Oturma odası büfesi, evlerde ve apartmanlarda kullanılan en eski mobilyalardan biridir. Büfeler, birkaç on yıl önce olduğu kadar talep görmese de, modern bir dairenin içinde hala onlar için bir yer var..

biraz tarih

İlk kez, uzak 18. yüzyılda oturma odalarını dekore etmek için lüks büfeler kullanıldı. Raflarında, o zamanlar çok nadir olan güzel yemekler sergilendi. Porselen ürünler veya seramik setler, konukların coşkulu bakışlarını üzerine çekti ve daire sahiplerinin yüksek statüsünü teyit etti..

Sovyet döneminde, güzel büfeler ve büfeler de genellikle oturma odalarında bulunurdu. Daha sonra ucuz ve pratik ahşap mobilyaları tercih ettiler. Bugün, bu tür mobilyalar hala birçok evde ve dairede bulunmaktadır, ancak metal ve suntadan yapılmış konforlu büfeler veya antika tarzdaki ürünler tercih edilmektedir..

Çeşitler

Artık birçok büfe çeşidi var. Bunlar hem klasik modeller hem de daha modern ve pratik modellerdir..

Bu tip klasik dolaplar çok yer kaplar ve çok sayıda rafla doldurulur. Bu şaşırtıcı değil: sonuçta, daha önce yerden tasarruf etmeye gerek olmayan geniş odalara kurulmuşlardı. Böyle bir büfenin modern versiyonunda, TV için bir niş için bile bir yer var..

Başka bir seçenek klasik büfelerdir. Sofra eşyalarının saklanması için vitrinler olarak kullanılırlar. Şimdi böyle bir dolap olmadan yapmak oldukça mümkün. Ancak, geçmiş dönemlerden biri için iç mekanı stilize etmek istiyorsanız, böyle bir tasarım çözümü sizin için oldukça uygundur..

En kompakt ve modern büfeler köşe olanlardır. Adından da anlaşılacağı gibi, köşeye yerleştirilirler. Kural olarak, yerin boş olduğu yer burasıdır. Bu nedenle, büfeyi bir köşeye koymak ve rafları, şifonyerleri ve serbest masaları süsleyebilecek şeylerle doldurmak çok karlı..

Renkler

Bu tür mobilyaların rengi de farklıdır. En popüler renkler kahverengi, beyaz, siyah veya gridir. Son renk seçimi, odayı dekore ettiğiniz stile ve nasıl bir atmosfer yaratmak istediğinize bağlıdır..

Alıcıların en sık tercihi kahverenginin farklı tonlarındaki büfelerdir. Tüm bu tonlar odaya rahatlık katar. Bu özellikle kahve, kum veya açık kahverengi gibi tonlar için geçerlidir. Beyaz rengin güzel yanı bu malzemeden yapılan modellerin çok büyük gözükmemesi. Bu nedenle, küçük bir oda için mobilya arıyorsanız, beyaz bir büfe mükemmel bir çözüm olacaktır..

randevuya dikkat. Klasik tarzda yapılmış bir ürün yüksek kalitede olmalıdır.. Bu mobilya parçasının nasıl kullanılacağına da karar vermelisiniz..

Daha koyu malzemelerden yapılmış çekmeceli sandıklar ve büfeler modern bir tarzda iyi görünüyor. Açık renkli arka planlar ve parlak vurgularla iyi giderler. Örneğin, renkli yastıklar.

Nasıl seçilir?

Daha önce hiç büfe yemediyseniz ve ne seçeceğinizi bilmiyorsanız, bir yıldan fazla bir süredir farklı odalar için mobilya arayan uzmanların basit tavsiyeleri işinizi görecektir..

