Çatı zaten kapalıysa tavan arası nasıl içeriden yalıtılır?

Birçok eski ev sahibi, yaşam alanlarını bir çatı katı ile genişletmeyi düşünüyor. Ancak, çatı zaten kapalıysa ve çatı katının hala yalıtılması gerekiyorsa ne yapacaklarını hemen merak ediyorlar. Bu durumda, içeriden yalıtım çalışması yapma kararı kurtarmaya gelir..

özellikler

Tavan arasını içeriden yalıtma süreci kolay olarak adlandırılamaz. Bunu yapmak için, çatı kaplama cihazının özelliklerini bilmeniz ve mevcut çatınızın yalıtım için uygun olup olmadığını anlamanız gerekir. Gerçekten de, özellikle çatı zaten kapalıysa, her çatı katı bir çatı alanına dönüştürülemez..

Bir çatının nasıl yapılabileceği üç durum vardır:

 • Kirişler ve çıtalar arasında sadece bir havalandırma boşluğu vardır. Bu durumda, çatı kesinlikle yalıtım için uygun değildir. Yalıtmak için çatı yapısını tamamen sökmeniz gerekecek..
 • Sandık ve kirişler arasına, buhar bariyeri görevi gören bir polietilen film serilir. Bu tür çözümler optimal olarak kabul edilebilir ve çatı, yalıtımı üzerinde daha sonraki çalışmalar için tamamen hazırlanmıştır..
 • Kirişler ve çıtalar arasına bir difüzyon membranı monte edilir. Seçenek öncekine benzer. Bir su yalıtım tabakasının varlığı, çatının içeriden yalıtım için hazırlandığının kanıtıdır..

Bu nedenle, ana özellik, çatının daha fazla yalıtım için hazır olmasıdır..

ısıtıcılar

Özel bir evin çatısının ısı yalıtımı, yazlık, yazlık çeşitli araçlar kullanılarak yapılabilir. Sıvı malzemeler, elastik malzemeler ve hatta nispeten yüksek yoğunluğa sahip olanlar vardır..

Seçime devam etmeden önce, çatı yapısına dikkat ettiğinizden emin olun. Çoğu zaman her malzeme evrensel değildir, bu nedenle güvenli oynamak daha iyidir. En basit örnek, üçgen ve eğimli çatıların yalıtımıdır: basit bir üçgen yapı için hemen hemen her yalıtım uygunsa, hepsi kırık bir yapı için uygun değildir..

Sıvı yalıtımı düşünmüyorsanız, geri kalanı iki şekilde satılır – plakalar ve rulolar halinde. Tahmin edebileceğiniz gibi, levhalar rulo halinde yoğun yalıtım içerir – lifli.

bu not alınmalı piyasada bulunan tüm seçenekler içeriden yalıtım için uygun değildir. Bunun nedeni, halihazırda mevcut kirişler nedeniyle tavan arasını içeriden yalıtmanın çok daha zor olmasıdır. Bu, soğuk köprüleri tesviye etme ihtiyacını arttırır..

İç ısı yalıtımı için malzemeler daha ayrıntılı olarak düşünülmelidir..

strafor

Sıradan köpük en ucuz malzemelerden biridir. Çalışmayı kolaylaştıran hazır levhalarda satılmaktadır. Köpüğün düşük maliyetli bir ısı yalıtım çözümü olmasına rağmen birçok avantajı vardır..

Bu nedenle, köpük higroskopik değildir – kesinlikle su ve nemi emmez. Su itici özelliklerini arttırmak için özel bir madde ile muamele etmek yeterlidir., yüzeydeki gözenekleri tıkayacak ve su köpük plakalardan aşağı akacaktır..

Ayrıca, onu oluşturan granüller arasında çok sayıda boşluk bulunması nedeniyle köpüğün çok hafif olduğu da unutulmamalıdır. Bu, tek başına yalıtım işiyle başa çıkmanın mümkün olacağına katkıda bulunur. Hafiflik, çatı yapısındaki yükü hafifletmenin bir başka avantajını sağlar..

