Oturma odası, herhangi bir evde önemli bir yerdir. Birçok insan kendilerine salonun içini nasıl güzelce dekore edeceklerini, oraya en iyi hangi eşyaların yerleştirileceğini soruyor. Bugün küçük bir oturma odasına ne tür mobilyaların yerleştirilebileceği hakkında konuşacağız..

özellikler

Birçok uzman, oda tasarımının hafif, nötr tonlarla doldurulmasını tavsiye ediyor. Onların yardımıyla, küçük bir oturma odasının alanını görsel olarak çok daha geniş hale getirebilirsiniz.. Beyaz, bu tür iç mekanlarda özel bir yer tutar.. Kruşçev’deki küçük bir salon için mükemmel bir çözüm.

Tasarımcılar, odanın genel dekorunun organik ve rahat görünmesi için aynı küçük boyuttaki mobilya parçalarını küçük bir alanın oturma odalarına yerleştirmenizi önerir. Bununla oturma odası alanını görsel olarak da genişletebilirsiniz..

Çoğu zaman, camdan veya şeffaf akrilikten yapılmış küçük parçalar, küçük ölçekli bir apartman dairesinde bir salon için uygun olabilir. Bu tür unsurlar, modern bir tarzda iç mekana mükemmel bir şekilde uyacak ve ona zarafet ve güzellik verecektir. Bu durumda, koyu tonlarda masif mobilyalardan kaçınılmalıdır. Bütün tasarımı mahvedebilir..

Küçük bir oturma odasının iç kısmına mükemmel şekilde sığabilecek birçok çok işlevli model var:

 • tuvalet masası-kabarcık;
 • şeyleri saklamak için kabarık kutu;
 • katlanır masalar;
 • özel saklama bölmeli döşemeli mobilyaların kolçakları ve sırtları;
 • yerleşik ek çekmeceli raflar;
 • koltuklar-dolaplar;
 • çekmeceli mini duvarlar.

renk tayfı

Küçük bir oturma odası için doğru renk şemasını bulmak zor değil. Çoğu zaman, bu tür alanlar için pastel yumuşak tonlar kullanılır. Tasarımın çok ilginç ve müdahaleci görünmemesi için bazı ilginç unsurlarla (aynalar, resimler, parlak lambalar) seyreltilebilir..

Bunu hatırlamak önemlidir iç mekanın tüm bileşenleri, odanın genel arka planına karşı çok fazla öne çıkmamalıdır.. Güçlü kontrast, oturma odasında hoş olmayan bir atmosfer yaratabilir. Genellikle salonlar, alanın görsel olarak genişlemesine katkıda bulunan kahverengi ve beyaz renklerin bir kombinasyonunu kullanır..

Aydınlatma

Şu anda, odaların aydınlatmasını küçük alanlarda düzenlemek için birçok seçenek var.. Tasarımcılar, oturma odaları için tamamen farklı aydınlatma öğeleri sunabilir:

 1. Duvar aplikleri.
 2. Orta boy zemin lambaları.
 3. LED lamba.

Gereksiz karanlık noktaların ve alacakaranlığın ortaya çıkmasını önlemek için, oturma odasına, iç mekana kolayca hoş bir atmosfer kazandırabileceğiniz ve alanı görsel olarak daha büyük hale getirebileceğiniz güçlü aydınlatma cihazları kurmalısınız..

Durum

Bugün, mobilya pazarında küçük ölçekli bir odanın tasarımına mükemmel uyum sağlayabilecek örnekler var:

 • Çekyat.
 • Katlanır masa.
 • Köşe kanepe.
 • Çeşitli şeyler için çok sayıda yerleşik bölmeye sahip geniş duvar rafları.
 • Koltuklar-dolaplar.
 • gardıroplar.

Küçük bir oturma odası için katlanır bir çift kişilik kanepe uygun bir seçenek olacaktır. Bu tür mobilyalar, kural olarak, birkaç puf, koltuk ve bazen gerekirse bir yatak haline getirilebilir. Bu unsurlar sadece çok işlevli ve pratik değil, aynı zamanda iç mekanda güzel, estetik nesnelerdir..

Küçük bir oda için bir başka kullanışlı ve gerekli mobilya parçası, yerleşik ek çekmeceli bir raftır. Bu tür ürünler sayesinde salonun ve tüm evin alanını doldurmadan tüm eşyalarınızı kompakt ve düzenli bir şekilde kolayca yerleştirebilirsiniz..

