Perde aksesuarları

Odanın görünümü, perde ve perdelerden önemli ölçüde etkilenir. Odanın şık bütünlüğü, doğru seçimlerine bağlıdır. Ek dekorasyon için kumaş, metal ve diğer malzemelerden yapılmış çeşitli aksesuarlar kullanılır. Ev sahibinin bireyselliğini ifade etmeye yardımcı olurlar ve genellikle işlevsel bir rol oynarlar..

Görüntüleme

Şu anda, perdeler ve kornişler için çok çeşitli süslemeler tüketiciye sunulmaktadır..

Saç örgüsü

Çok sık olarak, perdelerin üstüne bir örgü dikilir. Sadece kenarı güçlendirmekle kalmaz ve daha sıkı hale getirir. Bu unsur dekorasyonda önemli bir rol oynar. Örgü, içinde ip bulunan bir kumaş parçasıdır. Farklı genişlik ve yoğunluklarda gelir. Perdeye takıldıktan sonra farklı dokular oluşturmak için sıkılaşır. Böylece fırfırlar, taraklar ve puflar elde edilir. Bunlar, perdenin zarif bir şekilde düşmesine izin veren çeşitli şekillerdeki yoğun yoğun kıvrımlardır..

Tül için ön taraftan tamamen görünmeyen yarı saydam ince bir örgü vardır. En ince tül için bile uygundur. Örgüyü tutturmak için perdeler belirli bir uzunlukta satın alınmalıdır. Modele göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak, 1.5-3 metredir..

Teller

Perdeler için bir bağlantı elemanı olarak, üst kenar boyunca birbirinden aynı mesafede dikilirler..

Mesafeyi kendiniz seçebilirsiniz, ancak daha fazla mesafede daha az ip dikmek istiyorsanız, onları daha dayanıklı ve masif hale getirmeniz gerekir. Bu şekilde perdenin ağırlığını destekleyebileceklerdir. Bu, sabitlemenin basit ve güvenilir bir yoludur.

Uzunlukları herhangi bir şey olabilir. Kısa mutfak perdeleri için bir barda flört yaylar uygundur. Oturma odasında teller daha uzun olabilir, o zaman kenarları ön tarafa sarkmalıdır. Görünmez veya zıt renkte olabilirler. İpli perdelerin düzeni zevkinize bağlıdır.

Kornişten sarkan ve perdeyi belirli bir pozisyonda destekleyen geniş kumaş şeritleri şerit bağları olarak da adlandırılır. Alt kenar, destekleyici büzme ipinin etrafına yumuşak bir şekilde örtülür.Pencere açıklığı başına bir, iki veya üç tane olabilir..

Katlandığında, perdeler odaya daha fazla ışık girmesine izin verir ve bu sabitleme, onları tek bir konumda tutmalarını sağlar, bu da çok uygundur. Dekoratif kordon, sarkık perdelerin dekorasyonunda özel bir rol oynar, şekillerini vurgular ve zarafet verir..

Düğmeler

Perdelerin iliklerini metalik, ahşap veya kumaş kaplı düğmeler süslüyor. Rolleri öncelikle dekoratiftir, bu nedenle perdelerin arka planına karşı parlak ve belirgin unsurlardır..

İlmeklerin kesiklerini süpürebilir ve perdeleri kornişe gerçekten bağlayabilir veya düğmeleri bitmiş tekstil ilmeklerine sıkıca dikebilirsiniz..

Görünüm ve malzeme seçimi, odaların iç kısmına bağlıdır.NS. Bakır düğmeler katı ve basit görünüyor, bu da perdelere belirli bir çekicilik katıyor ve metal tutucularla harika görünecek. Çocuk odası için sıra dışı düğmeler seçebilir veya uygun bir kumaşla kaplayabilirsiniz. Ev sahibinin rafine zevkini veren kemik ve ahşap ürünler orijinal görünüyor..

Yüzükler

Görsel olarak dikkat çeken perde takmanın en klasik yolu budur. Metal halkalar, kural olarak, aynı kornişle birlikte gelir. Perdeleri yerinde tutan klipsleri var. Ne kadar büyüklerse, kumaş o kadar yoğun dayanabilir. Kelepçeler de çoğunlukla metalden yapılır. Bazen bir kesimi hızlı bir şekilde süpürmek için plastik veya tahta halkalar kullanılır. Kumaşın üzerine otururlar, kenarları gizlerler ve içlerine bir perde çubuğu çekilir..

