Leke, ahşap işleme için özel bir bileşimdir. Karışım yüzeyi çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden korur ve ahşabın doğal dokusunu vurgular. Karışım, suda çözünür bir biçimde ve ayrıca susuz olarak yapılır..

Temel özellikleri

Su bazlı karışımlar gibi sulu olmayan lekeler, yüzeye belirli bir gölge vermek ve onu çürümeye, mikroorganizmalara ve hava koşullarına karşı korumak için ahşabı işlemeye yöneliktir. Sulu olmayan bileşim, mükemmel nem itici özelliklerle karakterize edilir.. Bu tür karışımlar su ile seyreltilemez. suda çözünür sıvıların aksine. Ahşabı işlerken, karışım malzemenin liflerine nüfuz eder ve suda çözünür bileşiklerin aksine ahşabın şişmesine neden olmaz. Sıvı kuruduğunda, yüzeyde nem koruyucu bir film oluşur..

Su içermeyen leke su ile yıkanmaz ve böyle bir bileşimle işlenen yüzeyin ek verniklenmesi gerekmez..

Bazı susuz formülasyon türlerinin dezavantajı, hoş olmayan kokudur. Kokunun oldukça hızlı bir şekilde kaybolmasına rağmen, iş, solunum cihazı takıldıktan sonra iyi havalandırılan bir alanda yapılmalıdır..

Sulu olmayan lekelerin oldukça yapışkan olduğu da unutulmamalıdır. Solüsyon kurumadan yüzeyde toz birikirse, onu çıkarmak oldukça sorunlu olacaktır..

Susuz formülasyonlarla çalışmak özel dikkat gerektirir. Solüsyonun dikkatsiz uygulanması sonucunda yüzeyde damlalar ve lekeler oluşur. Bu tür kusurlar derhal ortadan kaldırılmalıdır, aksi takdirde kuruduktan sonra bunu yapmak son derece zor olacaktır..

Görüntüleme

Sulu olmayan lekelerin bileşimi, karışımın teknik özelliklerini etkileyecek çeşitli bileşenler içerebilir..

Susuz çözeltilerin birkaç türü vardır..

  • Alkol bazlı. Böyle bir çözelti, yüksek bir kuruma hızı (otuz dakika) ile karakterize edilir. Bir boya fırçası veya rulo ile uygulandığında yüzeyde çizgiler ve lekeler kalabileceğinden, bir boya püskürtücü kullanarak alkol lekesi ile çalışılması tavsiye edilir..
  • Yağ lekesi ahşap ürünlerin dekoratif dekorasyonu için idealdir. Karışım geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur ve leke ve iz bırakmadan yüzeye uygulanması kolaydır..
  • balmumu lekesi düzensiz ahşap rengi şeklindeki küçük kusurları mükemmel şekilde maskeler. Bu bileşimin dezavantajı, uygulanan leke tabakasının çiziklere ve diğer mekanik streslere duyarlılığıdır..

renk tayfı

Susuz lekeler hem şeffaf hem de renkli olarak üretilebilir. Şeffaf karışımlar yüzeyi renklendirmez ve koruyucu bir maddenin yanı sıra ahşabın dokusunu vurgulamak için kullanılır. Renk bileşiklerinin yardımıyla ahşaba sıra dışı tonlar da verebilirsiniz. meşe, abanoz, venge gibi pahalı ağaç türlerinin yüzeyini taklit etmenizi sağlar.

Unutulmamalıdır ki, sulu olmayan lekelerin sadece doğal ahşabın tonlarıyla uyumlu bir renk aralığında üretilmemektedir. Ayrıca standart dışı parlak renkler veya ahşabın daha ileri işlemlerden önce ağartılması için özel karışımlar da üretiyoruz..

Doğru gölgeyi seçerken aynı çözeltinin renginin farklı ahşap türleri üzerinde farklı olabileceği gerçeğini dikkate almak gerekir.. Bu, farklı ağaç türlerinin yapısındaki bazı farklılıklardan kaynaklanmaktadır..

Tüm yüzeyi boyamadan önce, bileşimi ürünün göze çarpmayan bir alanında test etmeniz önerilir..

Üreticiler

Güvenilir bir koruyucu ahşap kaplama oluşturmak için yalnızca yüksek kaliteli susuz lekelerin kullanılması gerekir. Bir çözüm satın almadan önce, ana üreticiler hakkındaki bilgileri incelemeniz ve ürünleriyle ilgili incelemeleri okumanız önerilir..

“Novbytkhim”

Rus şirketi Novbytkhim, yapı malzemelerinin yanı sıra ev kimyasalları üretiminde uzmanlaşmıştır. Şu anda, şirketin ürün yelpazesi altmıştan fazla mal içermektedir. İşletme bazında, bitmiş ürünlerin test edildiği ve yeni malzemelerin geliştirildiği bir kimyasal-teknolojik ve araştırma laboratuvarı uygulandı..

Su içermeyen leke “Novbytkhim” iç ve dış mekan kullanımı için uygundur. Karışım, organik çözücüler ve sentetik reçineler bazında yapılır. Böyle bir bileşimle işlenen ahşap şişmez, cilalanması kolaydır ve ek vernik gerektirmez.

Bu ürün için müşteri yorumları çoğunlukla olumludur..

Bileşimin aşağıdaki avantajları ayırt edilir:

  • yüzeyde neme dayanıklı bir kaplama oluşturur;
  • odun yığınını yükseltmez;
  • düşük maliyetli;
  • açık tonlardan (limon, akçaağaç) daha koyu tonlara (moka, ceviz ve abanoz) kadar geniş bir renk yelpazesi.

Eksiklikler arasında, karışımın keskin bir hoş olmayan kokusu ve bileşimi uygularken bazı rahatsızlıklara neden olan çok hızlı kuruma vardır..

“Kıta”

Continental, yapı malzemeleri pazarında zaten popülerlik kazanmış olan boya ve vernik üreten nispeten genç bir Rus şirketidir. Şirketin tüm ürünleri sertifikalıdır ve uluslararası kalite standartlarına uygundur..

Continental susuz leke Krafor markasıyla üretilmektedir.. Karışım, ahşaba belirli bir gölge vermek ve malzemeyi korumak için kullanılır. çeşitli çevresel faktörlerin olumsuz etkisinden.

Böyle bir bileşimle işlenmiş ahşap yapıların hem bina içinde hem de dışında çalıştırılması mümkündür..

Alıcılar, bu ürünün maliyetinin düşük olmasına rağmen, Krafor’un susuz lekesinin kalitesine dikkat çekiyor.. Çözüm, eşit derecede parlak bir yüzey oluşturmanıza olanak tanır. Karışımın dezavantajları, metrekare başına yüksek tüketimi içerir..

Leke türleri ve uygulama alanları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org