Güzel ve şık perdeler olmadan herhangi bir iç mekan eksik olacaktır. Günümüzde çeşitli perde tutturma sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri halkalar – işlemi büyük ölçüde basitleştiren kornişin en popüler unsurları. Geniş çeşitlilikleri ve dekoratif özellikleri nedeniyle, genellikle bir odayı dekore etmek için kullanılırlar ve ona eksiksiz ve sofistike bir görünüm verirler..

Yüzükler, en ağır perdeler dahil neredeyse her türlü perdeye uyar.

Görüntüleme

Halka sistemlerinin çeşitliliği, kendi iç mekanınıza uygun bir çözüm bulmanızı sağlar. Buna geleneksel klips veya kanca halkaları ve kuşgözü sistemleri dahildir..

Kornişe halkalı perdeleri iki farklı şekilde bağlayabilirsiniz:

 • halkalar çubuğa konur, aynı zamanda, perde kumaşına özel klipsler veya mandallarla tutturulurlar ve perde bandı ile sabitlemek için kancalı bir halka kullanılır;
 • kuşgözü halkaları perdelerin kumaşında yapılan deliklere sokulur ve çubuğa konur.

Kuşgözü kullanımı, tuvalin ayrı bir şekilde hazırlanmasını gerektirir. Bunu yapmak zor değildir ve evde bile mümkündür. Önce kumaşın üst kenarı boyunca geniş delikler açmalısınız. Daha sonra içlerine, ayrık halkalar olan, üst üste binen ve ok oluşumunu engelleyen özel tutturucular yerleştirilir, ardından bastırılır veya yerine oturtulur. Kumaşla birleşerek estetik olarak hoş görünüyorlar. Boruyu deliklerden geçirdikten sonra, kullanımları tuvali çubuğa güvenilir bir şekilde sabitleyerek düzgün bir kaymayı garanti eder..

Halka montajlı versiyonda başka bir prensip kullanılır. Burada hareketli elemanlar korniş üzerine gerilerek kıskaçlar yardımıyla perde kumaşına bağlanır. Tuvale zarar vermemek ve sabitleme yerinde perdelik oluşturmak için perde bandı dikmek gerekir..

İtibar

Hemen hemen her odada perdelerin kornişe tutturucusundaki halkaları kullanabilirsiniz.. Bu tür sistemlerin diğerlerine göre önemli avantajları vardır:

 • mükemmel görünüm – güzel ve çeşitli dekoratif unsurlardır;
 • dikey perdelik kendi kendine yeterli görünüyor – kıvrımlar başka cihazlar kullanılmadan oluşturulur;
 • kullanım kolaylığı – halkalar, çubuk çapına kıyasla daha büyük çapları nedeniyle çubuk boyunca kolayca hareket eder;
 • dayanıklılık – özellikle metal modeller için oldukça uzun bir servis ömrü;
 • herhangi bir tasarım için uygun;
 • kanvas kornişe güvenli bir şekilde sabitlenir;
 • sessiz çalışma – hareket sesi çok zayıf veya tamamen yok;
 • pratiklik – halkalar için perdelerin dikilmesi çok kolaydır;
 • çok yönlülük – her tür kumaşla kullanılabilir: şeffaf, yoğun. Çok büyük kumaş sadece deliklere dayanabilir;
 • kullanım kolaylığı – özel kurulum gerektirmez.

Eksiklikler arasında şunlar belirtilebilir – perdenin değiştirilmesi gerekiyorsa, çıkarılması ve ardından tekrar asılması çok uygun değildir. Bazı durumlarda kornişin tamamının çıkarılması gerekir..

korniş seçimi

Doğru kornişi seçerseniz, halkalı perdeler iç mekanda harika görünür. Serbestçe ve sessizce kaymaları için saçak çubuğunun düz bir yüzeye sahip olması gerekir. Perde kumaşı ile bir bütün oluşturduğu için seçimine çok dikkat edilmelidir.. Farklı malzemelerden yapılmış saçaklara halkalı perdeler asılabilir:

 • plastik;
 • ahşap;
 • metal – dökme veya dövme.

Diğer öğelerin doğru seçilmesi koşuluyla, bu seçeneklerin her biri çok ilginç görünecektir..

Perde çubukları çok popüler yapılır odundan yapılma. Bu tür ürünler dayanıklı, güvenilirdir ve dekoratif özellikleri herhangi bir odanın iç kısmına gerekli konforu getirebilir. Vernik kaplama onları dayanıklı kılar, yüksek neme ve toza karşı koruyucu bir tabakadır. Ahşap ve plastikten yapılmış halkalar burada uygun olacaktır..

Metal perde çubukları Ayrıca son derece dayanıklıdırlar, çubukları herhangi bir perdenin ağırlığını destekleyebilir. Metaller arasında çelik, alüminyum, bronz ve pirinç bulunur. Dövme kornişler en pahalıdır, ciddi görünüyorlar. Daha ucuz bir seçenek, aynı zamanda harika görünen bir oyuncu kadrosu olacaktır. Değerli taşlar, cam ve ahşap süslemeli özel perde çubukları farklı tarzlarda kullanılır, ancak çoğu zaman Yüksek Teknoloji, Loft veya Minimalizmdir..

