Tavanları MDF panellerle dekore etmek, tavan yüzeyine bakmanın ucuz bir yoludur. Bu tür kaplama, mükemmel ses ve ısı yalıtım özelliklerinin yanı sıra ucuzluğu ile “ünlüdür”. MDF panellerin kullanımı sayesinde farklı tasarım fikirlerini hayata geçirmek ve evinizde özgün ama aynı zamanda sıcacık bir atmosfer yaratmak mümkün..

özellikler

MDF paneller, üretiminde özel ahşap liflerinin kullanıldığı levhalardır. Ürünler, yüksek sıcaklık ve basıncın etkisi altında küçük talaşların preslenmesiyle oluşturulur. Performansı artırmak için ham maddelere karbamid reçineleri eklenir. Böyle bir katkı maddesi nedeniyle bitmiş ürünlerin yoğunluğu artar (göstergeler 600 ila 800 kg / m2 arasında değişir).

Başlangıçta, duvar dekorasyonu için MDF levhalar kullanıldı. Ancak kısa süre sonra üreticiler sadece duvar panelleri değil, tavan panelleri de üretmeye başladılar. Malzeme, tavan kusurlarını gizleme ve mülkün komşular tarafından yukarıdan su basmasını önleme yeteneği nedeniyle tüketiciler arasında hızla popülerlik kazandı.. Günümüzde MDF levhalar PVC levhalara en iyi alternatiftir..

Uygulama kapsamı

Tavan panelleri MDF – bir apartman dairesinde, kulübede, kır evinde tavanları bitirmek için yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesi. Herhangi bir odadaki yüzeylerle karşı karşıya kalırlar: koridorlar, yatak odaları, oturma odaları. Üretilen bazı ürün türleri nemden “korkmaz”, yani yüksek nemli yerlerde kullanılabilirler: mutfaklar veya banyolar.

Çevre dostu olması sayesinde, çocuk odasındaki tavanları süslemek için fayanslar da kullanılabilir ve aynı zamanda çocuğun sağlığı için korkmaz..

Doğal ahşap kaplama ile kaplanmış pahalı paneller sıklıkla kullanılır:

 • ofislerde;
 • kütüphanelerde;
 • kültür ve eğlence merkezlerinde;
 • tıbbi kurumlarda;
 • showroomlarda.

Böyle bir yapı malzemesinin uygulama kapsamı geniştir. Geniş panel yelpazesi sayesinde herkes, tasarım ve maliyetlerine göre gereksinimlerine göre ürünler seçebilecek..

Avantajlar

  İç dekorasyon için bir veya başka bir malzeme seçerken, artılarını ve eksilerini tanımak önemlidir. Tavan yüzeyini MDF panellerle ortaya çıkarmaya değip değmeyeceğine karar vermek için olumlu özelliklerini incelemek gerekir.. Bu nedenle, ürünlerin avantajları çeşitli özellikleri içerir..

  • Güvenilirlik ve uzun hizmet ömrü. Kurulum ve çalıştırma kurallarına tabi olarak malzeme en az 10 yıl dayanabilir..
  • Mükemmel ses yalıtım özellikleri. Kurulan paneller, üst kattaki komşulardan gelen gürültüyü “boğulacak”.
  • İyi ısı yalıtım performansı. Malzeme, odadaki ısıyı uzun süre tutabilir ve soğuğun sokaktan içeri girmesini önleyebilir. Bu mülk özellikle özel bina sahipleri ve üst katlarda bulunan daire sahipleri için değerlidir..
  • Kolay montaj. Panelleri kurmak için özel bir beceri gerekmez. Eldeki alet kullanılarak tüm işler yapılabilir. Kiralanan ustaların hizmetlerine başvurmadan kendi ellerinizle kurulum yapmak kolaydır..

  • Bitirme faaliyetlerinin temizliği. MDF panelleri kurmak için çoğu durumda eski kaplamayı sökmek veya yüzeyi düzleştirmek gerekli değildir. Bu tür bir malzeme ile bitirme, kir ve kalıntı olmadan “kuru” anlamına gelir..
  • Risk eksikliği ürünlerin içinde küf veya böceklerin oluşması.
  • Kolay bakım. Paneller kirliyse, nemli bir sünger veya yumuşak bir bezle silin. Özel ürünler kullanılmadan kaplama yüzeyinden kontaminasyon kolayca silinir.
  • uygun maliyet. MDF levhalar, herkesin tavanı kaplamayı karşılayabileceği ucuz bir malzemedir..

