Çekmeceli – çekmeceli kullanışlı ve pratik bir alçak dolap. Bugün gördüğümüz şekliyle, Fransa’da 18. yüzyılda oldu, sandık yerine bize göç etti. Bu mobilya parçasının birçok çeşidi vardır. Oturma odası için uygun bir şifonyer seçmek daha zordur, çünkü burada sadece işlevselliği değil, estetiği de dikkate alınır..

Bu odada misafirler karşılanır ve arkadaşlar ve aile ile sıcak sıcak akşamlar geçirilir..

özellikler ve faydalar

Şık ve aynı zamanda konforlu çekmeceli dolaplar, aynı zamanda bir dekor nesnesi ve odanın işlevsel bir detayı haline gelerek, iç tasarımı uygun bir şekilde tamamlar. Daha önce şifonyer yatak odası için tasarlanmışsa, bugün salonda giderek daha fazla görülüyor. Güzel yemekleri, kitapları, kıyafetleri, ekipmanları ve çeşitli küçük şeyleri saklamak için TV sehpası yerine bu tür mobilyaların modern modelleri kullanılabilir..

Çekmecelere ek olarak, böyle bir ürün raflar, camlı dolaplar, mini raflar, açılır aynalar, sandalyeler ve küçük masalarla desteklenebilir. Bölmeler açık, kapalı olabilir. Ana avantaj, meraklı gözlerden her şeyi çıkarabileceğiniz meraklı gözlerden kapalı kutulardır. Bir stile göre yapılan ürünün güzel cephesi, iç mekanın ayrılmaz bir parçası haline gelir, karmaşıklığını tamamlar ve vurgular..

Modeller ve görünümler

Alıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak, modern üreticiler bu mobilyaların çeşitli tiplerini ve modellerini sunmaktadır. İstediğiniz tasarım ve renk şemasını seçebilir veya özel yapım mobilya satın alabilirsiniz. Bu aynı zamanda oturma odası için şifonyer seçimi için de geçerlidir..

Açısal

Köşe modeli küçük bir oturma odası için idealdir. Böyle bir mini gardırop, herhangi bir iç mekana mükemmel uyum sağlar (modelin oturma odasının tarzına uygunluğuna dikkat etmeniz yeterlidir). Pratik ve ferahtır. Bir metreden fazla olmayan yüksekliği ile depolama işlevini mükemmel bir şekilde yerine getirir.. Köşe çekmeceli şifonyerler, iki yarım birbirine bakacak şekilde açık bir kitap şeklinde veya merkezi öne doğru çıkıntı yapan bir eşkenar dörtgen şeklinde yapılabilir. Seçim, odanın büyüklüğüne ve sahiplerinin tercihlerine bağlıdır..

kaldırım taşı

Bordür taşları küçüktür, asıl amaçları odadaki çeşitli nesneler için bir stand (bu bir gardırop, vazo, heykelcik vb. olabilir).

Bulaşıkları saklamak için

Bunun için cam kapılarla süslenmiş birkaç çekmeceli ve dolaplı evrensel modeller var. Onlara bir set koyabilir, güzel yemekler koyabilirsiniz. Böyle bir vitrin, büyük dolaplar ve hantal bulaşık duvarları için mükemmel bir alternatiftir. Kitapları saklamak için harika..

Halojen ampullerle donatılabilir, daha sonra vitrinde sergilenen mutfak eşyaları veya dekor özellikle avantajlı görünecektir..

modüler

Modüler model (çevrilebilir şifonyer), özellikle büyük odalar için mükemmel bir seçimdir. Oturma odasında, farklı modülleri farklı bir şekilde düzenleyerek mobilyaları yeni görevler için her zaman yeniden düzenleyebilir veya ayarlayabilirsiniz. Modüler şifonyer, istenildiği gibi birleştirilebilen iki ila üç ayrı parçadan oluşur. İhtiyaca göre düzenlenebilen veya birleştirilebilen ekli raflara, dolaplara ve çekmecelere sahip olabilir.. Önemli bir avantaj, ürünün hareketli olmasını sağlayan tekerlekli tabandır..

Süspansiyon

Asılı bir şifonyer (bacaksız) genellikle orta büyüklükte ve düzenli bir şekle sahiptir. Altında çok fazla toz birikmediği için bu tür mobilyaların bakımı daha kolaydır. Bu mobilya modern ve şık görünüyor..

Satın alırken, özellikle şifonyer ağır şeyleri saklamak için tasarlanmışsa, bağlantı elemanlarının kalitesine dikkat etmeniz gerekir..

