa, böyle bir tavan odanın genel nemini önemli ölçüde etkilemeyecektir. Duvarlar vinil duvar kağıdı ile kaplanmışsa veya havanın geçmesine izin vermeyen başka bir malzeme ile kaplanmışsa, köpük tavan ile kombinasyon odada küf ve küf oluşumuna neden olabilir..

  • Bazı modellerde stiren ve etilbenzen bulunması nedeniyle, yatak odalarında ve kreşlerde damgalı ve enjeksiyonlu modifikasyonların kullanılmaması daha iyidir..

  En güvenli olanı, her türlü binada kullanılabilen ekstrüde polivinil klorür köpüğü olarak kabul edilir..

  • Yakın aralıklı akkor lambalardan kaynaklanan yeniden akma eğilimi, lambaların plaka yüzeyinden en az 20 cm uzağa yerleştirilmesini zorunlu kılar..

  Seçim İpuçları

  Tavan döşemesi satın almaya devam etmeden önce, odayı dekore etmek için ihtiyaç duyulacak gerekli malzeme miktarını doğru bir şekilde hesaplamak gerekir. Kenar uzunluğu 50 cm olan kareler satın almayı planlıyorsanız, hesaplama için odanın alanını 4 ile çarpmanız gerekir. Ortaya çıkan sayı, bitirme için gereken plaka sayısı anlamına gelecektir. Bu değere %15 ekleyin. Bu, bir kısmı kurulum işlemi sırasında kırpılacak veya kazara hasar görecek bir malzeme stoğu sağlamak için gereklidir. Eşkenar dörtgen ve petek şeklindeki ürün sayısını hesaplarken, uygun bir ölçekte bir tavan çizin, çizimdeki tüm elemanların yerini işaretleyin.

  Fayans yapıştırıcıları arasında “Titan” kendini kanıtlamıştır.. Yüksek mukavemete ve iyi yapışma özelliğine sahiptir.. Dragon, Eltitans ve Power’ın ucuz formülasyonları köpük yerleştirmek için de kullanılabilir, ancak bu aletlerin uzun bir sertleşme süresi vardır, bu da tahtaya sıkıca bastırmayı ve bir süre bu konumda tutmayı gerektirir. PVA tutkalı zamanla sararır ve küçülür.

  Kurulum incelikleri

  İlk adım, çalışma yüzeyinin kapsamlı bir şekilde hazırlanması olmalıdır. Bunu yapmak için, tavandaki tüm çıkıntılı elemanları çıkarın, büyük çıkıntıları ve düzensizlikleri bir öğütücü ile hizalayın, derin talaşları ve çatlakları ortadan kaldırın. Ardından yüzeyi astarlamanız ve tamamen kurumasını beklemeniz gerekir.. Satın alınan karo plastik ambalajdan arındırılmalı, uzanmasına ve düzleşmesine izin verilmelidir.. Plakaların kenarlarında çapaklar varsa keskin bir bıçakla kesilmelidir..

  Ardından tavanı işaretlemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için zıt köşelerden köşegenler çizin ve kesişme yerlerini işaretleyin. Daha sonra, her duvarın ortasını işaretlemek ve orta noktalarını birbirine bağlayan ve mutlaka daha önce işaretlenmiş olan odanın ortasından geçen karşıt duvarlar arasında bir iplik germek gerekir. Döşemeleri kurarken kılavuz görevi görecek gerilmiş dişler boyunca düz çizgiler çizilmelidir..

  Hazırlık çalışmalarını yaptıktan sonra, düz sıralar, vardiyalı sıralar veya çapraz olarak gerçekleştirilebilen çıkartmaya geçebilirsiniz.. Yapıştırıcıyı, aralarında 2 cm olması gereken şeritler halinde uygulamanız gerekir..

  Karo tavana sıkıca bastırılır ve yapıştırıcı kuruyana kadar tutulur.. Kenarlarda çıkıntı yapan fazla bileşik kuru, yumuşak bir bezle çıkarılmalıdır.. Kurulum, merkezden başlamalı, duvara paralel uzanan çizilmiş çizgiler boyunca kademeli olarak hareket etmelidir. Fayans derzleri akrilik dolgu macunu ile maskelenmiştir..

  İşin bitiminden bir gün sonra tavanı boyayabilirsiniz..

  Kurulumun son aşaması, süpürgeliklerin montajıdır.. Tutkalın sertleşmesini beklerken uzun bir süpürgelik tutma görevini kolaylaştırmak için küçük çivilerle sabitlemeniz önerilir., birbirinden yarım metre mesafede sürülen ve malzemeyi mükemmel şekilde tutan. 24 saat sonra karanfiller çıkarılmalıdır., ve bunlardan kalan delikler ve kenetleme köşeleri akrilik dolgu macunu ile kaplanır.

   Strafor tavan döşemeleri ile tavan kaplamaları, hem yeni evleri geçici olarak dekore etmek hem de bütçe yenilemeleri için temiz ve düzenli bir tavan oluşturmak için harika bir çözümdür..

   Tavan karoları nasıl hızlı bir şekilde yapıştırılır, sonraki videoya bakın.

   iphonevideorecorder.com
   mgcool.cc
   deadmansbones.net
   fearlesslycreativemammas.com
   thefunky-monkey.com
   openssi.org