Oturma odasında şık perdeler

Herhangi bir evde, bir kır evi, bir yazlık veya bir apartman dairesi olsun, oturma odası gurur duymaktadır. Bütün aile ciddi tarihlerde toplanır, içinde misafir alırlar. Hostesin bu odanın tasarımına özel önem vermesi tesadüf değildir..

Bir oturma odasını dekore etmek, entegre bir yaklaşım gerektiren oldukça zor bir iştir.. Bu çok yönlü çalışmanın gerekli bileşenlerinden biri, odanın gerçek bir dekorasyonu haline gelebilecek perdelerin seçimidir. Bu görevle başarılı bir şekilde başa çıkmak için, hem pencereleri örtmek için temel kuralları hem de çeşitli stilistik yönlerde modern popüler tasarım çözümlerini bilmeniz gerekir..

Tasarım özellikleri

Uzmanlar, oturma odasını dekore etmeye başlayanlara, öncelikle perdelerin yardımıyla hangi belirli görevlerin çözülmesinin planlandığını belirlemelerini tavsiye ediyor..

Gerçek şu ki, pencerenin kumaş dekorasyonu, tamamen estetik bir işleve ek olarak, bir dizi başka işlevi de yerine getiriyor. İLE aşağıdakileri dahil etmek gelenekseldir:

 • saçılan bir ışık efekti sağlamak;
 • güneş ışığından korunma;
 • taslaklardan korunma;
 • ses yalıtımı;
 • meraklı gözlerden gizliliğin korunması.

Odaya giren güneş ışığını dağıtmak için, örneğin bir salon ise, tek katlı bir perde de yeterli olabilir.. Döşemeli mobilyaların döşemesinin güvenliğine dikkat edilmesi gerekiyorsa (örneğin, pencereler güneye bakıyorsa), astarlı ağır perdeleri tercih etmek daha iyidir..

Taslaklar odadaki rahatlığınızı engelliyorsa, kalın perdelere ihtiyacınız olacaktır: kadife ve tüvit bu amaç için çok uygundur ve ayrıca termal pedli hafif kumaşlar.

Bir apartmanda perdeler ses yalıtımı sorununu çözmeye yardımcı olur.. Bunu yapmak için, sesleri emebilen ve nüfuz eden yabancı gürültüyü yumuşatabilen yoğun bir kumaş seçmelisiniz..

Gizliliğinizi meraklı gözlerden korumaya gelince, burada herkesin geniş bir kumaş yelpazesi var.. Bu durumda şüphesiz asistan, sadece gerekli pencere dekorasyonunu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda odada bir rahatlık ve rahatlık ortamı yaratan ağır gece perdeleri olacaktır. Bu arada, küçük bir odaya entegre bir unsur olarak dahil edilen bir hava perdesi veya ağırlıksız bir perde bile, onu dış dünyadan güvenilir bir şekilde izole edebilir..

Bildiğiniz gibi, şu anda birçok ev sahibi bir oturma odasını bir mutfakla birleştiriyor, böylece birkaç bölgeyi bir odada çeşitli işlevlerle birleştiriyor.. Böyle işlevsel olarak heterojen bir oda için bir tasarımın geliştirilmesi oldukça zor bir iştir, çünkü yetkin çözümü için mevcut tüm işlevsel bölümlerin doğru dağılımını sağlamak, odanın düzenine göre en ergonomik mobilya seçeneğini seçmek gerekir. ve ayrıca ortak bir organik stilistik çözüm bulun.

Bu nedenle tasarımcılar, yıllar içinde alaka düzeyini kaybetmeyecek ve renk çözümleriyle zarar görmeden deneme yapma imkanı sağlayacak açık renklerin tercih edilmesini önermektedir..

Bu durumda, tartışmasız tek koşul, oturma odası-yemek odasına belirli sayıda aksanlı öğenin eklenmesidir. Bu sıfatla, mobilya parçaları, lambalar, tablolar ve fotoğraflar, canlı bitkiler, vazolar ve şüphesiz vitrinler hareket etmelidir..