Strafor ısıyı iyi iletmez, bunun sonucunda tavan arasını mükemmel şekilde yalıttığını güvenle söyleyebiliriz. Bununla çalışma kolaylığı, malzemenin bir başka önemli avantajıdır: malzemeyi kesebilir, istediğiniz boyuttaki parçaları sıradan bir büro bıçağıyla kesebilirsiniz..

Bununla birlikte, bazı dezavantajlar da vardır. İlk olarak, köpük “nefes almaz”, bu da yoğuşmaya neden olabilir. İkincisi, köpük, haşereler, özellikle kemirgenler tarafından bozulmaya meyillidir. Üçüncüsü, ahşap zeminler köpükle süslenemez, zamanla ahşap küçülecek ve köpük levhalar arasında boşluklar oluşacaktır..

  Tavan arasının köpükle nasıl yalıtılacağı bir sonraki videoda anlatılmaktadır..

  Penoizol

  Penoizol veya üre-formaldehit köpük, köpüğün sıvı bir versiyonudur. Kullanımdan hemen önce bir yalıtım çözeltisi hazırlanır. Poliüretan köpük gibi diğer birçok montaj bileşiğinden farkı, katılaşma sırasında genleşmemesi, orijinal görünümünü ve durumunu korumasıdır..

  Kütle, görünüşte tıraş köpüğüne benzeyen beyaz köpüğü andırıyor.

  Sıvı köpük genellikle inşaat aşamasında çatıları ve çatı katlarını yalıtmak için kullanılır, ancak çatı döşendikten sonra da uygulanabilir. Diğer şeylerin yanı sıra, tavan arasındaki duvarları ve zemini ayrıca yalıtmak için kullanılabilir..

  Yoğun bir analogunki gibi malzemenin buhar geçirgenliği neredeyse sıfırdır, bu da iyi çatı havalandırmasına dikkat etmeyi zorunlu kılar. Bununla birlikte, malzeme ısı iletmez, bu nedenle ana işlevi olan ısı yalıtımı ile mükemmel bir şekilde baş eder. Yani tüm işleri doğru yaparsanız penoizol ile ısı yalıtımı iyi ve ekonomik bir çözüm olacaktır..

  Ekstrüde polistiren köpük veya polistiren köpük

  Polistiren ve genleşmiş polistiren aynı gruba ait olmasına rağmen, ikincisi daha pratiktir. Bu büyük ölçüde kurulumun özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Böylece, genişletilmiş polistiren kirişleri kaplar, bu nedenle daha iyi sızdırmazlık sağlanır. Genişletilmiş polistiren levhalar tutkalla birbirine kolayca sabitlenir. Düşük ağırlık nedeniyle kurulum bağımsız olarak yapılabilir.

  Malzemenin kullanım ömrü uzundur, çürümez ve kemirgenler tarafından saldırıya uğramaz. Tek ciddi dezavantaj, malzemenin yanıcılığıdır.. Elektrik kablolarının ek yalıtımına dikkat etmemiz gerekecek., çünkü bir kıvılcım güçlü bir yangına yol açabilir.

  Tavan arasına herhangi bir iletişim sağlanmazsa, polistiren köpük, özellikle herhangi bir kaplama malzemesi ile kaplanabileceğini göz önünde bulundurarak mükemmel bir seçim olacaktır. Ayrıca ahşap, metal ve her türlü çatı kaplama ile uyumludur..

  Minvata

  Mineral yün genellikle penoplex’e bir alternatif olarak işlev görür. Bu malzeme ruloya aittir, bu şekilde sağlanan ısı yalıtkanlarının döşenme kolaylığından kaynaklanmaktadır. Mineral yün, bazı özelliklerini kökten etkileyen lifli bir yapıya sahiptir..

