Tuğla, geleneksel kaplama malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Çevre dostu, güç, dayanıklılık, sağlam görünüm ile karakterizedir. Bununla birlikte, tuğla her zaman yüksek bir fiyatla ayırt edilmiştir, bu nedenle herkes böyle bir bitişi karşılayamaz. Tuğla benzeri dekoratif paneller harika alternatiflerden biridir. Bu makaledeki bu tür kaplamanın artıları ve eksileri hakkında bilgi edinin..

özellikler

Polivinil klorür, günümüzde inşaat sektörü de dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılan popüler bir malzemedir. Taklit tuğlalı PVC paneller, geniş bir popülerlik ve çok sayıda olumlu tüketici incelemesi kazanmıştır. İlk olarak, bu, malzemenin mükemmel estetik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. İkincisi, bu tür paneller inanılmaz derecede işlevsel ve pratiktir..

Birçoğu zaten iç mekanın plastik kaplamasına alıştı.. Bu eğilim nispeten yakın zamanda ortaya çıktı, ancak bu tür yapı malzemeleri zaten piyasadaki en iyilerden bazıları olarak kabul ediliyor. PVC paneller, güzel bir iç mekan yaratmak isteyenler için idealdir, ancak aynı zamanda sınırlı bir bütçeye sahiptir..

PVC paneller, tuğla dokusunu tam olarak tekrarlamanıza ve ürüne doğal bir hacim kazandırmanıza olanak tanıyan kalıplar kullanılarak özel yumuşatıcı bileşenlerin eklenmesiyle yapılır. Bundan sonra, tuğla renklerini taklit eden özel bir filmle boyanmalı veya yapıştırılmalıdır..

Aşağıdaki malzeme türleri satışta:

 • raf;
 • tabaklar;
 • yapraklı.

Vinil paneller uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olarak kabul edilir.. Güvenlidirler, hasara karşı dayanıklıdırlar ve dökülmeye ve dökülmeye karşı hassas değildirler. Ucuz malzeme çeşitleri tek tip, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Daha pahalı seçenekler çok ilginç bir “tuğla” dokuya sahiptir.

PVC paneller mükemmel performans özelliklerine, yeterli dayanıma ve uzun süreli kullanıma sahiptir. Gerçek tuğlalardan farklı olarak, bu tür paneller bol miktarda renk tonu ile keyif verir. İsterseniz, doğal renklerde bir malzeme seçebilirsiniz, ancak kontrast renkler iç mekanda daha az güzel görünmez..

Çoğu PVC panel üreticisinin, bugün var olan tuğla çeşitlerine mümkün olduğu kadar benzer olması için kabartmayı dikkatlice hazırladığını belirtmekte fayda var..

Bugün satışta tuğlaları taklit etmek için çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Bunlar doğal açık ve koyu tonların ürünleri, eski malzemelerin görüntüsü, modaya uygun beyaz ve siyah “tuğlalar” ve çok daha fazlası. Çeşitli renkler, herhangi bir iç mekana mükemmel şekilde uyan bir seçenek seçmenize olanak tanır.

Polivinil klorür – modern ve benzersiz bir malzeme, nemli ve agresif ortamlara karşı dayanıklıdır, bu nedenle bu tür paneller banyo, koridor ve mutfakların kaplanması için bile kullanılabilir. Bazen cephe dekorasyonu için malzeme olarak da kullanılırlar. Bir ve iki katmanlı (genişletilmiş polistiren bazlı) ürünler vardır..

Tuğla benzeri paneller bazen duvar kusurlarını gizlemek için kullanılır. Bu durumda, kurulum, “tuğla” nın doğrudan döşenmesinden önce bir sandık kurulduğunda veya duvar kontrplak ile kaplandığında, çerçeve teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, polivinil klorür, kolayca deforme olabilen oldukça yumuşak bir malzeme olduğundan, cildi hafifçe sertleştirmenize olanak tanır..

Genellikle paneller yapıştırıcı ile monte edilir. Aynı zamanda, duvardaki küçük düzensizliklerin varlığı, malzemenin yüksek kalitede döşenmesine engel değildir. Kaplama yaparken hafif sapmalara izin verilir ve eğrilik, aksine, kaplamaya doğal bir görünüm verebilir..

