Teknolojinin hızlı gelişimi, inşaat veya onarım çalışmaları sürecinde herhangi bir ustanın karşılaştığı bazı sorunları dışlamaya hala izin vermiyor. Bu tür görevler, çatlakların sızdırmazlığını ve derzlerin sızdırmazlığını içerir..

Bu tür işler için gerekli malzeme listesi arasında bir sızdırmazlık bandı ayırt edilmelidir..

özellikler

Hemen hemen tüm yapı malzemeleri ve yapıları ek bileşenlere ihtiyaç duyar, çünkü yapı ürünlerinin kendileri, işlenmesi gereken kaba bir yapının inşasını sağlar, özellikle çeşitli derzlerin sızdırmazlığı ile ilgilidir. Daha önce bu tür işler için kendi imalatımız olan alçı, çekme ve çeşitli macunlar kullanılıyordu..

Ancak teknik ilerleme, bu inşaat ve onarım görevleri alanında kendi ayarlamalarını yaparak tüketicilere, işlevselliği geçmişteki malzemelerinkinden çok daha yüksek olan çok çeşitli yeni ürünler sunmuştur. Sızdırmazlık bandı, bu tür eski ürünlerin yerini alır..

Bugün, ürünlerin geniş bir uygulama yelpazesine sahip olması nedeniyle çeşitli kayış türlerini satışta bulabilirsiniz.. Bu özellik, nemin yalnızca konut alanında değil, aynı zamanda endüstriyel tesislerde her yerde bulunan iletişim, cihaz ve parçalar dahil olmak üzere çeşitli yapıların, binaların dayanıklılığını olumsuz yönde etkilemesiyle açıklanmaktadır. Buna dayanarak, nemle temasa karşı koruma ile ilgili soru her zaman önemlidir. Bu eğilim, üreticileri sürekli olarak yüksek kaliteli yalıtım ürünleri oluşturmak için çalışmaya zorlar..

Sızdırmazlık bandı, bitümün çoğunlukla ana bileşen olduğu farklı hammaddelerin bir bileşimine dayanan çok işlevli bir üründür. Ürünler, ana avantajı olan tabana kendi kendine yapışma kabiliyeti ile ayırt edilir. Özel ağ yapısı sayesinde malzeme, çoğu inşaat ürününe güvenilir bir şekilde yapışma kabiliyeti kazanır..

Ürün su tutmaz, malzeme çalışma tabanı şeklini kolayca alır., Bu, çalışmasını ve kurulumunu büyük ölçüde kolaylaştırır. Bant, düşük sıcaklıklarda bile yüksek elastikiyete sahiptir, malzeme zararlı mikroorganizmaların gelişmesini ve çoğalmasını önler ve ayrıca agresif kimyasal bileşiklerle temas sırasında özelliklerini kaybetmez..

Çevre dostu olması nedeniyle ürünlerin hem bina içinde hem de dışında kullanılmasına izin verilir..

Bandı oluşturan elemanların bileşimi birkaç malzeme içerir..

 • Taban, yapışkanlı kauçuk veya bitümden yapılmıştır. Bu bileşenler, ürüne su geçirmezlik sağlar ve çalışma yüzeyinin sabitlenmesinden ve sızdırmazlığından sorumludur..
 • Güçlü yüksek mukavemetli alüminyum folyo tabakası. Bant ürününe yırtılma direnci sağlar..
 • Bant yüzeye sabitlenmeden önce çıkarılan özel film kenar tabakası.

Yukarıdaki bileşenlerin varlığı, çok çeşitli malzemelerden yapılmış herhangi bir yapıdaki dikişlerin ve derzlerin yüksek kalitede sızdırmazlığını sağlamanıza olanak tanır. Kullanım alanına bağlı olarak, kendinden yapışkanlı dolgu macunu, diğer hammaddelerin katmanları ile desteklenebilir. Çoğu zaman, ürünün herhangi bir özelliğini artırmak için bu tür önlemlere başvurulur..

Görüntüleme

Kullanım kapsamı dikkate alınarak, yapışkanlı sızdırmazlık bantları aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • tek taraflı ürünler;
 • çift ​​taraflı üretim.

İkinci durumda, malzemenin her iki tarafında bir çalışma yüzeyi vardır..

