Tavan onarımının incelikleri

Evdeki (apartman) tüm yüzeylerin onarımı ve bitirilmesi bir takım özelliklere sahiptir. Bu, duvarlardan veya zeminlerden çok odaların üst katları için geçerlidir. İlk etapta tamir edilmeye başlayanlar oldukları için, bu tür nüanslarla önceden ilgilenmeniz gerekir..

özellikler

Daha sonraki onarımlardan kaçınmak için tavanın menteşeli yapılmasının tavsiye edildiğine dair popüler bir görüş var. Bununla birlikte, uygulama, birçok durumda tavanı badana veya duvar kağıdına boyamanın çok daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu, toz birikimini azaltır ve para tasarrufu sağlar.. Çalışmaya başlamadan önce mutlaka mobilya, kişisel eşya ve dekoratif objeleri odadan çıkarmanız gerekecektir..

Ön çalışma, tabanın düzleştirilmesini ve tüm katmanların kaldırılmasını içerir. Aksi takdirde apartmanda iyi kalitede bir tavan yapmak mümkün olmayacaktır. Uygun malzeme ve tasarım seçimi, binanın yüksekliğine, hizmet ömrüne ve müşterinin estetik gereksinimlerine göre belirlenir. Onarım başlamadan önce bazı şeyler çıkarılamıyorsa, bunların birkaç kat halinde plastik sargı veya başka bir malzeme ile kaplanması tavsiye edilir. Ardından tozun, sıçramaların ve ufalanan maddelerin etkisi minimum olacaktır..

Evin tepesindeki eski kaplamayı çıkarırken, türü ne olursa olsun, bir solunum cihazı ve lastik eldiven takmanız gerekir. Aksi takdirde, tamirciler sağlık ve güvenliği garanti edemezler. Çalışırken kirlenmemesi için bir şapka takmanız veya saçınızı bir fuların altına sokmanız önerilir. Eski kaplamayı temizlemek için bir yöntem seçimi, özellikleri dikkate alınarak dikkatle ele alınmalıdır..

Eski yüzeylerin kaldırılması

Tavan ve duvarlar tek bir algoritmaya göre temizlenir. Ucuz su bazlı boya çeşitleri suya batırılabilir ve mekanik olarak çıkarılabilir. İş için sıcak su kullanılır, uygulanır:

 • büyük bir hav uzunluğuna sahip boya silindirleri;
 • maklovitsa ile fırçalar;
 • fırçalar.

10 – 15 dakika bekledikten sonra boya ikinci kez nemlendirilir. Daha sonra çelik bir spatula kullanılır. Boya tabakasının kazınmasına kaçınılmaz olarak çizikler eşlik ettiğinden, son temizlikten sonra yüzeyin bir macun tabakası ile kaplanması gerekecektir. Taban temiz iken, tüm dikişlerin kontrol edilmesi ve kusurlarının sıva ile onarılması tavsiye edilir..

Daha önce pahalı bir su bazlı boya kullanılmışsa, suyla yıkamak işe yaramaz. Zımpara kağıdı ile çalışmanız gerekecek ve çok çaba sarf etmeniz gerekecek (böyle bir tabanı zımparalamak çok daha zor).

Tavanda önemli deformasyonlar yoksa, yüksek kaliteli bir astar ile kaplanmalıdır, 24 saat sonra yüzey boyanabilir..

Malzemeler (düzenle)

Daireleri bir bütün olarak ele alırsak, apartmanlarda tavanları bitirmek için kullanılan her türlü malzeme güvenle kullanılabilir. Ancak, bazı malzemelerin özelliklerinin dikkate alınması önerilir..

Plastik

Plastik tavan özenle seçilmiş polivinil klorürden yapılmıştır. Bu maddenin güvenliği, gıda amaçlı yaygın kullanımı ile doğrulanır. Duvarlara ve tavanlara giden panelleri karıştırmayın. İkincisi, mekanik açıdan önemli ölçüde daha hafif ve daha zayıftır. Odanın üst kısmına duvar blokları uygulayarak çerçeve üzerinde önemli bir yük ile karşılaşabilirsiniz, bu onu yok edebilir.

