Sıvı mantar: malzemenin özellikleri ve kapsamı

Orijinal adı “sıvı mantar”, doğal mantar ve polimerlere dayanan çok işlevli bir malzemedir. Sızdırmazlık maddelerinin dikişleri doldurmaya ve yüzeyleri birleştirmeye yönelik olmasına alışkınız, ancak bu bileşimin olanakları çok daha etkileyici..

özellikler

Sıvı mantar, ince mantar yongalarına dayanan bir tür dolgu macunudur. Bu, malzemenin çevre dostu olmasını, yüksek ısı yalıtım özelliklerini ve ayrıca büzülme olmamasını sağlar. Ezilmiş mantar meşe kabuğunun elastikiyeti ve korunması, bileşime dahil edilen polimerler tarafından sağlanır..

Dolgu macunu, derz ve yalıtım boşluklarını doldurmak için tasarlanmıştır.. Aynı zamanda, ev sahipleri çevresel olarak güvenli olmayan kimyasal analogları terk edebildiler. Doğal bir kökene sahip olan sıvı mantarın kuşları ve kemirgenleri çekmemesi de ilginçtir..

Daha önce de belirtildiği gibi, doğal mantar ağacı, ses yalıtımı özelliklerinin yanı sıra yüksek ısı yalıtımı sağlar..

Dolgu macununun iyi yapışması nedeniyle farklı bileşimdeki malzemeler arasındaki derzleri doldurmak için kullanılabilir..

Büzülmez ve elastiktir, bu da inşaatta en yaygın malzemelere hasar riski olmadan uygulanmasına izin verir..

Sertleştikten sonra mekanik hasara ve aşınmaya dayanıklı güçlü bir dikiş oluşur.. Bu bakımdan ürün başka yüzeylere bulaşırsa, katılaşmadan hemen uzaklaştırılmalıdır..

Avantajları arasında nem direnci, dolgu macunu yüksek nem koşullarında bile çalışmaya uygundur ve aşırı sıcaklıklara karşı direnç (bu, dolgu macununun sadece içeride değil, aynı zamanda odanın dışında da kullanılmasına izin verir).

Uygulama kapsamı

Malzemeye olan talep, geniş uygulama yelpazesinden de kaynaklanmaktadır..

Aşağıdaki görevler için uygundur:

 • binaların ısıl verimliliğini arttırmak – iç ısı yalıtımı ile, döşeme ve duvarlar arasındaki boşluğa doldurulur (özellikle uyumsuz malzemelerden yapılmışlarsa), kapı ve pencere çerçevelerini takarken montaj dikişlerini doldurur (bu işlemden sonra, taslaklar tamamen ortadan kaldırılır);
 • dış ısı yalıtımı – betonarme yapıların elemanları arasındaki derzlerin doldurulması;
 • çok apartmanlı binalarda ses yalıtım katsayısında artış (gürültü seviyesi ortalama 27 dB azalır);
 • arabanın zemini için titreşim önleyici contaların yanı sıra mekanizma ve yapı sistemleri rolünde uygulama;
 • nesnenin iç bölümlerinin ısı yalıtımı;
 • ahşap yapılar inşa ederken içeriden oluklar doldurmak.

Sıvı mantarı iç mekanlarda kullanırken, onu istenen renkte seçmek mümkündür, bu da oluşturulan katmanın ek dekorasyonunu reddetmeyi mümkün kılar..

  Renk önemsizse veya mantarın gölgesini korumak istiyorsanız, şeffaf bir kompozisyon seçmelisiniz. Bazı yönlerden, ezilmiş ağaç kabuğu ilavesiyle PVC’ye benzeyecektir..

  Gerektiğinde farklı malzemeler arasındaki boşluğu sabitlemek veya doldurmak için vazgeçilmez bir dolgu macunu haline gelir.. Örneğin, ahşap ve fayans döşeme arasındaki geçiş, fayans ve plastik paneller arasındaki geçiş, laminat “şeritler”. Sıvı mantar, beton ve ahşap yüzeyler arasındaki derzlerin doldurulması için de uygundur, ek mukavemet sağlar ve kaplamaların ömrünü uzatır. Bildiğiniz gibi, bu durumda sızdırmazlık bileşiği, bitişik malzemelerden en az biri ile uyumlu olmalıdır..

  Ayrıca duvarlar ile zemin, duvarlar ve tavan arasındaki boşluğu doldurmak için bir tapa kullanabilir, bu yerlerde “soğuk köprüler” oluşumunu ortadan kaldırabilir ve duvarların iç yalıtımını bırakmanıza izin verebilirsiniz..

  Malzeme neme ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktan korkmaz, ayrıca buhar bariyeri özelliklerine sahiptir. Bu, banyoda, mutfakta kullanmanıza izin verir. Binanın duvarlarının dış yüzeyinde çatlaklar ve kusurlar varsa, bu yerlere uygun renkte bir dolgu macunu uygulanabilir. Anında tasfiye edilecekler ve cephe çevrenin olumsuz etkilerinden korunacaktır..

  Bileşimin çok yönlülüğü, cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmasına izin verir.. Böylece, sadece binanın görünümünü iyileştirmek değil, aynı zamanda ısı yalıtımını arttırmak ve nem direncini sağlamak ve ayrıca içeriye giren gürültü seviyesini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Yine, malzemenin buhar geçirgenliği ve çevre dostu olması nedeniyle, duvarların durumu ve odanın iç mikro iklimi üzerinde olumlu bir etkisi olan fazla nem evden uzaklaştırılacaktır..

