Tetrastigma - opieka domowa. Uprawa tetrastygmatu, przesadzanie i rozmnażanie. Opis, rodzaje. Zdjęcie

Tetrastigma (Tetrastigma) należy do rodziny liany i jest wieloletnią rośliną ozdobną, wiecznie zielonym winogronem. Za miejsce pochodzenia tetrastygmatu uważa się Malezję, Indie, terytorium wysp Nowej Gwinei, Australia.

Roślina otrzymała swoją nazwę ze względu na strukturę kwiatu. Tetrastigma to winorośl o potężnych, kręconych łodygach. Liście są dość duże, podzielone na 3-5 płatów. Każdy liść pokryty jest brązowymi włoskami. Krawędzie liści są ząbkowane. Kwitnie w formie parasoli z małymi kwiatkami.

Dbanie o tetrastygmę w domu

Dbanie o tetrastygmę w domu

Lokalizacja i oświetlenie

Tetrastigma, gdy rośnie w pomieszczeniu, preferuje jasne, rozproszone światło, chociaż może rosnąć w lekkim półcieniu. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć poparzeń liści. Zimą, przy krótkich godzinach dziennych, konieczne jest doświetlenie światłem sztucznym..

Temperatura

Wiosną i latem temperatura zawartości tetrastygma powinna wahać się od 20 do 27 stopni. Wraz z nadejściem jesieni temperatura powietrza stopniowo spada i zimą powinna utrzymywać się na poziomie około 12-18 stopni. Tetratsigma może rosnąć w niskich temperaturach – od 6 do 8 stopni. Lepiej ograniczyć podlewanie w tym okresie, ale nie zatrzymywać się całkowicie..

Wilgotność powietrza

Maksymalny wzrost tetrastigmusa jest w stanie wykazać w warunkach wysokiej lub wysokiej wilgotności.

Maksymalny wzrost tetrastygma jest w stanie wykazać w warunkach wysokiej lub wysokiej wilgotności powietrza, ale w przypadku braku takiego będzie dobrze rósł w suchym powietrzu w mieszkaniu.

Podlewanie

Wiosną i latem tetrastygma wymaga częstego i obfitego podlewania, ponieważ wysycha wierzchnia warstwa podłoża doniczkowego. Wraz z nadejściem jesieni podlewanie jest stopniowo ograniczane, zimą utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jeśli pomieszczenie zawierające tetrastygma jest chłodne, podlewanie jest zminimalizowane. W ogóle nie przestają podlewać, ponieważ system korzeniowy umrze bez wilgoci.

Gleba

Wiosną i latem tetrastygma znajduje się w okresie aktywnego wzrostu.

Optymalną mieszankę gleby do uprawy tetrastygma można kupić zarówno w sklepie, jak i przygotować niezależnie od gleby liściastej, sodowej, torfu, próchnicy i piasku w równych częściach.

Top dressing i nawozy

Wiosną i latem tetrastygma znajduje się w okresie aktywnego wzrostu. W tej chwili potrzebuje częstego karmienia – mniej więcej raz na 14 dni. Do nawożenia stosować złożone nawożenie mineralne do ozdobnych roślin liściastych..

Przenosić

Tetrastigma wymaga corocznego przeszczepu. Ta procedura jest przeprowadzana na wiosnę w pojemniku o dużej objętości. Jeśli roślina znajduje się w największej możliwej doniczce pod względem objętości, nie jest konieczne jej przesadzanie, wystarczy tylko wymienić górną warstwę podłoża na bardziej pożywną.

Reprodukcja tetrastygma

Reprodukcja tetrastygma

Najlepiej rozmnażać roślinę za pomocą sadzonek-pędów wiosną lub latem. Łodyga musi zawierać co najmniej jeden liść i jeden pączek. Jest zakorzeniony w mini szklarni w temperaturze 22-25 stopni i wysokiej wilgotności. Pierwsze korzenie pojawią się za 3-5 tygodni.

Choroby i szkodniki

Jeśli tetratsigma zaczyna rosnąć w postaci wydłużonych pędów, może to wskazywać na brak oświetlenia. Jeśli liście stają się małe lub opadają, roślinie brakuje składników odżywczych. Tetrastigma może być dotknięta szkodnikami, takimi jak mszyce, przędziorki i nicienie.

Rodzaje tetrastygmatu

Tetrastygma Wuanye – Ta wieloletnia winorośl z pędami pnącymi jest najpospolitszym gatunkiem. W warunkach naturalnych długość takiego pędu może wynosić około 50 m. Główna łodyga pokryta jest lekko zdrewniałą korą. Ogonki liściowe, za pomocą których liście są przymocowane do pędu, są dość grube. Same liście są ciemnozielone, skórzaste, składają się z 3-5 płatków, z ząbkami na krawędziach. Spód każdego liścia pokryty jest brązowymi włoskami. Liana jest przymocowana do wspornika za pomocą anten. Kwitnie w formie kwiatostanu z drobnymi zielonkawymi kwiatami. Po zapyleniu owoce dojrzewają w postaci okrągłej jagody.