Her şeyden önce, ihtiyacınız olan büfenin boyutuna karar verin. Oda ne kadar geniş olursa, genel olarak büfeyi o kadar fazla koyabilirsiniz. Zaten yeterli boş alanın olmadığı küçük bir oturma odasında, küçük bir çekmeceli dolap koymak veya kanepenin üzerine asılı bir vitrini sabitlemek daha iyidir. Bu tür mobilyalar güzel görünüyor ve fazladan yer kaplamaz..

Çok fazla alan varsa, küçük bir vitrin yerinde görünmeyecektir. Aksine, kavisli ayakları olan güzel bir masif büfe veya hediyelik eşyalar ve çeşitli güzel gizmoslar için bir yer olan bir büfe aramalısınız. Büfenin tabanına gelince, en kaliteli malzeme doğal ahşaptır. Ardından sert metal geliyor. Sunta veya MDF’den yapılmış büfeler uygun fiyatlı ve oldukça iyi olarak kabul edilir..

Ayrıca bağlantı parçalarının kalitesini kontrol etmeye değer. Güvenilir ve dayanıklı olmalıdır. Dolaplarınızın ne kadar iyi açıldığını ve bağlantı elemanlarının gevşek olup olmadığını kontrol edin..

Stiller

Dolapların görünümünün diğer özelliklerine ek olarak, yerleştirilecekleri odanın tarzına da tam olarak uymaları önemlidir. Bu nedenle, örneğin, orijinal bir vintage dolap, Art Nouveau veya minimalist bir odada her zaman iyi görünmez..

Klasik

Zamanla çok şey değişir, ancak klasiklere olan sevgi değişmeden kalır. Bir yıldan fazla bir süredir sahiplerine hizmet edebilen, beğenilen ve beğenilmeye devam eden lüks antikalar.

Klasik tarzda muhteşem bir büfe, şüphesiz oturma odanızın gerçek bir dekorasyonu olacak. Kural olarak, bu tür mobilyalar, ağırlıklı olarak koyu tonlarda dayanıklı ahşaptan yapılmıştır..

Klasik büfe iki ana bölüme ayrılabilir. Birincisi, darbeye dayanıklı bir cam tabakasıyla korunan açık raflardır. Konuklara göstermek istediğiniz tüm bu şeyler üzerlerine yerleştirilir. Bunlar antika tabaklar, bazı ödüller, el yapımı süsler vb. olabilir..

Büfenin alt kısmı, kapıların arkasındaki meraklı gözlerden gizlenmiştir. Ekipmanları, belgeleri vb. orada saklamak uygundur..

Klasik büfeler sadece büyük ve yüksek değil, aynı zamanda oldukça kompakt olabilir. Klasik tarzda bir gardırobun her zaman çok pahalı olmadığı gerçeğini belirtmekte fayda var. Mobilya için bütçe seçeneği bulmak oldukça mümkün.

Klasik bir ahşap gardırop satın alarak ömrünü uzatabilir, böylece paranın boşa gitmemesini sağlayabilirsiniz..

Nem oranı yüksek veya sıcaklığın düşük olduğu yerlere doğal ahşap veya suntadan yapılmış büfe yerleştirmeyin ve ahşabın ömrünü uzatan özel ürünlerle yüzeyi silmeyi unutmayın..

Provence stili

Fransız köylerindeki evler de genellikle antika mobilyalar ve güzel büfelerle tamamlanır. Evde Fransız hafifliği atmosferi yaratmak istiyorsanız, Provence evlerinde bulunan dolaplara benzer bir şey aramalısınız..

Her şeyden önce, bunlar hafif ahşaptan veya masif koyu ahşaptan yapılmış mobilyalardır. Koyu renkler, açık renkli kumaşlar ve çiçekli duvar kağıtları ile mükemmel bir kontrast oluştururken, açık renkler kendi başlarına hafif ve sevimli görünür. Dilerseniz antika bir Provence tarzı gardırop bile satın alamazsınız, ancak elinizde bulunan mobilyalara stil kazandırabilirsiniz..