Oturma-yemek odasının pencere kaplamaları için özel bir kısıtlama yoktur.. Malzeme seçimi odanın büyüklüğüne, pencere sayısına ve konfigürasyonlarına göre belirlenir. Kendinizi yarı saydam perdelerle sınırlamak veya perdelerle birleştirmek oldukça mümkündür. Pencerelerin konfigürasyonundan memnun değilseniz, tüm duvarı bir bezle kaplayabilirsiniz. Bu amaçla tek renkli yarı saydam bir tül kullandığınızda en etkili çözümü elde edeceksiniz..

Şimdi moda olan?

Her yıl stilistler, modern bir salonu dekore etmek için tasarlanan perdelerin tasarımında yeni motiflerin tanıtımını kutluyor. Hızla değişen modayı göz önünde bulundurarak, perde satın alma görevi, tasarımdaki mevcut trendlerle ön tanıma ihtiyacını belirler..

Bu yılın moda trendleri, insanın ekolojik olarak temiz bir çevre sağlama arzusundan kaynaklanmaktadır. Buna uygun olarak, bir evi dekore etmek için, doğal malzemelerin, yani örneğin pamuk, keten, jüt, ipek gibi doğal kumaşların seçilmesi şiddetle tavsiye edilir..

Ancak salon için şık perdeler de suni kumaştan yapılabilir. Sentetik lifler içeren tafta ve kadife gibi malzemelerden yapılan ağır perdeler ile özgün bir tarz çözüm sağlanabilir..

Havadar ağırlıksızlığın etkisini vurgulayan ışık perdeleri tercih ediyorsanız, şeffaf kumaşlar – vual, şifon, tül arasından seçim yapmalısınız.. İnce kumaşlardan yapılmış bu tür perdeler, artık giderek daha popüler hale gelen Loft tarzında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yıl, malzemenin ağırlıksızlığını ve renk şemasını birleştirmek açısından güzel beyaz perdelerin en moda olarak kabul edilmesi tesadüf değil..

Buna rağmen, uzmanlar perdelerin renk paletini sınırlamaya çalışmazlar.. Geleneksel olarak, parlak ve akılda kalıcı doğal renkler ve yumuşak pastel tonları içerir..

Baskının karakteristik yeni moda eğilimleri arasında, perdeler için büyük bir akılda kalıcı desen belirtilmelidir.. Doğal olarak, böyle bir baskı geniş odalar için uygundur, küçük bir odada sadece can sıkıcı bir çeşitlilik yaratacaktır. En popüler baskılara gelince, bunlar bugün soyut, geometrik ve çiçek kompozisyonlarını içeriyor..

Bir oturma odasını dekore etmek için modern cesur çözümlerden biri, siyah veya koyu gri perdelerin kullanılmasıdır.. Her durumda koyu gölgeler odanın içini daha ağır hale getirdiğinden, bu tür perdeler, kusursuz beyazlığın hakim olduğu renk paletinde yalnızca geniş ve çok parlak bir oturma odasında muhteşem görünecek..

Yeni öğeler

Oturma odası tasarım projeleri alanında yeni olan, artık temel olarak popüler stil çözümleri için çeşitli kombinatoryal seçeneklere dayanmaktadır.. Bu nedenle stilistler, klasik perde modellerini, tüketicinin henüz aşina olmadığı modellerle birleştirmeyi önermektedir.. İkincisi, Roma ve stor perdeleri veya panjurları içerir..

Şu anda, klasik düz tuvallerin hareket ettiği bir ek olarak, bambu stor perdeler popülerliğin zirvesindedir.. Bu tür yerli gelenekler ve Doğu kültüründen orijinal ödünç almanın çekici özellikleri vardır: kullanılan malzemelerin doğallığı, kitin çok yönlülüğü ve pratikliği ve ayrıca tasarım kısalığı..

