Tavan çıkartmaları: türleri ve özellikleri

Tavan çıkartmaları, iç tasarımınıza özgün bir dokunuş eklemenizi sağlar. Güzel çizimler ve desenler sadece çocukları değil yetişkinleri de memnun edecek. Ayrıca, tavanı dekore etmek için bu seçenek en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir. Bu makaledeki tavan çıkartmalarının ana tiplerini ve özelliklerini göz önünde bulundurun..

özellikler

Tavan çıkartmaları, herhangi bir iç mekanı süsleyebilen orijinal dekoratif unsurlardır. Ürün yapışkan bir taban ve desenli bir üst katmandır.. Dekoratif tavan çıkartmalarının birçok avantajı vardır..

 • Böyle bir elemanı tavana uygulamak fazla zaman ve çaba gerektirmez. Sadece birkaç dakika içinde tavanı orijinal bir şekilde dekore edebilirsiniz..
 • Çıkartmayı yüzeyden çıkarmak, uygulamak kadar kolaydır. Yüksek kaliteli bir çıkartma geride kalıntı bırakmaz. Önceki çizim veya desen artık göze hoş gelmiyorsa, kolayca bir başkasıyla değiştirilebilir..
 • Her türlü tasarım seçeneğinden oluşan geniş bir seçim.
 • Yüksek kaliteli çıkartmalar uzun yıllar orijinal görünümlerini kaybetmezler. Çizim, nem, aşırı sıcaklıkların etkisi altında bozulmayacak ve ultraviyole ışınlarının etkisi altında solmayacaktır..

 • Düşük maliyetli. Bu tavan tasarımı seçeneği, diğer birçok dekoratif kaplamanın aksine herkes tarafından kullanılabilir..
 • Çıkartmalar yardımıyla tavan kaplamasındaki çeşitli kusurları gizleyebilirsiniz..
 • Tavan çıkartmaları sağlığa zararlı değildir.
 • Alanı bölmek için çıkartmalar kullanabilirsiniz. Tavandaki parlak dekoratif unsur, elbette dikkat çekebilir ve odanın belirli bir alanını vurgulayabilir..

Görüntüleme

Her şeyden önce, çıkartmalar görünüşte farklılık gösterir. Bugün çeşitli şekil ve desenler şeklinde çok sayıda çıkartma var. Ayrıca karanlıkta parlama özelliğine sahip ayrı bir ürün çeşidi üretilmektedir..

Vinil

Vinil çıkartmalar, yapışkan bir arkalık ve ince bir dış PVC film tabakasıdır. Filmde sırayla belirli bir desen veya desen uygulanır..

PVC film her türlü düz ve pürüzsüz yüzeye kolaylıkla uygulanabilir. Bu malzemeden yapılan çıkartmalar, herhangi bir tavan kaplamasına uygulama için evrenseldir. Vinil ürünler, tüm tavana yapıştırılabilen büyük kanvaslar şeklinde veya küçük çizim ve desenler şeklinde üretilebilir..

Fosforik

Fosforlu çıkartmaların çok ilginç bir özelliği var – karanlıkta parlıyorlar. Neon çıkartmaların bileşimi, güneş ışınlarından veya aydınlatma armatürlerinden ışık biriktirebilen ve daha sonra karanlıkta bir süreliğine verebilen fosfor parçacıkları içerir. Çoğu zaman, ışıldayan çıkartmalar, parlak yıldızlarla gece gökyüzünün bir kompozisyonunu oluşturmak için kullanılır..

Geceleri çıkartmalarla odayı daha parlak hale getirmek için onları sadece tavana değil duvarlara da yapıştırabilirsiniz. Bu tasarım seçeneği, özellikle çocuk karanlıkta uykuya dalmaktan korkuyorsa, çocuk odasında çok sık kullanılır..

Bazı insanlar fosforun insan sağlığı için tehlikeli bir madde olduğunu düşünüyor. Maddenin belirli çeşitleri gerçekten tehlikelidir, ancak yalnızca saf formlarında kullanıldığında. Bununla birlikte, çıkartmalar, kesinlikle güvenli bir fosfor bileşimi kullanılarak özel bir teknoloji kullanılarak yapılır. Bu yüzden parlayan çıkartmalar sağlığınız için korkmadan kullanılabilir.

Tasarım

Dekoratif elemanlar için modern pazarda, çok çeşitli tavan çıkartmaları vardır. Her şeyden önce, çıkartmalar görünüşte farklılık gösterir.. Dekoratif eleman çeşitli versiyonlarda sunulabilir.

 • Sebze dünyası. Çiçekler, ağaç dalları ve hatta bütün peyzaj kompozisyonları olabilir..
 • Fauna böcekler, balıklar, kuşlar ve memeliler tarafından temsil edilmektedir. Kelebek figürleri, örümcek ağları özellikle popülerdir. Bu dekor seçeneği sadece bir çocuk odasını dekore etmek için değil, aynı zamanda birçok yetişkin doğa severin de ilgisini çekecektir..
 • Doğa ve elementler. Bir çocuk odası için popüler bir seçenek, bulutların altına gizlenmiş güneş şeklinde bir çıkartmadır..
 • Geometrik figürler.

 • Soyutlama.
 • Desenler ve monogramlar. Bu tür elemanlar, aydınlatma armatürlerinin veya filetoların dekoratif kenarları için idealdir..
 • Çizgi film karakterleri. Favori çizgi film karakterleri çocukları kesinlikle memnun edecek.
 • Uzay teması, parlayan yıldızlı bir gökyüzü veya gezegenler olsun.

Ancak bu, olası seçeneklerin tam listesi değildir. Tavanı dekore etmek için ilginç bir çözüm bulmak zor olmayacak. Ayrıca, bazı üreticiler müşteri eskizlerine göre çıkartma yapmaya hazırdır. Çok çeşitli tavan çıkartmaları nedeniyle, böyle bir ürün sadece konutlarda değil, aynı zamanda kamu binalarında, çocuk kurumlarında ve ofislerde de yaygın olarak kullanılmaktadır..

İpuçları & Hileler

Tavan çıkartmaları, asma veya asma tavanlar, boyalı yüzeyler ve hatta duvar kağıdı olsun, hemen hemen her tavan kaplamasına yapıştırılabilir. Belki de bu durumda tek istisna kireç veya tebeşir badana olacaktır.. Tavan için uygun bir çıkartma seçerken, sadece kişisel zevk tercihlerinden değil, aynı zamanda iç tasarım tarzından da başlamaya değer..

 • Klasik tarzda yapılmış odalar için sağduyulu bir süsleme en uygun seçenek olacaktır. Aydınlatma armatürünü çerçevelemek veya duvarlar boyunca simetrik olarak dağıtmak için desenler kullanılabilir..
 • Art Nouveau iç mekanı, soyut çizimler veya doğal motiflerle desteklenebilir..
 • Romantik bir atmosfer yaratmak için parlak kalp şeklindeki çıkartmalar kullanılabilir..
 • Çocuk odası, çizgi film karakterlerini gösteren çıkartmalarla dekore edilebilir. Çok popüler bir seçenek, parlayan yıldızlarla gece gökyüzü şeklindeki kompozisyondur..

Çeşitli tema, boyut ve şekillerde çıkartmaların kullanılması, herhangi bir mekan için ilginç iç çözümler yaratmanıza izin verecektir. Sadece biraz hayal gücü göstermek önemlidir.

nasıl yapıştırılır?

Çıkartmayı tavana sabitlemek fazla zaman almaz ve işlemin kendisi fazla çaba gerektirmez. Ürünü yüzeye uygulamadan önce, desenin yerini belirleyecek bazında birkaç işaret yapılması tavsiye edilir.. İşaretler, sağlam bir büyük tuvali değil, bir tür ayrı figürü yapıştırırken özellikle önemlidir..

Vinil ürünün alt yapışkanı, dikkatlice çıkarılması gereken bir arka kağıt ile korunmaktadır. Daha sonra çıkartma tavana yapıştırılabilir. Yüzeye uygulanan ürün iyice bastırılmalı ve kuru bir bezle ütülenmelidir. Desenli üst katman, ayrıca dikkatlice çıkarılması gereken şeffaf bir film şeklinde ek bir eleman ile korunur..

Çıkartma yüksek kalitede yapıştırılırsa, üzerinde herhangi bir düzensizlik veya kabarcık olmayacak ve çizimin kendisi görsel olarak pahalı bir fotoğraf baskısı gibi görünecektir. Vinil ürün tavana başarılı bir şekilde uygulanmazsa, başka bir yere taşınmalı veya değiştirilmelidir..

Çıkartmayı çıkarmak kolaydır. Yapışkanı tavandan yüzeye ve ürünün kendisine zarar vermeden çıkarmak için saçınızı kurutmak için normal bir saç kurutma makinesine ihtiyacınız olacaktır. Etiket, cihazdan gelen sıcak hava ile ısıtılmalı ve ardından kenarı tutarak yavaşça çekilmelidir. Tavanda yapışkan kalıntısı kalmayacak ve ürün tekrar kullanılabilir..

Tasarım seçenekleri

Orijinal bir tavan tasarımı oluşturmak için sadece ilginç çizimler değil, aynı zamanda yüzeye çıkartma dağıtmanın bir yolu da yardımcı olacaktır.. Tavanı dekore etmenin birkaç yolu vardır..

 • simetriye uygunluk. Bu seçenek, klasik iç tasarım stilleri için iyi çalışır. Çıkartmalar, tavanın çevresine veya iki karşıt duvarın yanına dağıtılır.
 • Bir alana odaklanın. Çok sayıda çıkartma tavanın belirli bir alanını doldurur. Bileşimin parçaları da ana alandan farklı yönlere dağılabilir. Çoğu zaman, bu şekilde, uçan bir kuş sürüsü şeklinde bir resim oluşur..
 • kaotik yayılma. Bu seçenek en çok geometrik ve soyut kompozisyonlar oluşturmak için uygundur. Tavanı bu şekilde dekore ederken, çıkartmaların kaotik düzenine rağmen genel kompozisyonun bütünsel ve yaratıcı görünmesi için içsel bir stil anlayışına sahip olmak önemlidir..
 • Tavanın ortasında. Çoğu zaman, bu düzenleme, avizenin çeşitli desenlerle kenarlarını içerir. Bu seçenek, klasik tarzda bir oturma odasında iyi görünecek..
 • Kompozisyonun bir kısmının duvara aktarılması. Vinil çıkartmalar sadece tavanı değil, duvarları da süslemek için kullanılabilir. Bu sayede her iki yüzeyin de dahil olacağı daha karmaşık kompozisyonlar oluşturabilirsiniz..

İç mekanda güzel örnekler

Tavanı sadece çıkartmalarla dekore etmekle kalmaz, aynı zamanda belirli avantajlarla da kullanabilirsiniz. Çocuğun odasında eğitici çıkartmalar uygun olacaktır. Örneğin, gezegenlerin adlarıyla güneş sisteminin bir modelini yeniden oluşturabilirsiniz..

3D efektli hacimsel çıkartmalar çok etkileyici görünüyor. Yatağın üstüne, tavandaki bir delikten sanki görüntülenen açık alan görüntülerini yerleştirebilirsiniz..

Çocuklar en sevdikleri çizgi film karakterlerinin hacimsel görüntüsünü sevecekler. Bu tür çizimler sadece çocuk odalarına değil, aynı zamanda halka açık yerlere de yerleştirilmiştir. Örneğin, bir kafede çocuk alanını süslemek için kullanılırlar..

3D temalı çıkartmalar ile bir uzay atmosferi yaratabilirsiniz. Uzay görüntüsüne sahip fosforlu parlayan çıkartmalar özellikle etkileyici görünüyor.

Tüm tavanı çıkartmalarla süslemek gerekli değildir. Bazen sadece bir bölümünü seçmek yeterlidir. Farklı şekillerdeki özdeş figürler şeklindeki karmaşık olmayan kompozisyonlar popülerdir..

Tavan, monogramlarla süslenmiş bir bölümle güzel görünüyor. Buna karşılık, monogramlar bitki örtüsü veya kelebek unsurları ile desteklenebilir..

En popüler parlayan çıkartma kompozisyonlarından biri yıldızlı gece gökyüzüdür. Bu seçenek hem bir çocuğun hem de bir yetişkinin odasında harika görünecek..

Açık renklerde yapılmış bir iç mekan için ayna çıkartmaları en uygunudur..

Tavandaki çıkartmaların nasıl yapıştırılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..