İç mekanınız ne olursa olsun – klasik veya fütüristik, çatı katı veya minimalist, her zaman odaya özel bir görünüm kazandıracak panjurları seçebilirsiniz. Plastik, ahşap ve alüminyum, dikey ve yatay, stor perdeler ve stor perdeler – evinizde rahat hissetmek için neyi sevdiğinizi seçin. Modern pazarın yelpazesi bunu yapmanıza izin verir. Bir pencereyi delmeden veya delmeden panjur takabilirsiniz..

Avantajlar

Çabuk kirlenen ve toz toplayan standart perdelerden sıkıldıysanız, panjur sipariş etmeyi düşünün. Başlıca avantajları:

 • bu moda. Bu pratik ve konforlu iç unsurlar, hem ofislerde hem de yaşam alanlarında uzun perdelerin yerini alıyor. Artık sadece hazır bir perde versiyonu satın almakla kalmaz, aynı zamanda bireysel boyutlara göre ısmarlama panjurlar da yapabilirsiniz..
 • pratik. Perdelerin aksine, panjurların temizlenmesi daha kolaydır. Tuval, tozu iten özel bir madde ile işlenir. Ayrıca yıkanmaları veya ütülenmeleri gerekmez ve kurulum minimum zaman alır..
 • Geniş renk yelpazesi herhangi bir odayı canlandırmanıza izin verir. Çeşitli stiller, en çılgın fantezilerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.
 • Etkili güneş koruması. Bu ürünlerin montajı güneşli yaz günlerinde gölge verir, döşemeleri ve halıları solmaya karşı korur..
 • Güvenilirlik ve yüksek aşınma direnci. Solmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı özel malzemelerden üretilmiştir..
 • Panjurlar ucuzdur, fiyatları, üretim malzemesine ve tuvalin boyutuna bağlıdır..

Ön ölçümler

Plastik pencerelere panjur takmadan önce gerekli ölçümleri yapmanız gerekir. Böylece, en uygun panjur boyutunu seçebilir ve satın alabilirsiniz..

Ölçümlerde hata yapmamak ve doğru çıktıkları için basit talimatları izleyin:

 • Daima sadece çelik bir mezura kullanın.
 • Kumaş bant (ayakkabı metre) veya karmaşık bir metre ile ölçmeye gerek yoktur. Bütün bunlar ölçüm doğruluğunu etkileyebilir..
 • Ölçüm sonuçlarını kaydederken, önce genişlik belirtilir.

Günümüzde üreticiler her boyutta panjur sunmaktadır, böylece ihtiyacınız olan seçeneği kolayca bulabilirsiniz. Sipariş üzerine ürün satın alma imkanı da vardır..

Pencereyi mümkün olduğunca kapatan panjurları seçin.

Yöntemin kolaylıkları ve avantajları

Tüm panjurların pencereye vidasız bağlanamayacağına dikkat edilmelidir. Ancak tasarım, onu doğrudan açılan kanada takmanıza izin veriyorsa, bunu yaptığınızdan emin olun..

Bu size bir dizi avantaj sağlar:

 • sadece zamandan değil, aynı zamanda emek ve paradan da tasarruf edin;
 • kurulumu hızlı ve kolay bir şekilde yapın;
 • dışarıdan yardım almadan yapmak;
 • eski yapıyı sorunsuz bir şekilde kaldırabilecek ve değiştirebileceksiniz;
 • söküldükten sonra deliklerle ne yapılacağı sorusu ile işkence görmeyeceksiniz, çünkü onlar sadece var olmayacaklar ve çerçeve orijinal haliyle kalacak.

Bu montaj yönteminin herhangi bir dezavantajı yoktur. Vidalarla sabitleme daha uzun sürecek olsa da, gelecekte onlardan kaynaklanan delikler çok fazla rahatsızlığa neden olabilir..

Sabitleme seçenekleri

Panjurlar delmeden üç şekilde sabitlenebilir:

 • Özel bant yardımı ile, çift ​​taraflı yapışkan yüzeye sahip. Bu seçenekle, ışık perdesi yapısı tüm pencerelere sıkıca takılır – hem sağır hem de açılır veya menteşeli.
 • Özel braketlere montaj sadece açılmayan pencereler için kullanım sağlar ve açılan veya eğilen kanatlara kurulum olasılığını ortadan kaldırır.
 • Mıknatıslarla sabitleme. Tuvali cama paralel bir konumda tutabilirler..

Çift taraflı bantla sabitlemenin ilk yöntemi, en basit, en ucuz ve en uygun fiyatlı ancak popüler olmayandır..

Birçok insan, bu şekilde sabitlenen panjurların, sabitlemenin güvenilmezliği nedeniyle basitçe düşebileceğine inanıyor. Ama iyi ve kaliteli bir bant seçerseniz bu asla olmayacak..

Güvenilirlik ve rahatlık açısından, parantez ile sabitleme, hiçbir şekilde birinciden daha düşük değildir. İlk olarak, bu armatürler pencere çerçevesine takılır. Daha sonra yapının kendisi vidalanır veya onlara takılır. Gerekirse, hızlı bir şekilde çıkarılabilir ve yerine asılabilir veya değiştirilebilir..

Aynı zamanda, kanadın tüm çevresine yerleştirilmiş olan conta için kauçuğun deformasyon olasılığı hakkında üreticilerin uyarılarını dinlemeye değer. Üzerinde parantezler takılıdır. Bundan kaçınmak için, onları bir bant şeridine tutturmak daha iyidir..

eşleşen perdeler

Sizi, kurulumu delmeden mümkün olan güneşten korunma yapılarını tanımaya davet ediyoruz:

 • Rulo halinde kaset perdeler. Pencere çerçevesine bantla tutturulurlar. Tuvali istenen konuma ayarlamak için ipi veya zinciri çekmeniz yeterlidir..
 • Rulo mini sistemler. Bunları takmak için biraz kurcalamanız gerekecek, çünkü önce küçük dikdörtgen bant parçalarını kesip yapıştırmanız ve ardından onlara küçük platformlar eklemeniz gerekecek. Ürünün takıldığı braket onlara yapışır. Kanvasın her zaman pencere camına paralel tutulması için kapağa mıknatıslı şeritler takılır.
 • UNI perdeleri. İki kılavuzlu kapalı bir kutudur. Çift taraflı bant ile takması kolay.
 • Standart panjur, yatay alüminyum lamellere sahip. Kanadın üstünde ve altında, kelepçeleri tutturmak ve aralarında kabloyu çiftler halinde çekmek gerekir..
 • Rulo perdeler. Bu yapılar, parantez veya bant kullanılarak doğrudan pencere kanatlarına bağlanır..

Gördüğünüz gibi, panjur takarken herhangi bir zorluk yaşamamalısınız. Buna rağmen, satın almadan önce, seçtiğiniz yapının vida kullanılmadan kurulumunun sağlanıp sağlanmadığını daima satıcıyla kontrol edin. Montaj için braketlerin ve mıknatısların kite dahil olup olmadığını sorun, kurulumları için adım adım bir talimat var mı?.

parantez üzerinde

Daha pratik bir seçenek, pencere profiline zarar vermeyi gerektirmediği için özel bir yay braketi kullanmaktır. Ancak bu yöntem sadece kanat için uygundur. Yay braketi plastik veya alüminyum olabilir. Sadece kanat üzerine asılır ve yay üzerine özel bir conta ile sabitlenir. Özel bağlantı elemanlarının sağlandığı braketlere kapak veya kelepçe takmak gerekir. Ardından, perde ile şaftın kurulumuna devam edin. Sınırlayıcı elemanları zincire takın. Panjurlar daha sonra kullanılabilir.

Oltanın kullanılmadığı stor perde modelleri de vardır.. Bu perdelerin takılması daha da kolaydır. Alt perde çubuğuna ve çerçeveye görünmez mıknatıslar yerleştirilmiştir. Panjur indirildiğinde, mıknatıslar tuvali güvenli bir şekilde bağlar ve sabitler..

Bir kutu olmadan stor perde takmak için başka bir basit seçenek, yapışkan bant veya scotch bant kullanmaktır. Bu yöntem ayrıca montaj deliği açılmasına gerek olmadığı için profilin hasar görmesini de ortadan kaldırır. Bu modeller, arka tarafı özel bir yapışkan tabaka ile kaplanmış özel bağlantı elemanları ile donatılmıştır..

İlk olarak, panjurları kanatlara ideal olarak eşit bir şekilde tutturmanız ve braketlerin takıldığı yerlerde uygun işaretleri yapmanız gerekir..

Bundan sonra, bu yerler iyice yağdan arındırılmalıdır. Ardından, bağlantı elemanlarından koruyucu bandı çıkarın, işaretli yerlere eşit şekilde uygulayın ve güvenli sabitleme için iyice bastırın..

Parçaları her iki tarafa yapıştırdıktan sonra yan kıskaçları ve brandayı doğrudan üzerlerine takmak gerekir. Bu yöntem çok uygundur ve çerçeveye zarar vermemenizi sağlar. Ancak ana dezavantajı önemsiz güç ve dayanıklılıktır. Bu seçenek alt çubuğu sabitlemek için daha az uygunsa, şaftı tuval ile sabitlemek için çok başarılı olarak adlandırılamaz. Ürünler basitçe kendi ağırlıklarının altına düşebilir. Ayrıca zamanla yapışkan özellikleri azalır, dolayısıyla bu oldukça kısa ömürlü bir çözümdür..

bant üzerinde

İnşaat çift taraflı bant üzerine hem geleneksel hem de kaset ürünlerini kolayca kurabilirsiniz. Ana fark sadece sabitlemede fark edilir ve sabitleme teknolojisi tamamen aynı olacaktır..

Yüksek kaliteli yapışma sağlamak önemlidir, bu nedenle önce pencere yüzeyini hazırlamanız gerekir:

 1. Tüm PVC pencerenin çerçevesini iyice yıkamak ve iyice kurutmak zorunludur. Bu, gelecekte scotch bant altında kalıntı kalmasını önlemeye yardımcı olacaktır..
 2. Bandın yapıştırılacağı yeri bir yağ giderme maddesi ile tedavi etmek gerekir. Bu amaçlar için aseton en uygunudur..

Stor perdeler bugün çok popüler. Basit bir tasarımla, bir odayı etkili bir şekilde karartabilir ve pencereleri dekore edebilirler. Çoğu durumda, odayı iyice kararttıkları ve pencereyi süsledikleri için doğrudan pencere kanatlarına monte edilirler. Montajı delmeden yaparsanız cam ünitelere zarar veremezsiniz. Bu montaj yönteminin incelemeleri çoğunlukla olumludur..

Aşağıdaki videodan plastik pencerelere delik açmadan panjur takma hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..