17 m2 alana sahip oturma odası tasarımı. m: salonun düzeni ve imar kuralları

Küçük boyutlu konut sahipleri genellikle metrekare sıkıntısı sorunuyla uğraşmak zorunda kalırlar, ancak odaları doğru bir şekilde planlar ve alanlarını doğru bir şekilde düzenlerseniz, en küçük daire bile rahat ve konforlu bir köşeye dönüşebilir. Bu, özellikle boyutları genellikle 17 metrekareyi geçmeyen oturma odasının düzenlenmesi için geçerlidir. m.Bu oda evin merkezi odası olarak kabul edilir, sadece tüm aile içinde toplanmaz, aynı zamanda misafirler karşılanır ve özel etkinlikler düzenlenir, bu nedenle tasarımı özel olmalı.

Bugün, oturma odasının görsel olarak genişletilebileceği ve içinde alışılmadık bir iç mekan yaratabileceği, odayı ev konforu ve sıcaklık atmosferi ile doldurabileceği birçok tasarım fikri var..

özellikler

17 m2 alana sahip oturma odası. m, küçük bir oda olarak kabul edilmesine rağmen, tasarımı sadece sahiplerinin gözlerini memnun etmekle kalmayacak, aynı zamanda misafirlerle tanışmak için hoş bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacak, rahat ve çok işlevli bir odayı kolayca yapabilirsiniz.. Salonun içini güzel bir şekilde gerçekleştirmek için bireysel bir proje oluşturmanız gerekir., ve zaten buna dayanarak, odayı birkaç bölgenin bulunduğu tek bir merkez şeklinde hayal edin veya diğer odalarla birleştirin.

Bu durumda, bir panel evde oturma odası düzeninin özelliklerine dikkat etmeye değer. Odalar kare bir şekle sahiptir ve “brezhnevka” binasında bir geçiş alanına sahip olabilirler. Ayrıca çok katlı binalarda yer alan salonların çoğu, odaya eklenebilen ve ek metrekare olarak kullanılabilen balkonlarla donatılmıştır..

Bir tasarım oluşturmak için önemli bir gösterge, yaşayan aile üyelerinin sayısı olacaktır. Buna bağlı olarak, oturma odası çeşitli fonksiyonel yükler gerçekleştirecektir. Örneğin 17 m2’lik bir alana dinlenme, çalışma veya çocuk köşesi için ayrı alanlar yerleştirmeniz gerekecek. Salon alanı küçük olduğu için, içinde boş alan olup olmadığı konusunda endişelenmek de önemlidir., bunun için sadece en gerekli ve kompakt mobilyaların seçilmesi gerekiyor.

Duvarların yüzeyi de odanın tasarımında büyük bir rol oynar, eğer düzensizse, o zaman biraz yaşam alanını “alabilecek” inşaat işleri yapmanız gerekecektir..

Oturma odası diğer odalardan farklı bir tasarıma sahip olmalı, bu nedenle dekorasyonunda odanın ortasını parlak renklerle dolduran etkileyici bir dekor kullanılmalıdır. Resimler, şömine, parlak halılar ve aile fotoğraflarından kompozisyonlar gibi zıt nesneler iç mekanda güzel görünecek. Kare odalar için dekorasyonda sulu tonları seçmeye değer ve oda dar ve batı veya kuzey tarafında yer alıyorsa, ona iyi bir aydınlatma sağlamanız ve doğal aralığı tercih etmeniz gerekecektir..

Oturma odasının modern tasarımı, boş alanın varlığı ile karakterize edilir, bu nedenle alan mümkün olduğunca genişletilmeli ve iç kapılar dekoratif kemer ve sütunlarla değiştirilmelidir.. Zemin kaplaması en iyi şekilde farklı malzeme türlerinden kullanılır ve çok seviyeli bir zemin oluşturur..

Bunun için hem duvar kağıdı hem de sıva kullanarak duvarları birkaç renkte bitirmeniz de önerilir. Tavana gelince, basit veya karmaşık bir şekle sahip asma yapılar bunun için mükemmel bir seçenek olacaktır..

Salona zarif bir görünüm kazandırmak için, pencerelerin dekorasyonunu unutmamalıyız. Odayı güneşten korumak için hafif kumaş perdeler ve kalın perdeler iyi seçimlerdir. Perdelerin stiline uygun olarak uygun perde çubuklarını seçin.

