Küçük dairelerde artık birleşik odalar sıklıkla yapılmaktadır. Çocukların çok fazla alana ihtiyacı yoktur, bu nedenle genellikle oturma odasıyla birleştirilen çocuk odasıdır. Bunu yapmak kolaydır: modern kanepelerin çoğu rahat uyku yerleridir ve bir odanın alanını görsel olarak bölmek için biraz tasarım çalışması yapmanız yeterlidir. İki odalı bir dairede yaşayan küçük çocuklu aileler için, birleşik çocuk oturma odası mükemmel bir yerleşim seçeneğidir..

Böyle bir odayı olabildiğince güzel ve konforlu hale getirmek için mobilyalarını önceden düşünmeniz gerekir..

özellikler

Böyle bir birleşik oda için başarılı bir tasarım projesi oluşturmak için, odanızın özelliklerini – odanın görüntüsünü ve düzenini – akılda tutmak önemlidir. Oda çok büyük değilse, yaşam alanının oldukça dar olmasına hazırlıklı olun. Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu alan elbette yaşa bağlıdır, ancak birkaç yıl sonra onarımları yeniden yapmak zorunda kalmamaları için çocuklara hemen daha fazla yer ayırmak daha iyidir..

Çok küçük bir oturma odanız varsa, onu bölgelere ayırmamalısınız. – pratik açıdan elverişsiz olacak ve görsel olarak böyle bir düzen odayı daha da küçültecek. Herkese uyacak böyle bir oturma odası-kreşte sadece nötr bir tasarım yapmak daha iyidir..

Şık, aydınlık bir kanepe, aile üyelerinin dinlenmesi için bir yer ve bir çocuk için uyku yeri olacaktır. Öğrencinin çalışması için güzel bir masa koyabilir, oyuncaklar için ayrı bir kapalı dolap seçebilirsiniz..

16 veya 17 metrekarelik bir oturma odası için, iki bölgenin çok belirgin olmayan bir şekilde ayrılması uygundur – çoğu zaman bu, aydınlatma veya dekorasyon ve mobilya rengi kullanılarak yapılır. Örneğin, oturma odası alanında, hafif bir yumuşak ışık yapabilirsiniz, ancak bir çocuğun, özellikle bir okul çocuğunun tam teşekküllü parlak aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Ayrıca, kreş alanında, çocuğun orada rahat etmesi ve kişisel alanını hissetmesi için sıra dışı parlak bir tasarım yapabilirsiniz. Oturma odası alanının tasarımı daha kısıtlı olacaktır..

18 veya 20 m2 alana sahip birleşik bir oturma odası-çocuk odası döşerseniz. m, böyle geniş bir odada, istenirse alanı fiziksel olarak bölebilirsiniz. Bu bir kemer, kolon, kiriş, perde veya perde ile yapılır. Bu tür çözümler, alanı olabildiğince net bir şekilde sınırlandırmayı mümkün kılacaktır – hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun olacaktır. Ayrıca, doğru iç öğeleri seçerseniz, iç mekandaki bu tür çözümler çok şık görünebilir..

imar kuralları

Geniş bir odayı çocuk odası ve oturma odasına bölmek için oda tasarım projesi önceden düşünülmelidir. Düzeni, ihtiyaçlarınızı, renk düzenini ve iç mekan stilini dikkate almak önemlidir..

Boşluğu bir sütun veya kemerle sınırlasanız bile, iki bölgenin tasarımında ortak bir nokta olması çok önemlidir.. Bu mobilya tasarımı, renkler veya dekoratif aksesuarlar olabilir. Sadece alanı bölmek değil, aynı zamanda tüm odanın uyumlu görünmesi için birleştirmek de önemlidir..

Günümüzde, bir odanın olağandışı imar edilmesi modadır – örneğin, eğik olarak. Bununla birlikte, çocuk odasını ayırmak için klasik düzeni kullanmak ve odayı iki kareye bölmek daha iyidir – çocuk oyunlarının yetişkinlere müdahale etmemesi için çocuk odası mümkün olduğunca izole edilmelidir..

Zemini bitirerek alanı sınırlamak ilginçtir – örneğin, çocuk odası için alışılmadık çok renkli bir laminat ve oturma odası için ahşabı daha kısıtlı bir aralıkta taklit eden bir laminat seçebilirsiniz. Buna farklı duvar renkleri ve aydınlatma eklerseniz orta büyüklükte bir salon için oldukça başarılı bir imar seçeneği elde etmiş olursunuz..

