Modern yaşamda, ev geliştirme konusu büyük bir rol oynamaktadır, çünkü ev günlük koşuşturmacadan dinlenme yeri ve misafir kabul etme yeridir. Bu nedenle, bir yaşam alanının içini tasarlarken, her boş santimetreyi rasyonel olarak kullanmak önemlidir. Dairenin alanını rahat ve çok işlevli hale getirmek için çoğu tasarımcı, odanın perdeli imarının çok popüler olduğu imar odaları yöntemini kullanmanızı önerir..

Alanın bu bölümü sayesinde, en küçük odada bile, orijinal olarak bir çalışma alanı, uyuyacak bir yer seçebilir ve ayrıca bir mutfak köşesi kurabilirsiniz. Özellikle ilgili olan, farklı cinsiyetten çocukları olan aileler için imar odaları konusudur ve evde sadece bir çocuk odası vardır. Bu durumda, perdeler sadece güzel bir dekor unsuru olmakla kalmayacak, aynı zamanda rafları gizlemeye, odayı görsel olarak ikiye bölmeye ve küçük bir alanı rahat bir adaya dönüştürmeye yardımcı olacaktır..

Avantajlar

Bugün, konut tasarımında, alanın serbest yerleşimi büyük talep görüyor. Önemli ölçüde yerden tasarruf etmenizi sağlar, ancak aynı zamanda sizi mahremiyet olasılığından da mahrum eder. Bu nedenle, böyle bir problemle, odanın perdelerle imar edilmesi doğru çözüm olarak kabul edilir..

Bu teknik, stil ve sadelik sevenler için çok uygundur, çünkü perdeler orijinal olarak odayı bütünlüğünü bozmadan böler.

10 fotoğraf

Perdeli imar odalarının başlıca avantajları şunlardır:

 • Ucuz ve uygun fiyatlı bir ayırma şekli. Diğer imar yöntemlerinden farklı olarak perdeler ekonomik bir seçenektir, kolayca boyutlandırılır ve herhangi bir odanın iç kısmına uyumlu bir şekilde sığarlar..
 • Hızlı kurulum. Bir bölüm oluşturmak için sadece bir korniş kurulumu gereklidir..
 • Onarımlarda tasarruf. Bu tür imar, büyük ve kozmetik onarımlar gerektirmez. Ayrıca perdelerin montajı için ek yapılar kurmaya gerek yoktur..
 • Kullanımı kolay. Perdeler, mobilya veya ekranlardan farklı olarak yer kaplamaz, herhangi bir zamanda hareket ettirilebilir veya ayrılabilirler..
 • İç mekanın mükemmel bir unsuru. Bölme perdeleri, doğru seçildiğinde, herhangi bir odanın genel stili ve tonu ile iyi gider..
 • Odadaki imarın düzgün geçişlere sahip olması için öncelikle odanın görsel bir düzenini oluşturmak ve odanın gelecekteki görünümünü sunmak gerekir. Mekanın dekore edildiği stili de dikkate almak önemlidir. Bu nedenle, örneğin, klasikler için daha katı ve maliyetli tuvaller uygundur ve Modern’de çiçek desenli tekstillerin kullanılmasına izin verilir..

Perde çeşitleri

Odanın tasarım bölümü, çeşitli perde türlerinin kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda, bir bölmeye dışa benzeyen yoğun kumaştan yapılmış perdeler çok popülerdir. Büyük seçimleri arasında Japon perdeleri özel ilgiyi hak ediyor..

Çocuk odalarına gelince, onlar için pamuklu perdelerle imar etmek en iyi çözüm olarak kabul edilir.. Kural olarak, çocuk odası için taze, parlak renkler seçilir. Alanı rahat bir köşeye dönüştüren desenlere sahip geleneksel kumaş perdeler, çocuk odalarında da daha az avantajlı görünmüyor. Saçaklara asılırlar ve genellikle kuşgözü ile süslenirler. İstenirse yoğun kumaş iplerle bağlanabilir.

Güzel bir bölüm olarak, tasarımcılar odanın boncuk perdelerle imar edilmesini önerir.. Bu, mat siyahlar, sedefli veya sakin tonları seçmenin en iyi olduğu yatak odası için gerçekten orijinal bir seçenektir. Bu tür bölmeler mutfağın iç kısmına tam olarak oturur, sadece alanı bölmekle kalmaz, aynı zamanda kemeri taktıktan sonra balkon alanını da kapatırlar..

Minimalizm bilenler ve tasarıma modern bir yaklaşım için, kumaştan yapılmış klasik perde tiplerini kullanarak odanın bölünmesi ilgili olarak kabul edilir.. Bir niş içinde yatağı kolayca çitle çevirebilir ve bir gece istirahati sırasında odayı ikiye bölebilir ve gün boyunca da hızla kaybolurlar. Bu amaçlar için, odanın her iki tarafındaki duvarın yerini alacak çift taraflı perdeler önerilir. Aynı zamanda, rekreasyon alanına pastel renklerde yoğun tuvaller yerleştirmek ve arka tarafta oturma odasının karakteristik çizimleriyle daha zarif ve parlak kumaşları tercih etmek en iyisidir..

Tekstil

Çeşitli tekstillerden perdelerle odayı bölümlere ayırabilirsiniz. Tafta ve jakarlı perdeler günümüzde özellikle popülerdir. Ayrıca yoğun kumaşları daha hafif malzemelerle desteklemek iyi olur. Ayırma kanvasları, odanın genel iç mekanının bir devamı olmalı ve odanın tarzıyla tamamen uyumlu olmalıdır..

