Bir odadaki pencere, yatak odası, oturma odası veya mutfak olsun, kesinlikle herhangi bir odanın vazgeçilmez bir özelliğidir. Ancak bazen yaydığı ışık uykuya dalmanızı engeller veya sadece can sıkıcıdır.. Sonra karartma perdeleri kurtarmaya gelir – Işığı neredeyse tamamen engelleyen ve güneşli bir günde bile kaliteli bir rahatlama sağlayan klasik perdelerin modern ve şık bir analogu.

Ne olduğunu?

Karartma perdeleri üç katmanlı dokumasız kumaştan yapılmıştır. Birincisi, dış katman genellikle beyazdır veya ona mümkün olduğunca yakındır: güneş ışığını yansıtır ve odanın derinliklerine girmesine izin vermez. İkinci katman ise daha koyu renkli ve dokuda daha yoğundur. Isıyı hapseder ve sızan ışığı yayar. Son, üçüncü katman dekoratiftir. Odadayken gördüğümüz panjurların bu ön tarafı.

özellikler

Karartma perdeleri hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok: Sokak lambalarının ışığında uyuyamayan ya da dinlenmesi gündüze düşen herkes hayalini kuruyor.. Karartma panjurlarının birçok artısı ve çok az eksisi vardır:

 • En açık ve güneşli günde bile kapalıyken güneş ışığını içeri almazlar;
 • Yatak evin güneşli tarafına yerleştirildiğinde özellikle önemli olan güneşten gelen ısıya izin vermezler;
 • Ek olarak, gürültüyü yalıtırlar, böylece pencereyi güvenle açabilir ve temiz havada uyumanın keyfini çıkarabilirsiniz;
 • Modern perdelerin dayanıklılığı, yapıldıkları sentetik malzeme ile belirlenir;
 • Bu tür perdeler çevre dostudur: yabancı bir kokusu yoktur ve havaya çeşitli zararlı dumanlar yaymazlar, böylece çocuk yatağının yanındaki pencereye güvenle asılabilirler;

 • Pratiklik ve dayanıklılık da yırtılmayan (kağıt olanlar gibi) ve güneşte solmayan (dokuma olanlar gibi) panjurların büyük bir avantajıdır;
 • Bakımları kolaydır – sadece nemli bir süngerle silin veya elektrikli süpürgeyle üzerlerinden geçin;
 • Geniş bir renk yelpazesi, Klasik, Modern, Loft, Provence veya İskandinav tarzı olsun, odanın görüntüsüne mükemmel şekilde uyan altın rengi bulmanızı sağlar;
 • Kolay kurulum: Panjurları asmak için 10 dakikalık boş zaman ve talimatlar gerekir;
 • Panjurun alev geciktirici malzemesi yanmaz. Ateş çarptığında erimeye başlar ve kısa sürede söner..

Yine de karartma perdeleri modern bir yatak odası için en iyi çözümdür. Ve mutlaka iç mekanı heybetli ve modaya uygun olmalıdır. Bu tür perdeler, masif ahşap mobilyalar ve hatta lambrequins ile klasik yatak odası dekorasyonu için de uygundur ve çok basit perdeleri gizler..

“Gece” etkisi ile panjurların dezavantajlarından bahsedersek, uygun olmayan bir fiyat düşünebilirsiniz. Ama durum her zaman böyle değildir. Birincisi herkesin fiyat beklentisi farklıdır ve ikincisi daha uygun fiyatlı modelleri tercih edebilir ya da tam tersi daha pahalı olanları tercih edebilirsiniz.. Uzmanlar, Blackout panjur yaratma fikrinin doğduğu Almanya, Belçika, Hollanda ve Finlandiya’daki firmaları en iyi üreticiler olarak adlandırıyor..

Görüntüleme

Tüm Blackout jaluziler yalnızca rulo biçiminde mevcuttur. Gerçek şu ki, sıradan lamel jaluziler ışığa izin verir ve odayı güneş ışığından bu kadar etkili bir şekilde kurtaramaz. Işığa dayanıklı modeller polyester, kirlilik içeren pamuk, fiberglas, naylondan yapılabilir.. Tasarımları şunlar olabilir:

 • Açık, perdeler, pencere açıklığının üzerinde düzgün bir şekilde yuvarlandığında;
 • Kapalı, panjurlar pencerenin üzerindeki kutuda “saklandığında”. Bu kutu, bir yatak odasının veya oturma odasının mükemmel bir dekoratif unsuru olabilir ve tam tersine, mümkün olduğu kadar gizlenebilir ve pencere / duvarlarla uyumlu olabilir.

nereye kurulur?