Böylece, panellerin kapsamı şunları içerir:

 • konut ve kamu binalarının iç duvarlarının kaplanması;
 • iç mekanların dekoratif dekorasyonu;
 • terasların, sundurmaların, balkonların bitirilmesi;
 • cephe dekorasyonu (bazı durumlarda).

Bu malzemeler uygun fiyat kategorisinde olsa da bazıları pahalıdır..

Fiyat oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır..

 1. Üretici marka. Şirketin popülaritesi nedeniyle tanınmış markaların ürünlerinin fiyatları şişirilebilir..
 2. Özellikler. Daha kalın ve daha kalın ürünler biraz daha pahalıdır..
 3. Tasarım. Maliyet, renkten, çizimin karmaşıklığından, kullanılan boyaların kalitesinden etkilenebilir..

Avantajlar ve dezavantajlar

PVC paneller, hem duvar kaplaması hem de podyumları, sütunları, duvarları süslemek için kullanılabilen benzersiz bir kaplama malzemesidir. Birkaç yıldır satış liderleri listelerine dahil edildiler ve hepsi etkileyici bir avantajlar listesine sahip oldukları için..

PVC dekoratif panellere dikkat etmeniz için yedi neden var..

 • dayanıklılık. Üreticiler uzun bir ürün ömrü elde etmeyi başardılar. Modern seçenekler, performanslarını 15 yıla kadar koruyabilir..
 • Dekoratif fonksiyonlar. Doğal malzemenin dokusunun kusursuz taklidine ek olarak, paneller duvarların düzensizliklerini ve kusurlarını ve ayrıca iletişim sistemlerinin unsurlarını iyi gizleyebilir..
 • Kurulum kolaylığı. Paneller sıradan bir büro bıçağı ile kolayca kesilir, bu da ürünleri istediğiniz boyuta göre özelleştirmenizi sağlar. Ayrıca hafif olduklarından zayıf yapıların kaplanması için uygundurlar..

 • pratiklik. Ürünler bakım konusunda iddiasızdır, çoğu dış olumsuz etkene (nem, küf, kir, toz, mantar gibi) dayanıklıdır..
 • Tasarım. Gerçekçi doku ve geniş renk paleti, panellerin konut, apartman, ofis, kafe, otel iç mekanlarında kullanılmasına izin verir. Diğer kaplama malzemeleriyle mükemmel bir uyum içindedirler ve son kat boyaya ihtiyaç duymazlar..
 • PVC paneller görsel olarak ağırlık yapmaz ve alanı azaltmayın.
 • bakım. Gerekirse, tüm kanadı sökmeden, kullanılmayan bir kaplama elemanını kolayca değiştirebilirsiniz..

Diğer herhangi bir malzeme gibi, PVC panellerin de birkaç dezavantajı vardır.. Panellerden yapılan kaplama yeterli dayanıma sahiptir. Ancak dikkatsizce kullanılırsa malzeme kolayca çizilebilir veya kırılabilir. Ayrıca bazı panel türleri düşük sıcaklıklara tolerans göstermez. Bu nedenle, ısıtılmamış binalarda ürünlerin döşenmesine izin verilmesine rağmen, cephe kaplaması olarak kullanılması tavsiye edilmez..

Eksiklikler arasında, yangına karşı düşük direnç de not edilebilir: PVC tuğlalar tutuşmaz, ancak yüksek sıcaklığın etkisi altında hızla deforme olurlar. Bu nedenle şömine ve sobaları süslemek için kullanılmazlar..

Kurulum nüansları

PVC levhaların montajı kolaydır, ancak mükemmel bir dekoratif duvar oluşturmak istiyorsanız, teknolojik sürecin temel kurallarını unutmayınız..

Panellerin kurulumuna devam etmeden önce hazırlık çalışmaları yapılmalıdır:

 1. duvarlar önceki bitirme izlerinden temizlenir;
 2. tüm kirliliği ortadan kaldırın;
 3. çatlakları kapatın ve hasarlı alanları onarın;
 4. yüzey ciddi şekilde deforme olmuşsa, düzleştirilmelidir.

