Cyprys Lawsona

Cyprys Lawsona (Chamaecyparis Lawsoniana) to roślina iglasta z rodziny Cypress. Siedlisko naturalne to kraje Azji Wschodniej, ale kontynent północnoamerykański uważany jest za miejsce narodzin tej rośliny. Tam przedstawiciele tego rodzaju mogą zamienić się w gigantyczne drzewa, czasami osiągające 80 metrów wysokości..

Opis cyprysu Lawsona

Opis cyprysu Lawsona

Cyprys Lawsona ma krótkie, przypominające łuski liście, które przypominają igły. Igły młodych roślin są miękkie i przyjemne w dotyku. Kora jest czerwonobrązowa, ale słabo widoczna pod wieloma pędami. Jako przedstawiciel drzew iglastych, cyprys Lawsona ma wiele podobieństw z innymi podobnymi roślinami: tują i cyprysem. Ale jego gałęzie są bardziej zwarte niż cyprysowe, a wierzchołek jest nieco obniżony. Takie drzewo może kwitnąć tylko w naturze, okres ten przypada na wiosnę. Następnie pędy cyprysów są ozdobione małymi (około 1 cm) zaokrąglonymi szyszkami. Jesienią dojrzewają w nich drobne nasiona. Każda waga zawiera 2 nasiona.

Do niedawna takie gatunki iglaste uprawiano wyłącznie na otwartym terenie lub w ogrodach zimowych. Ale dziś kompaktowe odmiany cyprysów, w tym Lawson, można kupić w doniczkach i uprawiać w domu. Tempo wzrostu cyprysów domowych jest umiarkowane. Ale posadzony w dużym pojemniku, niektóre gatunki mogą wzrosnąć do sufitu w ciągu kilku lat. Rośliny, które są zbyt duże dla domu, są zwykle przesadzane na otwarty teren. Z reguły są w stanie wytrzymać mrozy do -25 stopni, ale generalnie odporność na mróz może zależeć od konkretnej odmiany..

Idąc do sklepu po cyprys Lawsona, należy zwrócić uwagę na łacińskie nazwy roślin. Ze względu na duże podobieństwo niektóre drzewa iglaste są często przedstawiane jako inne gatunki. Małe cyprysy są zwykle tańsze ze względu na ich popularność w kulturze domowej i stosunkowo łatwą reprodukcję..

Pielęgnacja cyprysów w domu # cyprys w doniczcePielęgnacja cyprysów w domu # cyprys w doniczce

Krótkie zasady uprawy cyprysu Lawsona

Tabela przedstawia krótkie zasady opieki nad cyprysem Lawsona w domu..

Poziom oświetlenia Preferowane jasne rozproszone światło, preferowane okna wschodnie lub zachodnie.
Temperatura zawartości Temperatura w okresie zimowym nie powinna przekraczać 15 stopni, latem doniczka jest wynoszona w powietrze.
Tryb nawadniania Latem obfite podlewanie, ale należy unikać stagnacji cieczy w glebie.
Wilgotność powietrza Wymagany jest wzrost wilgotności, roślina jest często spryskiwana.
Gleba Za optymalną glebę uważa się specjalne mieszanki dla gatunków iglastych. Możesz użyć mieszanki podwójnej porcji gleby liściastej z darnią, piaskiem i torfem.
Najlepszy opatrunek Opatrunek górny przeprowadza się dwa razy w miesiącu od wiosny do późnego lata. Użyj słabego roztworu preparatów mineralnych.
Przenosić Przeszczepy wykonuje się co 2,5 roku.
Przycinanie Rośliny przycina się co sześć miesięcy..
Kwiat Kwitnienie w domu jest niemożliwe, tylko w naturalnym środowisku.
Okres uśpienia Okres uśpienia zaczyna się zimą.
Reprodukcja Sadzonki, przekładanie, nasiona.
Szkodniki Pochwy, przędziorków.
Choroby Może być dotknięty zgnilizną korzeni.

Olejki eteryczne z cyprysu Lawsona są uważane za trujące i należy się z nimi obchodzić ostrożnie..

Dbanie o cyprys Lawsona w domu

Dbanie o cyprys Lawsona w domu

Drzewa iglaste nie są tak łatwe w uprawie w domu, ale jeśli znasz wszystkie cechy rozwoju, możesz zapewnić niezbędną opiekę. Cyprys Lawsona wystarczająco dobrze toleruje warunki w pomieszczeniu i reaguje na odpowiednią pielęgnację aktywnym wzrostem.

Oświetlenie

Cyprys Lawsona potrzebuje wystarczającego oświetlenia. Powinien być rozproszony, ale jasny. Aby zbyt palące promienie nie pozostawiały oparzeń na gałęziach, nie należy umieszczać drzewa na południowym oknie. Strona wschodnia lub zachodnia uważana jest za optymalną. Aby uzyskać jednorodną koronę, roślina jest zwrócona w stronę światła z różnych stron. Uważa się, że najbardziej kochające światło odmiany mają niezwykły złoty kolor igieł. Instancje z prostszymi, niebieskawymi igłami mogą tolerować półcień. Zielone cyprysy są uważane za najbardziej odporne na cień..