Ayrıca, ürünler birkaç türe ayrılmıştır..

bütilen bant

Ürün, bütil kauçuk taban üzerinde yapılan evrensel ürünlere aittir. Üretim sırasında bu tür ürünler ince bir alüminyum levha ile kaplanır. Yapışkan tabaka silikon bazlı koruyucu bir filme sahiptir. Ürünün ana bileşeni mükemmel bir yalıtım bileşiği olarak kabul edilir ve ayrıca ahşap, plastik veya metal gibi hammaddeler için koruyucu bir malzeme olarak kullanılır. Çift taraflı ürünler, bütilenin kimyasal inertliği nedeniyle çoğu PVC malzeme ile uyumludur. Ürünler farklı sıcaklık koşullarında kullanılması tavsiye edilir, ürünler negatif sıcaklıklara dayanıklıdır. Çalışma sıcaklığı aralığı + 120C ile -60C arasındadır. Bant kokusuzdur.

Bandın sahip olduğu metal tabaka, ultraviyole, alkali ve çeşitli asitlere karşı direnç sağlar.. Butilen elastik ürünler 10 metre boylarda üretilmekte olup, piyasadaki ürünlerin eni 5 cm’den 30 cm’ye kadar olup 1 mm kalınlığa kadardır..

Ürün ahşap, polikarbonat, PVC sistemler, beton ve diğerleri ile dış ve iç işler için tavsiye edilir..

Bitüm-polimer ürünler

Bu tip özel bir polietilen tabakasına sahiptir. Ürün, tabanların dielektrik ve korozyon önleyici korumasını sağlamak için üretilmiştir, ayrıca bitümlü bant, yeraltı su temini ve diğer boru hatlarını yalıtmak için üretilmiştir. Ürünlerin diğer bitümlü hammaddelerle kullanılmasına izin verilir, örneğin bitümlü bir çatının onarımı sırasında kullanılabilirler..

Ürünün özellikleri arasında, malzemenin herhangi bir yüzeyin şeklini tekrarlama kabiliyetini vurgulamakta fayda var., düzensizlikler ile karakterizedir. Ek olarak, bant üzerinde mekanik etki altında, örneğin, kesildiğinde, yüzey kendiliğinden kapanarak serbest bırakılır. Ürün 10 metrelik rulo halinde satılmaktadır, ürün eni 20 cm’dir..

Polikarbonat bant

Malzeme, bu hammaddedeki derzlerin sızdırmazlığı ve çatlakların yalıtılması için kullanılır. Ürünler havanın geçmesine izin vermez ve ultraviyole radyasyona maruz kalmaktan özelliklerini kaybetmez..

Bandın yüzeye yüksek düzeyde yapışmasını sağlamak için öncelikle yağdan arındırılması ve her türlü kirlilikten temizlenmesi önerilir..

Bu ürünün ikinci adı şişebilen kordondur. Malzeme dikdörtgen veya dairesel bir enine kesite sahip olabilir. Üretim için hidrofilik kauçuk kullanılır. Hammaddenin su ile temasından sonra boyut artışı işlemi gerçekleşir. Ürünler mekanik strese karşı dayanıklıdır. Metal, cam, doğal taş ve betondan yapılmış yüzeylerde ve ayrıca çeşitli kompozit malzemelerle çalışmak için tavsiye edilir..

Bu tür ürünlere endüstriyel tesislerde ihtiyaç duyulmakta olup, genellikle yer altı yapılarında ve köprülerde kullanılmaktadır.. Ayrıca bodrum katları, yeraltı otoparkları, yüzme havuzları ve su depolarının yalıtımı için bant gereklidir. Pratikte görüldüğü gibi, ürünler suyla temas ettikten sonra 6 kat büyür..

Şişebilir bant uzun bir hizmet ömrüne sahiptir ve diğer yalıtım malzemelerine kıyasla düşük maliyetlidir. Ürünler insan ve çevre için tamamen güvenlidir.

Çoğu zaman, banyoda ve mutfakta sıhhi tesisat ve borularla çalışmak için ürünler gereklidir.. Dairelerde ve özel evlerde kullanım için su geçirmez ürünler seçerken, ev alanındaki dikişleri ve derzleri kapatmak için malzemelere daha az kalite gereksinimi uygulanabileceğinden, sunulan ürün yelpazesinden ürünleri dikkatlice seçmek faydalı olacaktır. Ancak evdeki su temini ve kanalizasyon ile ilgili konular da sorumlu ve ciddi görevlerdir..

Yukarıdaki tüm ürün türlerinin dezavantajları arasında, bazın kendisinden daha hızlı kullanılamaz hale gelecek malzemelerin periyodik olarak değiştirilmesi ihtiyacını vurgulamaya değer. Bazı durumlarda uzmanlar, dikişlere veya derzlere sıvı dolgu macunları ile ön işlem yapılmasını önerir..

Tüm ürünler soğuğa dayanıklı olmadığı için kullanım sıcaklık aralığına dikkat edin..

Uygulama kapsamı

Sızdırmazlık bandının en yaygın olarak kullanıldığı alanları düşünün..

 • inşaat işlerinde, kamu hizmetleri alanında – ürünün çözdüğü görevler arasında, yapı malzemeleri arasındaki derzlerin sızdırmazlığı, pencerelerin, balkonların ve sundurmaların sızdırmazlığı sorunları, dikişli çatı düzenlemesi, rulo malzemelerin döşenmesi, montaj ile ilgili çalışmalar vardır. sıhhi tesisat ve kanalizasyon sistemlerinin montajı, sıhhi tesisat ve havalandırma ekipmanlarının montajı, boru hattına ısı yalıtım hammaddelerinin döşenmesi.
 • Makine mühendisliği alanında – çeşitli yapıların, araba veya kamyon kabinlerinin yalıtımının yapılması, gemilerde onarım çalışmaları, demiryolu taşımacılığının sızdırmazlığı.
 • Petrol endüstrisi – Bileşenleri korozyondan korumak için boru hattı sistemlerindeki derzleri kapatmak için bantlar kullanılır.
 • Ev küre – iç ve dış yapılar dahil olmak üzere evde küçük ve büyük onarımlar yapmak, örneğin pencere bloklarını kapatmak, sıhhi tesisat armatürleriyle çalışmak ve kıyafetleri onarmak.

Üreticiler

Modern bina süpermarketlerinin tezgahlarında yerli ve yabancı üreticilerin ürünlerini bulabilirsiniz..

Mal çeşitlerinde, sızdırmazlık bantları satan aşağıdaki ticari markalara dikkat edilmelidir..

 • Nikoband – Sunulan ürünler bitüm-polimer ürünleri grubuna aittir. Çift taraflı ürünler, kılavuz olarak bir gölge seçerken, çatı malzemelerinin yapıldığı en yaygın renklere bağlı olarak farklı renklerde mevcuttur. Ürünlerin bileşimi, onları hem dış hem de iç işler için kullanmayı mümkün kılar. Çatı ve su yalıtım membranlarının sızdırmazlığının yanı sıra, soğuk su borularının birleşim yerleri, polikarbonat ürünler arasındaki derzler bantla işlenir, ahşap ve beton yapılarda çeşitli amaçlarla kullanılır..
 • Guerlain bant – binaların çatıları, araba parçalarının sızdırmazlığı vb. Bu marka altında çeşitli bant dolgu macunları üretilmektedir, örneğin, bileşim ve kullanım kapsamında farklı olan “Guerlain-D”, “Guerlain-AG”, “Guerlain-FA”, buhar geçirgen ürünler vardır..
 • “Liplent” – esas olarak endüstriyel alanda metal veya betondan yapılmış yapıların dikişleriyle çalışmak için gereklidir..
 • Kendinden yapışkanlı ürünler ticari marka “Vikar” sadece çatı kaplama malzemelerinin sızdırmazlığı için değil, aynı zamanda havalandırma ve bacaların çıkışı için de kullanılabilir.

 • FUM bant ev alanında talep var. Ürünler çeşitli renk ve ebatlarda yapılmaktadır.
 • ekobit – Havalandırma ve baca yalıtımı için önerilir; ayrıca pencere bloklarının sızdırmazlığında da mükemmel olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ürün fayans, cam ve plastik için de kullanılabilir..
 • “Anahat” – tuğla, ahşap ve metal ile çalışmak için kullanılan bant dolgu macunu. Ürünler ev ve endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır..
 • Ceresit CL – inşaat işleri için bir sızdırmazlık bandı, onarımlar sırasında sıvı sızdırmazlık maddesi yerine sıklıkla kullanıldığı için yüksek düzeyde elastikiyete ve şekil kaybına karşı dirence sahiptir.

Tavsiye

  Sızdırmazlık bantları kullanarak güvenilir ve kaliteli bir bağlantı yapmak için, ürünlerin kurulumu için genel önerilere bağlı kalmaya değer.

  • Her şeyden önce, çalışma alanının temizliğine dikkat etmeniz gerekir – temiz ve yağdan arındırılmış bir yüzeyle çalışmanız gerekir..
  • Uzmanlar, birleşme yerinin bir su yalıtım maddesi ile işlenmesini ve ardından bandı ıslak bileşime yapıştırmayı önerir..
  • Malzeme bir spatula ile yüzeye sıkıca bastırılarak tüm havanın çıkması sağlanır..
  • Elemanların köşe birleşim yerleri kürek ile yalıtılmalıdır..

  Abris S-LTnp kasetini kullanmanın genel görünümü ve yöntemi – sonraki videoda.