Tavan arası, son zamanlarda oturma odası olarak kullanılmak üzere moda olan çatının altındaki bir üst odadır. Bu yöntemin 19. yüzyılda popüler olduğunu ve artık bu modanın yeni bir döneme girdiğini söylemeliyim. Modern medya alanında sunulan ilginç tasarım projeleri sayesinde, birçok kişi bu meydanda rahat odaları donatmak için çatı altındaki boş metrekareleri nasıl kullanacağını düşündü. Tavan arası, yazın çatının ısınmaması ve odanın çok ısınmaması şartıyla tuvalet veya yatak odası için uygundur..

özellikler

Tavan arasının özellikleri, zemine belirli bir eğim açısında olan ve çok çeşitli boyut ve şekillerde olabilen standart olmayan pencerelerin varlığını belirler – yuvarlak, oval, yamuk. Çatı pencerelerinde pencere pervazları ve pervazları yoktur ve açılış sistemi çoğu zaman geleneksel pencere sistemlerinden farklıdır. Pencereler çatının eğimine yerleştirildiğinden, büyük miktarda ışık ve ısı sağlarlar, ancak aynı nedenle koruyucu bir örtü olmadan da yapılamaz..

Geleneksel perdeler çatı pencereleri için uygun değildir, kornişleri ve klasik kumaş süslemeleri unutmanız gerekecektir. Ancak öte yandan, güzellik ve pratiklik açısından geleneksel perdelerden hiçbir şekilde daha düşük olmayan çatı pencereleri için birçok seçenek geliştirilmiştir. Ve genellikle çatı katı odasının tasarımına mükemmel bir katkı olacak daha özgün çözümler.

En yaygın ve karlı seçenek, doğrudan güneş ışığından koruma sağlayabilen ve tüm iç mekana ihtişam katabilen çatı panjurlarıdır.. Modern tasarımların ayarlanması, herhangi bir rahat pozisyona ayarlanmasını sağlar. Bugün satışta, çeşitli modifikasyonlara, malzemelere ve sabitleme yöntemlerine sahip çok sayıda çatı panjuru modeli bulunmaktadır..

Modern panjur tasarımları güneş ışığının akışını düzenler, kavurucu güneşte solmaz, kullanım ve bakımda iddiasızdır..

Nasıl seçilir?

Çatı panjurları, standart olmayan bir şekle sahip eğimli pencereler için çoğu zaman mümkün olan tek çözümdür. Pencere açıklıklarını dekore etmek için bu seçenek daha karmaşık bir tasarıma sahiptir, ancak bu sayede eğik tutulur, kırışmaz, kıllanmaz, istenmeyen ışıktan güvenilir bir şekilde korur veya tam tersine ışık akısını istenen yöne yönlendirmenize izin verir..

Modern pazarda en popüler olanlar alüminyum, kumaş stor perdeler veya kumaş pilili perdelerdir.. Üç seçeneğe daha yakından bakalım..

  • Alüminyum panjur. Diğer metal plakaların – lamellerin üzerinde bulunurlar. Operasyondaki sadelik ve iddiasızlık ile fiyat / kalite oranı ile ayırt edilirler. Alüminyum, güneşte solmayan hafif ve dayanıklı bir malzemedir. Eğimli pencere açıklıkları, dönen veya açılan pencereler için idealdir. Satıştaki renkler, herhangi bir iç mekan için bu seçeneği seçmenize izin verecektir. Alüminyum panjurların temizlenmesi kolaydır, ıslak temizlikten korkmazlar. Ana avantaj, ışık ve hava akışını ayarlama yeteneğidir..
  • Kumaş stor perdeler. Alüminyum muadillerinin aksine, daha az standart görünüyorlar ve iç mekana ev konforu ve romantizm getiriyorlar. Stor perdeler masif bir kanvastan yapılmış olmasına rağmen, montaj ve kontrol tasarımı sayesinde panjur çeşitleridir. Standart olmayan pencereler için mükemmeldir, herhangi bir perde çubuğuna monte edilebilir. Yay mekanizması, herhangi bir eğimde pencereye eşit gerginlik ve yapışma sağlar, bu da kumaşı katlamadan çerçeveleri açmanıza izin verir..

  • Stor perdeler Çatı katına zarif ve lüks bir görünüm kazandırdıkları için tavan arası iç tasarımında en popüler dekorlardır. Kumaşın malzemesi ve rengi, panjurlar için bir fotoğraf kolajı siparişine kadar her zevke göre seçilebilir. Stor perdeler, güneşte solmayan ve toz tutmaz maddelerle kaplanmış modern dayanıklı malzemelerden üretilir. Stor perdelerin ana bakımı kuru temizlemedir. Kararlı elemanların uygulanması sayesinde, bu tür perdeler bakımda iddiasız ve dayanıklıdır. İstenirse, bu tür panjurlar kendi başınıza yapılabilir..
  • Pileli kumaş jaluziler. Küçük çatı pencereleri için en başarılı seçeneklerden biri. Pileli panjurlar, panjurları monte etmenize ve açmanıza ve ayrıca belirli bir yüksekliğe sabitlemenize izin veren bir kordonla tutturulmuş, pileli kumaşla süslenmiş yatay çıtalara sahip bir modeldir. Pileli tavan perdeleri için, kullanımlarını basitleştirmek için çeşitli cihazlar sağlanmıştır. Genellikle set, kontrol çubukları, uzatma kabloları içerir.

Pileli kumaşların sıra dışı görünümü, çatı penceresi için harika bir dekorasyon olacaktır. Cama sıkıca otururlar, zarif bir atmosfer yaratırlar ve kıvrımlar sayesinde güneş ışığından güvenilir bir şekilde korurlar..

Kurulum

Kural olarak, çatı panjurlarının montajı profesyoneller tarafından yapılır. Üreticiden ürün satın alırken veya doğrudan çatı pencerelerini kurarken kurulum sipariş edilebilir. Çatı penceresine kendi başınıza panjur takmak oldukça zordur, en azından tüm iş akışını hayal etmeli ve bazı nüansları dikkate almalısınız: pencere boyutları, bağlantı elemanlarının işaretleri, yapının tüm bileşenlerinin sıralı toplanması.

Mansard jaluziler, pencere açıklığının eğiminden bağımsız olarak doğrudan pencereye sabitlenmeleri nedeniyle geleneksel modellerden farklıdır. Bu, malzemenin pencerenin hiçbir konumunda sarkmamasını sağlar, pencerenin açılmasını engellemez. Bu etki, pencere çerçevesine paralel ince kablolar takılarak elde edilir. Çatı panjurlarının montaj prensibi, çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Hem pencere kanadında hem de çerçevenin kendisinde veya pencere pervazında bağlantı elemanları vardır..

Çatı panjurlarının pencere boyutları ve farklı çalışma seviyeleri için farklı gereksinimleri olduğu da unutulmamalıdır.. Pileli panjur seçerken, pencerenin alanı ve eğimi ne kadar büyük olursa, sarkma olasılığının o kadar önemli olduğu akılda tutulmalıdır. Kullanım sıklığına bağlı olarak dayanıklılık dikkate alınır..

Pencere yoğun olarak kullanılacaksa, en dayanıklı bağlantıya sahip ürünleri seçmeye değer..

Sınırlı erişime sahip çatı pencereleri için artık uzaktan kumandalı panjurlar mevcuttur. Örneğin, çatı pencereniz yüksekse, kontrol panelindeki stor perdeler bunun için idealdir..

Bir çatı penceresine panjurların nasıl takılacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

Malzemeler (düzenle)

Çatı pencereleri için panjurların rengini ve malzemesini seçerken, tavan arası pencere açıklıklarından çok daha fazla ultraviyole radyasyonun geldiği ve odanın ısınma derecesinin çok daha yüksek olduğu akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, sadece iç özellikleri değil, aynı zamanda malzemenin pratikliğini, odayı aşırı ısınmadan koruma yeteneğini de düşünmek gerekir.. Bu nedenle modern tekstil üretiminde çatı panjurları için özel malzemeler üretilmektedir.. Güneş ışığını yansıtmak için folyo elemanlı bir kaplama tabakasına sahiptirler..

Tül veya organze gibi hafif kumaşlar kullanırken, kumaşın hava akımlarından serbestçe akmasını sağlamak için alt kenarlar gevşek bırakılabilir. Büyük pencereler için daha kalın malzemeler, halkalar veya dekoratif kelepçelerle sabitlenir.

Diğer tasarım seçenekleri

Tenteler, odanın içinden çalıştırılabilen katlanır dış pencere kanopileridir. Çoğu zaman kumaşı dokunuşa benzeyen yüksek mukavemetli esnek plastikten yoğun malzemelerden yapılırlar. Pencere açıklıklarını sadece güneş ışığından değil, aynı zamanda yağmur ve rüzgardan korumak için tasarlanmıştır..

Light fileden yapılan modeller güneş ışığına karşı dayanıklı olup pencere ısınmasını engeller, şeffaftır ve manzaraya engel olmaz..

Çatı pencereleri için panjurlar sadece iç mekanı tamamlayan ve vurgulayan harika bir dekorasyon olmayacak, aynı zamanda standart olmayan pencereler ve çatıdaki konumları nedeniyle sıradan perdelerle çözülemeyen görevlerle de başa çıkacak..