Oturma odası için perde tasarımında yeni bir moda trendi, perdelerin kornişe sabitlenebileceği metal veya plastik halkaların kullanılmasıdır.. Bu tasarım, perdelerin kendi ağırlığının altına düşmesini, muhteşem derin kıvrımlar oluşturmasını ve oturma odasının yüksekliğini görsel olarak artırmasını mümkün kılar..

Kuşgözü, dekoratif bir unsurun işlevini yerine getirebilmeleri açısından da iyidir: tek renkli tuvaller için odanın genel renk paleti için gerekli bir kontrastı oluşturmak veya buna hakim tonalitenin başka bir tonunu eklemek..

Çeşitli perde topluluklarının kullanımı, tasarımın hem renk hem de öğelerinin dokusunda uyumunu sağlayan oturma odası pencerelerini süslemek için giderek daha yaygın hale geliyor.. Bu amaçla, bugün, perdeler için çeşitli aksesuarların bu tür topluluklara dahil edilmesi nedeniyle çok yönlü çözümler sunulmaktadır: fırçalar, kepçeler, lambrequinler, vb..

Oturma odası pencerelerinin dekorasyonu için lambrequin özellikle önemlidir.. Bir yandan, pencere kompozisyonunu tamamlayarak, oturma odasının görünümüne ciddilik kazandıran tamamen dekoratif bir işlev görür. Öte yandan, lambrequin hem duvar dekorasyonunun kusurlarını hem de pencere bloklarının montajı sırasında yapılan hataları güvenilir bir şekilde gizler..

Bugün perde pazarında Japon kumaş panellere giderek daha fazla ilgi gösteriliyor.. Dikdörtgen bir şekil üzerine gerilmiş kayan kumaş kanvaslar, genellikle minimalist tasarımın herhangi bir çeşidine organik olarak uyan bir kumaş ekran olarak algılanırlar. Japon perdelerinin sayısız modeli arasında, yaygın tek renkli varyasyonların yanı sıra, geleneksel olarak çiçek veya soyut kompozisyonları betimleyen sessiz baskılı modelleri seçebilirsiniz..

Stiller

Perdeli oturma odasının yetkin bir şekilde şekillendirilmesi, şüphesiz, bu yıl moda olarak kabul edilen stillerin dünyasında iyi bir yönelime sahip olmanızı gerektirecektir.. Bunlar artık aşağıdakileri içermektedir:

 • Klasisizm;
 • Neoklasizm;
 • Pop sanat;
 • Art Deco;
 • Eko-stil;
 • minimalizm;
 • eklektizm.

Klasik

Klasik tarz, zamanın dışında kendi hayatını yaşıyor: her zaman talep görüyor ve yıllar geçtikçe hayranlarının ordusu azalmaz.. Perde tasarımına klasik yaklaşım, genellikle havadar tül ile birleştirilen zemine inen düz kumaş kumaşların seçimini içerir. Bu tür pencere perdeleri ve pencere açıklıkları sadece güzel değil, aynı zamanda çok işlevlidir..

neoklasik

Aynı zamanda, neoklasik yön giderek daha fazla dikkat çekiyor.. Neoklasizm, klasik tasarımların taze çözümlerle bir arada modern yaşam alanına organik olarak uyması ile ayırt edilir. Bu tarzın alışılmamış doğası, hacimli, dökümlü ağırlıklı perdelerin yardımıyla veya basit, gösterişten uzak perdelerle birlikte Roma perdelerinin yardımıyla vurgulanabilir..

Pop sanat

Oturma odasının Pop Art tarzında tasarımı, ana arka plan olarak nötr ışık tonlarının kullanılmasını içerir.. Bu amaçla en çok beyaz seçilir. Pop Art çerçevesinde vurguların işlevi çeşitli dekor elemanları tarafından gerçekleştirildiğinden, baskıların renklerinin parlaklığı ve kontrastı nedeniyle perdeler de bu görevin çözümünü üstlenmektedir..

