Çatı katı olan tek katlı evlerin projeleri, modern teknoloji çağında yetersiz olmaktan uzaktır, ancak gerçekten iyi ve değerli bir plan bulmak bazen zordur. Öncelikle inşaat için birkaç güzel seçeneği değerlendirmeniz, gelecekteki evinizi nasıl görmek istediğinize karar vermeniz ve ancak o zaman yerleşim planı ve mimari çözümü ile ilgili nihai kararı vermeniz gerekir..

özellikler

Tavan arası evler son yıllarda bir trend. Eğimli çatılı odaların iç mekanlarının güzel fotoğrafları internette görünmeye başladıktan sonra, birçoğu ihtiyaçları için aynı odaya sahip olmak istedi..

Tavan arasının şık ve güzel olmasının yanı sıra tek katlı evleri olanlar için de gerçek bir kurtuluş. Sadece yan oda olarak değil, oturma odası olarak da donatılabilir: yatak odası, oturma odası, çocuk odası.

Tavan arasına sahip tek katlı evlerin bir takım avantajları vardır:

 • çatı katı, tam teşekküllü bir yaşam alanı olarak kullanılabileceği için evdeki kullanılabilir alanı artırmanıza izin verir;
 • ikinci katın inşası için para yoksa, evde bir çatı katının varlığı bir alternatiftir;
 • çatı katı olan tek katlı bir ev inşa etmek iki katlı olandan daha kolaydır;
 • tavan arası alanını aydınlatmak ve ısıtmak için tam bir zemini korumaktan çok daha az para gerekir;
 • bir çatı katının varlığı, ayrıca çatıyı evden çitle çevirmenize ve böylece onu yalıtmanıza izin verir..

  Bu tasarımın sadece iki dezavantajı var. Birincisi, bunlardan biri, özellikle ev küçükse, bir çatı katı planlamanın kolay bir iş olmadığıdır. Dikkate alınması gereken birçok faktör var. Örneğin, çatının yüksekliği, gelecekteki çatı katı alanının %50-70’i 2,5 m yüksekliğinde olacak şekilde olmalıdır..

  İkincisi, çatının düzenlenmesi için ek fon harcamanız gerekecek. Tavan arasının düzgün bir şekilde çalıştırılabilmesi için uygun şekilde yalıtılmalı, iyi su geçirmezliğe sahip olmalıdır..

  Yapı malzemeleri

  Tek katlı evler çeşitli malzemelerden inşa edilebilir. Aynısı çatı katları için de geçerlidir. Herhangi bir evde, hatta çerçeve evlerde düzenlenebilirler. Bunun nedeni şudur: çatı katı bir zemin değildir, bu nedenle yapımı ve düzenlenmesi çok daha kolaydır.

  Çatı malzemesi çok önemlidir. Tüm seçenekler burada çalışmayacaktır. Malzemenin hafif olması gerekir, ancak aynı zamanda çatıyı her türlü atmosferik etkiden iyi korur. Bugüne kadar iki malzeme bunun için en uygunudur: ondulin ve metal karolar. Gerekli tüm özelliklere sahiptirler..

  Evin hangi malzemeden yapılacağına bakılmaksızın, çatının özel bir şekilde yapılması gerekecektir. Özellikle köpük bloklardan yapılmış binalarda bir Mauerlat düzenlenmesi zorunludur. Çatının şekli üçgen, kalça (dört eğimli) veya yarım kalça olmalıdır. Çatı için hangi malzemenin seçildiğine bağlı olarak, Mauerlat’ı düzenlemek için metal bir profil veya ahşap bir çubuk tercih edilir..

  Köpük bloklar

  Tek katlı evler inşa ederken, genellikle köpük bloklar seçilir. Bu popülerlik, sadece yapı malzemesinin ucuzluğundan değil, aynı zamanda bloklar çok hafif olduğu için inşaatın bağımsız olarak gerçekleştirilebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bir çatı katı inşa ederken, ek ağırlığa dayanamayacakları için taşıyıcı duvarların takviye ile güçlendirilmesi gerekecektir..

  Aynı nedenle çatı kaplama malzemesi mümkün olduğunca hafif olmalıdır..

  Duvarlar ek yalıtım gerektirecektir. Köpük bloklar dona iyi tolerans göstermez, bu nedenle duvarları dekoratif tuğlalar veya iyi bir ısı yalıtımı etkisi sağlayan başka malzemelerle kaplamak gerekecektir. Tavan arasındaki duvarların dikkatlice yalıtılması ve ayrıca duvarlar ile çatı arasındaki derzlerin işlenmesi gerekecektir. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen, tavan arası uzantısında hala taslak olma olasılığı yüksek.

  Kirişler

  Ahşap evler zamansız klasiklerdir. Bu evin ne olacağı önemli değil – 1 katlı veya üç katlı, 50 m2 veya 200 m2 alana sahip. Binanın güzel bir manzarası garantilidir. Sadece düzen farklı olacaktır. En basit görünen ahşap yapılar bile sağlam ve prezentabl görünüyor.

  Bir yapı malzemesi olarak ahşabın tüm nitelikleri üst düzeydedir. Mükemmel ısı ve ses yalıtımı nitelikleri, estetik görünüm, çeşitli iklim etkilerine karşı yüksek direnç – bunların hepsi ahşapla ilgilidir. Ancak, önemli bir dezavantaj var – maliyet. Herkes böyle bir binayı karşılayamaz.

  Ancak, bir kütük evin hayalini gerçeğe dönüştürebilecek ikinci katın çatı katı lehine terk edilmesidir.. Ahşap tavan araları harika görünüyor. Sadece oturma odası olarak değil, teras, kış bahçesi ve çocuk oyun odası olarak da hizmet verebilirler. Pek çok insan, ağacın reçineleri havaya salması ve havayı güzelleştirmesi nedeniyle kütüphaneler için böyle rahat odalar ayırmayı tercih ediyor. Böylece beyin aktivitesi gelişir ve okuduklarınız daha iyi hatırlanır..

  Tuğla

  Tavan arası tuğla evler her yerde bulunabilir. Sadece konut binalarından değil, aynı zamanda dacha tipi binalardan da bahsediyoruz. Tuğla, onu diğer malzemelerden olumlu bir şekilde ayıran bir dizi özelliğe sahiptir. Bunlar, ısı ve ses yalıtım kalitesi, yapım hızı, önemli dayanıklılık ve ayrıca ahşapla karşılaştırıldığında demokratik olan malzeme başına maliyeti içerir..

  Tuğla çatı katları, içinde yaşamak için en uygunudur. Taslaklar burada pratik olarak hariç tutulur ve sokaktan gelen gürültü karışmaz. Bir uyarı: aynı zamanda çatı yalıtımının ne kadar iyi organize edildiğine de bağlıdır..

  Tuğla, hem ahşap hem de metal çatılara mükemmel bir şekilde “birleşir”. Tuğla duvarlar çok fazla ağırlığa dayanabilir, bu nedenle yapının dayanmayacağından ve çatlayacağından korkmadan küçük bir ev için güvenli bir şekilde yüksek bir çatı yapabilirsiniz..

  Bununla birlikte, çatı katı, yüksek kaliteli iç dekorasyonun yanı sıra, sera etkisinin olmaması için yeterli havalandırmaya özen gösterecektir..

  Çerçeve

  Çerçeve evler inşa etmek için en basit ve en ucuz olanlardır. Ayrıca bu yapılar mümkün olan en kısa sürede inşa edilirken, çerçeve evler temsili ve sağlam bir görünüme sahiptir. Herhangi bir çizim yapılabilir. Çerçeve yapım teknolojisi, herhangi bir fikri somutlaştırmanıza izin verir.

  Çerçeve yapısını kaplamak için herhangi bir malzeme seçebilirsiniz, ancak ahşap çok popülerdir. Tüm evin ek yalıtıma ihtiyacı olduğunu hatırlamak önemlidir..

  Çatı katı olan bir ev istiyorsanız, planın çizilmesi aşamasında evin içine dahil edildiğinden emin olun. Çerçeve duvarlarının üstteki ek odanın ağırlığına dayanabilmesi için yükü dikkatlice hesaplamak gerekir..

  Buna sandviç veya SIP panellerin yapımı da dahildir. Bu teknoloji, mümkün olan en kısa sürede bir ev edinmenizi sağlar, ancak çatı altındaki alanı yaşamaya uygun hale getirmek için büyük çabalar ve fonlar gerekecektir..

  Böylece, çatı katı olan tek katlı evler çeşitli malzemelerden inşa edilebilir.. Önemli olan dikkatli planlama ve proje hazırlığıdır..

  Proje

  Hayalinizdeki evi tasarlamayı düşünürken, nasıl olacağını net bir şekilde anlamak önemlidir. Belki de maddi yetersizlik nedeniyle çatı katı olan tek katlı bir kır evi projesini seçtiniz veya belki de çocukluğunuzdan beri rahat bir kütüphaneye ev sahipliği yapacak küçük bir çatı odası olan bir dağ evi hayal ettiniz. Bununla birlikte, bir proje hazırlarken, birkaç özellik üzerine inşa etmek gerekir..

  İlk olarak, evin toplam alanı bir rol oynar. Bu nedenle, geniş alanlı bir ev için çatı katı yapmak, kompakt olandan daha kolaydır. Bu, çatının alanından ve dolayısıyla altındaki boşluktan kaynaklanmaktadır. Büyük bir evin çatısı altında, banyo da dahil olmak üzere birkaç odayı aynı anda donatabilirsiniz, küçük bir çatı altında ise sadece bir küçük oda yapmak mümkün olacaktır..

  İkincisi, çatı katının gelecekteki amacı bir rol oynar. Burada ne olacağına bağlı olarak, işi planlamanız ve onarmanız gerekir. Örneğin, çatı katı sadece sıcak mevsimde kullanılacaksa, ısıtmayı bırakarak sadece su yalıtımı sağlamak yeterlidir. Böylece önemli miktarda fon tasarrufu yapmak mümkün olacaktır..

  Üçüncüsü, birinci katın nasıl donatıldığı, kulübenin hangi bölgelerine sahip olduğu önemlidir..

  Büyük

  100-150 metrekare alana sahip evler. m tasarımı yeterince kolaydır. Kural olarak, seçkin evlerde bulunan tüm özelliklerle donatılmıştır: bir bodrum veya bodrum katının yanı sıra birkaç banyo. Buradaki tavan araları da genellikle etkileyicidir. Tasarımcılar, çatının altındaki alanı odalara bölme, olduğu gibi ek bir kat düzenleme eğilimindedir..

  Çoğu zaman, burada ayrı bir banyo ve tuvalet bile bulunur., burada banyonun birinci katta tam olarak aynı odanın üzerinde olması önemlidir.. Bu durumda, kanalizasyon ve su temini organizasyonu ile ilgili sorunlar ortaya çıkmayacaktır..

  Büyük bir evin çatısı altındaki alanı planlarken kuralları hatırlamanız gerekir. Tavan arasının net bir çizimini, odaların bir göstergesiyle birlikte çizmek ve ondan bir tahliye planı eklemek zorunludur..

  Burada, çatının yüksekliği genellikle buna izin verdiği için büyük uç pencerelerin kullanılması uygun olacaktır. Ancak, normal duvarla değil, sütunlarla destekleyen küçük bir balkon da ekleyebilirsiniz. O zaman çatı katı ikinci kattan çok farklı olmayacak..

  Küçük

  120 metrekareye kadar evleri donatın. m çok daha zor. Büyük ölçüde, bu tam olarak yetersiz çatı yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Burada, oluşturulan çatı katındaki tavanların yüksekliğinin insan yüksekliğinden daha yüksek olmasını sağlamak zordur. Çatının altındaki küçük evlerde, sadece bir kişiye uygun küçük bir oda düzenlemek ortaya çıkıyor..

  Mekanı eğlenceli hale getirerek düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bir ev sinema sistemi kurmak, pencereleri kurarken paradan tasarruf etmek için harika bir fikirdir. Bu arada, çatı pencereleri ucuz bir zevk değil..

  Uygulanması en kolay seçenek, çatı katının bir üçgen çatı altında yeniden donatılmasıdır. Planınızı yaparken bu çatı tipini seçmeyi düşünün. Daha sonra, sadece boş alan sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda karmaşık bir kalça konstrüksiyonunun yalıtımıyla ilgili zorluklardan da kurtularak tavan arası alanını mümkün olduğunca konforlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca çatı katının yıl boyunca kullanımını ortadan kaldırarak onu mevsimlik bir alan haline getirmeyi düşünün..

  Teraslı

  Tavan arasını terasa dönüştürmek ilginç bir fikir. Bu durumda, bunun için panoramik pencereler kullanarak odaya maksimum ışık erişimini sağlamak gerekli olacaktır. Sadece uç kısımlarda değil, çatıda da olmalıdırlar..

  Bu durumda, böyle bir açık çatı katı için tüm detayları tamamlamak kolay olmadığından ve tüm bileşenler pahalı olduğundan, bu durumda ek paraya ihtiyaç duyulabileceğinden hemen rezervasyon yaptırmaya değer..

  Kör pencereleri değil, açılan pencereleri seçmeniz en iyisidir.. O zaman ek havalandırmayı reddetmek mümkün olacaktır. Odada yoğuşma birikmez, çünkü herhangi bir zamanda pencereleri açmak ve havalandırmak mümkün olacaktır..

  Tasarlarken, pencerelerin yerini ve ne olacağını belirtmek zorunludur. Örneğin, balkon pencerelerinin en son tasarımı seçilebilir..

  Bu çözüm, küçük bir arsa üzerinde bulunan tek katlı bir evde veranda veya teras eksikliğini telafi eder. İstediğiniz zaman çatının altına çıkıp çevreye hayran kalabilir, huzurun ve sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz..

  Cumbalı

  Kural olarak, mimarlar cumbalı pencereyi daha belirgin hale getirmek için her yolu dener. Bir çözüm, doğrudan üzerine bir çatı çıkıntısı yerleştirmektir. Bu çıkıntı burada küçük bir çatı katı yapılarak kullanılabilir..

  Pratikte görüldüğü gibi, cumbalı pencerenin üzerindeki çatı katı nişi çok küçük çıkıyor ve burada tam teşekküllü bir eğlence için yeterli değil. Ancak yeni oluşturulan alan, örneğin kullanılmayan eşyaları burada saklayarak ev ihtiyaçları için kullanılabilir. Bu durumda, yalıtım sağlamak gerekli değildir. Yüksek kaliteli su yalıtımı yeterli olacaktır.

  Cumbalı pencere büyükse ve üstündeki çatı katı da etkileyiciyse, onu kendi takdirinize göre donatma şansınız var. Burada bir dinlenme odası planlıyorsanız ilginç olacak. Kural olarak, cumbalı pencereler sitenin en çekici yerine yönlendirilir ve bu göz ardı edilemez. Proje, çatı katına panoramik pencereler yerleştirmek zorunda kalacak, bu da manzaranın tadını tam olarak çıkarmanızı sağlayacak..

  Garajlı

  Ekli garajın üzerine gerilmiş çatı her zaman müstakil görünmüyor. Garaj onun bir uzantısı olacak şekilde tek katlı bir ev tasarlarsanız, çatıyı birleştirici bir unsur haline getirebileceksiniz. Bu durumda, özellikle dört eğimli veya yarım kalça çatı seçildiyse, çatı katı da büyüyecektir. Yeni basılan alan, sahipleri tarafından kendi takdirine bağlı olarak kullanılabilir, ancak çatı katının doğrudan garajın üzerinde bulunan bölümünün kalıcı ikamet yeri olarak kullanılması kesinlikle önerilmez..

  Bu çok basit bir şekilde açıklanabilir. Sıradan ses yalıtımı, arabanın sesini tamamen bastıramaz ve çalıştırılırsa, üst kattaki odada mükemmel bir şekilde duyulacaktır. Artan ses yalıtımının düzenlenmesi mantıksızdır: çok pahalı olduğu ortaya çıkacaktır.. Bu nedenle, örneğin burada çocuklar için bir oyun odası yaparak alanı başka bir şekilde düzenlemeye çalışın..

  Tavsiye

  İç mimarlar ve mimarlar birkaç yönergeyi paylaşıyor, bu, yerleşim planına karar vermenize ve çatı katı olan tek katlı bir ev için en iyi projeyi seçmenize veya hazırlamanıza yardımcı olacaktır..

  • Tavan arasının herhangi bir zamanda eklenebilmesine rağmen, projeyi hazırlama aşamasında bile varlığını düşünmek en iyisidir. Bu şekilde çatınızı mümkün olan en iyi şekilde inşa edebilir ve altındaki alandan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz..

  • Tavan arasının yeterince aydınlatılması önemlidir. Karanlık köşelerin varlığı yalnızca sınırlı alanı vurgular. Tabii ki, doğal aydınlatmadan daha iyi bir şey yoktur, ancak eğer bir eksiklik varsa, tavan yapısının her bir tarafını aydınlatacak şekilde lambaları yerleştirerek yapay bir aydınlatma sistemi yapmak gerekir..

  • Evde bir genç yaşıyorsa, en iyi fikir tavan arasını tamamen emrine vermektir. Böylece büyüyen bir aile üyesinin kişisel bir alanı olacak, bağımsızlık için susuzluğunu giderecek ve dikkat çekmeden ona bakabilirsiniz..

  güzel örnekler

  Aşağıda, çatı katı olan tek katlı bir evin nasıl görünebileceğine dair örneklerden oluşan bir fotoğraf galerisi bulunmaktadır..

  Çatı katı, karmaşık bir yapının çatısı altında güzel görünüyor. Bu durumda sütunlarla desteklenen bir balkon ile tamamlanmaktadır. Aynı anda sundurma üzerinde bir vizör görevi görür..

  Büyük bir evin üzerindeki büyük bir çatı katı, özellikle tavan yüksekliği izin verdiğinde, tam teşekküllü bir ikinci kat olabilir..

  Bu durumda, cumbalı pencerenin üzerindeki tavan arasında, tüm çevredeki alana genel bir bakış sunan tamamen cam duvarlar kullanılır..

  Orijinal çatı yapısı, yıl boyunca kullanım için sağlanan birkaç çatı odasının varlığını ima eder. Özellikle garajın üstünde bir oda var..

  Tavan arası tek katlı bir evin avantajları için aşağıdaki videoya bakın.