Avrupa’da bir eğimde eğimli bir çatıya sahip tek katlı evlerin inşası uzun zamandır ustalaşmıştır, ancak zihniyetimiz için böyle bir çatı olağandışı kalır ve çoğunlukla ev binaları için kullanılır. Bugün, nüfusun genç kısmı düz, eğimli bir çatıyı tercih ediyor, çünkü yardımı ile minimalizm, yüksek teknoloji, çatı katı, modern, kübizm tarzında güzel modern evler oluşuyor. Ne yazık ki, nüfusun bu belirli kısmı henüz ilk evleri için para kazanmayı başaramadı, bu yüzden üçgen ve kalça çatılı binalarla çevriliyiz..

Makalede, bu tür yapıların avantajları ve dezavantajları hakkında konuşacağız, proje örnekleri vereceğiz ve muhteşem mimari tek katlı binalarda takdir edilebilecek eğimli bir çatının gerçek güzelliğini size aktarmaya çalışacağız..

Avantajlar ve dezavantajlar

Eğimli çatılı evlerin tek eğimli düzlemi vardır. Eğim, farklı yükseklikteki duvarlar veya kirişler kullanılarak oluşturulur. Bu tür evlerin tasarım özelliklerinden bahsetmeden ve projelerin kendilerinden örnekler vermeden önce, çatı yapılarının artılarını ve eksilerini anlayacağız. Belki birinin esası inşaata ilham verecek ve eksiklikler, kötü düşünülmüş bir karardan vazgeçmek için bir bahane olacak..

Değerlerle başlayalım.

 • Eğimli bir çatı tasarlamak ve inşa etmek daha kolaydır.
 • Bakımı kolaydır, onarımlar yapın.
 • Tek eğimli bir çatı oluşturmak için, üçgen veya kalça durumundan daha az malzeme gereklidir..
 • Yağış sadece bir yönde akar – dairesel fırtına sistemine gerek yoktur. Sorunlardan kaçınmak için çatı eğimini doğru hesaplamanız gerekir..
 • Çatı yelken açmaz, kuvvetli rüzgar rüzgarlarına dayanır, sadece eğim düzlemini onlara doğru yerleştirmek önemlidir..
 • Ev sahibi, evi güneş panelleri ile donatmaya karar verirse, bu tür çatılar yeri doldurulamaz..
 • Üçgen çatının yüksek tarafında, panoramik pencereler binanın doğal aydınlatmasını artıracak şekilde iyi bir şekilde sıralanmıştır..
 • Tavan arasını terk ederseniz, yükseltilmiş tavanlar nedeniyle kır evinin iç alanının hacmini artırmak mümkün olacaktır..
 • Sundurma çatılar, teknolojik donanımı ve şık görünümü ile göz alıcı modern yapılar oluşturmak için kullanılmaktadır..

Tek katta bir evde yaşamanın avantajlarına gelince, bunlar açıktır:

 • hepsi aynı seviyede olduğu için odaları kullanmak uygundur;
 • ikinci kata çıkan merdivenler uğruna alanın bir kısmını feda etmenize gerek yok;
 • Bu tür evlerin güvenliği ve rahatlığı yaşlılar, yerleşik insanlar ve çocuklar tarafından takdir edilebilir..

Dezavantajlarından da bahsettik.

 • Tek katlı evlerin büyük bir arsaya ihtiyacı var.
 • Eğimli bir çatı, iyi bir su yalıtımı ve yüksek kaliteli yalıtım gerektirir, çünkü genellikle bir binanın iç kısmı için bir tavan haline gelir..
 • Kuzey bölgelerinde çatı yanlış hesaplanırsa, kar yüzeyde kalır ve manuel olarak çıkarılması gerekir. Yapının kar yüküne dayanabilmesi için güçlendirilmiş bir kiriş sistemine ihtiyacınız olacak..
 • Eğim çok büyükse, iç mekan tasarımında zorluklar olacaktır..

Gördüğünüz gibi, eğimli çatılı tek katlı evlerin avantajları, dezavantajlardan belirgin şekilde daha fazladır. Ve eksileri, güzel bir modern projeyi terk edecek kadar büyük değil..

Projelere genel bakış

Eğimli çatılı bir evin projesini oluştururken, tüm özelliklerini dikkate almanız gerekir:

 • bölgeye ne kadar fazla kar yağarsa, eğim seviyesi o kadar dik olmalı ve kiriş sistemi o kadar güçlü olmalıdır;
 • eğimli bir çatı ile, rüzgar gülünü hesaba katmak, rüzgarsız taraftan bir eğim oluşturmak önemlidir, daha sonra hava kütleleri binanın etrafında ona zarar vermeden akacaktır;
 • tüm yağış bir tarafa gittiği ve çatının kenarının altında biriktiği için oluk ve drenaj sistemi düşünülmelidir..

Bu tip binalar farklı malzemelerden yapılmıştır: Fin çerçeveli evler, küçük bir kır evi (yaklaşık 60 m2), ahşaptan yapılmış özel bir ev veya ucuz bir panel yapı olabilir. Binalar bir veranda, teras, bodrum katı veya çatı katı ile tamamlanabilir..

Teraslı

Teras, kır evine konfor katıyor. Üzerinde ailenizle kahvaltı yapabilir, arkadaşlarınızla rahatlayabilir, sabahları egzersiz yapabilirsiniz.. Müştemilatı olan tek katlı evler, çeşitli eğimli çatı konumlarına sahiptir:

 • evin çatısı, tek bir düz yüzey oluşturarak veranda üzerinde devam ediyor;
 • uzantı, konut binasının üzerinde bulunan kendi kanopisine sahiptir;
 • terasın çatı seviyesi ana kulübeden daha alçaktır ve onunla birlikte farklı bir eğime sahiptir;
 • gölgelik olmadan evde açık döşeme.

Eğimli çatı altında teraslı bir evin içinde nasıl düzenlenirler, proje örneklerini kullanmayı düşünmeyi öneriyoruz.

Eğimli çatılı 8×4 m boyutlarında tek katlı küçük bir ev. Teras, binanın tüm uzunluğu boyunca yer almaktadır, tek eğimli kendi çatısına sahiptir. Evin girişi, cephenin orta kısmından terastan sağlanmaktadır. Binanın ortasında bir giriş holü ve banyo ile birleştirilmiş bir banyo, sağda – bir yatak odası, solda – bir mutfak-oturma odası var..

Eğimli çatılı İskandinav evi (15.4 x 8 m), binanın tüm uzunluğu boyunca uzanan geniş bir terasa sahiptir. Yazlık 3 çıkışa sahiptir: giriş holünden binanın sonunda bulunan sundurmaya ve 2 büyük odadan (oturma odası-mutfak) terasa ve hamam kompleksi bölgesinden. Uzunluğu, ev şartlı olarak iki bölüme ayrılabilir: solda – ebeveynin yatak odası, iki çocuk odası, bir ofis ve bir banyo, sağda – aynı anda salon, mutfak ve yemek odası olarak işlev gören geniş bir oda. Girişte sağ tarafta bir hamam kompleksi bulunur: sauna, giyinme odası, tuvalet, terasa erişimi olan dinlenme odası.

çatı katı ile

Tavan arası bir ev inşa ederken ve bir iç mekan yaratırken, bir kulübe çatısının özelliklerini dikkate almalısınız..

Eğimli duvar sadece bir tarafta bulunur ve mobilyaların yerleştirilebileceği kullanılabilir alan miktarı eğimin açısına bağlı olacaktır..

Eğimli bir çatı altında tavan arası olan kır evlerinin iç düzeni için birkaç seçeneği dikkatinize sunuyoruz:

Toplam 171,92 metrekare alana sahip çatı katına sahip modern bir ev. m Gazbetondan yapılmış, çatıyı kaplamak için metal kiremitler kullanılmış, duvarlar London Brick termal panellerle kaplanmıştır. Zemin katta geniş bir salon, mutfak-yemek odası, 3 yatak odası, banyo, tuvalet, hol, antre ve kazan dairesi bulunmaktadır. Çatı katı, sahibinin kendi takdirine bağlı olarak imar ettiği tek geniş oda (46.74 m²) tarafından işgal edilmiştir..

İkinci ışıklı bir kulübe, farklı yüksekliklerde iki parçadan bir araya getirilmiştir, bu nedenle 2 eğimli çatı içerir. Evin büyüklüğü 14.4×9.7 m2’dir. m.Projenin özelliklerinden dolayı çatı katının yaşam alanı az yer kaplar. Yaşam için gerekli tüm tesisler aşağıda yer almaktadır. Düzen büyük bir salon, 3 yatak odası, bir mutfak-yemek odası, evin farklı bölümlerinde 2 banyo (birleşik ve ayrı), bir teknik oda içerir..

İç düzenleme

Bina bir çatı katı ile desteklenmiyorsa, tavan yerine bir kiriş sistemi görünebilir. Güzel vernikli, boyalı veya lekeli kirişler odaya özel bir çekicilik katmaktadır. Oda, ikinci bir ışık veya sadece büyük pencereler varlığında içeride muhteşem görünüyor..

Ancak bu tür odalarda iç mekanı planlamak, özellikle çatı katında kolay değildir, çünkü çatının eğimi yaşam alanının yüksekliğini azaltır..

İç düzenlemenin karmaşıklığı doğrudan eğimli duvarın yüksekliğine bağlıdır: ne kadar düşükse, tasarımcının çalışması o kadar yaratıcı olacaktır..

Alçak mobilyalar, otururken veya uzanırken kullanımı kolay olan alt eğimin altına yerleştirilmiştir: kanepeler, yataklar, masalar, dolaplar, çeşitli depolama yerleri.

Veya bir mutfak adası yerleştirebilirsiniz, duvarlardan ayrı durma özelliği, sorunu en geçilmez alanla çözer..

Aşağı inen taraf genellikle bir gömme dolap, raf sistemi ile donatılmıştır veya bir giyinme alanı, orada bir kütüphane vardır..

Maksimum olarak, tam teşekküllü yüksek bir duvar yüklemelisiniz, çünkü odanın bu bölümünde mobilya yüksekliği sınırlı değildir. Burada çok katmanlı üst yapılarla tamamlanan tavanın altına dolaplar, İsveç duvarı, ranzalar, bilgisayar masaları kurabilirsiniz..

Asma katlar ayrıca eğimli çatılı evlerin iç düzenlemesine de aittir. Tek katlı bir binanın alanını başarıyla tamamlarlar. Bir uyku alanı veya ofisi barındırabilirler..

Çatı katı, çatının eğiminden en çok zarar görür, genellikle duvarlarından biri tamamen eğimlidir.. Ancak böyle bir düzende bile, tasarımcı denerse, herhangi bir amaç için bir oda alabilirsiniz..

 • İğne kadınının güzel ve parlak köşesi – sadece bir çalışma masası ile değil, aynı zamanda uygun saklama yerleri ile de donatılmıştır..

 • Evde yeterli oda varsa üst kat bilardo salonu olarak kullanılabilir..

 • Tavan arası, gündüz kullanımına yönelik aktif alanlardan uzakta bulunur, bu nedenle yatak odasını dekore etmek için en sessiz yerdir..

 • Bazen üst alan gündüz dinlenmek için kullanılır. Döşemeli mobilyalar, şömine ve eğlence ekipmanları ile donatılmıştır..

Eğimli çatılı bir evde, verandalar genellikle açılı olarak inşa edilmiş kendi çatılarına sahiptir. Böyle bir uzantının içinde, özellikle çatı şeffaf malzemeden yapılmışsa, hafif, rahat bir atmosfer yaratılır..

güzel örnekler

Eğimli çatıların çekici güzelliği, modern kır evlerinin örnekleriyle takdir edilebilir:

 • alışılmadık bir şekle sahip bir ev;

 • yüksek teknolojili bina;

 • teraslı çerçeve bina;

 • bir kır evinde ikinci ışık;

 • modern yazlık tasarımı;

 • zemine vurgu yapan kirişlerin eğimi;

 • bir kiremitten radyal tek eğimli çatı.