Polistiren betondan yapılmış evlerin kullanım için oldukça geniş beklentileri vardır. Tüm artılarını ve eksilerini dikkatlice incelemeniz, polistiren beton panellerden evlerin gerçek projelerini tanımanız yeterlidir.. Ayrıca ev kitleri için temellerin özelliklerini incelemeli ve böyle bir evin dışarıdan nasıl yalıtılacağını, içeriden nasıl donatılacağını öğrenmelisiniz..

Avantajlar ve dezavantajlar

Polistiren beton evlerin görünümü, açıkça olumlu taraflarıyla bağlantılıdır. Ancak bu çekici malzeme bile dezavantajları olmadan değildir.. En kaliteli sonucu elde etmek için tüm bu nüanslar önceden düşünülmelidir.. Polistiren beton, çok katlı inşaatlarda bile güvenle kullanılabilecek kadar güvenilirdir. Ondan yapılan blokların hafifliği, tabandaki yükü azaltmaya ve büzülme yoğunluğunu azaltmaya izin verir..

Bununla birlikte, bu tür malzeme özel inşaatta da takdir edilmektedir.. Tabii ki burada bu kadar yüksek yükler olmuyor ve taşıma kapasitesi biraz daha az önemli. Ancak, dayanıklı, dışa çekici binalar yapabilirsiniz. Polistiren beton, mükemmel ısı yalıtımı seviyesi ve yabancı seslerden korunması nedeniyle hala değerlidir..

Artan kültürel ve tarihi değere sahip nesneler üzerinde restorasyon çalışmaları için bile kullanılabilir..

Eksilerine gelince, aralarında:

 • bağlantı elemanları kurulumunun düşük mukavemeti;
 • düşük yoğunluk nedeniyle, pencere ve kapıların montajı daha zordur, donanım çökmesi riski vardır;
 • aynı ölçüde içeride ve dışarıda koruma olmadan yapmak imkansızdır;
 • büzülme seviyesi çok yüksektir;
 • malzemenin yangına dayanıklılığı zayıftır ve organik çözücülerin etkisiyle yok edilir;
 • buhar geçirgenliği gaz beton veya köpük betondan daha düşüktür.

Polistiren beton, benzer termal özelliklere sahip malzemeler arasında en ucuzudur.. Yerelliklerin ezici çoğunluğunda, ek olarak yalıtmaya doğrudan ihtiyaç yoktur.. Tek istisna, özellikle şiddetli iklim koşullarına sahip alanlardır. Basit karıştırma ile karışımın kendi kendine hazırlanma olasılığını belirtmekte fayda var. Aynı zamanda, mineral hammadde tüketimi düşüktür..

Polistiren beton yapıların hafifliği kurulumu kolaylaştırır. Depolar arasında dolaşmak da dahil olmak üzere nakliye ve depolama da çok kolaydır.. Bu malzeme aşağıdakilerden etkilenmez:

 • nemlendirici;
 • soğuğa maruz kalma;
 • küf ve diğer mantarların neden olduğu hasar;
 • yüksek sıcaklıklara maruz kalma.

Ondan yapılan ürünlerin hizmet ömrü 80-100 yıla ulaşabilir. Çevre dostudurlar ve sıhhi ve hijyenik gereksinimleri karşılarlar. Yüzey hem içte hem de dışta kolayca işlenir.

En iyi projeler

Bir hikaye

Bir kat yüksekliğindeki polistiren beton panellerin binaları oldukça basittir. Seçeneklerden biri, 4 metrekareden biraz daha büyük bir antre düzenlemesini içerir. m. Banyo alanı 4,3 metrekareye ulaşıyor. m – çok fazla olmasa da, oldukça yeterli ve işlevsel. 7 metrelik yatak odasında dinlenmek uygundur. Bu prefabrik blok yapının bir diğer önemli özelliği, büyüklüğü neredeyse 17 metrekareye ulaşan geniş bir mutfak ve yaşam alanıdır. m.

Alternatif bir çözüm, çok daha büyük bir binayı içerir. Burada bir teras 8 metrekareye ulaşıyor. m Bu tip panel evlerde, 9,6 ve 15,3 metrekare için 2 yatak odası tasarlanmıştır. m Ve ayrıca 14 metrelik bir yatak odası daha olacak. Ek olarak donatın:

 • etkileyici bir mutfak ve oturma alanı;
 • birkaç banyo;
 • salon;
 • antre;
 • kiler;
 • sundurma;
 • giysi dolabı.

İki hikaye

Polistiren beton kitlerine dayalı prefabrik monolitik evler 2 kat yüksekliğe ulaşabilir. Bu çözüm daha pahalıdır, ancak çok daha şık görünür ve daha iyi görünürlük sağlar. Prestij açısından da optimaldir. Olası seçeneklerden biri, 23 metrelik bir terasın zemin katındaki ekipman ve yaklaşık 31 metrekarelik bir oturma odası anlamına gelir. m Giriş holü ve salon burada birleştirilir, doğrudan antre ile iletişim kurarlar; hem bir kazan dairesi hem de bir garaj sağladı.

Üst kat aşağıdakilerle donatılmıştır:

 • keyfi olarak seçilmiş bir amaca sahip birkaç oda;
 • ikinci ışık;
 • merdiven çıkma ve inme salonu;
 • giysi dolabı;
 • birkaç banyo;
 • balkon.

Göz önünde bulundurulması gereken başka seçenekler de var elbette. Bunlardan biri, birinci katın köşesine 6,9 ​​metrekarelik bir mutfak yerleştirmeyi içeriyor. m Koridorun büyüklüğü yaklaşık 6 m2’dir. Ayrıca bir oturma odası ve banyo sağladık.. Üst katta:

 • iki yatak odası;
 • salon;
 • banyo;
 • balkon.

İnşaat nüansları

Temel işlerini saymadan 3-4 hafta içinde kendi ellerinizle polistiren betondan bir ev inşa edebilirsiniz.. Temel tipinin seçimi, bölgenin iklim özellikleri ve toprağın nüansları ile belirlenir.. Çoğu zaman, hemen hemen her tür toprakla uyumlu olan kazıklar kullanılır. En çok tercih edilen metal kazık desteği, çünkü montajı kolaydır ve uzun süre dayanır. Kurulumdan sonra yapılar bir kanal ızgarası ile haşlanır ve hemen duvarlar inşa etmeye başlar..

Sütun temelleri çok hızlı inşa edilmez. Ayrıca bandın üzerine de dökebilirsiniz. Ancak bu durumda gerekli güç kazanılana kadar 28 gün kadar beklemeniz gerekecektir. Bir döşeme tabanı inşa etmek çok pratik değildir ve dikkate alınması zor..

Genel çalışma hızı ayrıca ızgaranın yürütülmesine de bağlıdır. Bu nedenle, betonarme ızgaraları donatırken, bir sonraki aşamaya geçmeden önce yaklaşık bir ay beklemeniz gerekecektir..

Her durumda, temelin altındaki her şeyi kazıklar ve gerilebilir iplikler kullanarak işaretlemek gerekir.. Kazıkların nereye yerleştirileceğini not ettiğinizden emin olun. Destekler, donma derinliğini aşan bir derinliğe vidalanır. Metal bir kanaldan bir ızgara yapmak daha doğrudur. Evin dışını yalıtma ihtiyacı, duvarların kalınlığı ile doğrudan ilgilidir..

50 cm’lik bir malzeme tabakası ile yalıtım çok önemli değil. Ancak duvar 30-40 cm’yi geçmezse, mineral yün levhalarla ek yalıtım gerekli olacaktır. Kalınlıkları 5 cm’ye ulaşır Nispeten kalın bloklarda bile, soğuk köprüler ve diğer sapmaların ana senaryoyu büyük ölçüde bozabileceği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, gerçekte, tüm polistiren beton blokların ve bunların tüm derzlerinin yalıtılması gerekecektir..

Cephenin iyice yapılması gerekmez. Neme dayanıklı sıva ile kaplamak genellikle iyi bir seçimdir. Görsel olarak, polistiren beton bloklar tuğlalara benzer ve evin kendisi iyi görünecek. Herhangi bir sıva kullanırken, standart oranlara sıkı sıkıya göre hazırlanmalıdır. Sadece bu koşul altında garanti edilen optimal sonuç ve hiçbir şeyin düşmeyeceği gerçeği.

Tuğla kullanımında olduğu gibi popo ve kaşık sıraları düzenleyebilirsiniz. Bundan bağımsız olarak, duvarlardaki genleşme derzlerini donatması gerekiyor. Bloklar geleneksel olarak duvarın köşesinden ortasına kadar döşenir.. Tüm uçaklar ve çizgiler dikkatlice tesviye edilir. Köşelerdeki ikinci sıradan sipariş veriyorlar.

Takviye, ilk blok sırasından sonra gerçekleştirilir.. Daha sonra her dört bloktan sonra duvarlar güçlendirilmelidir.. Gün içerisinde genellikle 3 veya 4 sıra serilir. Bu hız, verimli çalışmanıza ve çok fazla zaman kaybetmemenize olanak tanır. Tüm sıralar düzenlendiğinde, bir takviye kayışı oluşturmak zorunludur. Cepheyi dekore ederken, yüksek kaliteli duvar havalandırma ihtiyacını dikkate almak gerekecektir..

Sıralar arasında takviye için küçük kesitli çubuklar kullanılır.. Bunları bir takviye ağı ile değiştirebilirsiniz. Çok kalın bir dikiş oluşumunu ortadan kaldırmak için bir kovan kesici ile sürmek yardımcı olur. Sert iklime sahip bölgelerde, pencere ve kapı açıklıklarının boyutunun izin verilen belirli bir değere düşürülmesi şiddetle tavsiye edilir..

Termal korumanın bir diğer önemli önlemi, konut içindeki en yoğun bina düzenlemesinin seçimidir..

İç düzenleme

Polistiren beton duvarlar çok pürüzsüz. Ahşap ile bile dış dekorasyon yapılabilir.. Ancak evin içinde nasıl dekore edileceğine dair çok daha fazla seçenek var. Özgünlük ve şık görünüm sevenler, özellikle Venedik çeşidi olmak üzere dekoratif sıvaya dikkat etmelidir. Doğru, odanın özelliklerini dikkate alarak kendi zevkinize göre belirli bir seçenek seçmek daha iyidir..

Zemini ve tavanı bitirmek kolaydır. Polistiren beton bloklar düzdür ve her türlü malzemenin kullanımına izin verir. Böyle bir ev sıcak olduğu için özel bir yerden ısıtma sistemi kurmayı reddedebilirsiniz. Yardımcı alçıpan bölmeler kullanarak konut içindeki alanı sorunsuz bir şekilde planlarlar. Ayrıca nemden muzdarip malzemelerin kullanılmasına izin verilir..

Adblock
detector