Mevcut sınıflandırmaya göre, plastik tavanlar bir tür asma tavan yapısı olarak kabul edilir. Kaplama ahşap çıtalardan veya metal bir profilden yapılmıştır. Parlak efektli bloklar, derz dikişlerinin fark edilmesinin zor olması, görünümlerinin diğer birçok çözümden daha orijinal olması ile ayırt edilir. Çok renkli detayları, etkileyici desenleri olan ürünleri bir arada kullanırsanız, derzleri bulmak kolay olacaktır..

Herhangi bir plastik tavanın bir takım avantajları vardır.

 • Taşmaya karşı minimum hassasiyet (küçükse görsel sonuç yoktur).
 • Yüzey düzdür, su ve herhangi bir ev deterjanı ile yıkanabilir.
 • Sıcaklık düşüşüne dayanıklı.
 • Küçük düzensizlikleri, boruları, telleri maskeleme yeteneği.
 • Pürüzsüz ve kabartmalı bir dekoratif katman oluşturma yeteneği.
 • PVC paneller, neme karşı etkileyici dirençleri nedeniyle banyo ve mutfaklara monte edilebilir..

MDF paneller

MDF panellerden yapılmış tavanlar, uygun çevresel özelliklerle ayırt edilir. Bir konut, endüstriyel veya idari binaya kurulabilirler. Modern firmalar, çok sayıda dokuya sahip her türlü renkte blok üretmeyi öğrendi. Kurulum tamamlandığında, sonraki bakım nemli bir bezle düzenli silmeye indirgenir. Malzemenin olumsuz özelliklerinden bahsetmemek mümkün değil – ev kimyasalları ile temasın kabul edilemezliği, bol su ile yıkama.

Yüzey, nem ve buharın etkisi altında hızla bozulabilir..

Yangınla mücadele kuralları ihlal edilirse veya elektrik kablolarının parçaları yetersiz yalıtılırsa MDF tutuşabilir. Mağaza raflarında bazen daha geniş seçenekler bulunabilmesine rağmen, sıklıkla karşılaşılan paneller 3×0.25 m boyutlarındadır. MDF panelleri monte ederken, çevre duvarlarda tavan çizgisinin 50 mm altına çizilir. Başlangıç ​​profilleri bu şeritler boyunca dikkatlice sabitlenir..

Doğrama ipleri kullanılarak işaretlenmesi tavsiye edilir. Belirli bir süspansiyonun aşırı derecede büyük olduğu ortaya çıktığında, fazlalık katlanır veya metal makasla kesilir..

Alçıpan

Birçok geliştirici tavanlarda alçıpan kutular kullanmaya çalışıyor., bu tür yapılar başarıyla maskelendiğinden:

 • su boruları;
 • kanalizasyon;
 • elektrik tesisatı;
 • internet kablosu;
 • TV için fiber optik;
 • havalandırma kanalları ve şaftları.

Alçıpan kullanmanın bir başka çekici yanı da, ana aydınlatmanın neredeyse her zaman yetersiz olduğu yerlere (örneğin banyolar ve çocuklar için bir alan) yardımcı ışık kaynaklarını monte edebilme yeteneğidir. Çeşitleri oldukça belirgin özelliklere sahip olduğundan, alçıpanın tam seçimi büyük önem taşımaktadır. Standart malzeme türü yalnızca nem seviyesinin minimum veya orta düzeyde olduğu yerler için uygundur..