Formların sadelik ve pürüzsüzlüğünün çarpıcı şıklıkla beklenmedik şekilde birleşimine dayanan elit Art Deco stilinin cazibesine kapıldıysanız, oturma odasını açık renklerle dekore etmeniz gerekecek..

Aynı zamanda, iç mekan için gerekli olan kontrast, genellikle sağlamlığı perdeler tarafından vurgulanması gereken mobilya takımının koyu tonalitesi nedeniyle sağlanır. Art Deco’da benimsenen renk koduna göre hem düz perdelerin hem de orijinal geometrik desenlere sahip perdelerin kabul edildiğini belirtmek ilginçtir..

eko tarzı

Doğaya dönüş artık modern insanın sloganı haline geldiğinden, Eko-stil çok popüler., hem dekorasyonda hem de yaşam alanının dekorasyonunda öncü rolün doğal malzemelere verilmesine göre.

Pamuk, keten, ipek ve diğer doğal malzemelerden yapılmış perdeler, eko-stil gerekliliklerini tam olarak karşılamaktadır. Bu durumda, beyaz, gri, sarı, bej, mavi, yeşil gibi renklerin hakim olduğu doğal renkler tercih edilmelidir. Tipik doğal resimlerle çağrışımlar uyandıran desen ve baskıların kullanılması yasaktır. Egzotik çiçekleri, bitkileri, kuşları ve hayvanları betimleyen bu sezonda moda olan foto-perdeler bu damarda yapılmıştır..

minimalizm

Minimalizm taahhüdü, iç mekanda aşırı dekoratifliğin reddedilmesini ve renk paletinde özlü çözümlerin kullanılmasını gerektirir – hafif bir arka plana parlak vurguların yerleştirilmesi. Perdelere uygulandığında minimalist bir gereksinim, salon için açık renklerde iddiasız ışık perdeleri seçmek anlamına gelir. Bu durumda, birçok uzman beyaz perdeleri minimalist yönün standardının bir sembolü olarak ideal çözüm olarak görüyor..

Roma perdeleri kullanılarak oturma odasının düzenlenmesinde çeşitli minimalist çözümler verilebilir. Son zamanlarda, bu tarzda dekore edilmiş bir oturma odasını dekore etmek için giderek daha fazla stilist, Rus izleyicisine henüz pek aşina olmayan perdeler öneriyor – Japonca.

Eklektik

Uzmanlara göre, artık uyumsuz bileşenlerin bir kombinasyonuna dayanan eklektizm popülerliğin zirvesinde.. Unutulmamalıdır ki, profesyonel eklektizm, farklı tarzlarla ilgili unsurların keyfi bir kombinasyonunu hiçbir şekilde ima etmez. Stilistik açıdan yetkin bir eklektik çözümün sırrı, farklı stilistik unsurların kombinasyonunun, planlanan etkiyi elde etmek için kesinlikle doğal ve optimal olarak algılanmasıdır..

Renk çözümleri

Perdeleri oturma odasının genel renk düzenine uyumlu bir şekilde dahil etme görevi basit değildir. Bunun için yetkin bir çözüm bulmak için, her şeyden önce, perdelere hangi görevi atadığınızı açıkça tanımlamanız gerekir: tasarımda merkezi veya arka plan öğesi olarak hizmet edecekler. Sonuçta onlar için bir renk veya diğerinin seçimini ve buna bağlı olarak aksesuarları belirleyen perdelerin işlevsel yüküdür..

Stilistler, genellikle nötr bir renk düzeninin oturma odası perdeleri için evrensel bir çözüm olduğuna dikkat çekiyor. Odanın sınırlı alanının, içindeki ışık eksikliğinin istenmeyen etkisini nötralize etmeye yardımcı olur, hafif havadar görüntüsünü oluşturmaya yardımcı olur..

Hemen hemen her oturma odası tarzına organik olarak uyum sağlayan renk kombinasyonları, tüm tonları beyaz, açık kum tonları, bej ve kahve gibi perdeler için renk çözümleridir..