Bir dizi halka, perde dikmek için gereken zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Bu eklentiye sahip perdeler basit ve rahat görünüyor. Kumaş, klipslerde olduğu gibi kaymaz ve rahatsızlık vermez. Yüzükler farklı doku ve renklere sahip olabilir, plastik ürünler farklı renklerde mevcut olduğundan eşleşecek şekilde eşleştirilebilirler..

jartiyer

Bu tür tutturucular, odaya daha fazla ışık girmesini sağlamak ve iç mekana lezzet katmak için perdeyi pencere açıklığının kenarlarına güzelce çeker. Örgü veya püskül ile süslenebilen dekoratif bir kordon, bu işleviyle mükemmel bir iş çıkarır. Kalın kordonlar, iyi bükülmeyen sıkı goblen perdeleri bile tutabilir..

Bu, klasik tarzda, Provence veya Barok tarzındaki iç mekanlar için harika bir seçenektir. Bu perdelik pahalı ve sofistike görünüyor..

Kordona ek olarak, stile bağlı olarak perdeler saten kurdeleler veya iplerle süslenebilir. Saten, saten ve müslin gibi daha hafif kumaşlar için uygundur.

sahipleri

Jartiyer, duvara gömülü metal sabitlemelere takılır. Ancak bağımsız bir dekorasyon görevi de görebilirler. Bu durumda, perdeler basitçe tutucunun tabanına atılır. Cihazın başı ifadesiz ve göze çarpmayan olabilir, ancak çoğu zaman çiçek motifleri, spiraller ve metal, ahşap veya plastikten yapılmış diğer mücevherlerle süslenmiştir..

Tutucular, perdeleri tutan pim veya kavisli metal zımba şeklinde olabilir. İkincisi daha uygundur. Duvar kancaları, perdelerin etrafındaki kordonları tutabilir. Perde bağcıkları, farklı yüksekliklerde takılabilmeleri ve perdeyi her seferinde farklı şekilde örtebilmeleri nedeniyle geniş bir kullanım alanı bırakır..

Çok çeşitli stil çözümleri, herhangi bir odanın içi için bir kanca seçmenize olanak tanır.

Kanzash, özel bir perde tutucu türüdür.ve. Bunlar, Japon kadınlarının geleneksel olarak saçlarını tutturduğu özel saç tokalarıdır. Sahibinin yaşına ve sosyal durumuna göre rengi ve malzemesi düzenlenmiş, yapay çiçeklerle süslenmiş saç tokalarıdır. Perdeler için modern kanzashi, saten veya ipekten yapılmış ve yuvarlak bir tabana sabitlenmiş narin çiçekli rozetlerdir..

Bir lambrequin için kanzashi saç tokası nasıl yapılır – sonraki videoda.

Hassas saten kanzashi saç tokası, sade kremsi perdelerde sıra dışı görünüyor ve güvenilir destek sağlıyor.

Lambrequins

Kornişi gizlemek için kullanılırlar. Bu, perdelerin asma hattını gizleyen özel bir örtüdür. Perdelere uygun tekstillerden yapılabilir. Lambrequins’in ek bir rolü, pencereyi görsel olarak daha dar veya daha yüksek hale getirmektir. Tekstil dekorasyonları, klasik bir iç mekanı veya bir odayı Provence tarzında dekore etmek için uygundur..

Ahşap lambrequinler de var. Çok basit olabilirler veya açık kenarlara sahip olabilirler. Kumaş seçeneklerinde olduğu gibi kornişi de gizlerler. Ahşaptan yapılmış bir lambrequin’i boyayarak, vernikle eskiterek veya oyma kullanarak süsleyebilirsiniz. Bu tür ürünler, kırsal bir evi andıran bir şehir dairesinin iç kısmında şık ve sıradışı görünüyor..

Oyma ahşap lambrequin, beyaz tonlarda mütevazı bir iç mekana lezzet katacak.

çelenkler, trenler

Sadece kumaş kullanmak, pencerenin tamamen farklı görünmesini sağlayabilir. Kumaşı korniş boyunca farklı şekillerde dağıtarak, fazla masraf yapmadan etkileyici sonuçlar elde edilebilir. Garlands, lambrequinlere benzer ve farklı şekillere sahip olabilir..

Pencerenin kenarlarında zarif bir şekilde asılı kumaş kenarlar, odanın sağduyulu ve sofistike görünmesini sağlar..

Saçak, püsküller

Bu süslemeler tasarımda birkaç yüzyıldır mevcut ve popülerliğini kaybetmedi..

Ponponlar

Pencerelerde saçak veya ponpon çelenk orijinal görünüyor. Farklı kalınlıklarda yün ve sentetik ipliklerden yapılırlar. Eğlenceli, yaramaz bir etki yaratmak için farklı boyut ve renkleri aynı açıklıkta birleştirebilirsiniz..

Pencerenin yemyeşil dekorasyonu, kraliyet saraylarının anılarını çağrıştıran zengin püsküller ve büyük püsküllerle eşleşiyor..