Neme dayanıklı alt tip, daha az su emdiği ve patolojik mantar kolonilerinin oluşumuna duyarlı olmadığı için mutfaklar, sıhhi tesisler ve garajlar için uygundur. Yangına etkin bir şekilde direnen alçıpan, özel bir grupta öne çıkıyor. Alçıpan kutular özellikleri açısından çekici olabilir ancak profillerinin özenle seçilmesi şartıyla..

profiller

En iyi destek yapıları alüminyum veya çelik alaşımlarından yapılır: sadece bunlar ağır yüklere karşı gerekli korumayı sağlar ve yeterince hafiftir. Korozyona karşı korumayı garanti etmek için profiller bir çinko tabakası ile kaplanmalıdır. Farklı süspansiyon türleri karıştırılmamalıdır: bazıları yük taşır, diğerleri kılavuzdur ve diğerleri kavisli yüzeylerin oluşumunu kolaylaştırmak için tasarlanmıştır (bunlara kemerli süspansiyonlar denir).

Profillerin taşıyıcı alt türleri (model UD-27), kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak duvarlara sabitlenir. Blokların altlarında her 0.25 m’de bir delikler bulunur (sabitlemeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır). CD-60, dikey çelik askılar vasıtasıyla taşıyıcı plakalara bağlanır.. Her yüzeyin profillenmesi sayesinde ürünlerin yüksek mekanik direncini sağlamak mümkündür..

Alüminyum

Alçıpan levha bazlı tavanlar tüketiciyi baştan çıkarmıyorsa, alüminyum bir ürünü tercih edebilir.. Böyle bir çözümün avantajları şunlardır:

 • bakım için minimum gereksinimler;
 • yüksek işlevsellik;
 • inşaat kolaylığı;
 • Kurulum kolaylığı;
 • açık alev eylemine karşı bağışıklık.

Sıcaklık keskin bir şekilde düştüğünde veya nem yükseldiğinde bile, bu tür tavanlar özelliklerini güvenilir bir şekilde korur. Çoğunlukla, raf sistemleri şeklinde gerçekleştirilirler. Bireysel çıtaların genişliği 5 ila 20 cm arasında değişir ve uzunluk 300 ila 400 cm arasındadır, kalınlık standarttır (0,05 cm). Tasarım çözümünün özellikleri veya odanın kendisinin yapısı nedeniyle, tipik olmayan blok boyutlarına çok nadiren ihtiyaç duyulur..

Çeşitli boyalar kullanarak ve isteğe bağlı görüntüler uygulayarak alüminyum panellerin görünümünü çeşitlendirebilirsiniz. Teknologlar aynı kalitede ayna ve rölyef tipi blokların üretimine hakim oldular. Çoğu zaman, bu tür ürünler eğitim kurumlarına ve resmi kuruluşlara, perakende satış noktalarına ve restoranlara (kafeler, kantinler) kurulur. Ancak bu, bir şehir dairesinde evde kullanılamayacakları anlamına gelmez. Esas olarak nemin yüksek olduğu odalarda ve yaz terasında çardakta kullanılırlar..

Raf alüminyum tavanları açık (raylar arasında daha fazla havalandırmayı garanti eden açık bir alan olduğunda) ve kapalı (içlerinde boşluk olmadığında) olabilir. Alüminyum kaset ürünleri modüler olarak kabul edilir. Farklı geometrileri vardır (kare, dikdörtgen seçenekleri vardır). Hücresel şemada kasetler çerçeveye yerleştirilir, panellerin görsel sınırlarını izlemek zor değildir..

Sağlam bir tasarımda, üstüne bir çerçeve monte edilmiştir. Altlarında bulunan panel, onu meraklı gözlerden tamamen gizler. Alüminyum tavanların estetik çekiciliği, yüksek fiyatları ve odadaki tavanın kaçınılmaz olarak aşağı inmesi nedeniyle birçok yönden iptal edilir..

Ayna efektli raylar seçerek bu sorunu azaltmak mümkündür..

strafor

Tasarruf etmek isteyenler için alüminyum yapıların kullanımından vazgeçmeleri ve köpük tavanları tercih etmeleri tavsiye edilir. Bu tür malzemelerin işlenmesi kolaydır, onunla çalışmak genellikle bağımsız olarak yapılır. Oluşturulan yapı hafif olacak, odadaki ses yalıtımını iyileştirmeye yardımcı olacak, kaplama boyanabilir ve hatta yeniden boyanabilir. Ancak işteki en ufak bir dikkatsizlik köpüğü bozabilir.. Sürekli güneş ışığına maruz kalırsa yüzeyin sararmasına neden olabilir..

Köpük yapıları kurmanın üç yolu vardır:

 • diyagonal;
 • simetrik;
 • saçılma (bitişik plakaların sıraları 1⁄2 uzunluk ile birleştirildiğinde).

İlk durumda, odanın ortasından veya pencereden çalışmanız gerekir. Plakaları sırayla doğru şekilde takmak için, aralarında boşluk olmadığını her seferinde kontrol etmeniz gerekir. Hacimsel bir kompozisyon oluşturmak için büyük boyutlu kalın levhalar almanız gerekir. Bu yöntem, çerçeveler üzerinde çok katmanlı ürünler kullanmaktan çok daha pratik ve hızlıdır. Alçıpan yapıştırmadan önce, yüzeyini derinlemesine gömülü bir astarla emprenye etmeniz gerekir..

Levhalar, çatlamayı önlemeye yardımcı olan standart bir sıva ağı ile kaplanmalıdır. Daha sonra, başlangıç ​​macunları ile kaplamanın sırası gelir, kuruduklarında dış tabakayı pürüzsüz hale gelene kadar zımparalamak gerekir..

Fiberglas

Bu malzeme hafif ve kullanımı kolay sayılabilecek bir malzeme değildir. Dikkatsizce kullanılırsa kolayca kırılır; teknolojik kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak, mükemmel takviye özelliklerini garanti etmemizi sağlar. En az yoğun malzeme (1 metrekare başına 25 g) kullanarak tavana yapıştırmak mümkündür..

Yapının gücü hakkında endişeler varsa, daha sert bir çeşit satın almanız tavsiye edilir, o zaman tavan daha güvenilir ve sağlam olacaktır..

Fiberglasın avantajları şunlardır:

 • ekolojik temizlik;
 • suya dayanıklılık;
 • ateşe karşı bağışıklık;
 • Mekanik direnç.

Tüm inorganik malzemeler gibi küflenme riskini azaltır ve statik elektrik tutmaz. Beton taban, alçıpan, ekstrüde polistiren tabakası üzerine fiberglas montajı mümkündür. Cam elyafı sadece özel yapıştırıcılar üzerine yapıştırmak gerekir. Tüm yapıştırıcılar arasında kuru karışımlar en iyi sonuçları gösterir, kullanıma hazır müstahzarlar daha az ekonomiktir.

Sadece kritik durumlarda PVA bağlantısı için kullanılması tavsiye edilir.. Duvar kağıdı ile çalışırken olduğu gibi, taslakların görünümü hariç, +18 ila +25 derece arasındaki sıcaklıklarda kesinlikle tavana cam elyafı yapıştırmaya izin verilir..

Odun

Bu tür ürünler, onlarca yıl boyunca hoş bir görünüm koruyabilir. Tuğla, alçıpan, doğal taş yüzeyler ile benzer malzemelerin duvarlarıyla zarif bir şekilde birleştirilirler. Ahşabın boyanması ve cilalanması kolaydır, üzerinde herhangi bir süsleme veya çizim karmaşık bir kompozisyon yapmak zor değildir. Bilginize: Islak odalarda, sadece sert ağaçtan yapılmış levhalar veya kaplamaların kullanılmasına izin verilir..

Kesonlar

Birçok tasarımcı artık keson kullanımı konusunda tutkulu. Tarihi film sahnelerinde ve kentsel gayrimenkulde destekleyici bir yapı olarak kullanılırlar. Tasarım gereği, kesonlu tavanlar girintiler, kirişler ve hücresel elemanlardan oluşur. Çokgen şekiller şeklindeki çöküntüler kare veya daire şeklindedir. En standart olmayan yaklaşım, her biri bir süslemeyle süslenmiş enine ve uzunlamasına kiriş kombinasyonlarının kullanılmasını içerir..

Çoğu durumda, yüksek duvarlı odalarda kesonlu alan tasarım tekniği kullanılır. Tavan 2 m’nin altındaysa, görsel etki büyük ölçüde değer kaybeder. Böyle bir çözümün doğru kullanımı ile ev sahiplerinin sağlam durumuna ve ortamdaki lükse odaklanmak mümkündür. Kesonlu tavanlar diğer ince kaplamalardan daha hafiftir ve akustiği iyileştirmeye yardımcı olur.

Oda yüksek teknoloji veya pop art ruhuyla dekore edilmişse, dekorasyonda keson kullanımı kabul edilemez. Kesonlu tavanlar çok çeşitli malzemelerden yapılabilir: ahşap, MDF, alçıpan, poliüretan, inşaat kartonu. Bu, tasarım olanaklarını genişletir ve en eşsiz dekoratif projeleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu tür bir kapsama alanı, koyu renk mobilyalı ve yetersiz aydınlatmalı odalarda iyi görünmez..

Tasarım

İki seviyeli bir tavan, günümüzün en çekici dekoratif çözümlerinden biridir. Modern teknolojiyi kullanırsanız oluşturmak oldukça kolaydır. Tasarımcıların etkileyici hayal gücü, bu tür herhangi bir yapıyı olağanüstü güzel bir unsura dönüştürüyor. Yaratıcılar için gereksinimler, yüksek düzeyde eğitim, inşaat ve tasarımın nüansları hakkında bilgidir..

İki seviyeli tavanların oluşturulması, önceki kaplamanın bütünlüğünün değerlendirilmesiyle başlar. Önceki bitiş mutlaka tabana veya sıva tabakasına çıkarılmalıdır. Orijinal sıva üzerinde çatlak noktalar ve delaminasyonlar bulmazsanız, hemen bir bitirme macunu ile işleyebilirsiniz. Ancak en ufak bir deformasyon buna izin vermeyecek, bu nedenle zemini tamamen açmanız gerekecek. Tasarım sürecinde, lambalar da dahil olmak üzere ana hatların ötesine geçen gizli nişlerin ve parçaların konumuna büyük önem verilir..

Sıradan bir ev ustası için her şeyi düzgün tasarlaması zor olabileceğinden, en ufak bir zorlukta dairenize uyarlayarak hazır proje örnekleri kullanmanız önerilir. İki seviyeli tavan kullanılması amaçlanan odanın ön ölçümlerinde duvarların boyutları aynı değilse, hesaplamalarda en büyük değer esas alınır. Çerçeve profillerini sabitlemek için tipik bir adım 60 cm’dir ve çıtaların uzunluğu kesinlikle odanın genişliğine göre seçilir..

Tam sayıda bağlantı noktası elde edilemezse, aşağı yuvarlanır..

Diğer çok seviyeli seçenekler arasında tasarımda en büyük olanaklar, alçıpan levhalara dayalı düz bir tavan ile sağlanır. Yardımı ile iletişimleri kapatabilir ve çeşitli düzensizlikleri düzeltebilirsiniz. Dekoratif süpürgeliklerle iki seviyeli tavanların desteklenmesi tavsiye edilir. Alışılmadık bir görünüm yaratmak için LED aydınlatma kullanılması tavsiye edilir. Tam olarak nasıl görüneceği, her durumda ayrı ayrı belirlenir..

Hangisi daha iyi?

Evlerin ve dairelerin sahiplerinin sürekli bir sorusu vardır: belirli bir odada, örneğin bir yatak odasında ne tür bir tavan yapmak daha iyidir. Böyle bir odada, her biri odanın genel görünümünü belirleyen birçok küçük şey vardır. En basit adım badana uygulamaktır. Yüzyıllar boyunca, en yaygın olduğu ortaya çıkan bu karardı. Son yıllarda bile badana popülerliğini koruyor.. Onarım maliyetleri büyük ölçüde azalır, ancak birkaç zayıf nokta vardır:

 • bir astar tabakasının tesviye edilmesi ve uygulanması ihtiyacı;
 • kısa hizmet ömrü;
 • sabitleme zorluğu.

