Evlerini donatırken, modern sahipler her küçük şeye azami dikkat göstermeye çalışırlar. Evinizi rahat, güzel ve her zaman modaya uygun hale getirmenin tek yolu budur. Sadece duvarları, zemini, tavanı değil, aynı zamanda pencere açıklığını da zevkli bir şekilde dekore etmek son derece önemlidir. Bir pencereyi dekore etmenin en yaygın yolu perdeler ve tüllerdir, ancak tüm bunlar, tasarımcıların ve birçok çağdaşın görüşüne göre dündür.. Dikey plastik panjurlar yavaş ama emin adımlarla kumaş ürünlerin yerini alıyor ve odanın içini daha zarif, zarif ve orijinal hale getiriyor..

özellikler

Dikey PVC çıtalar ofis binalarında, kamu binalarında ve apartmanlarda alışılagelmiş birçok perdeye alternatif olarak aktif olarak kullanılmaktadır. Kurulumu kolay, kullanımı basit ve kullanışlıdır ve PVC pencereler için “kıyafetlere” bakmak zor değildir. Hiçbir şey havanın doğal geçişini engellemezken, çıtaları çevirerek güneş ışınlarını doğru yöne yönlendirebilirsiniz.. Dikey plastik panjurlar birkaç şekilde açılabilir:

 • bir taraftan diğer tarafa;
 • merkezden kenara gerginlik kontrol sistemi.

Plastikten yapılmış dikey panjurlar odayı görsel olarak “gerdirir”, bu nedenle alçak tavanlı küçük odalarda kullanmaya değer.

Plastik panjurların başlıca avantajları şunlardır:

 • Bakımı kolay. Plastik perdeleri temizlemek o kadar da zor değil. Birkaç dakika içinde temizlenmesi ve kuruması kolaydır. Temizlik için özel ürünler veya sıradan sabun kullanabilirsiniz..
 • dayanıklılık. Plastik, uzun süreli kullanımdan sonra bile çekici görünümünü ve teknik özelliklerini kaybetmeyecektir..
 • Nem ve toz itici etki. Malzemeyi oluşturan bileşenler, ürünün her türlü kontaminasyonla başa çıkmasını sağlar. PVC toz partiküllerini, su damlacıklarını ve gresi iter.
 • Plastik yabancı kokuları emmez. Bu özellik, özellikle mutfak, yemek odası için satın alındıysa, perde seçerken önemli bir husustur..
 • Doğal ışığa karşı artan dayanıklılık. Bu özellik sayesinde, vinil panjurlar pencereleri, balkonları ve sundurmaları perdelemek için kullanılabilir; genellikle kapı girişlerinde kullanılırlar. Düzgün ışık dağılımı.
 • çok yönlülük. Dikey jaluziler farklı modellerde gelir, böylece her boyuttaki pencere açıklığı için doğru seçeneği kolayca seçebilirsiniz..
 • pratiklik. Panjurlara (saunalar, banyolar, yüzme havuzları, mutfaklar) yağ ve gres bulaşma riskinin olduğu yüksek nem oranına sahip odalar için idealdir..
 • esnek sıcaklıktaki değişikliklere ve bunları bir bölme olarak kullanmak da mümkündür.

Dikey PVC panjur yüksek sıhhi ve epidemiyolojik gereksinimlerin öne sürüldüğü odalarda bir pencereyi dekore etmenin en iyi yolu. Bunlar çocuk eğitim kurumları, hastaneler, yüzme havuzları, yemekhaneler, diş hekimliği ve fizyoterapi ofisleridir. Koruyucu işlevinin yanı sıra odanın tarzına en uygun renk veya lamel deseni sayesinde odada duygulu bir atmosfer, uyum, güzellik ve zarafet elde edebilirsiniz..

