Günlüklerden ev inşa etme teknolojisi çok popüler olarak kabul edilebilir. Ve gerçek şu ki, müşteriler kütük evinin kalitesine güveniyor, binanın öngörülen görünümü tarafından yönlendiriliyor ve tam olarak çevre dostu konut almak istiyorlar.. Bu tür evlerin kütük seçimi ve projelerin nüansları hakkındaki tüm avantajları ve dezavantajları makalede tartışılacaktır..

Avantajlar ve dezavantajlar

Kütüklerden yapılmış evler avantajları için sevilir ve bu sadece görünüşte değil, örneğin binanın dayanıklılığındadır.. Büyük bir kütüğün çok uzun süre dayanacağına oldukça haklı olarak inanılıyor.. Ayrıca böyle bir yapının yüksek ısı yalıtımı vardır ve böyle bir özellik, kütüğün çapının oluğuna oranına bağlı olacaktır. Örneğin, bu seçenek en uygun olarak kabul edilir: kütüğün çapı 70 cm ve oluk bu değerin yarısıdır..

Büyük kütüklerden yapılmış bir evin diğer avantajları.

 • Eleman çapı ne kadar büyük olursa, duvar şekillendirme için malzeme tüketimi o kadar düşük olur. Yani, soğuk köprülerin oluşumunda yer alan daha az bağlantı yeri olacaktır. Bu, böyle bir konutta yuvarlak kütüklerden veya kirişlerden yapılmış bir binadan daha sıcak olduğu anlamına gelir..

 • Duvarların kalınlığı etkileyici, ancak yapının ağırlığı özellikle büyük değil, bu da taş veya tuğladan yapılmış binalardan daha karlı..

 • Bir kütük ev elit bir bina olarak kabul edilir, çünkü böyle bir çapa sahip ağaçları bulmak bile ciddi bir iştir, yani malzeme çok dikkatli seçilmiştir..

 • Doğranmış bir evin bitirmeye ihtiyacı yoktur, çünkü bu tür ahşap elemanlar bağımsızdır ve kendi başına hoş bir cephe oluşmuş gibi görünmektedir..

 • Çevre dostu malzeme de çok önemlidir. Ahşap bir evde iyi bir mikro iklim vardır. Ahşap, neredeyse tıbbi olan özel fitokitler bile salgılar..

Son olarak, manuel kabinin yapısı şık görünüyor ve hatta sahiplerinin bir miktar finansal güvenliğini gösteriyor..

Büyük kütük evlerin dezavantajları.

 • Böyle bir yapı, hem nakliye maliyetleri hem de özel kaldırma ekipmanlarının kullanımı tarafından belirlenen çok pahalı olacaktır. Evet ve tek bir giriş satın almak ucuz değil.

 • Bu tür ahşaplar en yakın yerlerden temin edilemez, seçim yapılır. Aynı ladin, çam veya karaçam, sedir, Krasnodar Bölgesi, Arkhangelsk Bölgesi veya Karelya’da kitlesel olarak büyür..

 • İnşaat için doğal nemli ahşaba ihtiyaç vardır ve büzülmenin iki yıla kadar beklemesi gerekecektir. Yani bu süre boyunca binaya taşınmazlar, kapı ve pencere takmazlar. Herkesin bekleme yeteneği yok.

Eh, büyük boyutlu kütüklerden ev inşa etme teknolojisi, basit bir kütükten inşa etme teknolojisinden neredeyse hiçbir şeyde farklı değildir..

Hangi günlük doğru?

Büyük olarak adlandırılması için bir kütüğün hacminin tam olarak ne olması gerektiğine dair net bir fikir yoktur.. Yönetmelikte bile kesin bir tanım yok. Birçok geliştirici, 300 mm çapındaki yuvarlak kütükleri büyük bir kütük olarak adlandırır ve bazıları çapı bir metreden az olan bir kütük hakkında konuşmaz..

Ancak genel kabul görmüş sınıflandırma şu şekildedir:

 • 30 cm çapa kadar kütükler yaygındır;

 • 40 cm – büyük kütükler;

 • 400 mm veya daha fazla kesitli büyük bir kütük “kahraman” olarak kabul edilir.

Tedarikin tek tip gereklilikleri burada da geçerlidir: ürünler ahşap kusurları olmadan ve ayrıca leke, ciddi çatlak, çürüme, düğüm, böceklerin neden olduğu deformasyon yerleri olmadan kabul edilir..