Badanalı tavanlar düzgün görünüyor, ancak soluk ve ifadesiz. Kirlilik devam ederse, birkaç ay sonra düzinelerce sarı nokta belirecek, bir veya iki yıl sonra kireç düzensiz hale geliyor. Tüm işleri yeniden yapmamız gerekecek. Boya tabakası özelliklerini daha uzun süre korur, ancak uygulamadan önce yüzeyi düzleştirmeniz ve astarlamanız gerekir. Yatak odalarında tavanlar genellikle duvar kağıdı ile dekore edilmiştir. Boyama için duvar kağıdı ve cam duvar kağıdı özellikle yaygındır..

Odanın toplam yüksekliği 250 cm’den fazla olduğunda gergi yapıları güvenle kullanılabilir. Sesleri etkili bir şekilde söndürürler ve açık ateşin etkisine çok duyarlı değildirler..

Kruşçev tavanının kendine has özellikleri vardır, bu tür tavanların yüksekliği her zaman küçüktür (en iyi projelerin evlerinde bile). Bu, en çok aranan ve iyi görünen tavan kaplamalarını kullanma olasılığını ortadan kaldırır. Küçük boyutlu konut, badana ve boyamanın en çekici olduğu durumdur, bu durumda avantajları mevcut dezavantajlardan daha ağır basmaktadır. Asistansız bir apartman dairesinde duvar kağıdını yapıştırmak son derece zordur, bazen imkansızdır.

Amaç, odanın iç dekorasyonunu kısa sürede kökten dönüştürmekse, fayans en iyi çözüm olarak kabul edilebilir. Bu bir bütçe tasarımıdır, aynı zamanda son derece çeşitlidir (çeşitli malzemeler döşenebilir). Modern teknoloji uzmanları, çeşitli ebatlarda, her türlü kaplamada ve çok çeşitli dokularda desenler içeren levhaların nasıl oluşturulacağını öğrendiler..

Ancak zayıf noktalar da var – görüntünün belirgin geometrisinden ve uzayda açıkça sabitlenmiş ayrıntılar arasındaki sınırlardan uzaklaşamama. En uygun fiyatlı kaplamalar genellikle görsel çekiciliğini hızla kaybeder..

Koridorda, mevcut tasarım seçeneklerinin sayısı, yatak odalarından belirgin şekilde daha azdır. Bu odadaki tavanın tasarımı, kesinlikle ruhuna uygun olarak tüm daire ile ilgili bir giriş parçası olarak hareket etmelidir. Rasyonel aydınlatma sağlamak ve alanın görsel olarak genişlemesini sağlamak son derece önemlidir. Aynalı tavanların tuhaf olduğuna dikkat edilmelidir.. Saçma bir etki yaratmamak için özenle uygulanmalıdırlar..

Modern oturma odalarında, tavanı süslemek için duvar kağıdı giderek daha fazla kullanılıyor: yaklaşık çeyrek yüzyıl önce aktif olarak kullanılan bu çözümün bir tür rönesansı var. Malzemeler çok daha mükemmel, daha güvenilir hale geldiğinden, niteliksel olarak yeni bir temelde yeniden inşa ediliyor..

Duvar kağıdını beğenmediyseniz, tavan boşluğunu streç kumaş ve alçıpan ile süsleyebilirsiniz. Bu durumda tasarımı kompozit aydınlatma ile düzenlemek daha iyidir..

Hazırlık

Tavanı dairelere kurarken, yüzeye derinlemesine nüfuz ettikleri ve güçlü bir koruyucu tabaka oluşturdukları sürece, iç işler için her türlü astarı kullanabilirsiniz. Mağazalarda satılan astarların çoğu yapıştırıcı ve kireç malzemesi için uygundur. Astar uygulaması boya ruloları ve fırçalar kullanılarak yapılır. Tipik olarak, astar yüzeye iki kez uygulanır, böylece kuruduktan sonra oluşan kristal film daha fazla yapışmayı destekler..