  Bu nedenle, mineral yün, kirişler arasına tutturulmuş elastik bir malzemedir. Bu durumda, ek bağlantı elemanları gerekli değildir., yalıtımın yerleştirileceği portaldan 2-3 cm daha geniş olan pamuk yünü levhalarını kesmek yeterlidir..

  Kemirgenler pamuk yününe tecavüz etmez, bu nedenle yalıtım tabakasının bütünlüğü konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak mineral yün, çevre dostu yalıtım kategorisine aittir. Diğer şeylerin yanı sıra, mükemmel ısı yalıtımını garanti ederken nemi emmez ve ıslansa bile rekor sürede kurur. Tavan arasını çevredeki sokak gürültüsünden ayrıca ses geçirmez hale getirmek gerekirse, lifli malzeme kullanmak da daha iyidir..

   Bir sonraki videoda çatı katının mineral yün ile yalıtılması hakkında daha fazla bilgi edinin..

   Cam yünü

   Cam yünü, mineral yün çeşitlerinden biridir, ancak fark açıktır. Her şeyden önce, malzemelerin farklı liflerden yapıldığını belirtmek gerekir. Burada fiberglas kullanılır. Bu sayede malzeme daha elastik ve dayanıklıdır. Ayrıca cam yünü en iyi ses emici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda hidrofobiktir – nemi iyi emer, ancak zayıf kurur, bunun sonucunda ıslandığında operasyonel özelliklerini hızla kaybeder..

   Birçok kişi, bir yaşam alanında ısı yalıtımı amacıyla cam yünü kullanımının feci sonuçlara yol açacağından korkmaktadır. Aslında, durum böyle değil. Tüm bitirme işlerini doğru bir şekilde yaparsanız, sağlığa zarar vermez. Aksine, cam yünü yanmadığından penoplex’ten bile daha güvenlidir..

   Bununla birlikte, malzeme döşenirken özen gerektirir. Gözleri, solunum yollarını ve cildi cam tozundan korumak için tüm güvenlik önlemlerinin alınması gerekecektir..

   taş yünü

   Tüm yalıtım yünü arasında taş yünü, özel özellikleri sayesinde analoglarından daha pahalıdır. Diğerleriyle karşılaştırıldığında, kendisi güvenlidir ve pratik olarak diğer numunelerde bulunan dezavantajlardan yoksundur. En çevre dostudur, tutuşmadığı için yüksek sıcaklıklardan korkmaz ve ayrıca ısının etkisi altında deforme olmaz..

   Taş yünü tüm yabancı sesleri mükemmel şekilde engellerken, ses emici özellikleri diğer yünlerden çok daha yüksektir. Diğer bir avantaj, malzemenin iyi buhar geçirgenliğidir. “Nefes alır”, bu nedenle üzerinde yoğunlaşma oluşamaz.

   Taş yünü uzun süre dayanabilir. Bu tür iyi performans özellikleri, yalnızca malzemenin mukavemet özelliklerinden değil, aynı zamanda mekanik strese direnme yeteneğinden de kaynaklanmaktadır. Sıkıştırılsa bile deforme olmaz.

   Pamuk yünü, gerektiğinde istenilen ebatlarda kesilmesi kolay olan yumuşak levhalar şeklinde satılmaktadır. Mevcut tek dezavantaj, yüksek fiyattır, ancak malzeme paraya değer.

    Ecowool

    Ecowool, satış şeklinde diğer vatkalardan büyük ölçüde farklıdır. Analogların geri kalanı rulo veya plaka halinde tedarik edilirse, ecowool önce ezilir ve daha sonra malzeme özel ekipman kullanılarak dağıtılarak uygulanır. Bu şekilde, monolitik bir yalıtım kaplaması oluşturarak mevcut tüm çatlakları daha iyi tıkayacağına inanılmaktadır..