Geniş bir odanız varsa çocuk odasını oturma odasından bir kemerle ayırabilirsiniz. Özellikle klasik iç mekanlarla ilgilidir, ancak hem modern hem de eklektik tarzda ve hatta ahşaptan yapılmışsa ülke tarzında bakmak ilginç olacaktır. Bu, iki ayrı odayı gerçekten öne çıkaracak şık ve eğlenceli bir seçenek..

Tamamen sembolik olarak, iç mekana bir sütun veya kiriş ekleyerek alanı bölebilirsiniz. Çok ilginç görünebilir ve odanızın ayrı bir dekoratif unsuru haline gelebilir..

İki bölgeyi mümkün olduğunca birbirinden ayırmak istiyorsanız perde asabilir veya perde asabilirsiniz. Bu çözümün avantajı, hem çocukların hem de yetişkinlerin kendilerini rahat hissedebilecekleri gerçekten kapalı bir alana sahip olmalarıdır. Aynı zamanda, tüm iç mekanlarda perdeler veya perdeler iyi görünmeyecektir, bu nedenle tasarımın geliştirilmesine özel dikkat gösterilmelidir..

Stil çözümleri

Doğru seçilmiş yüzeyler, uygun mobilyalar ve şık aksesuarlar, odada doğru atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır. Tüm bunları seçebilmek için oturma odası-kreşi nasıl döşemek istediğinize karar vermelisiniz. İki bölgenin mobilyalarının bir bütün gibi görünmesi, ancak yine de farklı olması gerekiyor..

Çoğu zaman, çocuk köşesi, oturma odasının ana iç kısmından daha parlak ve daha renkli yapılır. Bu, kreş alanının görsel olarak kendisine daha fazla dikkat çekmesine ve salonun iç kısmının soluk görünmesine neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, kreş ve oturma odası için temel renkleri doygunlukta yaklaşık olarak aynı seçmeye çalışın: kreş pastel renklerde ise, oturma odası hafif yapılmalı ve bunun tersi de geçerlidir..

İç mekandaki tek tek nesneleri vurgulamak da önemlidir – bu, zıt renkler kullanılarak yapılabilir. Açık renkli duvarlara karşı koyu renkli bir kanepe, karanlık bir zemine karşı beyaz bir halı öne çıkacaktır..

Küçük bir oturma odanız varsa ve alanı görsel olarak bölmenin bir yolu yoksa, oturma odası ve kreş kombinasyonu daha zor hale gelecektir. Ancak, herkes için bu kadar rahat bir oda yapmak oldukça mümkün. İç mekanda bir uzlaşma bulmaya çalışın – kesinlikle solgun ve sıkıcı olmamalı, ancak açıkçası bir çocuk odasına benzememelidir. Böyle bir oturma odasını sadece hep birlikte kullanacağınız mobilyalarla değil, kişisel eşyalarla da donatmak önemlidir: çocuk ve yetişkinlerin ayrı masaları, koltukları ve gardıropları olsun.

Tasarım hileleri

İki bölgeli bir oturma odasının tasarımı çok zaman ve çaba gerektirebilir. Dairede hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi olacak rahat bir alan yaratmak önemlidir..

Çocuk alanında geniş bir odaya ayrı bir yatak konulabilir. Bu, özellikle kanepeniz katlanmıyorsa veya birkaç çocuğunuz veya üç yaşından küçük bir çocuğunuz varsa geçerlidir. Bebek karyolası hemen hemen her geleneksel iç mekana organik olarak sığar. Küçük bir çocuktan bahsediyorsak, ortak salondaki rahatlığı için beşik tül ile asmak daha iyidir..

Tek odalı bir dairede çocuklar için bir oturma odası kurmak zordur, çünkü bu durumda oda aynı zamanda yetişkinler için bir yatak odasıdır. Genellikle, bu gibi durumlarda, yetişkin yatak odası ve oturma odası alanı birleştirilir – rahat bir kanepe ve zemin lambalı komodinler buna katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte, özellikle geniş bir odada bazen aynı anda üç bölge yerleştirmek mümkündür. Bu durumda, oturma odası alanı genellikle küçük ve tamamen sembolik olarak ortaya çıkıyor – birkaç koltuk, bir TV ve bir masa var..

Tavanlarınız yüksekse ve büyük onarımlardan korkmuyorsanız, ikinci katta çocuklara yer açabilirsiniz. Odanın düzenine bağlı olarak, destekleyici sütunların ve merdivenlerin yerleşimini düşünebilirsiniz. İkinci kattaki tavan çok düşük olacak, ancak bir çocuk yatak odası için bu tamamen kabul edilebilir bir çözüm..