Gerçek stiller

Bir sonraki mobilya parçasını seçerken, odanın tasarımıyla uyumlu bir şekilde harmanlanması önemlidir. Göğüs seçimine iyice yaklaşılmalıdır. Mutlaka oturma odasının tarzına ve boyutuna uygun olmalıdır, daha sonra iç mekana başarıyla sığacak ve ayrılmaz bir parçası olacaktır. Minimalist tarzda modern şifonyerler, katı basit şekillere ve tek renkli, genellikle mat bir yüzeye sahiptir. Genellikle bunlar iki veya üç sıra çekmecedir. Kulplar ya tamamen yoktur ya da mümkün olduğunca yüzeyle birleşir (bazen tamamen gizlenirler). yön için minimalizm monokromatik modeller karakteristiktir.

stiller için rustik ve ülke basit aksesuarlar ve sade formlara sahip hafif ahşap mobilyalar karakteristiktir. Ahşap, kural olarak, boyasız olmalıdır. Şifonyer beyaz olabilir veya doğal ahşap renginde boyanabilir.

stil için yüksek teknoloji parlak plastik yüzeyli mobilyalar tipiktir. Bu tarzda, metalin yanı sıra ahşaptan (genellikle beyaz veya siyah) yapılmış modeller vardır. Çeşitli cihazlarla donatılmıştır (örneğin, özel elektronik kapı kapatıcılar). Onlar sayesinde çekmeceler sessiz ve sorunsuz kapanır.

Modern teknolojiler, şifonyerleri sürgülü TV panelleri, geri çekilebilir aynalarla donatmayı mümkün kılar. Bu uygundur ve iç mekanda gerekli mobilyaların maksimumunu maksimum düzeyde işlevsel olarak düzenlemenizi sağlar. stil için klasik doğal ahşaptan yapılmış şifonyer, katı modeller ve çeşitler veya oymalar dahil olmak üzere karakteristiktir. Birkaç kapalı çekmeceli klasik modeller karakteristiktir (temperli cam vitrinler nadiren kullanılır).

Renk çözümleri

Şifonyerin sadece stilde değil, aynı zamanda renk olarak da oturma odasının tasarımına mükemmel şekilde uyması önemlidir. Nötr bir klasik beyaz bir şifoniyerdir. Modernden yüksek teknolojiye kadar modern bir iç mekana iyi uyum sağlar, güçlü bir renk yükü taşımaz, alanı karıştırmaz, bu nedenle küçük odalar için çok uygundur..

Ancak oturma odasının duvarları beyaza alternatif olarak farklı bir renge boyanmalıdır (siyah veya koyu gri kontrast bile mümkündür).

Düz ışık duvarlı modern bir oturma odası için turuncu, mavi, limon veya başka bir renkte parlak, zıt bir şifonyer seçebilirsiniz. Ardından, tasarıma tazelik ve ruh hali veren odanın cesur bir aksanı olacak.. Küçük odalarda parlak renklerle aşırıya kaçmamak önemlidir.. Wenge renginde çekmeceli sandıklar bugün büyük talep görüyor. Klasik bir tasarımda koyu renk mobilyalarla mükemmel bir uyum içindedirler..

Malzemeler (düzenle)

Masif ahşaptan bir şifonyer yapmak oldukça pahalı bir işlemdir, ancak avantajları vardır. Doğal ahşap (kiraz, meşe, maun) asla modası geçmez, dayanıklıdır, çevre dostu bir malzemedir ve hoş bir aroması vardır. Masif ahşaptan yapılmış sade şifonyer, klasik tarzın yanı sıra etno ve vintage iç mekanlara mükemmel uyum sağlar.. Dayanıklılığını sağlamak için koruyucu bir madde ile kaplanmalıdır..

Ekonomik bir seçenek, sunta veya MDF panellerden yapılmış çekmeceli dolaplardır. Parlak plastik şifonyerler doğal malzemelere bir alternatiftir. Böyle bir şifonyer ucuzdur, Art Nouveau tarzında modern tasarım, minimalizm, klasikler ve özellikle parlak yüzeyler ile karakterize edilen yüksek teknoloji ile uyumludur. Modern tasarımlarda küçük metal şifonyerler bulunabilir. Aynalı bir şifoniyer sofistike ve şık görünüyor, alanı görsel olarak artırmanıza izin veriyor.

Çoğu zaman, yatak odasında veya koridorda büyük bir aynaya alternatif olarak aynalı şifoniyer seçen kadınlardır..

Güzel yemeklerin saklanması gereken oturma odaları için cam kapılı şifonyerler seçilmiştir. Bu durumda, çekmeceli dolap, raflar, hacimli duvarlar ve slaytlar için mükemmel bir yedek görevi görür. Camlı şifonyer – estetik açıdan hoş ve rahat. İçine sık sık görmek veya misafirlere göstermek istediğiniz diğer eşyaları (unutulmaz fotoğraflar, tablolar, figürinler ve hediyelik eşyalar) koyabilirsiniz. Şifonyer armatürleri, ürünün tarzına bağlı olarak metal, ahşap ve diğer malzemelerden yapılabilir..

Boyutlar (düzenle)

Oturma odasının büyüklüğüne, mobilya için ayrılan alana bağlı olarak, şifonyerin uygun boyutlarını seçebilirsiniz. Uzun alçak TV şifonyerleri, modern tasarım için modaya uygun bir seçenektir. Uzun yüzey nedeniyle, şifonyer iç mekan tarzında dekorla desteklenebilir ve bulaşıkları, kitapları saklamak için büyük çekmeceler kullanılabilir..