Panjur Karartma kesinlikle her oda için uygundur:

 • Yatak odası;
 • çocuk;
 • Oturma odası;

 • Mutfak;
 • Balkon;
 • Pencereli banyo;

 • Üniversitede Oditoryum;
 • Klinikte ve diğer odalarda ofis.

Dış tasarım, odanın tarzı dikkate alınarak belirlenir, ancak çoğu alıcı, “gece” işlevine sahip açık renkli monokrom perdeleri tercih eder..

Nasıl kurulur?

Stor perde tasarımı, her boyuttaki pencereye ve konstrüksiyonuna uygundur: plastik, metal-plastik, ahşap, yüksek veya alçak. Dikey jaluziler, cam çıta üzerine monte edilir veya doğrudan pencere çerçevesine takılır. Bıçak zaten bir metal boru ve bağlantı elemanları, kılavuzlar ve kurulum talimatları içeren bir hat ile birlikte satılmaktadır.. Ek olarak gerekli olabilecek tek şey, açıklığa delik açmak için bir matkap veya darbeli matkaptır..

Nasıl seçilir?

Geniş bir seçim, potansiyel bir alıcının kafasını karıştırabilir, ancak basit bir algoritma, değerli bir tuval seçmenize yardımcı olacaktır:

 1. Malzemenin yoğunluğunu belirleyin. Ne kadar yoğun olursa, güneş ışığını o kadar iyi yakalar. Güney yatak odası için kalın bir kumaş seçin, kuzey yatak odası için daha hafif bir malzeme alabilirsiniz. Hafif kumaş perdeler ışığı neredeyse %100 oranında engellemezler, ancak odanın kuzey tarafındaki bir odada bile “çalışırlar”;
 2. Tuval üzerindeki renk ve desen odanın tarzına uygun olmalıdır.. Bu nedenle, çocuk odasında balonlu bir baskı uygun olacaktır ve yetişkin bir klasik yatak odası için tek renkli bir versiyon uygundur;
 3. Püskürtme. Japon üreticiler, güneş ışığının %90’ını yansıtan dış mekan metalize kaplamalarıyla ünlüdür. Banyo için, nemi iten vinilli panjurları seçmek daha iyidir;
 4. Kılavuzlar, pencereyi sıkıca kapatmanıza izin verir. Neredeyse pencerenin tüm çevresi boyunca (P harfi ile) bulunurlar ve yanlarda boşluk bırakmazlar..
 5. Üreticiler. “Karartma perdeleri” kavramı modaya Finliler tarafından tanıtıldı – karartma perdeleri için malzemeyi icat edenler onlardı, bu nedenle kalitesine ilişkin incelemeleri okuduktan sonra onları tercih etmek veya başka bir Avrupalı ​​​​üreticiyi seçmek daha iyidir. Ürün:% s.

İç mekana yerleştirin

Karartma perdeleri özellikle iç mekanda şık görünüyor. Geniş bir yatak odası veya oturma odası dekorasyonunda gülünç göründüklerini düşünmek yanlış olur, aksine bu tür perdeler dekoru için mükemmel bir arka plan oluşturacaktır..

Kar beyazı veya aydınlık bir oturma odasında, zıt stor perdeler parlak bir vurgu görevi görür.. Mor özellikle beyaz duvarlara çok yakışıyor.. Odanın dekoru parlak bir gölgeyi destekler – köşede bir zemin lambası, birkaç mum ve bir vazo çiçek.

Rulo perdeler klasik uzun perdelerle kombinlenebilir.. Birincisi, pratiktir: Karartma perdeleri kapalıyken ışığı engeller ve tanıdık perdeler oturma odasına estetik ve sadelik katar. İkincisi, iç tasarımdaki trend hala katmanlaşıyor..

İncelemeler

Müşteriler, Blackout stor perde seçimlerinden %100 memnun. Bu tür perdelerin şık ve özlü göründüğünü, odayı dönüştürdüklerini ve çok fazla kumaş olmaması nedeniyle alanını görsel olarak artırdıklarını belirtiyorlar. İkincisi, bakımı kolaydır – yıkanmaları ve ütülenmeleri, asılmaları gerekmez ve pencereleri onlarla yıkamak uygundur. Potansiyel alıcıların sevmediği tek şey, doğrudan pencere çerçevesine kurulum ihtiyacıdır..

Karartma perdeleri ile geleneksel kumaş seçenekleri arasındaki fark nedir? Cevabı bir sonraki videoda.