  İşaretlerden birinin daha belirgin olduğu ürünün hem evrensel sıvı mantarı hem de değiştirilmiş versiyonları olduğu belirtilmelidir..

  Sıvı mantar, çeşitli malzemelerden yapılmış binaların dikişler arası boşluğunu doldurmak için uygun olmasına rağmen, bazen birbirleriyle bile birleştirilmez, ahşap bir duvarın derzlerini doldurmak için kullanılamaz. Bunun nedeni ahşabın termal genleşme ve kuruma eğilimidir. Ağacın yoğunluğu değiştiğinde ve lineer boyutları arttığında, dikişin basıncı düşer..

  Dolgu macunu ile çalışmak için uygun olmayan bir diğer yüzey, halı ve benzeri malzemelerdir..

  Üreticiler

  Şu anda, sıvı mantar sadece iç pazarda popülerlik kazanıyor. Rus alıcıların bir ürünü satın almayı reddetmesinin nedenlerinden biri, fiyatının oldukça yüksek olmasıdır..

  Her durumda, alıcıların güvenini kazanmış tanınmış üreticilerden sıvı mantar satın almalısınız.. Önde gelen mastik üreticilerinden biri Isocork markasıdır. Malzemenin amacı dış dekorasyondur. Bu bileşimin kullanımı, pencere açıklıkları için bitirme, çatı kaplama macunları, ısıtıcılar ve poliüretan köpük için cephe malzemelerinin kullanımını bırakmanıza izin verir..

  NanoCORK ticari markası altındaki mantar kaplama da benzer bir etkiye sahiptir. Her iki kompozisyon da farklı tonlarda mevcuttur, ancak ikincisi daha ekonomiktir..

  Evrensel sıvı mantar, Suber Plast ile temsil edilir.. Bu ürünler için belirtilen tüm gereksinimleri karşılar, çeşitli renk paletine sahiptir..

  Bostik 3070 mastik, çok yönlülüğü ile ayırt edilir – bu isim altında, mastiğin sayısal değerine bakılarak farklılaşması yapılabilen çeşitli ürün türleri üretilir..

  Bostik serisi, iyileştirilmiş ses yalıtım özelliklerine sahip bir dolgu macunu içerir – Bostik 2720. Evrensel kompozisyon ses seviyesini 27 dB azaltırsa, bu dolgu macunu – 30 dB.

  Uygun fiyat ve kabul edilebilir kalite kombinasyonu, TN mastik tarafından gösterilmiştir. Büyük şehirlerdeki çoğu özel mağazada bulunabilir. Çok yönlülükte farklılık gösterir, ürüne karşılık gelen özellikler. Dezavantajı, kompozisyonun renk seçiminin olmamasıdır. Sadece koyu kahverengi bir versiyonda mevcuttur..

  İnternette bu ürün hakkında, dolgu macunu sertleşme süresi ve dikiş yüzeyinde bir kabuk görünümü ile ilgili olumsuz yorumlar var..

  Uzmanların yorumları, büyük olasılıkla sahte olduğu veya kompozisyonu uygulama kurallarının ihlal edildiği sonucuna varmamıza izin veriyor..

  Tavsiye

  Mantarın yüksek kaliteli sızdırmazlığı ve güvenilir yapışması için bileşimin uygulama ilkelerine uyulmalıdır..

  • Çalışma yüzeyleri temizlenmeli, yağdan arındırılmalı, kurutulmalı ve ardından 1-2 kat astarlanmalıdır. Uygun bir formülasyon genellikle dolgu macunu üreticisi tarafından tavsiye edilir ve ilgili bilgiler için kullanım talimatlarında bulunabilir..

  Bu adımı ihmal ederseniz veya sorumsuzca yaklaşırsanız, sıvı tapasının yapışmasında önemli bir azalma meydana gelebilir..

  • Bir montaj tabancası hazırlayın, borunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  • Hazırlanan alanı, boşluğa eşit olarak dağıtarak dolgu macunu ile doldurun. Bitişik yüzeyler farklı yüksekliklere sahipse, dolgu macunu döşerken daha yüksek bir yere odaklanın..
  • Püskürtülen mantar bitişik yüzeylere düşmemelidir, bu olursa lekeleri hemen bir bezle çıkarın. Donarlarsa, kolay olmayacak..

  • Uygulamadan sonra, bileşim ıslak bir spatula ile ve boşluk küçükse – ıslak ellerle düzleştirilmelidir..
  • Mantarın kısmi katılaşmasından sonra, yüzeyde çıkıntı yapan fazlalığı bir büro bıçağıyla çıkarılır..
  • Sertleştirilmiş dikişi daha da güçlendirmek için özel bir elastik bileşik kullanabilirsiniz..
  • Tamamen kapatıldıktan sonra, tedavi edilen alan zımparalanabilir.
  • Muamele edilen yüzeyin maksimum çekiciliğini elde etmek için, çalışma tabanlarının gölgesine göre dolgu macunu seçebilirsiniz. Bu mümkün değilse, klasik bir ahşap tonu (kahverengi skala), gri veya bej bileşikler kullanmak daha iyidir. Bu renkler çoğu tonla iyi gider, çok yönlüdür.

  ISOCORK sıvı mantarına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.