Büfeyi ince bir tabaka beyaz veya herhangi bir hafif boya ile boyayın, kurumuş yüzeyde zımpara kağıdı ile yürüyün ve değişikliklere şaşıracaksınız..

Işıklı büfenin tabanını zarif bir tablo veya çeşitli bitkilerle renkli çıkartmalar ile süsleyebilirsiniz..

Nostaljik

Vintage tarzı da önceki stilistik yönlerle ortak özelliklere sahiptir. Bu durumda, oda antik tarzda stilize edilmiştir. Kullanılmış ve antika mobilyalar, dekor ve geçmiş dönem için mobilyalar. Çoğu zaman, bu Viktorya dönemi veya “altın yirmili yıllar”.

Böyle lüks bir oda için güzel bir gardırop seçmek o kadar da zor değil. Önceki durumda olduğu gibi, mobilyaları kendiniz dekore edebilirsiniz. Şeyleri yaşlandırmak için birkaç temel teknik vardır..

İlki fırçalamak. Bu teknolojiyi seçerseniz, üst boya veya vernik tabakasını çıkaracağınız zımpara kağıdı ve sert fırçalara ihtiyacınız olacaktır. Bu oldukça derin bir işlemdir, bu nedenle yüzeyi önceden hazırlamanız ve kabininize zarar vermemek için son derece dikkatli olmanız gerekir. Fırçalama, kabinin tabanını küçük çatlaklar ve çiziklerle süslemenizi sağlar.

Gardırobunuzun yüzeyini görsel olarak eskitmenin bir başka yolu da kireç tekniğine (kireç etkisi) başvurmaktır. Bu durumda, kabinin yüzeyine zarar vermezsiniz, aksine tam tersine ek bir boya tabakası ile kaplarsınız..

İstenilen renk ve dokuda bir malzeme seçin ve duvarların ve kapıların yüzeyine eşit olmayan vuruşlarla uygulayın. Boyanın düz bir tabaka halinde döşenmesine gerek yoktur, hafif bir ihmal sadece gardırobunuzu süsleyecektir..

Böyle bir kabin cilası için boya seçerken, şunu unutmayın:, kavanozdaki gölge ne olursa olsun, uygulandığında ve kuruduğunda değişecek ve biraz koyulaşacaktır..

En güzel yaşlandırma yöntemlerinden biri ahşap yaşlandırmadır. Bu kelime ile uzmanlar, ahşaba hafif bir yaldız tabakası uygulama işlemini belirler. Bu, daha ucuz olan altın akrilik boya ile bile elde edilebilir. Sadece birkaç dokunuşla büfeniz pahalı bir antika gibi görünecek. Bu vintage gardırop, deri mobilyalar, kumaş duvar kaplamaları ve diğer antika eşyalarla mükemmel uyum sağlar..

Modern

Modern mobilyalardan bahsetmeden yapmak imkansız. Önceki tüm stiller beğeninize göre değilse, metal veya koyu renkli ahşaptan yapılmış minimalist büfeyi kesinlikle takdir edeceksiniz. Bu tür mobilyalar, antika vitrinler ve büfeler gibi değildir. Ancak bu onun dezavantajı olarak adlandırılamaz..

Güzel ve modern gardıroplar hem modaya uygun biblolar hem de vintage takımlarla tamamlanabilir. İlk durumda, modaya uygun bir yüksek teknoloji oturma odası veya çatı katı için uygun bir büfenin güzel bir örneğini alacaksınız. İkincisi – bireyselliğinizi vurgulayacak orijinal bir kombinasyon. Böyle bir gardırop, mobilyaların geri kalanından öne çıkan herhangi bir odayı süsleyecektir. Tarzınızı seçin ve hayallerinizdeki büfeye çok para harcamak zorunda olmadığınızı unutmayın, çünkü mobilyaların görünümünü her zaman kendi ellerinizle değiştirebilirsiniz..

Aşağıdaki videoda oturma odası için bir büfenin nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..