Cam kanopiler ve tenteler son zamanlarda giderek daha popüler hale geliyor. Sadece alışveriş veya ofis merkezleri ve otellerin girişlerinin üzerine değil, aynı zamanda konut binalarının ve kır evlerinin girişlerine de kurulurlar..

Böyle bir vizörü kendi başınıza yapmak zordur, ancak mümkündür. Kır evinize cam vizör takmak istiyorsanız vizörün tipine göre birçok özelliği göz önünde bulundurmalısınız..

En yaygın vizör, örtülerin üzerindeki vizördür.. Burada kablo sistemlerinin kullanılması istenmese de, genellikle çubuklarda, iplerde ve hatta kablolarda vizör olarak da adlandırılır. Güçlü rüzgar esintilerinde kabloların üzerindeki kanopiler yukarı doğru kalkabilir ve bu da eski konumuna dönerken tahrip olmasına neden olabilir..

Perde üzerindeki vizörlerde tripleks kullanılmıştır. Ancak tek cam da kullanılabilir. Ancak Rusya’da bölgemiz karlı olduğu ve camın kar yüklerine dayanması gerektiği için tripleks kurmak hala daha iyidir. Tripleksin kalınlığı, vizörün çıkıntısı ile belirlenir:

  • 1,7 metreden daha uzun bir vizör çıkıntısı yapılması önerilmez – camda çok fazla yük var. Böyle bir vizör kendi ağırlığı ve karın ağırlığı altında sarkabilir. 1700 mm’ye kadar belirli bir çıkıntı için, sertleştirilmiş tripleks 10 + 10 mm kullanılması gerekir.
  • 1,5 m’den daha az erişim ile tripleks 8 + 8 kullanılabilir,
  • 1,2 m’den az – tripleks 6 + 6.

Yapının maliyetini azaltmak için büyük bir çıkıntıya sahip ince bir tripleks (örneğin, 6 + 6, 5 + 5) yapmanız teklif edilirse, böyle bir teklifi reddetmek daha iyidir. Böyle sorumlu bir işte güvenlik önce gelmeli.

Yine de kablolu vizörü kendiniz takmaya karar verirseniz, o zaman her şeyden önce kablo mesafesini hesaplayın, çünkü kurulum sırasında artık kablolu bağlantının duvara açısı dışında hiçbir şeyi ayarlayamazsınız. Adam tripleksi bir kiriş gibi bükeceğinden, bu açı çok keskin olmamalıdır, bu da tripleksi strese sokar ve ona zarar verir..

Çocuklar ve camlar, özel bağlantı parçaları kullanılarak duvara sabitlenir.. Genellikle AISI 304 ve AISI 316 olmak üzere iki tip paslanmaz çelikten yapılır. Çelik AISI 304 daha ucuzdur, ancak zamanla agresif dış ortamın etkisi altında (örneğin yoğun bir otoyolda) oksitlenir ve kararır. Bununla birlikte, uygun bakım ile dekoratif özelliklerini uzun süre koruyacaktır. AISI 316 çeliği çok agresif ortamlara karşı dayanıklıdır ve uzun yıllar parlaklığını korur. Bu tür bağlantı parçaları daha pahalıdır, ancak dayanıklılıkları sonunda karşılığını verecektir..

Donanım, yüksek mukavemetli saplamalarla duvara sabitlenir (kuvvet sınıfı en az 8.8) kimyasal bir ankraj kullanarak.

Duvar, kül blokları veya köpük blokların yanı sıra içi boş tuğlalardan oluşuyorsa, montajı kendiniz yapmamalısınız. Bu malzemeler vizörün ağırlığına dayanamaz ve gömülü parçalardan oluşan bir sistem kullanmanız veya beton zeminler aramanız ve bunlara bağlantı parçaları sabitlemeniz gerekir. Bu tür çalışmalar zaten uzmanlar tarafından yapılmalıdır: yüklere dayanacak bu tür yapıları veya ipotekleri geliştirecek tasarımcılar, üretim bu tür yapıları çelikten kaynaklayacak ve montajcılar bunları çizimlere göre tesiste monte edecek. Bu yapıya bir vizör takmak zaten mümkün olacak..

Kalın bir beton veya sağlam tuğla duvarınız varsa, vizörü kendiniz kurma riskini alabilirsiniz. Ancak bir metrekare 8 + 8mm triplex’in ağırlığının 30 kg olduğunu ve triplex’i kaldırıp bağlantı elemanlarına sabitlemek için dört ila beş yardımcıya ihtiyacınız olacağını unutmayın. Vizör büyükse, cam için vantuzlu bir manipülatör çağırmadan yapamazsınız..

1,3 m’den fazla olmayan küçük bir çıkıntıya sahip vizörler için, vizörü sıkıştırma profilinde kullanabilirsiniz. Bu tip vizör görünümünden dolayı yüzer vizör olarak da adlandırılır. Bu vizörde triplex 8+8 ve daha fazlası kullanılmaktadır. Tripleksin daha küçük kalınlığı ve 1,3 m’yi aşan çıkıntı tehlikeli kabul edilir, çünkü yüksek kar yüklerinde, camın profil tarafından sıkıştırıldığı noktadaki tripleks patlayabilir..

Tripleks sıkıştırmak için çeşitli profil türleri vardır. Piyasamızda oldukça pahalı İtalyan modelleri var. Çekici görünüyorlar, yapıları camın sıkıca sabitlenmesine izin veriyor, ancak herkes bunları karşılayamaz. Son zamanlarda, aynı zamanda güzel görünen ve tasarım açısından oldukça iyi düşünülmüş Çin modelleri ortaya çıktı. Fiyatları çok daha düşük ve kalitesi İtalyanlardan çok daha düşük değil..

Çinli özel sıkıştırma profillerinin piyasaya sunulmasından önce, tasarımcılar genellikle cam korkuluk takarken kullanılan yüksek sıkıştırma profilini kullandılar. Profilde ve camda tripleks kenetleme noktalarında ek delikler açılarak, camın profilden düşmemesi için ek bağlantı elemanları eklenerek modifiye edilmiştir. Uygulamanın gösterdiği gibi, bu sistem oldukça çalışan bir seçenektir ve bu konuda herhangi bir şikayet yoktur..

Askılı vizörlerde olduğu gibi profil, kimyasal dübel ile yüksek mukavemetli saç tokası ile duvara sabitlenir. Bu vizörün başka bir montaj özelliği yoktur. Ayrıca bir manipülatöre ihtiyacınız olabilir ve profili sağlam bir destekleyici yapıya tutturmanız gerekecektir..

Bununla birlikte, her şeyi kendi başına yapmak isteyenler, bu makalenin tavsiyelerini kullanmalı, yüklerin tüm nüanslarını ve kurulum özelliklerini dikkate almalıdır. Ancak, yine de, zor durumlarda, tasarımın kendisi basit olmadığı ve her zaman başınızın üstünde olacağı ve başlarınız yakın olduğu için cam vizörlerin kurulumunu profesyonellere emanet etmek daha iyidir ve burada risk alamazsınız..

Uzmanlar tarafından hazırlanan malzeme hartec.ru

Adblock
detector