Pogonaterum - bambus wewnętrzny. Opieka domowa. Uprawa pogonaterum, przesadzanie i rozmnażanie. Opis, zdjęcie

Pogonatherum paniceum jest taksonomicznie spokrewnione z naszymi trawami polnymi. To pokrewieństwo podkreśla jego przynależność do rodziny Myatlikov lub Zlakov. Ogólna nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa pogo i ather, co oznacza brodę i kwiat. Rzeczywiście, kwiaty rośliny w kształcie kolców są otoczone, jak broda, twardymi szydełkami..

Pogonaterum jest znane jako trzcina domowa lub miniaturowy bambus, co jest całkiem uzasadnione. Swoim wyglądem (pusta łodyga, kształt liści i ich położenie na łodydze), a także pewnymi cechami wzrostu (prędkość), roślina jest podobna do bambusa.

Na wolności występuje we wschodniej części Azji, Chinach i bezkresnej Malezji, preferując miejsca wilgotne.

Pogonaterum jest szeroko stosowane w uprawie kwiatów w pomieszczeniach. Jest bardzo popularny przy dekorowaniu wnętrz urządzonych w stylu japońskim (chińskim)..

Opis rośliny

W naturze jest to wiecznie zielone zioło, zewnętrznie podobne do niskiego zboża z łodygami wygiętymi w łuk.

W naturze jest to wiecznie zielone zioło, zewnętrznie podobne do niskiego zboża z łodygami wygiętymi w łuk. Łodygi zielne lub słomiane, krzaczaste, wyprostowane lub zakrzywione, różnej wysokości: minimum 10, maksimum 60 cm Liście wydłużone, lancetowate, zielone i delikatne. Gęsto pokrywają łodygi, sprawiając wrażenie krzewu przypominającego miniaturowy zarośla. Nie będzie można zobaczyć kwiatów – roślina nie kwitnie w warunkach wewnętrznych, aw naturze nie zdarza się to często. Kwitną tylko dorośli.

Dbanie o pogonaterum w domu

Dbanie o pogonaterum w domu

Oświetlenie

Roślina uwielbia oświetlone miejsca, ale nie należy jej nadużywać: liście pogonaterum są podatne na blaknięcie.

Temperatura

Bambus wewnętrzny to roślina, która uwielbia ciepło. Optymalna temperatura dla pogonaterum to 30-35 stopni. Preferowana temperatura powietrza zimą – nie wyższa niż 18 stopni.

Garnki z pogonaterum nie należy ustawiać obok źródła ciepła i pod (nad) strumieniami ciepłego powietrza. Latem roślina jest często umieszczana na zewnątrz..

Wilgotność powietrza

Pogonaterum uwielbia powietrze o dużej wilgotności.

Pogonaterum uwielbia powietrze o dużej wilgotności. W suchym powietrzu, a także przy wahaniach temperatury, końcówki liści wysychają, ciemnieją. Do utrzymania optymalnej wilgotności można użyć mchu i keramzytu..

Podlewanie

Roślinę należy często i obficie podlewać: gleba powinna być zawsze, nawet zimą, lekko wilgotna. Do nawadniania lepiej używać ciepłej, osiadłej wody..

Podlewanie powinno być równomierne, z wyłączeniem wysychania i nasiąkania wodą. Roślina „sygnalizuje” nieregularność podlewania poprzez wysuszenie końcówek liści. Bardzo ważne jest zadbanie o dobry drenaż.!

Gleba

Podstawą podłoża jest ziemia darniowa (glina lub glina). Dodaje się do niego humus i torf w proporcji 2:1:1.

Top dressing i nawozy

Top dressing Pogonaterum przeprowadza się co 2 lub 3 tygodnie zbilansowanymi nawozami płynnymi.

Wybór garnków

Pogonaterum potrzebuje przestronnego „domu”

Pogonaterum potrzebuje obszernego „mieszkania”: rośnie bardzo szybko, wypełniając do granic możliwości całą przestrzeń donicy. Idealne dla niego będą niskie szerokie pojemności..

Przenosić

Aktywnie rosnące rośliny są przesadzane co roku, zmieniając pojemnik na większą średnicę.

Przycinanie

Aby uformować spektakularny krzew, pogonaterum jest „przycinane”. Pozwala to regulować wzrost rośliny i zachować jej kształt..

Reprodukcja pogonaterum

Reprodukcja pogonaterum

Roślina rozmnaża się wegetatywnie – dzieląc krzew. Procedury te są przeprowadzane wiosną, po wyjściu rośliny ze „stanu snu”.

Roślina wyjęta z doniczki jest starannie usuwana z nadmiaru gleby. Następnie krzew ostrożnie rozdziela się na części za pomocą drewnianego patyka, rozrywając korzenie.

Najważniejszym warunkiem podziału jest maksymalna ostrożność przy oddzielaniu korzeni w celu zachowania ich integralności. Jeśli nie da się uniknąć uszkodzenia korzeni, na liściach pojawi się brązowa plama..

Rosnące trudności

Rosnące trudności

  • Przy niewystarczającej wilgotności i nagłych zmianach temperatury końcówki liści mogą wyschnąć.
  • Jeśli korzenie są uszkodzone, na przykład podczas przesadzania, na liściach mogą tworzyć się brązowe plamki..
  • Liście mogą wypalić się w bezpośrednim świetle słonecznym (szczególnie w czasie upałów).
  • Przy niewłaściwym i nierównomiernym podlewaniu czubki liści i same pędy wysychają.

Choroby i szkodniki

Spośród szkodników przędziorek jest szczególnym zagrożeniem dla pogonaterum..