    Ecowool tamamen doğal bir malzemedir. Detaya girmeden özel olarak geri dönüştürülmüş bir kağıt olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca doğal bir antiseptik olan boraks içerir. Eklenmesi, parazitlerin, bakterilerin ve küf mantarlarının ecowool’da başlamamasını sağlar. Bu sayede ecowool uzun bir hizmet ömrüne sahiptir..

    İki dezavantaj var. İlk olarak, özel aletler kullanarak ecowool uygulamanız gerekir. İkincisi, malzemenin maliyeti de demokratik olarak adlandırılamaz..

     poliüretan köpük

     Köpüklü poliüretan köpüğün ayrıca oldukça pahalı olan özel cihazlar kullanılarak uygulanması gerekir..

     Karsız satın alma masraflarından kaçınmak için ekipmanı kiralamak daha kolaydır – kiralamak.

     Ekipmanın kullanımı ve uygulama teknolojisinin kendisi oldukça karmaşıktır, bu nedenle malzeme ile çalışırken bu konuda en azından biraz deneyim ve bilgiye sahip olmalısınız..

     Poliüretan köpük, benzer bir çalışma prensibine sahip olduğu için poliüretan köpüğe en çok benzer. Katılaştığında aynı şekilde genişler, soğuk rüzgarın nüfuz edebileceği veya değerli ısının kaçabileceği tüm çatlakları ve boşlukları tamamen kapatır. Sertleştikten sonra malzeme monolitik ve pürüzsüz hale gelir. Bu özellik, nemi emmediğini gösterir, böylece ek hidro ve buhar bariyeri katmanları inşa etmeden yapabilirsiniz..

     Tüm bunlar, çatı ve zeminlerin hangi malzemeden yapıldığına bakılmaksızın köpüklü poliüretan köpüğü ideal seçim haline getirir.. Onunla çalışırken en uygun çözüm, bir uzman ekibi davet etmektir., her şeyi teknolojiye uygun olarak yapan, ekipmanlarında birkaç saat içinde kurulumu tamamlayacak olan.

      Penofol

      Penofol, türünün tek örneği bir folyo yalıtımıdır. Bir veya iki tarafı alüminyum tabaka ile kaplanmış köpüklü polietilen levhalar şeklinde üretilir. Alüminyum ısıyı odaya geri yansıtır, böylece ısı kaybı en aza indirilir.

      Ancak, döşeme yaparken folyo tarafının odaya çevrildiğinden ve dışa doğru çevrilmediğinden emin olmak önemlidir..

      Penofol, doğal bir malzeme olmamasına rağmen, insanlar ve hayvanlar için kesinlikle güvenlidir. Alüminyum kaplama sayesinde ısıyı iletmez, bu da malzemenin mükemmel ısı yalıtım özelliklerini kanıtlamak için sebep verir. Diğer şeylerin yanı sıra, Bu malzeme için bir buhar bariyeri yapılması gerekli olmayabilir, çünkü doğru kurulumla kendisi mükemmel bir buhar bariyeri işi yapar özel dokusu sayesinde.

      Bu yalıtım yöntemi en pahalı olanlardan biridir, aynı zamanda en etkili olanlardan biridir..

      Tavan arasını daimi ikamet için çalıştırmayı planlıyorsanız, Penofol’u seçerek pişman olmayacaksınız..

      Oda hazırlığı

      Tavan arasını içeriden yalıtmaya karar verdikten sonra, önce odanın kendisini işe uygun şekilde hazırlamanız gerekir. Her çatı katının yalıtım için uygun olmadığını unutmayın.. Tüm çatı katının %50’sinden fazlasında tavan yüksekliğinin 2,5 m olup olmadığını kontrol edin. Değilse, yalıtım yapmamalısınız. – zaten burada yaşamak imkansız olacak.

      Ardından, kirişleri açığa çıkararak mevcut tüm kaplama malzemelerini sökün. Yalıtım montajı ya üstlerinde ya da aralarında yapılacaktır. Çatının durumunu ve ayrıca buhar ve su yalıtım katmanlarının varlığını kontrol edin. Lütfen bunun farkında olun lekeleri olan bir çatı önce düzeltilmelidir ve ancak o zaman yalıtım çalışmasına geçilebilir..

      Eklemleri en dikkatli şekilde kontrol edin – çatının duvarla birleştiği yerler. Burada özel bakıma ihtiyaç vardır, çünkü en çok soruna neden olan bu alanlardır..

      İyi durumda olmaları, havalandırma dışında boşluk olmaması önemlidir..

      Buhar bariyeri

      Kış yaşamı için çatı katı oluştururken, özellikle bölgenizdeki kışlar sert geçiyorsa, öncelikle bir buhar bariyeri olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kural olarak, altındaki alanı gelecekte ek bir oda olarak kullanmayı planlamasalar bile, çatı monte edildiğinde hemen yapılır.. Buhar bariyeri yoksa, çatı malzemelerinin sökülmesiyle çatının dışarıdan yeniden yapılması gerekecektir.. Ne yazık ki, içeriden bir buhar bariyeri tabakası döşemek imkansızdır, çünkü kirişler ve karşı kafes arasında uzanmalıdır..

      Bir buhar bariyeri oluşturmak için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Hepsinin avantajları ve dezavantajları ile yalıtım malzemeleri ile kombinasyonların özellikleri vardır. Yalıtım çalışmasına geçerken tüm bunlar akılda tutulmalıdır, bu nedenle buhar bariyeri malzemeleri üzerinde daha ayrıntılı durmak mantıklıdır..

      Ayrıca evinizin çatısında henüz bir buhar bariyeri yoksa doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır..

       polietilen film

       Malzemenin ucuzluğuna rağmen, birçok inşaatçı kullanımını şiddetle caydırıyor. Bunun nedeni, Rus gerçeklerinde bir buhar bariyeri tabakası oluşturmak için uygun olmamasıdır.. Malzeme hiç “nefes almıyor”: sadece nemi değil aynı zamanda havayı da geçirmez ve bu da sirkülasyon sorunları ve buna bağlı olarak sera etkisi yaratır. Böylece, yoğuşma buharlaşamaz ve aşağı akan ısı yalıtımının üzerine düşer..

       Bu nedenle, evinizde buhar bariyeri yine de plastik film kullanılarak yapılıyorsa, örneğin cam yünü gibi su emici ısıtıcılar almayı reddedin..

       Zamanla, film parçalanma ve çatlama eğilimi gösterir, bu nedenle kısa bir süre sonra kırılgan malzemenizi değiştirmek için her şeyi tamamen sökmeniz gerekir..

        camsı

        Glassine, hem buhar hem de su yalıtımı için uygundur, bu nedenle evrensel olarak tanınmaktadır. Ancak, iki yönde hareket etmek zorunda kalacağız. İlk olarak, çatı ile karşı kafes arasına ve ikincisi – odanın yanından yalıtım üzerine bir cam tabakası döşenmesi gerekecektir. Tüm işler doğru yapılırsa, bu, güvenilir korumayı ve tavan arasında optimum bir mikro iklimi garanti eder.. Üstte, çatı ve karşı çıta arasına çift kat cam kaplama döşenmelidir.. Ancak o zaman optimal etki elde edilebilir..

        İzolasyonu nemden korumak için daha fazla cama ihtiyaç vardır, bu nedenle yalıtım malzemesi olarak herhangi biri seçilebilir. Sıcaklık değişikliklerinin etkisi altında deforme olmayan ve ayrıca kemirgenlerin saldırısına açık olmayan seçenekleri seçmeye çalışın.. Hem pamuk seçenekleri hem de penoplex mükemmel.

        Çatı malzemesi

        Çatı malzemesi SSCB zamanlarından beri buhar bariyeri olarak kullanılmaktadır, bu nedenle eski evlerde çatı ve kirişler arasında böyle bir malzeme bulabilirsiniz. yine de, mümkünse, böyle bir katmanın sökülmesi gerekecektir.. Bunun nedeni, çatı kaplama malzemesinin çürüyen bir malzeme olması ve normlara uygun olmasıdır. uzun ömürlü binalarda su yalıtımı ve buhar bariyeri olarak kullanılamaz..

        Çatı kaplama malzemesinin bırakılmasına karar verilirse, ondan iyi buhar bariyeri özellikleri beklememelisiniz. Bunun için ek bir özel buhar bariyeri malzemesi tabakası döşemek daha iyidir, en azından aynı plastik film.

         Yoğuşmanın içeriden çatı keçesi üzerinde birikerek yalıtımın ıslanmasına yol açabileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, yalıtım geçici ise (örneğin, kışın yapılır ve ilkbaharda her şeyin yeniden yapılması planlanır), köpük de çatı malzemesi ile birleştirilebilir..

         İzospan

         Isospan malzemesi polipropilenden oluşur. Buhar bariyeri yapımı için en çok tavsiye edilenlere aittir. sadece bu amaçlar için geliştirilmiş olması nedeniyle.

         İzospan, yoğuşmayı toplar ve ayrıca izolasyona girmesini önler. Malzemenin çift taraflı dokusu bundan sorumludur. Bir yandan pürüzsüz, diğer yandan biraz pürüzlü. Kaba tarafta, yoğuşma damlaları tutulur ve buharlaşır. İzospan yardımı ile sadece çatı değil, aynı zamanda çatı katının duvarları da buharlaştırılır..

         İzospan’ın özelliklerine bağlı olarak, işaretler farklılık gösterir. En pahalı ama aynı zamanda enerji tasarrufu etkisi olan malzemeler FB, FS, FD, FX etkili kabul edilir. Isıyı odaya geri yansıtan ve böylece ısı kaybını neredeyse sıfıra indiren bir folyo kaplamaya sahiptirler. Aynı zamanda, özel doku, yoğuşmanın aşağıya yuvarlanmasını ve yalıtımın bozulmasını önlemeye devam eder..

          Su yalıtım membranı

          Özel buhar bariyeri filmlerinde bulunan tüm özelliklerin aynısını su yalıtım membranlarına atfetmek gerekli değildir. Gerçekten de, her ikisi de kondensi toplar ve buharlaştırır, ancak su yalıtım membranlarının ana görevi, evi buhardan değil nemden korumaktır. Buna ek olarak, su yalıtım membranları daha geniş bir uygulama alanına sahiptir: çatı katlarının ve bodrum katlarının yalıtılmasından yüzme havuzlarının korunmasına kadar..

          Su yalıtım membranları farklı tiplerde mevcuttur. Bir buhar bariyeri rolü için diğerlerinden daha uygun olan bir difüzyon, süper difüzyon ve ayrıca anti-yoğuşma vardır. Kılıf malzemesini söktükten sonra bu membranlardan birini bulursanız kendinizi çok şanslı sayın..

           Herhangi bir yalıtımı, ıslanacağından ve kalitesini hızla kaybedeceğinden korkmadan döşeyebilirsiniz. Ek olarak, çatı katındaki mikro iklim mükemmel olacaktır..

           Penofol

           Penofol hem yalıtım hem de buhar bariyeri malzemesidir. ancak sadece çatı ile kirişler arasında su yalıtım membranı bulunduğunda döşenebilir..

           Yansıtıcı folyo yüzeyinin kendisi yoğuşmayı toplayacak ve buharlaşmaya yardımcı olacaktır, ancak diğer “çıplak” taraf nemden iyi korunmalıdır. Sadece bu durumda, çeşitlilik hem buhar hem de ısı yalıtımı ile başa çıkacaktır..