Mevcut ekipman, zaten büyük boyutlu olan 60 cm’ye kadar kesitli bir kütüğü işlemenize izin verir.. Ancak yine de, genellikle bu tür ürünler basitçe kabuktan işlenir. Bu, hem yuvarlak kerestenin görünümünü hem de ağacın nem, böcekler tarafından zarar görmesine karşı gerçek bir koruma görevi gören reçine tabakasını korur ve kütüklerin uzun hizmet ömrüne katkıda bulunur. Özel bir oda kurutmasında, büyük kütükler kurutulmaz ve malzemenin nem içeriğinin optimal olması için ağaç kışın hasat edilir. Nemin nihai stabilizasyonu, çerçevenin kendisinin çalışmasının yanı sıra büzülme nedeniyle oluşur..

Ancak büyük bir kütüğün uçlarının nemi kaybetmemesi için özel işlemlere ihtiyaçları olacaktır.. Bu, herhangi bir kütük için geçerlidir: sonunda, nem hala daha hızlı ayrılır, bu nedenle orada derin çatlakların oluşma riski büyüktür..

Uçları korumak için, nemin buharlaşmasını önleyen özel bileşiklerle işlenirler ve ahşap bozulmadan kalır..

Ve büyük kütüklere sahip evlerin yapısal detayları hakkında daha önemli bilgiler:

 • böyle bir örneği basit bir kütük ev ile karşılaştırırsak, bunun için temele çok daha büyük ihtiyaç duyulur – yani, bir şerit monolitik taban ve duvarların kendisinden daha geniş;

 • kalınlık farkı önemli olabileceğinden ve cephede böyle bir tutarsızlığa yer olmadığından, kütüklerin kaçaklarının manuel olarak temizlenmesi gerekecektir;

 • ürün büyük olduğundan, bardakların kesilmesi yalnızca elle mümkündür – ancak ince parçalar hazır bardaklarla birlikte verilir;

 • binanın tasarımında% 7’ye varan büyük bir büzülme yapılır;

 • Üst kısımdaki parçanın yan tarafındaki kompanzasyon kesimi, çatlakları önlemek için gereklidir..

Ve binanın kurulumunu kolaylaştırmak için, bireysel satıcılar onu üretimde birleştirir ve ardından sonuç sökülür ve nihai yere – alıcının bulunduğu yere – taşınır..

Projeler

Ve sonunda nasıl görünebileceğini görmek için bazı ilginç projeleri “gözden geçirebilirsiniz”..

Büyük kütüklerden yapılmış evler.

 • Yaklaşık 150 kare alana sahip iki katlı kütük ev. İkinci katta yatak odası, çocuk odası, banyo, banyo ve hol, birinci katta hol, yatak odası-oturma odası, mutfak-yemek odası, giriş holü, kış bahçesi, teknik oda, banyo ve veranda. Duvarların malzemesi, kütüklerden yapılmış aynı kütük evdir, kütük evinin pimler üzerine montajı kullanılır, bir jüt bezle ısıtılması ve ayrıca bir zemin kütüğünün montajı ve buna göre yapılması gerekir. , zemin kirişleri.

 • Geniş bir alana sahip ev – neredeyse 240 kare. Böyle bir binada iki veranda, oturma odası ve salon, teknik oda ve diğer her şey olacaktır. Ve bir carport olacak. Bütün bunlar zemin katta. İkincisi iki giyinme odasına sığacak, aksi takdirde her şey daha standart. Büyük görüntüler bile ikinci katta bir ev ofisini öneriyor.

 • Ahşap tek katlı ev 103 kare. Üretici, mutfak-oturma odası (mini stüdyo), çocuk odası, yatak odası, banyolar, teknik oda ve oldukça geniş bir verandaya sahip bir misafirhane olarak konumlandırıyor. Ancak daimi ikamet için kalın kütüklerden yapılmış böyle bir bina elbette uygundur. Özellikle genç bir aile için organize edilmişse..

 • Kalın kütüklerden yapılmış tek katlı ev 92 kare. Burada ayrıca birleştirilmiş odadan uzakta bir mutfak-oturma odası, bir yatak odası ve bir çocuk odası ile standartta kalmaya karar verdiler. Giriş holü, sundurma, teknik oda, banyo ve garaj bulunmaktadır. Her şey kompakt, ancak lojistik olarak doğrulanmış, makul alan dağılımı.

 • 1. katta çok küçük ev, 56,5 metrekare. Rasyonel bir bölge düzenine sahip çok uygun bir mutfak-oturma odası, bir giriş holü (bütün eve göre geniş), küçük bir yatak odası ve küçük bir çocuk odası var. Evin iki yanında birer sundurma bulunmaktadır. Banyo küçük, sadece 2 metrekare. m, ancak rahat ve rahat olabilir.

Bu tür binaların lehine seçim her zaman öncelikle büyük yuvarlak keresteden evlerin güzel müşteri konutlarının fikirlerine estetik yakınlığına dayanmaktadır.. Böyle bir şey varsa, kesinlikle kendi versiyonunuzu bulacaksınız..