Yenileme çalışmasında sonraki adımlar, plana hangi ev yenileme yönteminin dahil edildiğine bağlıdır. Örneğin, tavanların alçı karışımı veya sıva ile düzleştirilmesi tavsiye edilir. Bitirilecek en üst katın alanını hesaplamak önemlidir. Buna bağlı olarak, bitirme malzemelerine olan ihtiyacı hesaplayabilirsiniz.. Döşeme aydınlatması için hazırlık, ana bitirmeden önce tamamlanmalıdır, dikkatlice seçmeniz gerekir:

 • tel bölümü;
 • şekillendirme yöntemi;
 • bağlantı noktaları.

Hatalardan kaçınmak için, her dekoratif öğenin yanı sıra lambalar, çıkıntılı parçalar, girintiler de çizime yansıtılmalıdır..

Montaj

Genişletilmiş polistirenden yapılmış bir tavan karosunun kendin yap montajı, uygun fiyatlı olduğu için çekici. İşin yetkin performansı, uzun yıllar boyunca çekici bir görünüm oluşturmanıza olanak tanır. Onarımın aşamalı olarak başlamasından önce gereklidir:

 • malzemenin özelliklerini incelemek;
 • ihtiyacı doğru bir şekilde hesaplayın;
 • en uygun yapıştırıcıyı seçin;
 • odanın iç kısmına fayans uygulayın.

Tavanların boyutu tek tek bloklarla uyumlu olmadığında karoların montajı, tavanın kenarlarında boşluklara yol açar. Sıvı çivilerden daha sıvı bazlı bir malzemeye geçerseniz yapıştırıcıdan tasarruf edebilirsiniz. Tutkal önceden kurutularak güçlü sabitleme sağlanır. Başlangıçta, işaretli alanın ortasını işaretlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, çapraz olarak zıt köşelerden bir çift iplik çekilir (birleştikleri nokta merkez olacaktır). Bir oda bir avize tarafından aydınlatıldığında, fayansları ondan yapıştırmak gerekir..

Daha sonra, tellerin bağlandığı yerde kıvırcık bir cam yapıştırmanız gerekir. Geleneksel olarak, kısmi parçalarla kaplanan boşlukları daha az fark edilir kılmak için, pencerelerin karşısındaki duvardan veya odaya girişten başlayarak ilk sıralar döşenir. Ürünlerin dış kenarları zımparalanmalıdır, bu da yüzeyin nihai düzlüğünü sağlamanıza olanak tanır..

Desene göre birbirine uymaları için her bir döşemeyi dikkatlice incelemeniz gerekir.. Düz olmayan bir tavana köpük karo döşemek istiyorsanız, altlarında özel bir çerçeve oluşturulur..

Su yalıtımına gelince, bazı ustalar bunu isteğe bağlı olarak görüyor. Üst katta bir konut katı varsa, o zaman, sahiplerinin iyi itibarına bakılmaksızın, sızıntılardan korunmaya dikkat etmek gerekir. Ana malzemeler rulodur: cam yalıtımlı, çatı kaplama keçesi, mastik (bitümlü veya polimer bileşimi). Sorun şu ki, merdanelerin üzerinde daha fazla bitirme işlemi çok ağırdır, sızıntı güçlüyse malzeme basitçe düşer. Nispeten ucuz ve uygulaması kolay olan kaplama su yalıtımı ile iyi sonuçlar gösterilmiştir..

İşi bitirmek

Orijinal yüzeyi boya ve verniklerden arındırarak adım adım çalışmaya başlamanız gerekir. Yağlı boyanın çıkarılması zordur, bu nedenle bir sökücü ile çalışılması önerilir. Eski dekoratif panellerle kaplı tavanı onarmak için basitçe kazınırlar.. Çalışmadan sonra kalan tüm lekeler, çatlaklar ve talaşlar çıkarılmalıdır..