Birleştirilmiş odalar

Küçük daire sahiplerinin çoğu, oturma odası alanını bir yatak odası veya mutfak ile birleştirmeyi tercih eder. Böyle bir proje, odanın gerçek boyutlarını artırmanıza izin verir, ancak duvarları sökmeniz veya bölmeler kurmanız gerektiğinden bir takım zorluklar yaratır. Çoğu zaman, salonun 17 metrekareye kadar kapladığı bir dairede. m, odayı yatak odasına birleştirme seçeneğini kullanın. Ancak bu durumda uyumak için tam teşekküllü ve izole bir yer çalışmayacaktır, çünkü büyük yatağı terk etmeniz ve katlanır bir kanepe ile değiştirmeniz gerekecektir..

Mini yatak odasını meraklı gözlerden gizlemek için özel bölmeler kullanmalı veya mobilyayı özel bir şekilde düzenleyerek görsel bir duvar oluşturmalısınız..

Oturma odası çeşitli şekillerde gelir, ancak dikdörtgen ise mutfakla güzel bir şekilde birleştirilebilir. Sonuç olarak, bir odada yemek odası ve dinlenme alanı uyumlu bir şekilde yer alacaktır. Ancak bu düzende, iyi havalandırmanın mevcudiyetine dikkat etmek ve sobanın üzerine güçlü bir davlumbaz takmak, böylece yiyecek kokularının girmesini önlemek önemlidir..

Konut meydanlarının eksikliği, salonun balkona bağlanmasıyla da çözülebilir. Odanın mükemmel bir devamı olarak hizmet edecek, ancak odadaki ısı kaybını en aza indirmek için balkon iyi yalıtılmalı ve camlanmalıdır.. Tüm bunları doğru yaparsanız, çalışma veya kış bahçesi için rahat bir alana sahip olacaksınız..

Stiller

Genellikle 17 metrekarelik bir salon. m bir yemek odası, bir yatak odası, bir çocuk odası ve dinlenmek için bir yeri başarıyla birleştirir. Böyle bir odanın güzel ve rahat görünmesi için uygun şekilde dekore edilmesi gerekir.. Bunu yapmak için, planlamanın ilk aşamasında uygun bir tasarım stili seçilir..

Bugün, iç mekanda en popüler olanı özlülük ve sadeliktir, bu nedenle tasarımcılar aşağıdaki alanları seçmenizi önerir:

  • minimalizm. Bu tarzdaki oturma odası mobilyaları sadece gerekli eşyalar ile sunulmaktadır. Dekorasyona pastel tonlar hakimdir ve aynalar dekorun vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda mobilyalar için de geçerlidir, ayna yüzeyi ile seçilmelidir. Gövde yapıları büyük ve doğal ahşaptan yapılmış olmalıdır. İç mekanda ayrıca karmaşık desen ve desenlere sahip hacimsel halılar bulunur..

  • Yüksek teknoloji. Oturma odasında modern bir görünüm isteyen ev sahipleri için uygundur. Metrekare sıkıntısı olsa bile bu stili kullanarak muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu malzemeler boşluk yanılsaması yaratabileceğinden, oda metal, cam ve plastikle doldurulmalıdır. Manzaranın güzelliğini vurgulamak için oturma odasına spot ışıklar yerleştirilmelidir..

Dekorasyonda bej ve açık renklerin kullanılması tavsiye edilir, arka planları gümüş, turuncu veya mavi renk tonu ile seyreltilebilir. Mobilya en iyi yarı saydam cepheler ve metal ekler ile satın alınır..

8fotoğraf

  • Klasik. Bu trend, sofistike bir tasarımla karakterize edildiğinden her zaman modadır. Klasik tasarımda doğru formlar ve net çizgiler tercih edilir. Böyle bir salon için parlak tavanlar kurulur ve duvarlar sıva veya duvar kağıdı ile süslenir. Mobilya ürünleri yalnızca ahşaptan seçilir, laminat veya parke tahtası şeklinde döşeme ile uyumlu bir şekilde tamamlanır..

İç mekanda çok fazla süsleme kullanmak istenmez, birkaç tablo ve küçük figürinlerle geçinmek yeterlidir..

  • Ayrıca, oturma odaları genellikle Avrupa tarzı: modern ve minimalizmi aynı anda birleştirir. Bu tür oturma odaları basit ve rahat görünüyor, sıra dışı bir şekle sahip mobilyalarla dolu ve renk şeması kontrast ve sıra dışı bir renk kombinasyonu ile dikkat çekiyor..

Kayıt

Salon çok işlevli bir oda olarak kabul edilir, bu nedenle bölgelere ayrılarak buna göre dekore edilmesi gerekir. Düzenlerken, sadece odanın boyutunu değil, aynı zamanda uygun bir düzeni de dikkate almak önemlidir., 17 m2’lik bir oda için şöyle görünebilir:

  • Dinlenme bölgesi. Bileşen öğeleri bir TV, bir sehpa ve döşemeli mobilyalardır..
  • Konuk. Bu yerde konuklar sadece aile yemeklerini değil aynı zamanda ziyafetleri de toplayacak ve düzenleyecek. Bu nedenle, burada mobilya düzenlerken, büyük bir masa sağlamak önemlidir. Odanın boyutları küçük olduğu için kompakt trafo tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Az yer kaplarlar ve herhangi bir zamanda toplantılar için rahat bir yer yaratmanıza izin verirler..
  • Depolama alanı. Kural olarak, küçük dairelerde, oturma odasına eşyaların ve kıyafetlerin bir kısmının yerleştirilebileceği bir gardırop veya duvar kurulur..
  • oyun köşesi. Ailenin küçük çocukları varsa gerekli olacaktır. Bunun için odada küçük bir alan ayrılmakta ve oyun alanı şeklinde donatılmaktadır..

Oturma odasının içi için, alanı rasyonel olarak kullanacak, maksimum konfor ve rahatlık sağlayacak şekilde bir tasarım seçmek gerekir. Bu nedenle, çeşitli aksesuarları unutmamalıyız: duvarlara resim asmanız ve rafları hediyelik eşyalarla süslemeniz önerilir. Halılar, şık perdeler ve özgün yatak örtüleri mutlaka mobilyaları tamamlamalıdır..

Çiçekler odadaki atmosferi canlandırmaya da yardımcı olacak, sadece mobilyalara değil, tavan altına, zemine veya duvarlara da yerleştirilebilirler..

Renk paleti

Tasarımın tasarımında büyük bir rol, stil yönüne uygun olarak kullanılabilecek renk seçimi ile oynanır. Ayrıca, bitişin rengi oturma odasındaki aydınlatma seviyesine bağlıdır. Oda 17 metrekare ise. m karanlık görünüyor, sıcak bir palete ait açık tonları seçmesi en iyisidir. Salonun iyi aydınlatılması durumunda iç mekanı soğuk tonlarla çeşitlendirilebilir..

Ek olarak, küçük oturma odaları için tasarımcılar beyaz ve bej boyaların kullanılmasını önerir, alanı görsel olarak genişletmeye ve odayı rahatlık ile doldurmaya yardımcı olurlar..

Salondaki yüzeylerin dekorasyonu çeşitli malzemelerle yapılabilir ancak bir tasarım tasarımı seçerken renklerin kombinasyonuna dikkat etmelisiniz. Kural olarak, bir arka plan gölgesi seçilir ve ancak o zaman iki veya üç renkle desteklenir..

Parlak ve zıt ekler oturma odasında güzel görünüyor, iç mekanı sıra dışı ve ilginç kılıyor. Örneğin, duvarlardan birinde 3D duvar kağıdı kullanarak bir kompozisyon yapabilir, çok renkli adımlardan asma tavan kurabilirsiniz..

Modern tasarımda çizimler veya orijinal desenler şeklinde renkli efektlere sahip sıvı tavanlar da uygundur..

İç mekanda güzel örnekler

17 m2’lik bir oturma odası küçük kabul edilir, bu nedenle tasarımını yaratırken her türlü çabayı göstermeniz ve alanı görsel olarak genişletmeniz gerekir. İdeal seçenek, açık bej bir gölge seçmek olacaktır, herhangi bir stil yönüne uyar ve odadaki geometrik mobilya çizgilerini güzel bir şekilde vurgular.. oda ücretsiz olmalı, bu nedenle, düzenlemesi için sadece rahat kanepeler, koltuklar, küçük bir masa ve asma dolaplar şeklinde en gerekli mobilya parçaları uygundur..

Dekor minimum aksesuar içerir, bir cam ve porselen vazo, aile fotoğrafları ile temsil edilirler. Tavan olarak, ayna yüzeyli menteşeli bir yapı seçmek ve hem spot hem de zemin lambası takmak en iyisidir, odanın ana dekorasyonu güzel bir avize olacaktır..

Oturma odasında ilginç bir seçenek de duvara ayna panellerinin montajı olacaktır. Aynalı bir tavanla birleştiğinde, odayı ağırlıksız hale getirecekler. Böyle bir iç mekanda, ışık tonları ve minimum nesneler de geçerli olacaktır. Merkezi yer, parlak yastıklı bir kanepe tarafından alınacaktır..

Küçük fonların yardımıyla oturma odasında muhteşem bir yenilemenin nasıl yapılacağı hakkında bilgi için bir sonraki videoya bakın..