Gri, birçok tonuyla evrensel olarak da kabul edilir.. Geniş uyumluluk yelpazesi, mobilya döşemesini, halıyı veya duvar kağıdını değiştirirken renk seçimindeki tüm kısıtlamaları ortadan kaldırır. Grinin şüphesiz pratikliği, oturma odası iç mekanı için modaya uygun renk çözümleri arasında uzun yıllara dayanan liderliğini açıklıyor..

Günümüzde doğal kumaş modası, perdeler için önerilen renk paletinde de moda trendlerini belirliyor.. Modern, modaya uygun doğal tonlar yelpazesi kum, hardal, fıstık, zeytin, çeşitli mavi tonlarından (mavi-yeşil, leylak tonlu mavi, mavi-gümüş, mavi-mor) oluşur..

Çikolata, çeşitli renk tonları ile muhteşem bir perde malzemesinin seçiminde bir kazan-kazan renk temeli olmaya devam ediyor..

Kumaşlar

Şu anda tekstil pazarında çok çeşitli perdelik kumaşlar bulunmaktadır. İşlevsel amaca bağlı olarak, amaçlanan odanın özellikleri, tasarım projesinin özelliklerinden bir veya başka bir malzeme seçilir..

Tabii ki, oturma odanızın tasarımından ödün vermeden ağır perdeler için ışık perdelerini keyfi olarak değiştirmek imkansızdır. Malzemenin dokusu ve renk şeması da çok önemlidir..

Perdeler için bir kumaş seçerken, oturma odasının genel tasarım projesine güvenmeniz ve hiçbir durumda sadece beğendiğiniz kumaşı satın almamanız gerekir..

İç mekanda muhteşem örnekler

Günümüzde oturma odasının modern tasarımı için birçok özgün fikir önerilmiştir.. Bunlardan biri “renk bloğu” tarzı çözümde perde üretimidir.. Pencere perdelerinin tasarımına yönelik bu tarz yaklaşımın sırrı, perdelik kumaşın farklı renklerde yatay kumaş parçalarının birleşiminden oluşmasında yatmaktadır. Bu teknik, yalnızca iç mekanın orijinal zıt bileşenlerini vurgulamayı değil, aynı zamanda renk spektrumunun uyumunu da vurgulamayı mümkün kılar..

Perde imalatında kombinatorik kullanımının bir başka muhteşem örneği, çeşitli malzeme türlerinin dikey bağlantısıdır.. Bu tür perdeleri asmak, cumbalı pencereli bir oturma odasında en etkilidir, çünkü odanın böyle bir konfigürasyonuyla, belirli bir kompozisyon oluşturan birkaç perde kanvasının düzenlenmesi gerekli olacaktır..

Pencere uygulamalarının tasarımında dikey kombinatoriklerin özü aşağıdaki gibidir. Klasik bir perdenin nötr tondaki ana tuvali, parlak veya basılı malzemeden yapılmış dar bir kenarla çerçevelenir. Bir renk noktasını vurgulama tekniğine dayanan bu çözüm, tuvali bir renk odağına taşıyarak oturma odasının yüksekliğini görsel olarak artırıyor. Sonuç olarak, oturma odası için dengeli ve şık bir tasarım çözümü elde edersiniz..

Bir oturma odasını dekore etmek için tekstillerin öneminin, iç mekanını kendinize fazla zarar vermeden değiştirebileceğinizden tamamen emin olsanız veya katı bir minimalizm taraftarı olsanız bile hafife alınmaması gerektiği vurgulanmalıdır. Uzmanlar, tuhaf moda trendlerinden bağımsız olarak, pencere perdelerinin farklı fonksiyonel yönelimlere sahip odalar ve her şeyden önce oturma odaları için talepte kalacağını söylüyor. Bunun nedeni, herhangi bir mal sahibinin işlevselliğini, rahatlığını ve estetik ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini önemsememesidir..

Perde seçimi için öneriler, aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz..