Castanospermum (kasztan kryty)

Swoją drugą nazwę – kasztan domowy – castanospermum (Castanospermum australe) zawdzięcza imponującym liścieniom, które zewnętrznie przypominają owoce kasztanowca. To z nich wyrastają pędy tego dziwacznego, wiecznie zielonego drzewa.

Krajem pochodzenia Castanospermum jest Australia. Ze względu na wybitne nasiona często określa się ją tam mianem „czarnej fasoli”. Roślina występuje w wilgotnych lasach u wybrzeży kontynentalnych. Jedyny przedstawiciel tego rodzaju, południowy castanospermum, nadaje się do uprawy domowej. W naturze jego wzrost może osiągnąć gigantyczne wysokości, ale w warunkach wewnętrznych wielkość drzewa będzie znacznie bardziej zwarta. Możesz go uprawiać jako bonsai. Często w jednej doniczce sadzone jest kilka takich „kasztanów”.

Kasztanowiec należy do rodziny roślin strączkowych. Podobnie jak inni przedstawiciele, drzewo to jest w stanie pobierać azot z atmosfery. W zwykłych warunkach domowych cieszy oko niezwykłymi jaskrawymi czerwono-pomarańczowymi kolorami nawet przez sześć miesięcy. Niestety kultura doniczkowa nie kwitnie. Właściciele muszą zadowolić się egzotycznymi liścieniami i bogatymi, zielonymi, błyszczącymi liśćmi..

Ale castanospermum nie nadaje się do każdego mieszkania. Liście i owoce zawierają wiele substancji toksycznych – saponiny. Australijscy aborygeni jednak się nie boją. Po specjalnej obróbce, która neutralizuje truciznę, takie ziarna są nawet zjadane. Ale w środowisku domowym lepiej jest umieścić doniczkę z rośliną tylko w miejscu niedostępnym dla małych członków rodziny..

Pielęgnacja Castanospermum w domu

Pielęgnacja Castanospermum w domu

Lokalizacja i oświetlenie

Castanospermum rośnie w lasach, dlatego potrzebuje umiarkowanego półcienia. Bezpośrednie promienie słońca mogą spowodować wypalenie liści. Okno wschodnie będzie optymalne do uprawy. Strona północna może być zbyt ciemna.

Temperatura

Kasztan w pomieszczeniach preferuje ciepło. Idealnym dla niego byłoby pomieszczenie, w którym temperatura nie spada poniżej 16 stopni, nawet zimą. W lecie poczuje się świetnie przy +23.

Podlewanie

Latem Castanospermum wymaga obfitego podlewania letnią wodą. Stagnacja wilgoci u korzeni jest niepożądana. W razie potrzeby roślinę można dodatkowo spryskać osiadłą zimną wodą. Zimą zmniejsza się ilość nawadniania, czekając na wyschnięcie gleby.

Gleba

Castanospermum

W przypadku castanospermum wybiera się dość przestronną i wysoką doniczkę. Na dnie układana jest warstwa drenażowa. Gleba optymalna dla kasztanowca w pomieszczeniach jest lekka, luźna i lekko kwaśna. Możesz sam to ugotować. Do sadzenia odpowiednia jest mieszanka równych udziałów piasku, darni, kompostu i gleby liściastej. Zaleca się dodanie do nich garści gliny i połamanej cegły. Z opcji sklepu odpowiednia jest gleba dla roślin z ozdobnymi liśćmi lub fikusami.

Podczas sadzenia nie zakopuj „kasztanowca” całkowicie w ziemi: powinien wystawać ponad powierzchnię. Wystarczy zakopać około 5 części owocu.

Najlepszy opatrunek

Castanospermum nie wymaga zbyt częstego karmienia. W okresie aktywnego wzrostu, do jesieni, raz na kilka tygodni można podlewać roślinę nawozami organicznymi. Młode osobniki nie potrzebują nawożenia, o ile czerpią siłę z liścieni..

Przenosić

W miarę wzrostu drzewo pobiera niezbędne substancje z kasztanów liścieni. Kiedy się wyczerpią, konieczne jest przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki. Podczas tego zabiegu warto pamiętać o potężnym systemie korzeniowym sadzonki, aby jej nie zaszkodzić. Przeszczep odbywa się zwykle wiosną. W przypadku małej rośliny trzeba to robić co roku, dorośli mogą rzadziej zmieniać pojemność – mniej więcej raz na 3 lata.

Przycinanie

Przycinanie formujące można wykonać również wiosną. W dorosłym drzewie zaleca się po prostu uszczypnąć wierzchołki pędów, aby lepiej się rozgałęziły..

Metody hodowlane kasztanowca w pomieszczeniach

Metody hodowlane kasztanowca w pomieszczeniach

Chociaż roślina nie kwitnie w domu, najłatwiej jest rozmnażać Castanospermum przez nasiona. Kasztany dojrzewają w strąkach. Każde ziarno jest dość ciężkie – do 30 g. Wskazane jest ich kiełkowanie przed sadzeniem. Na początek materiał do sadzenia jest trzymany w ciepłej wodzie przez jeden dzień. Odpowiednia temperatura do kiełkowania wynosi 17-25 stopni.

Możliwe trudności w uprawie

Zdrowie kasztanowca domowego można ocenić na podstawie stanu liści. Suche końcówki liści będą wskazywać na brak wilgoci w powietrzu. Blady kolor – o braku światła, letnim żółknięciu liści – przeciwnie, o nadmiernym oświetleniu. Jeśli w okresie spoczynku liście usychają i opadają, warto przenieść doniczkę z rośliną w cieplejsze miejsce. Powolny wzrost wskazuje na potrzebę karmienia.

Problemy mogą stanowić owady łuskowate, wciornastki i inne typowe szkodniki nasadzeń w pomieszczeniach. Walczą się zwykłymi metodami..

Chestnutospermum lub Pielęgnacja kasztanowca / rośliny doniczkowejChestnutospermum lub Pielęgnacja kasztanowca / rośliny doniczkowej