Psikologlar ateşe daha sık bakmayı tavsiye ediyor. Bu aktivite sizi sakinleştirir ve düşüncelerinizi düzene koymanıza yardımcı olur. Belki de bu yüzden şömineler birçok ülke konağında oturma odasının neredeyse vazgeçilmez bir özelliğidir. Ve gerçekten – daha iyi ne olabilir: zor bir günün ardından eve gelin ve şöminenin yanında rahatlayın?

Gerçek bir şömineli, büyük bir TV’li ve büyük bir köşe kanepeli oturma odasının ne kadar muhteşem görüneceğini hayal edin, tüm büyük dost ailenizin sığabileceği? Ahşabın uğuldayan çıtırtısı, titreyen ateş ve şöminenin yanında büyük bir köpek – parlak bir dergi için mükemmel bir resim.

Peki ya lüks villaların mutlu sahipleri değil, bu dünyanın güçlülerinin bazen bu tür evler hakkında söylediği gibi sadece yüksek binaların veya kuş evlerinin sakinleri olan metropolün talihsiz sakinleri? Metrekare sıkıntısı varsa ne yapmalı, ancak gerçekten bir şömine mi istiyorsunuz? İpucu hazır: bir köşe şöminesi kurun.

Köşe şöminelerin ana avantajı, kompakt olmalarıdır. Bu tür cihazlar, küçük bir oturma odası alanına bile kolayca sığar. Isı dağılımı, geleneksel bir şömineninkinden çok daha yüksektir. Sadece farklı açılardan güzel ve rahat bir ışıltının tadını çıkaramayacaksınız..

Ve görüş açısı çok daha büyük – Bir kır evine böyle bir şömine kurmak yaz mevsimini artıracak ve sadece yaz aylarında değil, aynı zamanda soğuk mevsimde de şehir dışına çıkabilirsiniz. Dairede köşe şöminesi sadece bir nimettir. Ayrıca, dışarısı zaten soğukken ve merkezi ısıtma henüz açılmamışken, sezon dışında da sizi sıcak tutacaktır. Köşe şömineleri tasarımları gereği zemine veya duvara monte edilebilir. Hem bu hem de diğer köşe şöminelerinin tartışılmaz avantajı, aynı anda iki duvarı ısıtmaları nedeniyle daha fazla ısı vermeleridir..

Sadece kimsenin bir şehir dairesinde gerçek bir odun şöminesi monte etmesine izin vermeyeceği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, simüle edilmiş canlı alevli bir elektrikli cihazdan veya biyoyakıtla çalışan bir şömineden bahsediyoruz..

7fotoğraf

Köşe şömine çeşitleri

Elektriksel

Bu tür cihazlar için pratikte hiçbir kısıtlama yoktur – bunun dışında elektrik kaynağı yoktur. Baca yapmaları veya duvarları yeniden şekillendirmeleri gerekmez. Onlardan kurum, hoş olmayan koku ve yanma yoktur. Diğer elektrikli ısıtıcılardan daha tehlikeli değiller. Odadaki sıcaklığı düzenleyebileceğiniz bir ısı regülatörü vardır. Uzaktan kumandalı modeller var. Tek sakıncası, pus kokusu ve çatırdayan odun sesi ile bir yangının tam etkisini alamamanızdır..

Modern biyoyakıtlar, iç tasarım dünyasında devrim yarattı. Bu dumansız gerçek bir ateş. Bu tür şömineler, etanol içeren sıvı üzerinde çalışır. Yanma sürecinde yakıt buhara dönüştürülür, bu nedenle bu tür yakıtın havası sadece kurumaz, aynı zamanda nemlendirir. Biyoyakıtlar koku, kurum ve duman içermez. Dilerseniz sıvı haznesine en sevdiğiniz parfüm veya aromatik yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz..

Yapı tipine göre köşe şömineleri simetrik ve asimetrik olarak ayrılır..

Simetrik

Sağ taraflara sahip bir cihaz, odadaki baskın nesne olduğunu iddia eder, böylece tasarımın geri kalanı konumuna tabi olur. Mobilya ve diğer tüm mobilyalar, köşe şöminesi ile aynı doğru geometride düzenlenmelidir. Simetrik şömineler genellikle simetrik olmayanlardan daha büyüktür ve herhangi bir şekle – düz veya yuvarlak – şekillendirilebilir. Bu, herhangi bir odaya yerleştirmenize izin verir – mutfakta, oturma odasında ve hatta yazlık evde. Farklı mobilya parçaları arasındaki rahatsız edici boşlukları doldurabilirler..

Asimetrik

Asimetrik şöminenin kurulu olduğu oda büyükse, tasarımcıları bu odayı bölgelere ayırmak için sıklıkla kullanılır. Duvarları aynı anda farklı odaların sınırları olacaktır. Örneğin, oda uzun bir dikdörtgen şeklindeyse, böyle bir şömine alana bir miktar denge getirebilir. Kural olarak, bu tür cihazlar standart olmayan bir şekle sahiptir. Ve orijinal kaplama ile birlikte şömine, tüm iç mekanın en önemli noktası olacak..

Dekorasyon için tasarım fikirleri

Şöminenin oturma odasında yabancı bir şeye benzememesi için, dış dekorasyon fikrini dikkatlice düşünmelisiniz. Şömine gerçek tuğladan yapılmışsa olduğu gibi bırakılabilir. Bu tasarım genellikle etnik tarzda veya İngiliz tasarımında yapılmış iç mekanlarda bulunur..

Şömine, Rus sobasının bir akrabasıdır. Ve Rusya’da sobaları kil kiremitlerle kaplamak gelenekseldi. Bu sadece dekorasyon için değil, aynı zamanda ısı transferini arttırmak için yapıldı. Şömine için sırlı fayans seçmeye değer..

Doğal taş veya mermer talaşlı bir köşe şömineye bakan odaya ihtişam ve ciddiyet katmak için kullanılır. Bu tip bir kaplama en çok geniş alanlarda bulunur..

Küçük bir alana sahip oturma odalarında, bir köşe şöminesi genellikle çevredeki duvarların renginde sıvanır. Bu, şöminenin detaylarının, zaten küçük olan alanı görsel olarak azaltmaması için yapılır..

Ek dekor için, bir köşe şöminesinin alanı çeşitli aksesuarlarla kullanılabilir – örneğin yakacak odun döşemek. Elektrikli şömineniz olsa bile, ek bir çevre görevi göreceklerdir. Şöminenin bir rafı varsa, üzerine dijital bir fotoğraf çerçevesi koyabilir, böylece geçmişi ve bugünü tek bir iç mekanda birleştirebilirsiniz. Ayrıca şömine rafları geleneksel olarak saatler, kutular, şamdanlarla dekore edilmiştir. Ancak, tüm nesnelerin tartışmaması, ancak birbirini tamamlaması için alanı aşırı yüklemeyin..