Modern odalarda perde ve perde yerine giderek artan bir şekilde pencerelerde panjur bulabilirsiniz. Gerçekten de, bu tasarım giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bu bağlamda, giderek daha fazla yeni tür ortaya çıkıyor, ancak plastik panjur gibi bir tür sabit bir “favori” olmaya devam ediyor..

Avantajlar ve dezavantajlar

Plastik panjurlara, PVC’nin yatay veya dikey şeritlerinden (lameller) oluşan pencere yapıları denir. Kural olarak, bir korniş, koşucular, şeritleri birbirine bağlayan bir zincir, ağırlıklar, bir kontrol kablosu, lamellerden oluşurlar..

Korniş, lamellerin sabitlendiği tüm yapının temelidir. Koşucular, şeritlerin hareket etmesine yardımcı olan küçük plastik cihazlardır. Lamellerin ağırlığını artırmak için ağırlıklara ihtiyaç vardır. Onlarla birlikte bir yandan diğer yana sallanmazlar. Kontrol kablosu, şeritlerin açılmasını, yayılmasını ve birleşmesini sağlar.

Başlangıçta, böyle bir yapının tek bir işlevi vardı – ışıktan ve meraklı gözlerden korunmaktı. Günümüzde panjurlar, odadaki dekorasyon ve düzen işlevini de yerine getirmektedir. Bu bağlamda, plastik çıtalar ahşap, metal veya diğer dokularla dekore edilmiştir..

Bu türün birkaç avantajı daha vardır:

 • Demokratik fiyat;

 • Dayanıklı tasarım;

 • Kolayca ıslak temizlemeye teslim olun;

 • yanmaz yüzey;

 • Basit ve hafif kurulumda, sökümde;

 • İyi ışıktan ve güneş ışığından koruyun;

 • Geniş renk çeşitleri ve üslup kompozisyonları;

 • uyumlu bir şekilde herhangi bir alana sığdır.

Eksiklikler arasında, güneşten sarı bir renk tonu elde edildiğine dikkat çekilebilir, ancak bu sadece en ucuz modellerde olur..

Çıtaların yönüne bağlı olarak, panjurlar yatay ve dikey olarak ayrılır. Mutfak, banyo veya balkona yatay PVC panjur asılması tercih edilir. Yüksek neme ve sıcaklığa mükemmel şekilde dayanırlar.

İçeri yağ veya başka bir kirlilik girerse, panjurların temizlenmesi kolaydır..

Bunu yapmak için kirli yüzeyin üzerine nemli bir bez sürmek yeterlidir. Bazı ev hanımları plastik yapıları elektrikli süpürgeyle temizler. Yatay çizgili jaluziler, küçük alanlar için ideal olacak kadar kompakttır. Bu tür yapıların katı ve özlü görünümünden dolayı ofis alanına iyi uyum sağlarlar..

Dikey panjurlar büyük odalar ve pencereler için daha uygundur.. Odayı orantılı ve konforlu hale getirirler. Plastik oldukça dayanıklı olduğu için ekran ve bölme olarak kullanılabilirler. Aynı zamanda, küçük bir daireyi imar ederken gerçek yardımcılar olacaklar. Perdelerle birlikte perde görevi görebilirler. Bu kombinasyon bir oturma odası veya yatak odası için uygundur. İncelemelere göre, bir oda için dekor olarak veya çeşitli tarzlarda bir iç mekan yaratırken dikey bir plastik yapı kullanmak iyidir..