Yüksek teknoloji ürünü iç mekanlar için, sürgülü TV platformlu benzer çekmeceli dolaplar kullanılır..

Oturma odasında birkaç geniş çekmeceli büyük bir şifonyer, gardırop veya geleneksel bir duvar ünitesine harika bir alternatif olabilir. Geniş çekmeceli dolaplar, çeşitli küçük şeyler ve diğer dolaplarda yeri olmayan oldukça büyük eşyalar için tasarlanmıştır (örneğin, giysiler, ekipman, kitaplar için). Geniş odalarda genellikle dekoratif bir unsur olarak uzun bir çekmeceli dolap (örneğin bir büfe veya vitrin) kullanılır..

Çeşitli küçük şeyler için dar küçük dikdörtgen çekmeceli sandıklar uygundur. Minimum yer kaplarlar, ancak aynı zamanda oldukça geniştirler. Güzel dekorlarla süslenebilirler (figürler, vazolar).

Seçim yaparken nelere dikkat etmeli?

Bir şifonyer seçerken, işçiliğin yanı sıra iç mekanın tarzını ve odanın boyutunu da dikkate almak gerekir. Odayı karıştırmamalı ve genel tasarımdan stil ve renkte öne çıkmamalıdır. Bir şifoniyer işlevsel olmalı ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Büyük seçim nedeniyle, bugün tüm kriterlere göre size en uygun olanı seçebilirsiniz..

Satın almadan önce, ürünü ve teknik açıklamasını iyice incelemelisiniz.. Bağlantı elemanlarının ve menteşelerin kaliteli malzemeden yapılmış olması önemlidir..

Çekmecenin bacaklarına dikkat etmek gerekir: sağlam, dayanıklı, tabana iyi sabitlenmiş olmalıdırlar..

Satın alma işleminden pişman olmamak için, farklı ülkelerden şifoniyer üretiminin özelliklerini dikkate almaya değer..

Üreticiler

Bugüne kadar, kalitenin hak ettiği ilk sırayı İtalyan çekmeceli sandıklar alıyor. Diğerlerinden daha pahalıdırlar, ancak uzun yıllar dayanmaları garanti edilir. Yüksek kaliteye sahipler Portekizli şifonyerler, Avrupa ülkelerinde yoğun talep görmektedir. Modern tasarım, orijinal şekiller ve modeller, çevre dostu malzemeler, Portekiz mobilyalarının lehine olan ana argümanlardır..

Modern Rus pazarının büyük bir kısmı tarafından işgal edilmektedir. yerli üreticiler. Markalarımızın teklifleri, makul bir fiyat ve bulunabilirlik ile ayırt edilir (özellikle küçük kasabalarda). Rus üreticiler çok çeşitli malzeme ve şifoniyer modelleri sunuyor. Sunulan çeşitli modeller arasında, herkes zevk tercihlerini ve satın alma için mevcut bütçeyi dikkate alarak bir seçenek seçebilir..

İç mekanda güzel örnekler

Olağandışı asılı şifonyerler hemen hemen her iç mekana mükemmel uyum sağlar. Model, birkaç geniş çekmeceye ve dekorun monte edilebileceği geniş bir üst yüzeye sahiptir..

Oturma odasını bölgelere ayırmak için bir ada gardırop kullanılır. Ürünün beyaz yüzeyinin koyu, neredeyse siyah bir duvarla kontrastı sayesinde depolama işlevini mükemmel bir şekilde yerine getirir, iç mekanı daha zarif ve ilginç hale getirir..

Birkaç çekmeceli ve yanlarda cam kitaplıklı klasik sunta versiyonu. Klasik bir iç mekana uygun bir model örneği.

Ahşap veya plastikten yapılmış parlak bir yüzeye sahip bir ürün, tipik bir yüksek teknoloji modelidir. Çekmeceler yerine gardırop örneğini takip eden menteşeli bir kapıya sahiptir. Dar bir oturma odası için ideal.

Hizmetin saklanması için ahşap ve camdan yapılmış vitrin. Bir şifoniyer vitrininin lüks modeli, oturma odasının iç kısmına zarif bir şenlikli görünüm kazandıracak. Güzel yemeklerle süslemek kolaydır..

Oturma odası için aynalı ve birleşik beyaz ve kahverengi bir yüzeye sahip lüks şifonyer. Tasarımcı aynalar sadece alanı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda orijinal bir dekor unsuru haline gelir ve aynı zamanda koridor aynalarının pratik olarak yerini alır..

Oturma odası için çok işlevli uzun şifonyerin klasik bir örneği. Bu bir TV sehpası, dekor için raflar, bulaşıklar için bir vitrin ve birçok saklama dolabıdır..

Kendi elinizle bir şifoniyer nasıl yapılacağı için sonraki videoya bakın..