Tudor evlerinin tarzı tanınabilir ve çok ilginç. Bu tarzda yapılan yapılar birçok modern insanın ilgisini çekmektedir..

Ne olduğunu?

Bu tarzda konaklar Rönesans döneminde inşa edilmeye başlandı.. Klasik Tudor mimarisi olarak sınıflandırılan binaların çoğu, Tudor hanedanından ilk 4 hükümdarın hükümdarlığı sırasında inşa edilmiştir..

Ondan önce insanlar binalarının dekorasyonuna pek dikkat etmiyorlardı. Onları mümkün olduğunca basit hale getirmeye çalıştılar. Rönesans’ın başlangıcı, insanları görüşlerini yeniden gözden geçirmeye zorladı. Binalar daha gösterişli ve güzel yapılmaya başlandı. Görünüşlerinin, orada yaşayan insanların durumu hakkında başkalarına bilgi vermesi gerekiyordu..

Kural olarak, lüks Tudor tarzı konaklar zengin aileler tarafından inşa edildi. Bu nedenle, bu tür binalar gerçekten etkileyici görünüyordu..

Bu dönemde ilk defa evlere ocak yerine şömine kurulmaya başlandı. Bu sayede insanlar sonunda iki katlı binalar inşa etme fırsatı buldular. Sonuçta, duman şimdi bacaya girdi.

Kraliyet Tudor hanedanının saltanatının yüz yılı aşkın bir süredir, bu tarz biraz değişti.. Evlerin yapımında kırmızı tuğla kullanılmıştır. Evde daha fazla mobilya ve çeşitli dekoratif unsurlar ortaya çıktı. Genel olarak evler çok daha rahat ve konforlu hale geldi.

Yirminci yüzyılın başında, bu mimari üsluba olan ilgi yeniden canlandı.. Bu, insanlara daha basit görünen geçmiş yaşam nostaljisinden kaynaklandı..

Artık bu tarzdaki binalar sadece İngiltere’de değil, Avrupa ve Amerika’da da görülebiliyor. Eski İngiliz kolonilerinde de benzer evler var..

Ancak oradaki binalar yerel kültürün özelliklerine uyarlanmıştır..

Spesifik özellikler

Tudor döneminin mimari tarzı, karakteristik özellikleriyle tanınabilir..

 1. fachwerk. En belirgin özelliklerden biri, duvarlar boyunca koyu renkli eğimli kirişlerdir. Geçmiş bir dönemin mimarisine göre tasarlanan modern evlerde, kirişlerin genellikle pratik bir işlevi yoktur. Ortak bir dekoratif unsur olarak hizmet ederler..
 2. üçgen çatılar. Genellikle kirişlerle aynı koyu renkli malzemelerden yapılırlar. Çatılar hafif eğimlidir. Bu nedenle yapılar görünüm olarak masalsı evleri andırmaktadır. Çoğu zaman, bu tür çatılar koyu renkli kiremitlerle kaplıdır. Yapay saman, şimdi Tudor tarzı rahat binalar oluşturmak için kullanılıyor..
 3. duvarlar. İngiliz evleri ve yüksek alınlıklar öne çıkıyor.
 4. Bacalar. Tudor evlerinde her zaman bir şömine vardır. Eski Tudor tarzı evlerdeki bacalar devasadır ve her zaman binanın arka planında göze çarpar..
 5. Küçük dar pencereler. Bu tür evlerde pencerelerin küçük olmasına rağmen, oda iyi aydınlatılmıştır. Ne de olsa evlerde çok fazla pencere var. Binalar ayrıca küçük yuvarlak dormers ile dekore edilmiştir. Bu tür evlerde pencereler birbirine yakın yerleştirilmiştir..
 6. Muhteşem ön kapı. Ön giriş genellikle dekoratif unsurlarla işaretlenmiştir. Bunlar fenerler, çiçekler veya üç boyutlu amblemler olabilir. Bu tür evlerde tüm kapılar kemer şeklindedir..
 7. Gizli iç mekan. Bir eve girerken, insanlar genellikle koyu renkli ahşap kirişli yüksek tavanları fark ederler. Oda, yüksek kaliteli metal aksesuarlar ile doğal ahşaptan yapılmış mobilyalara ev sahipliği yapmaktadır. Modern evlerde pahalı malzemelerin taklitleri kullanılmaktadır. Binaların içini dekore etmek gelenekseldir. Duvarlar eski portreler veya resimlerle dekore edilmiştir. Koleksiyon ürünleri raflarda saklanabilir.

Peyzaj da önemli bir rol oynar. Sonuçta, ev düzensiz bir alanda bulunuyorsa, genel izlenimi bozacaktır. Site düzgün taş döşeli patikalara, çitlere ve bakımlı bir bahçeye sahip olmalıdır..

Dekorasyon Malzemeleri

Bu tarzdaki odaları dekore etmek için genellikle doğal malzemeler kullanılır..

 1. Odun. Bu tür konaklarda duvarların alt kısmı genellikle ahşaptır. Çoğu zaman, dekorasyon için doğal meşe kullanılır. Aynı zamanda duvarların üst kısmı sıvalıdır. Kaplama malzemesinin rengi mümkün olduğunca hafif ve doğal olmalıdır..
 2. Doğal bir taş. Bu malzeme, bir binanın birinci katına bakan, kapıları bitirmek ve ayrıca şömine yapımında kullanılır. Taş kullanımı odayı daha konforlu hale getirmenizi sağlar..
 3. Tuğla. Zamanla, ev inşa ederken taş değil kırmızı tuğla kullanmaya başladılar. Bu malzeme aynı zamanda dayanıklıdır. Masif tuğladan yapılmış binalar çok güzel görünüyor.
 4. Demir. Ferforje parçalar genellikle mobilya ve kapıları süslemek için kullanılır. Bu detaylar binaya şıklık katar..

Tudor döneminde stilize edilmiş modern evler yaratırken, klasik kaplama malzemeleri yerine, daha ucuz muadillerinden taklitleri kullanılır..

Projeler

Tudor tarzındaki binalar da modern insanlara hitap edecek. Bu döneme ait yapılar için stilize edilmiş çeşitli projeler vardır. Çoğu zaman ücretsiz bir düzenleri vardır..

Büyük evler en güzel görünüyor, geçmiş dönemlerden malikanelere benziyor.. Bu odalarda birkaç yatak odasının yanı sıra geniş bir mutfak, oturma odası ve çalışma odası için yer vardır. Bütün odalar aydınlıktır çünkü böyle bir evde çok sayıda pencere vardır..

Kural olarak, zemin katta bir oturma odası, yemek odası, geniş bir koridor ve bir çalışma veya atölye bulunmaktadır.. İkinci kat genellikle büyük yatak odaları için ayrılmıştır. Banyolar ve giyinme odaları da burada yer almaktadır. Kural olarak, büyük konaklarda birkaç tane var. Çatının altında bir çatı odası var. Bir depoya, atölyeye ve hatta misafir yatak odasına sığacak şekilde uyarlanabilir. Ana şey, evin bu bölümünün özelliklerini dikkate almaktır..

Küçük bir arsa üzerinde, bu tarzda yapılmış küçük bir bina inşa edebilirsiniz.. Bu tür evler de dikdörtgen şeklindedir. Ama çok daha kompaktlar..

Bu tür küçük İngiliz evleri, özellikle bakımlı güzel bir bahçenin fonunda çok rahat görünüyor..

Evin tasarım aşamasında arka bahçenin nasıl görüneceğini düşünmek çok önemlidir. Bahçedeki patikalar genellikle taştan yapılmıştır. Ev dekorasyonu ile iyi giderler. Çit ve duvarlar boyunca, binaları hızla sarabilen sarmaşık veya diğer yeşil bitkiler dikilir. Yollar boyunca diğer yaprak dökmeyen bitkiler dikilir.

Tudor dönemi binaları zarif ve muhteşem görünüyor. Bu tür binalar, romantikler ve Orta Çağ’dan peri masalları ve hikayeleri sevenler için idealdir..