           Malzeme tüketimi

           Malzemenin hesaplanması, çatının hasar kontrolü aşamasında bile yapılır. Kirişler arasındaki perdeyi ve buhar bariyeri ile iç kısım arasındaki mesafeyi hesaba katmak önemlidir. Plakaların sayısı ve kalınlığı, iç alana bağlıdır: ısı yalıtımının bir katmanda mı yoksa birkaç katmanda mı döşeneceği. Plakaların boyutu, kirişler arasındaki mesafeye bağlıdır..

           Lütfen bunu not al kirişler arasındaki adım 60 cm’den fazlaysa, bağımsız olarak ek bir sandık hazırlamak gerekecektir., ısı yalıtımının sabitlenmesini mümkün kılmak için.

           Püskürtülen yalıtıma gelince, bu durumda hacmi hesaplamak gerekecektir. Önceden, ısı yalıtım katmanının tahmini kalınlığı, odaların çevresi ve duvarların yüksekliği ile yalıtımın yoğunluğu gibi verileri netleştirmek gerekli olacaktır. Pencere ve kapıların varlığını unutmamalıyız. Özel bir hesap makinesi kullanmak en iyisidir.

           Yalıtım şeması

            Tavan arasını yalıtırken, çatı esas olarak yalıtıldığından, sadece bunun için katman döşeme planını düşünmek mantıklıdır..

            Dışarıdan bakıldığında pasta şöyle görünür:

            • Çatı malzemesi, dokunulmayan üstte bulunur. Altında, çerçeve görevi gören torna ve karşı torna tezgahı bulunur..
            • Ardından, aynı zamanda orijinal olan bir hidro ve buhar bariyeri tabakası gelir..
            • Su yalıtımının altına bir yalıtım tabakası serilir. Kirişler arasındaki adımın genişliğine bağlı olarak, burada ek bir kaplama yapılabilir..
            • Odanın yan tarafına yalıtımı koruyan bir buhar bariyeri tabakası yapıştırılmıştır..
            • Sonuç olarak, bitirme işlemini gerçekleştirirler..

            Kendi elinizle nasıl yalıtılır?

              Tavan arasını kendi elinizle içeriden yalıtmak için, katmanların düzenini birbiri ardına aklınızda tutmanız ve ayrıca aşağıdaki adım adım talimatları izlemeniz gerekir:

              • Bir hava boşluğu bırakarak mevcut su yalıtım katmanından biraz geri çekilmek gerekir. Bu, yalıtımın “nefes almasına” izin verecektir..
              • Bundan sonra, yalıtım monte edilir. Malzemeye bağlı olarak, kirişler arasına veya üzerlerine döşenebilir, ayrıca püskürtülebilir. Bu veya bu yalıtım malzemesinin nasıl ele alınması gerektiği, talimatlarda yazılıdır..
              • Ardından, bir buhar bariyeri filmi kurulur. Bununla yalıtım arasındaki boşluk mümkünse, duvarlara, tavana ve çatı katı olması durumunda zemine olan dayanak hava geçirmez olmalıdır. Aksi takdirde, filmin yalıtıma dönük tarafında yoğuşma oluşacaktır ve bu durum böyle olmamalıdır..
              • Son aşamada ise bitirme işlemi yapılır. Çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz, ancak genellikle alçıpan, astar veya MDF levhalar satın alınır..

              İpuçları & Hileler

                Deneyimli inşaatçılar, çatı katının içeriden yalıtılmasıyla ilgili olarak aşağıdaki önerileri verir:

                • vatkalı ısıtıcıları rulo halinde değil, paspaslarda satın almak daha iyidir, bu nedenle “yatmak” için zamana ihtiyaçları olmayacaktır;
                • zemin yalıtımı için köpük veya diğer ucuz malzemeleri seçmeniz gerekir;
                • yalıtımın ek sabitlemeye ihtiyacı yoktur, ancak bunun için çivi, yapışkan bant veya inşaat zımbalayıcı kullanabilirsiniz..