Malzemeyi sabitlemeden veya yüzeyi onunla kaplamadan önce taban astarlanır. Tabanı iyi düzleştirmek için ıslak sıvalar kullanılabilir. Mineral karışımı çevresel ve sıhhi açıdan kesinlikle güvenlidir, mekanik olarak dayanıklıdır ve sıcaktan soğuğa geçişleri kolayca aktarır. Yetersiz renk çeşitliliği ve iş teknolojisinin ihlali durumunda çatlama olasılığı nedeniyle, kullanılması her zaman haklı değildir..

Alçıpanın sabitlenmesi 0,6 m’lik artışlarla (tüm tavanda) veya 0,4 m’lik artışlarla (sadece kurulacak levhaların uzunluğu boyunca) gerçekleştirilir. İkinci seçenek, kurulu profil sayısından tasarruf etmeye ve genel onarım maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Ahşap üzerine PVC paneller, kesiti 3×3 cm’ye tekabül eden kiriş kasasına doğrudan monte edilir.Bu çözüm sadece kuru odalarda uygundur..

Yeterli yükseklikte, çıta gerekli değildir, doğrudan kirişlere yeterli eğeleme vardır..

İpuçları & Hileler

Hemen hemen her türlü tavan onarımı elle yapılabilir. Daha ekonomik ve daha güvenilirdir: işe alınan herhangi bir inşaatçı, tanımı gereği, sahibinden daha az motive olur. Ancak gerekli bilgi ve becerilere sahip değilseniz, profesyonel montajcılarla iletişime geçmek daha iyidir.. Asma ve asma tavanların, üç veya daha fazla seviyeli yapıların yerleştirilmesiyle görevlendirilmelidir. Birkaç ipucu daha düşünün.

 • Ucuz malzeme neredeyse her zaman kalitesizdir. Özellikle kazançlı bir teklif bulursanız, değerlendirmede üç kat katı olmanız gerekir..
 • Soyulan veya dökülen sıvaları çıkarmak için metal fırçalar kullanılmalıdır..
 • Astarlanmış alanların her biri yalnızca son kurumadan sonra bitirilmelidir..
 • Kesilen alanlar ile tavanın diğer kısımları arasında renk farklılıkları bulunduğunda, tüm sorunlu alan tek tonla kaplanır..

Profesyonellere göre, tavanlar için 0,9 cm’den daha kalın alçı levhaların kullanılması, taşıyıcılara aşırı baskı uygulamaya başlayacağından istenmez. Üretim ve depolarda, alçıpan sürekli olarak hareket ettirilir, bu da alt tabakaların sıklıkla kırıldığı, çatlaklar oluşturur. Bazı ticaret kuruluşları, tüketicilerin bilgisizliğinden yararlanıyor ve ek gelir elde etmek için bu tür blokları satıyor..

Alçıpan levhalar bir perakende satış noktasında dikey veya eğimli bir konumda saklanıyorsa, satın almayı reddetmek daha iyidir..

Borular, havalandırma ve egzoz sistemleri için kutular G veya P harfi şeklinde yapılmalıdır. Kutuları monte etmek için ilk yüzey mümkün olduğunca düzleştirilmeli, sıvanmalı ve macunla kaplanmalıdır. Tüm çatlaklar ve boşluklar iyice macunlanmalı, ardından boyanmalıdır. Metal çerçeveleri ısıtma boru hatlarına ve diğer iletişimlere yaklaştırmak istenmez..

İç mekanda güzel örnekler

Burada LED lambaların aydınlattığı kıvırcık elemanların oluşması sonucunda ne gibi büyüleyici sonuçların elde edildiğini görebilirsiniz..

İşte daha görkemli ve orijinal bir çözüm – bulutlu güneşli bir gökyüzünü gösteren bir tavan. Tüm bunların yapılması oldukça gerçek olduğu izleniminden kurtulmak zordur..

Bazı yerlerde yıldızların parıldadığı siyah ve mavi bir arka plana karşı gece gökyüzünü tasvir ediyor. Keskin figürlü bir kompozisyon koparak siyah bir yüzeye dönüşüyor..

Alçıpan tavan montajına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın..