Gerçekten güzel evler, iç tasarım konusunda yetersiz bilgili mütevazı bir kişiden bile gizlenemeyecek, kolayca tanınabilir lüks bir görünüme sahiptir. Bu kısmen, doğanın yine de her birimize düzen arzusunu koymasından kaynaklanmaktadır.. Lüks ev tasarımı – net bir desene giden yol.

Spesifik özellikler

Şehrin dışında inşa edilmiş güzel bir evin tasarımı, sadece mükemmellik için değil, aynı zamanda alan ve bol güneş ışığı için bir çabadır.. Hemen hemen tüm lüks evler, incelik ve dayanıklılığın bir birleşimidir.. Tipik projeler arasında, sütunlar, geniş salonlar, kemerler ve geçitler ile antik çağ ruhundaki konakların yanı sıra, tüm bu zevkler için metrekarelerin harcanmadığı, rasyonel ve işlevsellik açısından kullanıldığı daha modern ve kompakt binalar yer alıyor. ..

Aynı zamanda, lüks ile ilgili stiller, özel inşaat klasiklerine ait değilse, evin düzenine kısıtlama getirmez..

Sahibi (ve varsa ailesi) minimalist inançlara bağlıysa, bir ev lüks olarak kabul edilemez.. Gerçek şu ki, minimalizm kültürü esas olarak Doğu’dan geldi – özellikle İslam ülkelerindeki Asyalıların çoğunluğu, bir kişinin sağlığını korumak ve üretken yaşamı sürdürmek için “biblolara” ihtiyacı olmadığına ikna oldu: bir ev rahat ve sağlam olmalıdır. , ama isteyen herkes için basit ve uygun fiyatlı. Genel olarak fikir sağlamdır: böyle bir evde sıcak, hafif, rahattır (uyku, dinlenme), içinde yaşayan insanların gelişimi ve ilerlemesi için hiçbir engel olmamalıdır..

Minimalistlere göre bir ev, övünülecek maddi bir başarı değil, sadece bir iş gününden sonra bir gece uykusu ve dinlenme yeridir.. Orta Doğu sakinlerinden, bu fikir Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu halkları tarafından, ardından kuzey halkları tarafından alındı..

Her ikisinin de kültür ve tarihlerindeki farklılığa rağmen, bir şey üzerinde anlaştılar: “maddi” ve tasarımcı lüksü her zaman uygun değildir. Lüks, manevi bir kavram değil, bir konudur: maddidir.

Minimalist bir eve hareketlilik ve pratiklik eklerseniz, kayar (katlanır) yapılar şeklinde masaların, rafların ve hatta sandalye yataklarının yapılabileceği ortaya çıkıyor – bu tür mobilyalar duvardaki bir önbelleğe gizlenebilir ve gizlenebilir. Dışarıdan bir gözlemci burada birinin yaşadığını asla tahmin edemez. Bunun için taşıyıcı duvarların kalınlığı bir metreye ulaşır – bu alana dolaplar ve örneğin bir mikrodalga fırın veya bir TV projektörü (flat TV) gibi ev aletlerinin bir kısmı bile yerleştirilebilir. Böyle bir ev işlevsel olarak kabul edilir ve iç mekanın hareketliliğine mümkün olduğunca yakındır, ancak lüks bir öğe olarak kabul edilemez: ne mimari özelliklere ne de güzel, lüks mutfak eşyalarına, tasarım öğelerine ve diğer benzer özelliklere sahip değildir.

İç ve dış tasarımı klasik, modern, Provence, barok, boho tarzında yapılmış lüks ev binalarından bahsetmek kolaydır. – ve ayrıca en iyi ulusal aristokrat geleneklere uygun olarak. Yüksek teknolojili çatı katı stillerinin yanı sıra duvarları özel grafiti ile dekore edilmiş evlere ara roller verilir..

Açıklanan seçeneklerden herhangi biri güzel bir ev olarak kabul edilebilir, çünkü her birinin kendi öncelikleri ve güzellik kavramları vardır..

En şık evlerin projeleri

Tek katlı ve iki katlı olanlar, aynı tarzlara rağmen, belirli mimari özelliklerde farklılık gösterebilir. Örneğin, “ikinci ışık” olarak adlandırılan iki katlı evler için kemerler, izole katlı alanlara sahip basit tek katlı veya tam teşekküllü iki katlı bir evin mutfak-oturma odasında kullanılamaz. Bununla birlikte, iki katlı evlerdeki ortak özellikler, örneğin cumbalı pencereler, ikinci kata kadar uzanır ve ikinci kattaki odanın alanını birinci kattaki yemek-oturma odasının üzerinde yakalar ve genişletir..

Bir hikaye

Tek katlı yüksek teknoloji ürünü evin cephesi neredeyse tamamen camdan – zeminden tavana. Gün boyunca yapay aydınlatma burada hiç kullanışlı değil – bulutlu havalarda bile..

Akşamdan sabahın alacakaranlığına kadar, suni, aslında camlı kapıların ve bölmelerin kenarlarına ulaşmayacak şekilde dağıtılır..

Böyle bir evin projesi, bu evlerin güneşe baktığı sokaklara uygundur.. Rusya’da camlı cepheyi kuzeye çevirmek mantıklı değil – kışın ve bulutlu havalarda güneyden daha kullanışlı olmayacak. Cam, alçak zemin seviyeleri için uygun değildir – temel, onu çevreleyen zemin yüzeyinden en az 0,8 m’lik bir seviyeye yükseltmelidir. Gerçek şu ki, karla kaplı cam kapıları açmak zor..

Kütüklerden veya kirişlerden yapılmış ahşap tek katlı evler, belli belirsiz modernize edilmiş bir kulübeyi andırıyor.. Aradaki fark, bu tür evlerdeki çatı eğimlerinin dik, 45 dereceye kadar bir açıyla yapılmaması ve böyle bir evin alanının çok daha büyük olması, sitedeki planının kare olmamasıdır. Proje odun yanan bir şömine sağlıyor, bu yapının kübik olması gerekmiyor.

Kütük binalar hakkında söylenemeyecek olan kütüklerden yapılmış evlerde panoramik pencereleri gerçekleştirmek zordur..

Bir kütükten yapılmayan tek katlı bir evin çatı çıkıntıları olmayabilir.. Daha sonra çatısı ve duvarları ek su geçirmez emprenye, vernik ve boya katmanları ile kaplanır, çatı ayrıca çelik sac ile kaplanır (düz paslanmaz çelik saclar kullanılabilir). Bu yapı, görünüşünü en üst düzeyde korurken, pratik olarak eğik duşlardan korkmaz..

Bir sonraki örnek, bir tepe, yamaçta bile inşa edilebilecek bir yapıdır.. Alçak tavanlı bir çatı katı vardır – sadece 2,2 m, çatının bir kısmının gölgelik rolünü oynadığı kapalı bir sundurma. Müşterinin isteği üzerine ev panoramik pencerelerle tamamlanabilirken, orijinal proje değiştirilecektir..

Tamamen düz arazide yer almayan, ancak önemli – birkaç metreye kadar – yükseklik farkları olan bir alanı temsil eden alanlar için kullanışlıdır. Bu, geliştiricileri evin altında tam teşekküllü bir bodrum kat etmeye zorlar..

İki hikaye

Tek kattan farklı olarak, bodrum dışında iki katlı evlerin tasarım ve mimari için çok daha ciddi gereksinimleri vardır.. Amaç sadece iki katlı bir kır evi değil, lüks bir konak inşa etmek olduğunda, müşteri yine de elit olan tipik tekliflerin çoğuna güvenir..

  • Bir örnek, Avrupa klasisizmi tarzında bir evdir., girişte sütunlar için bir yer, belli belirsiz bir cumbalı pencereyi andıran yarım daire biçimli bir gölgelik ve hatta bir sivri tepenin olduğu. Baza alanı, birinci veya ikinciden çok daha büyüktür, ziyaretçilerin baza cephesinin orta kısmının soluna inşa edilmiş iki kanatlı yan merdivenlerden birine tırmandığı avlunun altında bulunur..

  • Teknolojik bilimin en son başarıları tarzında inşa edilmiş daha modern bir versiyon, düz çatılı iki katlı bir yapıdır. Bölgede bir çiçek bahçesi ve bir yüzme havuzu var, çeşmeler için bir yer var. İkinci kat, teras veya veranda kategorisine ait olmayan şeffaf çatılı veya çatısız bir alana sahiptir, sadece güneş ışığının içeriye girdiği bir platformdur. Cam yerine masif şeffaf akrilik veya polikarbonat kullanılabilir veya yerine hiç kanopi olamaz..

  • Önceki binaya bir alternatif, kapalı alanlara sahip iki katlı bir evdir., Sırsız teraslardır. Hem bu durumda hem de önceki durumda, panoramik cam kullanılır – daha iyi bir görüş için ve gün boyunca herhangi bir havada yapay aydınlatma kullanmamak için.

  • Hem klasiklerden hem de yüksek teknolojilerden sıkıldıysanız, örneğin alışılmadık bir proje kullanın., hangi özellikler aşağıdaki gibidir. İkinci kat, birincinin yaklaşık yarısı büyüklüğündedir – ve binanın her iki kısmı, planda birbirine göre geniş bir açıyla yer değiştiren iki kanat gibidir. Dış duvarlar yuvarlak, uçlardaki ana döşeme ve çatı-tavan da yuvarlaktır. Uç duvarlar, net bir atama olmadan yavaş yavaş tavana dönüşür ve yapının kendisi bir çatı katından yoksundur – çatı güvertesi (“pasta”) ufka paralel olarak düzdür. Birinci katta – panoramik pencere ve kapı camları, ikinci katta – çerçevelerin yuvarlatılmış köşeleri olan pencereler.

Tasarımın Sırları

Her ev kendi yolunda bireyseldir, bu nedenle aynı tasarım tarifleri olamaz.. Her sahip, seçilen stil tarafından yönlendirilir ve buna uygun bir proje geliştirir..

Tipik olarak büyük bir lüks konak için bir tasarım uzmanı yardımcı olur..

Aynalı yansımalarda bir salon veya oturma odası, tavana ve içine camların yerleştirildiği duvarlara yerleştirilmiş kıvırcık çerçeve yapılarına sahiptir.. Bu tasarımlar, bir dekorasyon olarak duvara gömülü gerçek kapı kanatlarını belli belirsiz andırıyor, ancak kapı kolları yok..

İkinci kata çıkan merdivenler üç açıklıklı bir yapı şeklinde yapılmıştır.. İki yan ve bir merkez dövme korkuluklara sahiptir, ancak kendileri betonarme dökülmüş ve mermer veya porselen taşlarla kaplanmıştır..

Alternatif – dikey bir duvar kutusu şaftına yerleştirilmiş sarmal veya kare spiral.

Çatı katı tarzı çatı katı yatak odası, yumuşak renklerle dekore edilmiştir.. Aynı mobilyalar – açık mor, açık yeşil – tamamen gri, ancak lüks bir şekilde dekore edilmiş oda ile tezat oluşturuyor.

Örnekleri

  • Yazlık – öncelikle iki katlı bir ev veya çatı katı olan tek katlı bir ev. Bir ülke konağının sade ama şık bir versiyonu iki tam kata sahiptir. Ortadaki cephe panoramik pencerelerle donatılmıştır, ikinci kattaki sundurma veya oturma odası için zemin ve destek olan gölgelikli bir sundurma vardır. Bu, planda bir cumba içermeyen klasik bir versiyondur..

  • İkinci seçenek planda karmaşık bir şekle sahiptir – cephe çokgen bir yapıdır. Onun sayesinde çatı ortadan kesilir ve yukarı doğru yönlendirilir – çok eğimlidir. Konağın bu versiyonunu bir saray gibi gösteren, ancak kuleleri olmayan düzenli bir çokgen şeklinde yürütülür..

  • Çatı katı olan iki katlı bir ev, üçüncü katı belli belirsiz bir kaleyi andırıyor., küçük eğimleri ortak çatının ana eğimine yerleştirilmiş, sivri pencereli kuleler. Modernite unsurları ile klasiklere bir referans – binanın cephesinin kiremitli tuğla kaplaması, girişteki sütunlar ve sütunlar.

Basitleştirilmiş seçeneklerde bol miktarda mimari fırfırlar yoktur, ancak kapalı bir sundurma ve evin ana kısmına yan tarafa bağlı bir garajdan yoksun değildirler.. Garaj genellikle cephe tarafına bakar. Ferforje çit parçalarına sahip tuğla takviyeli beton çit, dikdörtgen olmayan bir şekle sahip dövme demir kapılar ve geniş bir avlu, küçük pencereli bir çatı katı ile birleştirilmiştir. Ön cam büyük yapıldı.

  • Bir sonraki versiyonda, tam teşekküllü birinci katta geniş panoramik pencereler vardır.. İkinci katta balkonlar vardır: üçgen kapalı alana sahip ana ve biraz daha dar olan yan balkonlar. Tavan arası balkonlar dört taraftan da mevcut olabilir.

Adblock
detector