Son zamanlarda, imar odaları için en çok tafta perdeler seçilmektedir., çünkü sadece dayanıklılık ve güç ile değil, aynı zamanda suyu da iterler. Tafta doğal bir malzemedir, ancak yıkama sırasında büzülebilir, bu nedenle bu tür perdelerin bakımı hassas bir yaklaşım gerektirir. Kural olarak, perde dikmek için pamuk, asetat ve viskoz liflerinden yapılmış tafta kullanılır. Kumaş düz olabilir veya birkaç tonu birleştirebilir. Bu perdeler ilginç görünüyor ve güneş ışığına izin vermiyor, bu nedenle onları güneşli tarafa monte etmek en iyisidir..

Özelliklerinden ve jakarından hiçbir şekilde aşağı değildir – muhteşem bir görünüm, dayanıklılık ile karakterizedir. Jakarlı bölücü perdelerin bakımının kolay, dokunuşu hoş, deformasyona dayanıklı olduğu, bu nedenle çalışma sırasında esnemez veya esnemez olduklarına dikkat edilmelidir. İpliklerin bileşimine bağlı olarak jakarlı saten, jakarlı saten, streç, ipek, organze ayırt edilir..

özellikler

Konut konusunda, alanın iki bölgeye bölünmesi en alakalı olarak kabul edilir. Bu teknik, özellikle yaşam alanının her santimetresinin önemli olduğu tek odalı daireler için uygundur. Odanın imar edilmesi sayesinde, odayı sadece ayrı parçalara bölmekle kalmaz, aynı zamanda birkaç kullanışlı ve çok işlevli bölgeyi tek bir bütün halinde birleştirir. Odaları sınırlandırmak için çeşitli malzemeler ve tasarım seçenekleri kullanılır, ancak bölme perdeleri özel ilgiyi hak eder. Genellikle oturma odasına, mutfağa monte edilirler, yatak odası için seçilirler..

Bu ayrımın ana olumlu noktası kolaylık, özgünlük ve maliyet tasarrufudur. Aynı zamanda perdeler odanın tarzına tam olarak uymalı ve duvarların ve halının rengiyle uyumlu bir şekilde eşleşmelidir..

ne takılmalı?

Odayı perdeler kullanarak bölgelere ayırmak için oda ön ölçülür ve yardımcı yapılar monte edilir.. İmar perdelerini kurmak için aşağıdaki malzemeler kullanılır:

 • Reiki.
 • Plastik veya ahşap olabilen korniş.
 • bağlantı elemanları.
 • Kelepçeler ve kulplar.
 • Dekorasyon elemanları.

Odanın iç kısmına bağlı olarak, imar perdeleri bir kanopi veya kanopi ile tamamlanabilir. Bu tür tasarımlar sadece alanı bölmekle kalmayacak, aynı zamanda odayı güneşin parlak ışınlarının girmesinden koruyacaktır. Seçim bir kanopinin kurulumuna düşerse, kornişleri odanın genel görünümünü engellememesi gerektiğinden, yatağın konumu dikkate alınarak asılmalıdır..

Japon perdelerine gelince, kontrolü kolay özel cihazlara takılırlar. Bazı durumlarda, karmaşık yapılar olan oturma odalarına ekran kornişleri monte edilir. Ayrıca yatak odalarına da monte edilirler. Bu tür işler yapılırken özel aletler kullanıldığından, perde çubukları yalnızca profesyoneller tarafından asılabilir ve sabitlenebilir…

İç seçenekler

Birçok oda imar fikri var. Bu durumda, odanın bölünme tipi doğrudan büyüklüğüne ve gerçekleştireceği işlevlere bağlıdır. Bu nedenle, yatak odasının oturma odası ile birleştirilmesi planlanıyorsa, alanı dikdörtgen bir korniş üzerine yerleştirilmiş perdelerle bölmeniz önerilir. Yemek ve çalışma alanlarını birleştirmek için düz bir korniş üzerine kalın perdeler takmak en iyisidir..

Evde özel bir yer yatak odası tarafından işgal edilir, ancak böyle bir rekreasyon alanındaki özgün tasarım yöntemleri sayesinde, çocuklar, çalışma alanı ve giyinme odası için hızlı bir şekilde başka bir ek köşe oluşturabilirsiniz. Bunun için iyi bir çözüm, kalın kumaştan yapılmış düz perdeler olacaktır. Mutfağa gelince, Japon, klasik veya iplik perdeler bunun için en uygunudur..

Perdelerin pişirme yerini gizleyeceği durumlarda malzemeleri kir tutmamalı, yıkanması kolay olmalı ve toz tutmamalıdır..

Modern konutlar genellikle bir stüdyodur. Böyle bir dairenin tasarımındaki ana görev, bölgelerin rasyonel ve işlevsel bir şekilde bölünmesidir, çünkü bir açık alanda aynı anda bir mutfak, bir yatak odası ve bir oturma odası vardır. Bir daireyi imar etmek için birçok farklı yöntem kullanılır, hepsi sahiplerinin hayal gücüne, bireysel tercihlere ve stile bağlıdır..

Aynı zamanda, küçük odalar için daha hafif kumaşlar seçmeniz gerektiğini ve geniş bir alan için düz kumaşların ve parlak baskıların uygun olduğunu hatırlamakta fayda var..

Bir sonraki videoda perdeli bir odayı imar etmek için daha fazla seçenek görebilirsiniz..