Alt katta, oturma odasını beğeninize göre kolayca döşeyebilirsiniz. Bu tür iç mekanlar özellikle ülke tarzında, Provence ve Akdeniz tarzında geçerlidir..

Geniş bir odada, alanı mobilya yardımıyla bölmenin yolları vardır – kemerler ve sütunlardan farklı olarak, bu tür bölmeler işlevsel olacak ve mevcut metrekareden en iyi şekilde yararlanacaktır. Böyle bir iç mekan, odayı istemeden bölgelere ayırmışsınız gibi çok doğal görünecektir. Bu sayede oda görsel olarak daha geniş olacak ve iki bölge aynı tarzda benzersiz bir şekilde algılanacaktır..

Bir yol, odayı bir köşe kanepe ile bölmektir. Bazen uzun bir sehpa koyarlar, bu da odayı ayırmayı kolaylaştırır. Son olarak, odanın ortasına, alanı bölmek için de harika olacak, içinden geçmeli bir kitaplık yerleştirebilirsiniz..

Hem çocuk odasını hem de oturma odasını aynı tarzda birleştirmek zor olabilir. Ancak uyum içinde olmaları çok önemlidir. Salon klasik tarzda yapılmışsa, çocuk alanı da bir sarayı andırmalıdır. Hem oturma odasında hem de çocuk odasında country tarzına değer veriyorsanız, doğal ahşaba odaklanmalısınız. Parlak bir çocuk odası planlıyorsanız, oturma odası için eklektizm veya yüksek teknoloji tarzı seçebilirsiniz..

Muhafazakar bir oturma odasını bir çocuk odası ile birleştirmek zor olabilir. Aynı zamanda, çocuk odasının içini çok sıkıcı ve monoton hale getirmemeye çalışın. Geleneksel bir ortamda bile tasarımı yenilemek için birkaç öğe ekleyebilirsiniz. Çocuk kıyafetleri ve parlak renklerin kategorik olarak oturma odanızın atmosferine uymadığını düşünüyorsanız, iki bölgeyi birbirinden ayırmak için perdeleri düşünmelisiniz..

7fotoğraf

İç mekanda güzel örnekler

Eklektizm, iç mekanda bol miktarda parlak renk ile karakterize edilir, bu nedenle insanlar genellikle çocuk alanını ve oturma odasını görsel olarak nasıl bölecekleri sorunuyla karşı karşıya kalırlar, böylece çok benzer olmazlar. Bir yol, farklı tarzlarda mobilya seçmektir. Oturma odasında tasarım mobilyalarında ve çocuk odasında daha sofistike ve karmaşık olabilir – basit ve özlü. Diğer bir yol ise oturma odası alanında koyu duvarlar yapmak ve mobilya ve aksesuarların arasına metalik vurgular yerleştirmek. Bu durumda, kreş, az miktarda koyu element içeren parlak renklerde yapılmalıdır..

Bir çocuk oturma odasını kolonyal tarzda döşemek çok ilginç. Dekoratif haritalar, küre, antika saatler, gemi modelleri ve hayvan derileri – tüm bunlar çocukların ilgisini çekecek. Oturma odası alanı daha gizli hale getirilebilir ve çocuk odası benzer aksesuarlarla dekore edilebilir..

Geniş, country tarzı bir oturma odanız varsa, onu ayırmak için ahşap kiriş ve farklı aydınlatma kullanmak en iyisidir. Böyle bir iç mekanı döşemek oldukça basittir, ancak çok parlak renklerden kaçınmanız gerekecektir, çünkü ülke tarzındaki ana şey doğal malzemeler ve doğal renklerdir. Çoğunlukla ahşap mobilya seçmeye değer ve metal parçalar aksan olarak ilginç görünebilir. Kreş alanına daha doygun renkler eklemek istiyorsanız, bunu halı, kilim veya yastık gibi tekstillerin yardımıyla yapabilirsiniz..

Klasik veya Provence tarzındaki bir oturma odasında bir kız için çocuk odası yerleştirmek kolaydır. Zarif perdeler, zarif beyaz mobilyalar, yatak ve sofistike dekor arasında seçim yapmak için birlikte çalışabilirsiniz. Bir çocuk için bir oda donatıyorsanız, iç mekanı katı ve özlü bir tarzda tutmalısınız..

Oturma odasını çocuk odası ile bir perde ile nasıl birleştirirsiniz, aşağıya bakın..