En pratik seçenek plastik korniş. Bu malzemeden seçeneklerin çoğu hafif, çeşitli renkler ve aynı zamanda düşük bir fiyattır. Neme dayanıklı ve çevre dostudurlar, halkalar yumuşak ve sessiz bir şekilde yanlarında kayarlar. Dekoratif özelliklerinde pratik olarak metal olanlardan farklı olmayan daha pahalı modeller de üretilmektedir. Temizlemesi kolaydır, ancak büyük ağır perdeler için uygun değildir..

Nasıl seçilir?

Halkalar, perde kumaşını perde çubuğuna sabitlemek için önemli bir unsurdur, bağlantı parçaları ise perdeyi sadece perde rayı üzerinde tutmakla kalmaz, aynı zamanda dekoratif bir unsur olarak da işlev görür. Doğru yüzükleri kendileri seçmek çok önemlidir. Genellikle bir perde çubuğu ile satılırlar. Üreticilerin kullandığı çeşitli malzemelerde farklılık gösterirler: plastik, ahşap, metal. Ayrıca çeşitli yüzeyler vardır: halkalar deri, ahşap veya diğer dokularla dekore edilmiştir. Dekoratif elemanların yanı sıra çeşitli şekiller mümkündür.

Kuşgözü bulmak daha zor. En yaygın şekil bir daire veya ovaldir, ancak başka geometrik şekiller de vardır: üçgen, kare, çokyüzlü, yıldız, çiçek, egzotik desenler, hayvanlar veya diğer şekiller. Ne olursa olsun, kuşgözündeki delik yuvarlak olmalıdır..

Halkaların boyutları genellikle 10 cm çapa kadar olup, korniş çubuğunun çapına göre seçilmektedir. Halka doğru seçilirse, perdelerin çubuk boyunca kayması sorunsuz ve gecikmesiz olacaktır. Halkanın boyutunu hesaplamak için korniş çubuğunun çapını ölçmeniz gerekir. Elde edilen sonuca 0,5 ila 1,5 cm eklemeniz gerekir.Bu, kornişinize uyacak kuşgözü için halkanın iç çapının gerekli boyutu olacaktır..

Yapının gücü aynı zamanda boyuta da bağlıdır: büyük perdeler için geniş çaplı halkalar almanız gerekir..

Kuşgözü üretimi için metal, ahşap, plastik kullanılır, farklı yüzeyler kullanılır:

 • Daha az dayanıklı plastik biraz daha güçlü silumin olan ürünler, en güvenilir çeliktir. Bu metal mat veya parlak olabilir.. Metal halkalar plastik olanlardan daha pahalıdır, ancak ağır goblenlere dayanabilirler. Bu tür ürünlerin eksilerinden, olası bir korozyon eğilimi not edilebilir: Yıkarken, bir kuşgözü olan perdelerde istenmeyen lekeler görünebilir. Bu nedenle bağlantı elemanlarının malzemesi olarak paslanmaz çelik seçilmesi gerekmektedir..

 • Ahşap modeller Modern ve Eco tarzında uygun olacaktır. Çok şık görünüyorlar, ancak çok dikkatli bakıma ihtiyaçları var, çabuk aşınma ve görünüm kaybı olabilir..
 • Plastik ürünler en pratik ve bütçelidir. Hafif bir organze veya peçe üzerine plastik veya şeffaf halkalar yerleştirilir. Bu tür detaylar tuval üzerinde iz bırakmaz, korniş boyunca kolayca hareket eder. Tasarım açısından belirli avantajları vardır: üretimleri sırasında herhangi bir dokuyu taklit etmek mümkündür, farklı bir renk paletine sahip olabilirler. Zanaatkarlar, kuşgözü kendi elleriyle kumaşa bağımsız olarak monte etmek gerekirse, bu tür ürünleri kullanmayı sever: kurulumları için özel ekipman gerekmez.

Gelecekteki perdenin kumaşı parlak bir baskıya veya büyük bir görüntüye sahipse, klasik gizli halkaları kullanmak daha iyidir. Ve bunun tersi, düz perdeler için, desenle süslenmiş, dokulu veya sıra dışı bir şekle sahip orijinal halkalar şık bir dekorasyon olacaktır..

Yüzüklerin rengi kornişin rengi ve dokusu ile uyumlu olmalıdır. Çift sayıda bağlantı elemanı satın almanız gerekir: güzellik için perdenin kenarları bir yöne yönlendirilmelidir..

Kuşgözün Faydaları

Kuşgözü denilen kumaşla bütünleşik perde takmak için halkalar vardır. bir dizi olumlu nitelik:

 • güzel perdelik – eşit, aynı kıvrımların oluşumu;
 • rahat çalışma – halkalarla yıkanabilir;
 • çok yönlülük – her odaya uygun – hem yatak odasında hem de oturma odasında, çocuk odasında ve hatta mutfakta;
 • malzemenin aşınmaya karşı korunması;
 • güzellik çok şık aksesuarlardır;
 • birçok perde tasarımına uygun;
 • farklı stiller için kullanılır – İskandinav, Loft, Minimalizm, Yüksek teknoloji.

Eksilerden not edilebilir:

 • yüksek fiyat;
 • tül gibi ince kumaşlarda kullanılamaması;
 • stor perdeler ve stor perdeler gibi bazı tasarımlar için uygun değildir.

Bir sonraki videomuzda halkalar hakkında daha fazla bilgi edinin..