Seçim ilkeleri

Panjurların odaya uygun ve güzel görünmesi için onları doğru seçmeniz gerekir.. Bunu yapmak için birkaç basit kuralı bilmeniz gerekir:

 1. Panjurlar pencerenin boyutuna göre seçilmelidir.. Bu görevi tüm nüansları dikkate alacak bir ölçüm uzmanına emanet etmek daha iyidir;

 2. Panjurların rengini ve dokusunu düşünün. Hafif tasarımlar, küçük bir alana sahip bir oda için uygundur. Ayrıca oturma odası veya çocuk odasında da uygun olacaktır. Daha koyu veya daha açık tonlar en iyi geniş odalarda, yatak odalarında veya mutfaklarda kullanılır;

 3. Kusurlar için yapıyı iyice kontrol edin. Lameller, gıcırdama ve keskin dalgalanmalar olmadan tutarlı bir şekilde açılmalıdır;

 4. Fiyata odaklan. Çok hafife alınanlar, hızla kullanılamaz hale gelen düşük kaliteli malzemeler hakkında konuşabilir. Doğal olarak, böyle bir ürün almaya değmez;

 5. Başlangıçta, pencereye panjur takmanın yollarını düşünün.. Plastik çerçeveler için braketli bir yapı satın almanız önerilir. Ve panjurlar kornişlere takılıysa, pencereden birkaç santimetre daha geniş olmalıdırlar. Yapışkan banta yapıştırıldığında panjurlar çok uzun olmamalıdır. Pencere pervazına ulaşmalıdır;

 6. Yapıyı kontrol etmenin bir yoluna karar verin;

 7. Lamellerin açılıp kapanması gibi bir nüansı hesaba katmak gerekir.. Pencerenin açılmasına müdahale etmemelidirler..

Aşağıdaki videoda panjurların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..

Montaj yöntemleri

Plastik çıtalardan yapılmış bir yapı satın aldıktan sonra, bunların nasıl asılacağı sorusu ortaya çıkıyor. Panjur takmanın iki ana yolu vardır: delikli ve deliksiz. İlk tip, vidalarla sabitlemeyi ve delik açmayı içerir. Bu yöntem dikey yapılar için tercih edilir. Genellikle duvarlara veya tavanlara sabitlenirler, bazen kornişlere tutturulurlar..

Yatay şeritli panjurlar, delikli veya deliksiz pencere çerçevesine takılır. İkinci durumda, panjurlar çift taraflı yapışkan bant kullanılarak doğrudan pencereye veya bir braket kullanılarak yapıştırılır..

Bant seçeneği, panjurları hem açılmayan bir pencereye hem de menteşeli bir sisteme sıkıca takmanıza olanak tanır. Özel bir bant bu yapıya birkaç yıl dayanabilir. Bu yöntem uzmanlar tarafından en güvenilir ve en basit olarak kabul edilir..

Braket yöntemi de güvenilir bir yöntem olarak kabul edilir, ancak yukarı açılır pencereler ve kör pencereler için uygun değildir. Braketler pencere çerçevesine sabitlenir ve panjurlar bunlara takılır. Ustalar, braketlerin çift taraflı bantla sabitlenmesini önerir. Bu yöntem, çerçeveleri contanın delinmesini ve deformasyonunu önleyecektir. Panjurların bu şekilde bağlanmasının olumlu yönü, hızlı ve kolay sökülüp geri takılmasıdır..

Delerek montaj en dayanıklı yol olarak görülse de delmeden sökme işlemi hızlıdır.. Bu yöntemin ayrıca aşağıdaki avantajları vardır:

 1. Delik bırakmaz, çerçevelerin çatlakları veya deformasyonları;

 2. Ekonomik bir seçenektir. Sadece paradan değil, aynı zamanda zamandan ve emekten de tasarruf sağlar;

 3. Değiştirilmesi ve geri sabitlenmesi kolaydır;

 4. Bu yoldan ustaların katılımı olmadan sabitleme ile bağımsız olarak başa çıkmanıza izin verir.

Körler insan yaşamında giderek daha sağlam hale geliyor..

Orijinal amaçları değişti ve şimdi apartman dekoru olarak kullanılabilirler. Plastik jaluziler hala bu tasarımlar için önde gelen seçimdir. Satın alınabilirlikleri, kolay bakımları, pratiklikleri ve dayanıklılıkları nedeniyle takdir edilmektedir..