  Yukarıdaki avantajlara ek olarak, paneller çekici bir görünüme sahiptir. Kıvırcık, boyalı, lamine: malzeme çeşitliliği çeşitlidir, böylece herhangi bir iç mekan stili için bir ürün seçebilirsiniz.

  Dezavantajları

  Birçok avantajına rağmen MDF paneller ideal bir kaplama değildir. Diğer yapı malzemeleri gibi, dezavantajları da yoktur.. Ana dezavantajları düşük nem direncidir (lamine modeller hariç). Neme maruz kalma nedeniyle paneller şişebilir, deforme olabilir ve görsel çekiciliğini kaybedebilir. Bu özellik nedeniyle, özel neme dayanıklı kaplaması olmayan MDF levhaların, yüksek nemli odalarda kurulum için önerilmez. Banyolar ve mutfaklar için, ana dezavantajı yüksek maliyet olan neme dayanıklı ürünlerin kullanılmasına izin verilir..

  Panellerin bir sonraki dezavantajı yanıcılık. Yanıcı reçinelerle emprenye edilmiş ahşap yonga malzemeleri oldukça yanıcıdır. Bu dezavantaj nedeniyle ürünler banyo ve saunalarda kurulum için uygun değildir: yangın riskleri çok büyüktür..

  MDF levhaların bir diğer dezavantajı, Mekanik stresin “korkusu”. Malzemenin yüzeyi kolayca çizilir. Panellerin hasar görme olasılığının yüksek olması nedeniyle, bunları taşırken ve kurarken çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca aşındırıcı maddeler içeren ürünler kullanarak tavanların yıkanması önerilmez..

  Boyutlar (düzenle)

  MDF tavan panelleri standart ve özel ölçülerde mevcuttur. Çoğu zaman, üreticiler dikdörtgen veya kare levhalar, uzun lameller yaparlar. Kare ürünlerin kenar uzunlukları 30 ila 95 cm arasında olabilir.Konvansiyonel panellerin standart uzunluğu 2,6 metredir. Rack modelleri 2,4 metre uzunluğundadır..

  Bir sonraki parametre genişliktir. Değerler 0,15 ila 2,5 metre arasında değişebilir. Çıtalı panellerin genişliği 148 ila 300 mm arasındadır..

  Tavan karolarının kalınlıkları değişebilir. Standart ürünler için bu parametrenin değerleri 3 ila 30 milimetre arasında değişmektedir. Bununla birlikte, bazı üreticiler 60 mm kalınlığında “ekstra kalın” paneller üretmektedir..

  Malzemenin boyutunu seçerken, büyük boyutlu ürünlerin geniş odalar için uygun olduğu ve küçük alanlar için küçük dikdörtgen veya kare karolar seçmenin daha iyi olduğu unutulmamalıdır.. Ayrıca ustalar, çok kırılgan oldukları için çok ince (10 mm’ye kadar) paneller satın almayı önermezler.. Standart olmayan kalın (40-60 mm), iyi ses yalıtımına sahip olmalarına rağmen, alanı “çalabilirler”, bu nedenle alçak tavanlı küçük odalara monte edilmeleri istenmez..

  Tasarım

  MDF paneller çeşitli tasarımlarda mevcuttur. Kaplama kaplamalı ürünler klasik olarak kabul edilir. Üretimlerinde dekoratif bir kabuk olarak kullanılan doğal ahşap kullanılır. Dışarıdan, bu modeller ahşap plakalara benziyor.. Kaplama karolardan yapılmış tavanlar, klasik veya retro tarzda dekore edilmiş odalara mükemmel uyum sağlar..

  piyasada da bulabilirsiniz parlak neme dayanıklı paneller. Bu tür ürünler, malzemeyi nemden güvenilir bir şekilde koruyan özel bir lamine katmana sahiptir. Bu dayanıklı kalaslar çeşitli renklerde, taş ve ahşap taklitlerinde mevcuttur..

  Basit bir tasarıma sahip basit ve ucuz seçenekler şunları içerir: boyalı levhalar. Parlak veya mat olabilirler..

  Önceki ürünlerden farklı olarak, boyalı paneller koruyucu bir tabakaya sahip değildir, bu nedenle sadece düşük nemli yerlere (oturma odaları, yatak odaları) monte edilebilirler..