Katlanır sehpalar da oturma odası tasarımına mükemmel uyum sağlayabilir. Pratik ve konforlu bir mobilya türüdür. Onlar sayesinde, oda alanından ustaca tasarruf edebilirsiniz. Genellikle bu tür ürünler ek departmanlarla birlikte gelir..

Başarılı seçenekler

Bugün tasarımcılar, bir oturma odasının içini nasıl dekore edecekleri konusunda birçok farklı seçenek sunuyor. Ancak odaları düzenlerken her şeyden önce kendi zevklerinize ve tercihlerinize güvenmeniz gerektiğini unutmayın..

Birçok mal sahibi, küçük bir alana sahip alanlarda hangi mobilyaların en karlı olduğuna karar veremez. Şu anda üreticiler, yaşam alanına mükemmel şekilde sığabilecek çok sayıda çok işlevli, pratik ürün önermiş olsa da.

Küçük odalarda, açık renklerde (beyaz, bej, krem) bir kanepe ideal görünecek, yakındaki benzer bir renk şemasında döşemeli bir koltuk da yerleştirebilirsiniz. İç mekana ve ahşap elemanlara mükemmel uyum sağlar. Oturma odasının ortasında, farklı malzemelerden (cam, metal) yapılmış bir sehpa uygun görünecek..

Bazı uzmanlar iddia ediyor odanın çevresine ahşap şifonyerler ve depolama rafları yerleştirmek en iyisidir. İç mekanı renkli parlak renklerle seyreltmek için birkaç büyük tabloya veya dekoratif vazoya izin verilir..

Birçok tasarımcı, küçük bir yaşam alanında uzun perdelerin mobilyalardan daha koyu bir gölgede yerleştirilmesini de tavsiye ediyor. Dekoratif yastıklarla pencerenin yanına (beyaz en uygun olan) bir kanepe koyabilirsiniz..

Açık renklerde parlak bir masa, kanepenin yanında harika görünecek. Ayrıca, böyle bir iç mekanda, ahşap bir duvar iyi otururken, bu nesnenin daha açık bir rengini (sütlü, bej) seçmek daha iyidir..

İnce bir stand üzerinde uzun bir zemin lambası da böyle bir tasarım için uygundur (lamba altın veya kahverengi bir tasarımda seçilmelidir). Böyle bir aydınlatma cihazı, oturma odasının karmaşıklığını ve benzersizliğini ustaca vurgulayabilir..

İç mekanda masif saksılarda büyük yeşil bitkilerin bulunması da uygun olacaktır. Parlak doğal renkleri ile oturma odası dekorunu seyrelteceklerdir. Dekoratif vazolarda yer alan küçük bitki elemanlarını kullanmak da mümkündür. Ayrıca odaya tazelik ve güzellik verecekler..

Gri renklerde kabartmalı kanepeler de benzer tasarımlarda güzel duracaktır. Birkaç masa odanın ortasına iyi bir şekilde yerleştirilecektir. İlginç bir karar, kare şeklinde bir mobilya parçası yerleştirmek ve yanına yuvarlak masa üstü birkaç ürün koymaktır..

Genellikle oturma odasının tasarımında, çok sayıda rafa sahip yüksek depolama sistemleri bulunur. Bu tür yapılar en rahat ve ferahtır. Böyle bir duvarın üst yüzeyine birkaç resim veya dekoratif eşya (vazolar, ahşap, cam, metalden yapılmış nesneler, fotoğraflı çerçeveler) yerleştirmek kabul edilebilir.

Genellikle bu tür tasarım projelerinde, TV’yi kaldırabileceğiniz büyük bir stand kullanılır..

Bu öğe, oturma odası alanından önemli ölçüde tasarruf sağlayan gömme dolaplarla olabilir..

İç mekanı gereksiz stresten kurtarmak için, odaya rengi farklı olan bir nesne yerleştirilmelidir. Bu tür bileşenlerin örnekleri arasında parlak kumaşla kaplanmış küçük sandalyeler, kabarık renkli kilimler ve boyalı dekoratif vazolar sayılabilir..

Küçük bir apartman dairesinde oturma odası tasarımı hakkında daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın..