Çocuk çatı katı: düzen ve tasarım

Çocuk odasının düzenine tüm sorumlulukla yaklaşılmalıdır, çünkü bu, güvenliği ilk etapta endişelenmeye değer olan odadır. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun rahat edebileceği ve kendi zevki için oynayabileceği kişisel bir alanı olmalıdır..

Bir çocuğun yatak odası, kendi özel atmosferi, parlak renklerin cümbüşü ve büyüleyici görüntüleri ile evde bir peri masalı adasıdır.. Tasarımı eğlenceli ve heyecan verici bir süreç, sihirbaz oynama ve çocuğunuz için gerçek bir mucize yaratma fırsatı..

7fotoğraf

Tavan arası bir yatak odasından daha ilginç ne olabilir? Birçok çocuk üst katlara tırmanmayı sever, bu nedenle çatının altındaki oda kesinlikle zevklerine uygun olmalıdır. Bu düzenleme sayesinde pencerelerden mükemmel bir manzara açılacak ve çatının özellikleri odaya belli bir gizem vermeyi mümkün kılacaktır..

Odanın özellikleri

Eğimli çatılı bir evde çatı katı yapısının avantajları vardır:

  • Bu tasarım, odayı görsel olarak biraz büyütecek daha yüksek tavanlar yapmanızı sağlar..
  • Bir çocuk odası için oldukça önemli olan odanın dekorasyonu için de özgün tasarım çözümleri alabilirsiniz..
  • Kuşkusuz bir başka avantaj, ahşap tavanlı odanın soğuk direnci ve atmosferik yağışlardan yüksek düzeyde koruma olacaktır. Çocuğun rahatlığı ve güvenliği en önemli şeydir ve böyle bir çatı katındaki bir oda onlara kolayca sağlayacaktır..

Bununla birlikte, sıcak ve güneşli havalarda çatının çok sıcak olacağını düşünmeye değer, bu nedenle hoş olmayan sürprizler olmaması için ısı yalıtımına dikkat etmeniz gerekir..

doğru planlıyoruz

Tavan arasında bir çocuk odası düzenlemesi, diğer herhangi bir odanın düzenlemesinden farklı değildir. Eğimli tavanlar ve bunların altındaki boşluklarla uğraşırken tek zorluk ortaya çıkabilir. Ancak doğru yerleşim ile sınırlı alanın bu küçük dezavantajları avantaja dönüştürülebilir..

işlevsellik

Bir oda planlarken, onu uygun bölgelere bölmek gerekir.. Bir çocuğun çocuğunda uyumak, ders çalışmak ve oynamak için bir alan donatmaya değer.. Çatı katındaki oda yeterince geniş olmasa bile, odada bir yatak, bir çalışma masası, bir gardırop ve oyuncaklar için çekmeceler (veya komodinler) olmalıdır. Odanın girişine bir gardırop ve ayakkabılık koymak en iyisidir..

Yatak (yerden tasarruf etmek ve ek konfor yaratmak için) tavanı en eğimli olan bir yere yerleştirilebilir. Böyle bir çözüm, uyku alanını özellikle yaratıcı bir şekilde tasarlamanıza izin verecektir – yatağın üstüne bir gölgelik yerleştirmek ve duvarı kitaplarla ve diğer önemsemelerle resimler veya raflarla süslemek mümkündür. Karanlık tepede parlayan yıldızlar bile özel bir büyüleyici atmosferin ortaya çıkmasına katkıda bulunacaktır..

Eğitim alanı genellikle odanın en aydınlık yerinde, yani pencerenin yanında bulunur. Bu sadece en doğru aydınlatma seçimi değil, aynı zamanda nefes kesici bir cadde manzarası..

Oyun alanının stili diğer alanların tasarımından biraz farklı olabilir. Buraya daha parlak renkler eklemeye değer. Oyuncaklı sepetler veya dolaplar, tam yere oturabileceğiniz yaratıcılık için küçük masalar mükemmel bir şekilde sığacaktır (ancak bu durumda, iyi bir zemin kaplamasına dikkat etmeniz gerekecektir).

Tavanın yüksekliği izin veriyorsa, odaya duvara monte bir jimnastik kompleksi yerleştirmek iyi bir çözüm olacaktır.. Birkaç ahşap merdiven, örneğin deniz tarzı bir oda için harika bir çözümdür. Bu tür merdivenler, çocuğun korkusuz bir gemi kaptanı gibi hissetmesini sağlayacaktır..

Çocuğun zamanının çoğunu geçirdiği odanın görünümü, ruh haline ve kişilik gelişimine bağlı olduğundan, iç tasarım da dikkatlice düşünülmelidir. Uyumlu ve zarif bir şekilde döşenmiş bir oda, yaratıcılığı, çalışma arzusunu uyandırabilir, yeteneklerin gelişimine katkıda bulunabilir, sadece yeni bir şeyler öğrenmek için ilham verebilir..

Bir kız odası genellikle pembe, beyaz ve krem ​​renklerinde dekore edilir.. Dekor ve süslemeler, odaya hassasiyet ve muhteşemlik katmak için kullanılır ve onu gerçek bir küçük prensesin yatak odasına dönüştürür..

Çocuğun odası, mavi, açık mavi ve yeşil renklerin tasarımı ile karakterizedir. Deniz veya spor temaları kullanılabilir. İki çocuk için bir yatak odası planlarken, renk bölgeleri kullanarak odayı bölme kararı, çocukların her birine zevkle zaman geçirebilecekleri kendi köşelerini sağlayacak olan kurtarmaya gelecektir..

Ancak bir kreş planlarken kendi tercihlerinize göre değil, her şeyden önce çocuğunuza ne istediğini sormak en iyisidir. Bu onun için gerçek bir rüya odası yaratacaktır..

Aydınlatma

Bir çocuk odası ve aslında herhangi bir yatak odası çok fazla ışıkla doldurulmalıdır. Bu, çocuk için özellikle önemlidir, çünkü odasında oyun oynamak ve ders çalışmak için çok zaman harcayacaktır. Büyük pencereler, ferahlık ve hafiflik yanılsaması yaratacak, maksimum doğal ışık sağlayacak ve ayrıca iç tasarımda önemli bir rol oynayabilir..

Bu fotoğraf özgün bir tasarım çözümünü göstermektedir: yuvarlak pencerenin yanında bulunan yatak, odaya özel bir konfor ve romantik bir çekicilik katmaktadır..

Akşamları odanın aydınlatması, farklı bölgelere eşit olarak yerleştirilmesi gereken avizeler ve lambalar ile sağlanacaktır..

Mekanın uyumlaştırılması: dekorasyon ve tasarım

Çocuk odasının bütünsel ve uyumlu görünmesi için dekorasyona ve tasarıma özellikle dikkat etmek gerekir..

Zemin ve duvarlar için malzeme seçimi

Tavan arasını bitirmek için yaygın bir malzeme ahşaptır. Ahşap yüzeyler, özellikle tavan arasında, herhangi bir iç mekanda iyi görünür. Bu, bir çocuk odası için önemli olan en çevre dostu malzemelerden biridir..

Ahşaba ek olarak, duvarlar duvar kağıdı veya boya ile kaplanabilir.. Çok parlak renkler ve karmaşık desenler kullanmamalısınız, açık ve pastel renklerin tek renkli bir kaplamasını tercih etmek daha iyidir. Tavanın bitişi ve rengi genel renk aralığının dışında olmamalıdır, duvarlarla aynı renklerde boyamak (veya birkaç ton daha açık hale getirmek) daha iyidir..

Ahşap parke, ahşap kesim görüntüsü ile muşamba veya laminat ile değiştirilebilir. Çocuk yerde oyun oynamak için çok zaman harcayacağı için yumuşak ve kalın tüylü halıların seçilmesi de önerilir..

8fotoğraf

Mobilya

Çatı katındaki odanın tasarımı, mobilya seçerken zaten belirli koşulları belirler. İki çocuk için bir oda yaratılıyorsa, duvarların ve tavanın yapısı nedeniyle, uzun gardırop veya ranza seçmek her zaman mümkün olmayacaktır. Ancak bu sorun kolayca çözülür. Böylece, büyük bir gardırop, bir şifonyerin veya duvar dolaplarının yerini kolayca alabilir..

Çocuk küçükken, duvarın eğimine karşı yerleştirilmiş bir yatakta uyuması oldukça rahat olacaktır. Bir genç için, odanın ortasında veya en yüksek tavanın altında bir uyku yeri ayarlamak daha iyidir. Odanın yeterli penceresi varsa, bunlardan birinin yanına bir yatak koymalısınız..

Odanın kaydı sırasında çocuk hala küçük olsa ve sadece bir oyun alanına ihtiyaç duysa bile, birkaç yıl içinde zaten bir masaya, gardırop veya kitaplı raflara ihtiyacı olacağını hatırlamakta fayda var..

Oda, sahibiyle birlikte gelişmeli, bu nedenle, başlangıçta bazı bölgeleri değiştirme olasılığını bırakarak, gelecekteki yeniden geliştirilmesini hemen düşünmelisiniz..

Yerden tasarruf etmek için dışarı çekilebilir raflar veya duvar rafları kullanılır. Hem uyuma yeri hem de yatak takımlarını veya başka şeyleri saklamak için hizmet veren bir çekyatla ilgilenebilirsiniz. Kitaplar veya oyuncaklar için küçük raflar, duvarın eğiminin altındaki dar bir niş içine rahatlıkla yerleştirilebilir..

Dekor

Çocuklar benzersiz ve renkli bir şeye sahip olmayı severler, bu nedenle yatak odası dekorları uygun olmalıdır. Eğimli duvarlar, bir çocuğun çerçeveli çizimleri, fotoğraflarıyla kolaj, özel duvar çizimleri ile süslenebilir: çocuk avuç içi baskılarından çiçek açan sakura dallarına kadar. En sıradan eşyaların bile (bir yatak gibi) dekorasyonu muhteşem ve eşsiz bir şeye dönüştürülebilir..

Bu fotoğrafta, uyuyacak yer aynı zamanda kitapların veya oyuncakların uygun şekilde yerleştirildiği raflarda harika bir kale. Osmanlılar veya kilimler sadece doğrudan işlevlerini yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda odanın özgün bir dekorasyonu olabilir. Bu nedenle, bir futbol topu şeklindeki bir kabarık kesinlikle küçük bir sporcuya hitap edecek ve iç mekana mükemmel bir şekilde uyacaktır..

güzel örnekler

  • Deniz motifleri. Bu fotoğraf, bir erkek çocuk için güzel bir deniz tarzı yatak odasını gösteriyor. Duvarlarda balık görüntüsü olan mavi fotomurallar, aynı tarzda gardırop ile mükemmel bir uyum içindedir. Mobilya rengi seçimi özellikle başarılı, bu da yaz tazeliği ve hafifliği atmosferi yaratıyor..
  • Parlak renkler. Çok tatlı ve pitoresk bir çatı katı yatak odası. İç mekandaki zengin renkler, kutlama ve eğlence ruhuna dalmanızı sağlar ve duvarlardaki orijinal dekor ve balon şeklindeki temalı lambalar odaya renk ve renk katar..

  • Spor ruhu. Çatı katındaki iki çocuk için yatak odası hoş sıcak renklerle dekore edilmiştir, iç mekanda ahşap kullanımı odaya özel bir rahatlık verir. Dekor bir spor temasına sahiptir..
  • Yeşilin ütopyası. Bir genç kız için yatak odası. Soluk yeşil ve beyazın hoş bir kombinasyonu, kullanışlı mobilya düzenlemesi, yerden tasarruf ve odanın bölgelere net bir şekilde bölünmesi, odayı gerçek bir rüyaya dönüştürür..

Bu videoda, tavan arasında bir çocuk odası düzenlemek için tasarımcı ipuçları bulacaksınız..