Temperatura

Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest bardzo ważne dla rozwoju roślin. Zimą cyprys Lawsona jest trzymany w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni. Pomieszczenie z rośliną powinno być często wietrzone. Ze względu na to, że drzewo nie toleruje upałów, latem starają się je wyjąć – do ogrodu lub na balkon. W tym okresie cyprys szczególnie potrzebuje opryskiwania..

Tryb nawadniania

Cyprys Lawsona

Cyprys Lawsona potrzebuje dużo wilgoci, więc jest obficie podlewany. Latem możesz to robić dwa razy w tygodniu. Do nawadniania wykorzystywana jest wyłącznie woda osiadła. Dorosła roślina jest w stanie przyswoić jednorazowo około 10 litrów. Aby płyn nie zatrzymywał się w korzeniach, zapewniają dobry drenaż, a także dodają do gleby elementy rozluźniające. Po podlaniu obszar korzeniowy można ściółkować korą lub podłożem kokosowym..

Poziom wilgotności

Szczególnie szkodliwa dla roślin jest wysoka suchość powietrza. Dla normalnego rozwoju cyprysu Lawsona wilgotność powinna wynosić co najmniej 50%, więc drzewo jest spryskiwane kilka razy dziennie. Do tego używana jest ciepła, dobrze osadzona woda. Możesz postawić doniczkę obok akwarium lub postawić obok niej otwarte pojemniki z wodą. Sprawdzi się również zastosowanie nawilżaczy. Małe okazy układane są na palecie z mokrymi kamykami.

Wybór pojemności

Cyprys Lawsona wymaga szerokiej i koniecznie stabilnej pojemności. Jego objętość jest obliczana na podstawie wielkości systemu korzeniowego. Podczas przesadzania nowa doniczka powinna być około 3,5 cm większa niż stara. Warunkiem jest obecność otworów drenażowych.

Gleba

Cyprys Lawsona potrzebuje odpowiedniej gleby

Do pełnego rozwoju cyprys Lawsona wymaga odpowiedniej gleby. Powinien być pożywny, sypki i lekko kwaśny. Idealne jest specjalne podłoże dla drzew iglastych. Do samodzielnego przygotowania stosuje się mieszankę darni z torfem, piaskiem lub perlitem i dwiema częściami gleby liściastej. Jako proszek do pieczenia do gleby dodaje się wermikulit, drobne elementy piankowe lub gruz cegieł. Możesz również dodać do ziemi posiekany torfowiec lub pokruszony węgiel..

Najlepszy opatrunek

Poprawę wzrostu cyprysu Lawsona ułatwia terminowe karmienie. Przeprowadza się je od kwietnia do połowy lipca, nawożąc roślinę dwa razy w miesiącu połową dawki kompozycji mineralnej dla drzew iglastych. Najlepiej połączyć takie karmienie z podlewaniem..

Przenosić

Cyprys Lawsona nie jest często przesadzany. Zwykle ta procedura jest przeprowadzana wiosną, co dwa lata lub dłużej. Do tego czasu korzenie drzewa powinny całkowicie wypełnić kulę glebową. Podczas przesadzania nie należy go niszczyć metodą przeładunkową.

Punktu wzrostu nie należy pogłębiać – szyjkę korzeniową pozostawia się na poziomie gleby. Przez pewien czas po przesadzeniu roślina powinna przebywać w cieniu. Podlewanie i opryskiwanie w tym okresie nie odbywa się zbyt często. Możesz wrócić do zwykłego schematu karmienia po 2 tygodniach..

Przycinanie

Przycinanie cyprysu Lawsona

Tempo wzrostu cyprysu Lawsona sugeruje przycinanie co sześć miesięcy. Przycinanie sanitarne odbywa się wiosną. Wszystkie uszkodzone lub wysuszone pędy są wycinane z drzewa. Można jednocześnie uformować koronę rośliny, najczęściej otrzymuje się piramidę zbliżoną do naturalnego kształtu.

Jesienią, po zakończeniu aktywnego wzrostu cyprysu, należy z niego usunąć część świeżego wzrostu, zachowując kształt korony. Z reguły nie więcej niż jedna trzecia wszystkich gałęzi podlega usunięciu. Usuwane są również nagie pędy: wkrótce wyschną i będą miały zły wpływ na efekt dekoracyjny drzewa.

Cyprys Lawsona jest czasami używany do tworzenia bonsai. W tym celu pod koniec lata przycina się koronę, usuwając uszkodzone gałęzie i nadając jej pożądany kształt. Pozostałe pędy są mocowane drutem i usuwane po przyjęciu wymaganego kierunku.

Kwiat

Kwiaty cyprysu Lawson powstają tylko w swoim naturalnym środowisku. Wiosną na wierzchołkach pędów pojawiają się kwiaty żeńskie (zielonkawe) i męskie (bordowe). Później na ich miejscu powstają małe kuliste stożki, w których znajdują się nasiona. W miarę rozwoju pąków ich kolor zmienia się z zielonego na brązowy.

Okres uśpienia

Zimą cyprys Lawsona powinien być zacieniony przed jasnym słońcem. Odpoczynek w spoczynku wymaga średniej temperatury około 15 stopni. W takich warunkach roślina nie jest tak często podlewana, ale nadal jest spryskiwana. Nie należy stawiać doniczki obok baterii: suche powietrze może zniszczyć roślinę.

Metody hodowlane cyprysu Lawsona

Metody hodowlane cyprysu Lawsona

Warunki domowe pozwalają na rozmnażanie cyprysu Lawsona na kilka sposobów..

Uprawa z nasion

Jeśli cyprys Lawsona rośnie w ogrodzie, jesienią można z niego zbierać nasiona. Przed siewem muszą być rozwarstwione. Aby to zrobić, są zakopywane w śniegu przez kilka miesięcy lub wkładane do lodówki. Na początku wiosny każde ziarno wysiewa się w szklance na głębokość około 7 mm. Z góry uprawy są pokryte folią, okresowo usuwając ją do wietrzenia. Przy reprodukcji nasion drzewa cyprysowe rozwijają się dość wolno..

Rozmnażanie przez sadzonki

Wegetatywny sposób rozmnażania uważany jest za szybszy i częściej praktykowany. W przypadku sadzonek wybiera się świeże pędy o długości co najmniej 15 cm, wszystkie igły są usuwane z ich dolnej części, a następnie sadzonki są trzymane w roztworze stymulatora tworzącego korzenie przez jeden dzień. Następnie sadzi się je w pojemniku na głębokość około 3,5 cm i przykrywa woreczkiem.

Gdy sadzonka rośnie, można ją przenieść do większego pojemnika..

&# 127794; Sadzonki tui, jałowca i cyprysu jesienią i zimą.�� Sadzonki tui, jałowca i cyprysu jesienią i zimą.

Choroby i szkodniki

Cyprys Lawsona jest dość odporny na skutki chorób. Ale jeśli zasady opieki nad rośliną nie są przestrzegane, może na nią wpływać zgnilizna korzeni. Głównym powodem tego problemu jest nadmiar wilgoci stojącej w glebie. Aby zapobiec stagnacji, konieczne jest stworzenie dobrej warstwy drenażowej na dnie zbiornika, użycie luźnej gleby i przestrzeganie harmonogramu nawadniania. Na przykład, jeśli wierzchnia warstwa gleby jeszcze nie wyschła, nie należy podlewać rośliny..

Jeśli jednak cyprys zacznie gnić, konieczne jest usunięcie rośliny z doniczki i dokładne zbadanie jej korzeni. Dotknięte obszary są usuwane, traktowane fungicydami, a następnie przesadzane do nowej doniczki ze świeżą ziemią.

Spośród szkodników cyprys Lawsona najczęściej dotyka pochwy lub przędziorków. Powinny być zwalczane środkami owadobójczymi..

Przydatne właściwości cyprysu Lawsona

Przydatne właściwości cyprysu Lawsona

Żywa „choinka” w doniczce nie tylko cieszy oko, ale zimą przyczynia się do stworzenia świątecznego nastroju. Cyprys Lawsona, podobnie jak jego podgatunek, jest w stanie wzbogacić powietrze w pomieszczeniach o całą gamę przydatnych pierwiastków, w tym tlen i ozon. Roślina uwalnia fitoncydy, pozytywnie wpływając na mikroklimat pomieszczenia, pomaga w nawilżaniu powietrza i pochłania hałas.

Para roślin oczyszcza powietrze o prawie 70% na powierzchni 10 m2. Ta właściwość cyprysu Lawsona pozwala nie tylko pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń z atmosfery, ale także poprawić zdrowie i poprawić nastrój..

Odmiany cyprysów Lavson ze zdjęciami i nazwami

Cyprys Lawsona jest głównym rodzajem cyprysu uprawianego w domu. Ma wiele form i odmian o różnych kolorach igieł i różnej wielkości, w tym formy karłowate.

Elwoodi (Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii)

Lawson Elwoody Cyprys

Seria odmianowa o opadających pędach pokrytych niebieskawymi igłami. Korona ma kształt stożka. Odmiany Elwoodi wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami. W wieku 10 lat takie drzewo rośnie do około 1,5 m. Roczny wzrost wynosi tylko około 5 cm. Ta odmiana ma również wiele odmian różniących się odcieniami igieł.

Niebieska Niespodzianka (Chamaecyparis lawsoniana Niebieska Niespodzianka)

Lawson Cypress niebieska niespodzianka

Odmiana ma wąską piramidalną koronę do 3 m wysokości i średnicy około 1,5 m. Kora ma czerwonawy odcień, czasami może pękać. Igły są jasne, srebrzystoniebieskie.

Fletchery (Chamaecyparis lawsoniana Fletcheri)

Cyprys Lawson Flatchery

Niska ocena. Ma kolumnową koronę, gałęzie skierowane są do góry. Pędy pokryte są zielono-niebieskawymi igłami, same gałęzie mają czerwony odcień. Słaba tolerancja na suszę i wymaga odpowiedniej wilgotności.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org