Bu ürünleri monte etmenin iki yolu vardır:

 • yapıştırma;
 • torna tezgahına sabitleme.

İlk durumda, PVC ile çalışmak üzere tasarlanmış yüksek kaliteli yapıştırıcılar kullanılır. Bir yapıştırıcı seçerken, levhaların amacını, bileşimini ve kalınlığını dikkate almaya değer..

Düz yüzeylere döşerken yapıştırıcı kullanmak gelenekseldir. Torna, duvarların çok deforme olduğu durumlarda kurulur ve bunları hizalamanın bir yolu yoktur. İkinci bir sebep daha var – torna tezgahının varlığı, kaplamayı daha dayanıklı hale getirir ve onu ezik ve sapma görünümünden korur..

Deneyimli uzmanlar, yapıştırıcı olarak sıvı tırnakların kullanılmasını önermektedir. Örneğin neopren çiviler tabana mükemmel yapışma sağlar. Bu durumda, yapıştırma anında gerçekleşir..

nasıl yapıştırılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, önce duvarı hazırlamalı, gereksiz parçalardan, eski badana veya kaplamadan temizlemeli, toz ve yağdan kurtulmalısınız..

İşin ilk aşaması bir astardır, yüzeyi küf ve nemden korumak için gereklidir. Ayrıca tabana daha iyi yapışmaya katkıda bulunur. Astarın tamamen kuruması 6-12 saat içinde gerçekleşir..

Panellerle yapıştırma işleminin sadece ilk bakışta kolay göründüğünü belirtmekte fayda var. Aslında, bu özel el becerisi ve doğruluk gerektirir..

İhtiyacın olacak:

 1. inşaat tabancası;
 2. sünger;
 3. fazla yapıştırıcıyı çıkarmak için mineral çözücü (su kullanılabilir);
 4. dolgu macunu.

Bir inşaat tabancası ile sıvı çivilerle çalışmak daha iyidir. Bunu yapmak için paketin ucunu kesin ve kestikten sonra kapağı vidalayın. İnşaat tabancasının soketine takın.

Duvara zikzak veya ızgara deseninde sıvı çiviler uygulayın. Paneller küçük ise spot uygulama yeterli olacaktır. Daha sonra ürün duvara bastırılmalıdır, daha fazla etki için yukarıdan bir rulo ile (basmadan) hafifçe “yürüyebilirsiniz”. Panel yerinden çıkmışsa 2-3 dakika içinde yerini düzeltebilirsiniz. Tutkalın tamamen kuruması bir gün sonra gerçekleşir ve 15 dakika içinde “kapmak” için zamana sahip olacaktır..

Tüm duvar kaplandıktan sonra, paneller ile tavan arasındaki derzlerin bir dolgu macunu ile kapatılması önerilir. Paneller montaj yapıştırıcısına yapıştırılarak monte edildiyse, son aşama herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilecek özel bileşiklerle birleştirmedir..

PVC ürünlerin montajı köşeden merkeze başlamalıdır.. Panellerin belirli bir boyuta ayarlanması gerekiyorsa, bu normal bir bıçak veya dekupaj testeresi kullanılarak yapılabilir..

Kurulum sırasında, yapıştırıcı çözelti malzemenin kendisine değil, duvara uygulanır. Bir bina seviyesi kullanarak dikey ve yatay sabitlemenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz..

Bakım kuralları

Dekoratif PVC duvar panelleri çok güzel görünüyor, ancak bu tür kaplamaların hizmet ömrü büyük ölçüde işlemin doğruluğuna bağlıdır..

Malzemenin doğası gereği dikkatli ve dikkatli bir şekilde özen gösterilmelidir..

 • Sabunlu suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle toz ve kirin alınması tavsiye edilir..
 • Toz, agresif alkali veya asidik temizleyiciler kullanmayın. Panellerin üst dekoratif tabakasına zarar verebilir, üzerlerinde çizikler bırakabilirler..

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.