Dezavantajları

Plastik çıtaların pratikte hiçbir dezavantajı yoktur. Önemsiz dezavantajlar gürültü etkisini içerir. Çıtaların arasından geçen hava, birbirine çarptığı lamelleri hareket ettirerek metal tokuşturma sesi yaratır. Bu nedenle, bu tür ürünleri balkona ve sundurmaya monte etmemelisiniz. Dikey bir sistemin kurulumunda, pencere açıklıklarının standart olmayan boyutlarda olması durumunda sorunlar ortaya çıkabilir.. Büyük pencereleri süslemek için plastik dikey panjurlar da önerilmez.. Ürünün ana malzemesi oldukça ağır olduğu için korniş ağırlığını taşıyamayabilir ve çökebilir. Ancak pencereyi gerçekten dikey çıtalarla süslemek istiyorsanız, uzmanlar panjurları birkaç bölüme ayırmanızı tavsiye ediyor..

nasıl bakım yapılır?

PVC dikey jaluzilerin kullanım ömrü ve görünümleri ne sıklıkta temizlendiğine bağlıdır. Panjur üretimi sırasında tüm çıtalar tozu iten özel bileşenlerle kaplansa da, uzun süreli çalışma sırasında bulundukları odaya bağlı olarak hala belirli miktarda kir biriktirirler. Toz ve su PVC yapısına nüfuz etmez, ancak lamellerin yüzeyinde ve panjurun diğer elemanlarında toplanarak ürünün görünümünü bozar.. Düzenli bakım, sağlıklı bir iç ortam iklimi ve güvenlik cihazının uzun yıllar sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.. Plastik panjurların temizlenmesi kolaydır. Küçük toz parçacıklarını atmak için lamelleri kuru bir fırça ile fırçalamak ve ardından nemli bir sünger veya sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bezle silmek yeterlidir..

Islak çıtaları silmeye gerek yoktur, özellikle güneşli havalarda kendiliğinden çabuk kururlar..

Onarım

Bir aksilik olursa ve dikey jaluziler kullanılamaz hale gelirse acele etmeyin ve ürünü çöpe atmayın. Bazı durumlarda, her şey düzeltilebilir. Kural olarak, üreticiler kitteki tüm cihazın ayrıntılı bir tanımını içerir, bu nedenle vinil şeritleri hizalamak da dahil olmak üzere hasarlı parçayı değiştirmek zor olmayacaktır. Tek seferde bir lamel veya tüm seti değiştirebilirsiniz. Rayları takarken, daha kolay değiştirme için bir tornavida ile kancalara bastırmanız gerekir. Bazen plastik bağlantı elemanları ve zincirler kullanılamaz hale gelir. Bunları evde değiştirmek de mümkündür:

 • Hasarlı ipi çıkarmak için tüm çıtaları kornişten çıkarmanız gerekecektir..
 • Yeni bir zincir takarken son derece dikkatli olmalısınız, her bir lamel doğru konumda olmalıdır..
 • Eski kancaları yenileriyle değiştirmek için normal bir tornavidayla kendinizi kollayın.
 • Korniş kırılırsa, bu parçayı kendi başınıza değiştirmeniz iyi bir şeye yol açmayacaktır. Bu oldukça karmaşık bir arızadır ve ortadan kaldırılmasını deneyimli bir kişiye emanet etmek daha iyidir..

Dikey plastik panjur seçerken, alüminyum kornişli modellere bakmak daha iyidir..

İncelemeler

Genel olarak, PVC dikey panjurların incelemeleri olumludur. Bu tür güneşten korunma cihazlarıyla mutfaklarda pencere çerçeveleri düzenlemeye karar veren ev kadınları özellikle onlar hakkında iyi konuşuyor. Müşterilerin dediği gibi, plastik lameller, toz ve yağ damlaları karışımından kaynaklanan yapışkan tortulardan oldukça iyi yıkanır, hızla orijinal görünümlerine döner ve tekrarlanan temizliklerden sonra bile güzelliğini kaybetmez..

Şık ve modaya uygun görünüyorlar ve bazı kullanıcılar bazen rüzgarın yatıştırıcı esintileri sırasında ortaya çıkan gürültüye diyor. Birçok insan titreyen lamellerin sesini sever ve bunu eksilere bağlamaz. Birçok kişi, dikey panjurların yardımıyla, alçak tavanlı bir odayı görsel olarak daha uzun hale getirebileceğinizi de not eder. Dikey çıtaların bu özelliği, küçük daire sahipleri arasında çok popülerdir..

Bir sonraki videoda dikey plastik panjurlara, özelliklerine ve özelliklerine genel bir bakış bakın..