Kar ve yağmur şeklindeki dış atmosferik etkiler, duvar veya tuğla işi için büyük bir tehdit oluşturur – çözümü aşındırırlar, bu da çatlakların ortaya çıkmasına ve yapının tahrip olmasına neden olur.. Bu nedenle bu malzemelerden yapılmış çitlere koruyucu örtü takılması tavsiye edilir.. Destek yapılarına zarar verme riskini en aza indirirler ve ayrıca çit dekorunun şık bir unsuru haline gelirler..

Bu nedir ve neden ihtiyacımız var??

Çit için gölgelik, olumsuz atmosferik faktörlerin etkisi altında çitin erken tahrip olmasını önleyen kapalı yapının zorunlu bir özelliğidir.. Çitlerdeki sütunlar baskın bir rol oynar, çitin tüm bölümleri onlara tutturulur, bu nedenle maksimum koruma gerektirirler – bunun için kapaklar kullanılır. Ayrıca, sitenin genel arka planına karşı çit ve çit tasarımında şık vurgular yapmanızı sağlar.. Çit kanopileri görünüşte bir piramide benzer, içinde birkaç blok belirleyebilirsiniz..

 • Eğimli üst – suyun zamanında çıkışını sağlar ve desteğin tabanına nüfuz etmesini önler. Eğimler, suyun çıkarılmasını kolaylaştırmak için oluklar sağlar.
 • Alt – direklere sabitlemek için kullanılır. Sözde “etek” ile başlık desteğin üzerine yerleştirilir, genellikle üst kısmın altında görünmez.
 • Güvenli oturması nedeniyle, çitin dış atmosferik etkilerden maksimum koruması sağlanır..

Ped güçlüdür, ancak aynı zamanda görünmez bağlantılara sahiptir, bu nedenle çitin genel görünümü bozulmaz.

Böyle bir davlumbazın ana işlevleri aşağıdakileri içerir:.

 • Çitlerin su sızmasına ve derzlerdeki tuğlalara zarar verebilecek buz tabakalarının donmasına karşı korunması.
 • Aydınlatma cihazlarını, güvenlik sistemlerini ve gözetleme kameralarını bağlarken destek yapıları içinde elektrik kablolarının güvenli iletimi.
 • Koni şeklindeki vizörler kullanıldığında ayrıca dışarıdan yasadışı girişlere karşı koruma sağlarlar..
 • Çit dekorasyonu – genellikle vizörler çitin rengiyle aynı tonda veya zıt renklerde yapılır.

Çit, yüksek kaliteli tuğla veya betondan yapılmış olsa bile, neme karşı etkili koruma olmadan yavaş yavaş çökmeye başlayacaktır. Yağmur suyu ve eriyen su harcı ondan yıkamaya başlar. Ve sıcaklık düştüğünde, gözeneklerdeki nem donar ve fizik yasalarına göre genişler – bu derin çatlakların ortaya çıkmasına neden olur. Bir yıllık kullanımdan sonra çit, yapımından hemen sonraki gibi olmayacaktır.. Her yeni donma ve ardından çözülme döngüsüyle, yıkım daha da kötüleşecek – bunlar “atmosferik erozyon” olarak adlandırılan doğal süreçlerdir..

Kapaklar onlarla savaşmak için tasarlanmıştır.. Kapalı yapıların çalışma süresini artırmanıza ve sık onarım ihtiyacını en aza indirmenize izin verir.. Vizörlerin estetik işlevi, koruyucu işlevi kadar önemlidir. Kaplamalar en sıra dışı şekillerde yapılır – kuleler, evler ve hatta Çin pagodaları şeklinde. Yarım daire, kubbe veya koni şeklinde olabileceği gibi üçgen de olabilirler..

Türlerin tanımı

Çit koruma kapaklarının farklı amaçları olabilir. En yaygın olanları aşağıdaki ürün türleridir..

şapkalar

Bu tür yapısal elemanlar, tuğla veya taş destekleri örtmek için kullanılan bir başlıktır..

Genellikle kapaklar sipariş üzerine bireysel ölçülere göre yapılır..

Tenteler

Yaygın polikarbonat ürünler. Darbelere ve dona karşı dayanıklı çok yönlü bir malzemedir. Polikarbonat, ultraviyole radyasyonun olumsuz dış etkilerine ve ayrıca sıcaklık dalgalanmalarına dayanabilir. Polikarbonat kapaklar çok özlü görünüyor, herhangi bir şekilde üretilebilirler. Bu malzemeden yapılmış çit kanopileri, seçilen tasarım çözümlerinden bağımsız olarak arka bahçe alanının herhangi bir tasarımına uyumlu bir şekilde uyar..

Böyle bir gölgelik, ultraviyole radyasyondan ve yıl boyunca atmosferik yağışın etkilerinden etkili bir engelleme oluşturur.. Çitin üzerine benzer bir vizör takarak, kapı boyunca alanı kar sürüklenmelerinden kazma sorununu sonsuza dek unutacaksınız. Polikarbonat davlumbaz ekonomik bir çözümdür, bahçede temizlik ve düzeni sağlamak için zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Metal şemsiyeler

Metal şemsiye çatılar, direkler üzerine monte edilecek şekilde tasarlanmıştır. Genellikle bina kabuğunun kendisine göre stil ve renkte seçilirler. Bir vizör modeli seçerken, yapıldıkları malzemeye özellikle dikkat etmelisiniz.. En güvenilir galvanizli çeliktir.. Ayrıca satışta pirinç, profilli sac, oluklu mukavva, bakır ve alüminyumdan yapılmış kapaklar bulabilirsiniz, çoğu zaman taban katmanı ek olarak bir polimer ile kaplanır – bu, ürüne herhangi bir renk ve ton vermenizi sağlar.

Beton kapaklar

Büyük parti sahipleri beton kapakları tercih etme eğilimindedir.. Bu tür kapakların ana işlevi, çiti olası hasarlardan korumaktır, tasarım özelliklerini açıklayan şey budur.. Alt kısım kare bir kesite sahiptir, üst kısım büyütülmüştür – kesimin ötesine uzanan eğimlere sahiptir..

Genellikle 390 x 390 mm veya 410 x 410 mm boyutlarında beton davlumbazlar kurulur. Daha büyük destekler ve yapı taşları için 580 x 580 mm veya 650 x 650 mm boyutlarında üst kısımlar yapılır..

Kapakların üretimi için M500 markasının betonu kullanılır, bu tür ürünlerin teknik ve operasyonel özelliklerini arttırmak için çalışma bileşimine plastikleştiriciler, cam elyafı ve dona dayanıklı bileşenler eklenir..

Seçim nüansları

Kapalı yapılar için bir kapak modeli seçerken, ürünün malzemesine karar vermek gerekir.. En yaygın olanı metal ürünlerdir, düşük ağırlıkları ve kurulum kolaylığı ile ayırt edilirler.. Yapının sanatsal değeri arsa sahipleri için temel öneme sahipse, sahte modelleri tercih etmek daha iyidir. Ve dayanıklılık bir öncelikse – bakır veya pirinç modelleri seçmeye değer, 100 yıldan fazla onarım veya değiştirme olmadan hizmet edecekler..

Bununla birlikte, metal bir profil seçerken, yağmur veya dolu sırasında, metal bir yüzeyle temas ettiğinde damlaların ses çıkardığı akılda tutulmalıdır – bu, bazı ev üyeleri için rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, bu tür bindirmeler, pencerelerden uzak yerlerde en uygunudur..

Beton davlumbazlar döküm ile yapılır, bu nedenle çok çeşitli şekil ve boyutlarda gelirler.. Ancak, betonun nemi emme özelliğine sahip olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle hızla çatlaklarla kaplanır ve orijinal estetik görünümünü kaybeder.. Ek olarak, beton ağırdır – bu, davlumbazları takarken bazı zorluklara neden olur. Beton kanopiler sadece tuğla veya beton korkuluk ile birlikte kullanılabilir. Ahşap ve metal direklerle uyumsuzdurlar..

Ahşap onleyler daha çok estetik bir işleve sahiptir.. Kısa bir hizmet ömrüne sahiptirler, tüm kullanım süresi boyunca yıllık olarak antiseptik emprenye ile cilalanmalı ve boyanmalıdır. Avantajlardan biri düşük fiyatlarını ayırt edebilir – bu kritere göre, diğer tüm malzemelerden önemli ölçüde daha iyi performans gösterirler. Ahşap şapkalar bir tuğla çitte en uyumlu görünüyor, ancak bu durumda, tuvaline ahşap elemanların eklenmesi tavsiye edilir..

Seramik davlumbazlar mozaik yapıları nedeniyle çok şık görünüyorlar, özellikle fenerle aydınlatıldıklarında etkileyici görünüyorlar. Aynı zamanda, uygun olmayan nakliye ve montaj durumunda çatlayabilen kırılgan bir malzemedir.. En ucuz seçenek plastik kapaklardır.. Avantajlardan biri, düşük ağırlık ve çeşitli gölgeleme çözümleri olabilir. Bununla birlikte, dayanıklılıkları ve güçleri zayıftır..

Ek olarak, plastik UV ışınları altında solma eğilimindedir ve bu, görünümünü önemli ölçüde bozar..

Taş kanopiler doğal taş, sıradan granit veya mermerden yapılmıştır. Uzun bir hizmet ömrüne sahipler ve çok prezentabl görünüyorlar. Eksiler arasında, ürünlerin yüksek ağırlığının yanı sıra, taşların yüksek fiyatını da kurmayı zorlaştıran dikkat çekiyorlar.. İnşaat maliyetini azaltmak için yapay malzeme kullanabilirsiniz – doğal malzemeden daha ucuzdur, dışa doğru pratik olarak ondan farklı değildir.. Taş şapkalar, taş çitler veya tuğla çitlerle uyumlu görünüyor.

Polimer-kum kapakları, yapılarında, ürünün ultraviyole ışınlarına ve düşük sıcaklıklara karşı direnç gibi özel özellikler kazanması nedeniyle çeşitli değiştiriciler içerir.. Bu tür kaplamalar herhangi bir iklimde kullanılabilir, çekiciliğini uzun süre korur, dayanıklılık ve dayanıklılık açısından diğer malzemelerle karşılaştırılabilir..

Çit için klinker kanopiler, mutlak nem direncine sahip ateşe dayanıklı tuğlalardan yapılmıştır, bu, gözenekli malzemeye nem girme riskini ortadan kaldırır.. Klinkerin donma direnci 80-90 donma ve çözülme döngüsüne ulaşır, bu sayede davlumbazlar estetik görünümünü uzun süre korur. Kanopinin tasarımı ve gölgesi, ev sahibinin tercihlerine göre seçilir. Başlığın, binanın ve çevresinin genel mimari görünümüne tam olarak uyması gerektiği akılda tutulmalıdır.. Yüksek kaliteli bir başlık bulmak için şunları yapmalısınız:

 • beraberindeki tüm belgeleri kontrol edin, kalite ve uygunluk sertifikalarının bulunduğundan emin olun;
 • boyutları desteklerin parametreleriyle tam olarak eşleşecek şekilde bir vizör seçin;
 • dikişlerin yüksek kalitesinden ve köşelerin simetrisinden emin olun, çarpıklıkları kabul edilemez;

kaplamayı çizikler, çatlaklar, talaşlar ve diğer kusurlar için dikkatlice inceleyin.

Montaj

Bir çitin üzerine bir çatı kurma tekniği doğrudan gölgelik yapmak için kullanılan malzemeye bağlıdır.. Beton ve duvar ürünleri için adımlar aşağıdaki gibidir:.

 • Gönderinin üst yüzeyini toz, kir ve yağdan temizleyin.
 • En dayanıklı yapışmayı sağlamak için sütun, sudan korumak için ayrıca bir su geçirmez emprenye ile kaplanmış bir astar ile işlenir..
 • Hazırlanan yüzeye bir çimento bileşiği veya yapıştırıcı uygulanır..
 • Kapağı desteğin üzerine yerleştirin ve yerini ortalayın.
 • Kapaklar metalden yapılmışsa, önce destek direğinde bağlantı elemanları için delikler açılır. Bunun için kapak bir direğe takılır ve sabitleme noktaları tebeşirle işaretlenir..
 • Bundan sonra, delikler işarete göre kanalize edilir. Maksimum sabitleme gücü sağlamak için desteğin üst kısmı tutkalla kaplanır, ancak o zaman vizör dübeller ve kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenebilir.

Sonuç olarak, çit kaplamalarının ilk bakışta göründüğü gibi sadece dekoratif unsurlar olmadığını not ediyoruz.. Bu tür karmaşık olmayan ürünler, barajın çalışma ömrünü artırabilir ve bakım maliyetini azaltabilir. Bununla birlikte, kanopilerin dekoratif işlevi de önemlidir – onlarsız bariyerler eksik görünür. Çeşitli malzemelerden yapılmış çeşitli tente modelleri sayesinde, kişisel arsa şık ve gerçekten muhteşem hale getirilebilir..