  Herhangi bir iç mekanı süsleyebilecek orijinal ve lüks ürünler şunları içerir: 3D levhalar. Bu tür malzemeler zarif ve prezentabl bir görünümle ayırt edilir. Hacimsel figürler, derin frezeleme ile elde edilen çeşitli kabartmalar, en sade iç mekanlara şıklık katacaktır. Duvar dekoru ile birlikte üç boyutlu bir tavan dekorasyonu, yalnızca sahiplerinin iyi zenginliği hakkında değil, aynı zamanda mükemmel lezzetleri hakkında da bilgi verecektir..

  Renkler

  Piyasada, tavan için MDF paneller geniş bir renk yelpazesinde sunulmaktadır. Boyalı ürünler hem sıcak hem de soğuk renklerde yapılabilir.. Paneller şunlar olabilir:

  • kırmızı;
  • Mavi;
  • pembe;
  • siyah;
  • Beyaz;
  • sarı.

  Genellikle hırdavat mağazaları, çeşitli renklerde geniş bir ürün yelpazesi sunar. Alışılmadık ve benzersiz tavanlar oluşturmak için renkler birleştirilebilir. Paneller ayrıca herhangi bir ahşabın dokusunu taklit edebilir: kayın, beyaz ahşap, akçaağaç, maun, kızılağaç, ceviz, tik ve diğer türler.

  Çeşitli renk çeşitleri ve zengin bir renk paleti, herkesin evinde benzersiz bir iç mekan yaratmak için istenen malzemeyi seçmesine izin verecektir. Parlak, renkli veya “gizli” paneller sayesinde evinizi tanınmayacak kadar değiştirmek mümkün. Bu etki, çeşitli panel konfigürasyonları kullanılarak elde edilebilir..

  Nasıl seçilir?

  İç dekorasyona geçmeden önce MDF panelleri almanız gerekiyor. Sadece tesislerin estetiği değil, aynı zamanda onarımın dayanıklılığı da doğru seçime bağlı olacaktır..

  1. İçin çocuk odası boyama için panelleri tercih etmek daha iyidir. Bu tür malzemeler sayesinde farklı tasarım fikirleri uygulamak, renkleri birleştirmek veya örneğin tavanda bir gökkuşağı oluşturmak mümkündür..
  2. Odada ahşap mobilyalar varsa, stilize edilmiş panellerin seçilmesi önerilir. ahşabın altında.
  3. ileyatak odası veya oturma odası açık renklerde mat kaplama lameller uygundur.
  4. Bitirmek için mutfaklar veya banyolar lamine su geçirmez malzemelerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

  Ürünleri satın alırken görünümlerine dikkat etmelisiniz. Panellerin yüzeyi tamamen düz olmalıdır: çizik, ezik veya diğer deformasyon belirtileri olmamalıdır. Panellerin montajı sırasındaki düzensizlikler nedeniyle, genellikle odanın estetiğini bozan boşluklar oluşabilir..

  MDF panellerin montajı için gerekenler aşağıdaki videoda anlatılmaktadır..

  İç mekanda güzel örnekler

  MDF paneller çeşitli iç mekan stillerinde kullanılabilir. Boyut, doku ve renk şemasında doğru seçilen ürünler, herhangi bir alanı dönüştürebilir. Duvar panellerini kullanmak için iyi bir seçenek minimalist bir oturma odasıdır. Alan ölçülü renklerle dekore edilmiştir. Tavan koyu ahşap görünümlü panellerden yapılmıştır. Ürünler, oturma odasının sıra dışı görünmesini sağlayan parke taş işçiliğini andıracak şekilde stilize edilmiştir. Duvarlar tavanın rengine uyacak şekilde yapılmıştır, hafif zemin ve mobilyalar bir kontrast oluşturur..

  Bir sonraki örnek, bir yatak odasındaki oturma alanıdır. Oda, rahatlamayı teşvik etmek için açık renklerle dekore edilmiştir. Beyaz fonlu duvarlarda, tavan ile aynı renk aralığında MDF panellerden ekler bulunur. Malzeme ahşap gibi stilize edilmiştir. Kitapların daha rahat okunması için odanın çevresine bir arka ışık yerleştirilmiştir..

  MDF paneller, tavan ve duvar kaplaması için en popüler ürünlerden biridir. Bu tür malzemelerin yardımıyla evde hızlı bir şekilde rahatlık yaratabilir, odayı şık ve çekici hale getirebilirsiniz..