Uygulamalar

Kenar sadece ponponlarla değil, aynı zamanda dekoratif örgü, büyük boncuklar, madeni paralar, böceklerle de süslenebilir. Eldeki organze, kağıt veya diğer malzemelerden kendi ellerinizle çiçek veya kelebek yapmak zor değil. Çeşitlilik sadece tadı sınırlar. Elle dekore edilmiş perdeler, iç mekanı benzersiz kılacaktır. Buna ek olarak, ev sahiplerinin ihtiyaçlarını ideal olarak karşılayacaktır, çünkü onlar değilse, dekorlarında tam olarak ne görmek istediklerini bilirler..

Askılar

Bu bir kolyeye benzeyen bir mücevher parçası. Sonunda bir püskül veya başka bir güzel eleman bulunan bir kordon veya halka gibi görünebilir. Pratik değerleri yoktur ve bir pencere açıklığını süslemek için kullanılırlar..

Broşlar veya klipsler

Çarpıcı dekoratif öğeler, vurgular oluşturmak için perdelere takılır. Örneğin, bağlı olduğu tutucu ilginç değilse, bir yan kordona takılabilirler..

“Yengeçler”

Bunlar, farklı şekil ve malzemelerde bulunan dekoratif perde klipsleridir. Bu tür cihazlar için tasarım çözümlerinin çeşitliliği, geleneksel halkalardan çok daha geniştir, bu nedenle özellikle çocuklar için bir seçenek olarak popülerdirler..

Oda stilleri

Odanın dekoruna göre aksesuar seçmeye değer. Sadece perdelerin rengi ve stiliyle değil, aynı zamanda duvar kağıdı ve mobilyalarla da birleştirilmelidirler. Bu nedenle, metal elemanlar her stile uygundur. Bakır süslemeler zarif stiller ile güzel görünürken, krom veya gümüş vurgular modern iç mekanları tamamlayacaktır..

  • Narin çiçek tarzı Provence takılarda, saten çiçeklerde, kurdelelerde ve fiyonklarda çiçek motiflerini mükemmel bir şekilde tamamlar.

  • Klasik tarz ve barok bükülmüş kordonlara, saçaklara, büyük kistlere bayılırım. Tekstil lambrequins ve trenli çelenkler burada son derece uygundur. Korniş üzerinde taklit eden kristal veya plastik süs eşyaları iyi görünecek. Dekoratif rozetler ve tutucular etkileyici ve etkileyici olmalıdır..

  • ülke tarzı için, basit bir kır evini andıran bağcıklı perdeler ve ahşap lambrequinler harika. Perde tasarımını tamamlayan, denemekten korkmayın. Bazen doğru seçimi yapmak için içgüdülerinize güvenmeniz gerekir..

Nasıl seçilir?

Kullanılan armatürler odanın tarzına uygun olmalıdır. Elemanların kalitesine dikkat etmek gerekir. Kuşkusuz, metal elemanlar plastik olanlardan daha uzun süre dayanacaktır. Kumaş çiçekler ve perdeler göze hoş gelse de sonunda tozla kaplanır. Temizlik yaparken bunlara çok dikkat etmeniz gerekecek..

Perde halkaları ve bağlantıları sağlam olmalıdır. Kumaş üzerinde iyi bir tutuş sağlamalı ve ağırlığını desteklemelidirler. Takılar kumaşın cinsine uygun olmalıdır. Ne kadar yoğun olursa, bağlantı parçaları o kadar büyük olmalıdır. Sadece doğru seçim ile işlevlerini tam olarak yerine getirebilecektir..

nasıl asılır?

Perdelere dekoratif elemanlar eklemenin birkaç yolu vardır. Tutucular vidalarla duvara monte edilir. Pencerenin kenarlarına sabitlenirler ve kordonlar onlara çekilebilir. Duvar kulpları büyük perdeler ve perdeler için vazgeçilmezdir, aksi takdirde oda çok kasvetli olacaktır.. Lambrequins ve çelenkler doğrudan kornişe veya özel bir çerçeveye bağlanır.

İplik kolyeler için, pencere açıklığının ortasında bir yer ayırmak ve saçaklardan sessizce sarkmalarına izin vermek en iyisidir. Klipsler, ponponlar ve aplikler doğrudan tekstillere yapıştırılır.

İç seçenekler

  • Düz kanvas perdeler ip bağları ile desteklendikleri kenarlarda ponponlarla bezeme sayesinde ölçülü gölge ikinci bir rüzgar kazandı.
  • Country tarzı tekstil lambrequin “kafenin” saçaklarındaki perdeler ve ahşap bir pencere çerçevesi ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir..