“Pileli” perdeler çok uzun zaman önce Almanya’da icat edildi, ancak hala konumlarından vazgeçmiyorlar. Bu perde tipinin diğer tüm perde çeşitlerinden farklı olarak bir takım farklılıkları ve avantajları vardır..

Ne olduğunu?

Pileli panjurların tanımını vermek son derece basittir. Sık sık akordeon ile katlanmış yoğun malzemeden bir tuvaldir ve uzaktan klasik yatay panjurlardan farklı değildir. Ancak daha yakından incelendiğinde, tek tek çıtalar değil, katı malzeme gördüğümüz ortaya çıkıyor. Pileli perdeler hemen hemen her pencere boyutuna ve şekline uygundur. Hem plastik pencerelere hem de ahşap pencerelere asılabilirler, perdelerin sabitlenmesinde herhangi bir sorun olmaz..

Oluklu jaluziler farklı versiyonlarda mevcuttur. Ayrıca farklı malzemelerden yapılmışlardır ve düz veya renkli olabilirler. Bu, odaların farklı iç tasarımıyla ilgili hayal gücü için büyük bir alan açar.. Panjur “pilili” Güneşten ve sokaktan gelen ısıdan mükemmel bir şekilde koruyun, sıcak bir yaz gününde odanın çok ısınmasını önleyin ve ayrıca odayı tükenmişlikten koruyun.

Bu tür panjurların ayırt edici özellikleri, doğrudan evde yıkanabilmeleridir (tabii ki kağıt modellerden bahsetmiyorsak).

Oluklu kağıt perdeler bağımsız olarak yapılabilir, ancak satın alınanlardan daha kötü hizmet etmeyecek ve duruma çok daha iyi uyacaktır. Ancak yine de kumaş seçeneklerinin satın alınması gerekiyor. Toz ve kirin kumaşa girmesini önleyen özel bir emprenye ile işlenmiş %100 polyesterden yapılmıştır. Bu koruyucu kaplama sayesinde panjurların bakımı kolaydır..

Katlandığında çok az yer kaplarlar – yaklaşık 4 santimetre yüksekliğinde. Şu anda, pencere boşluklarını dekore etmek için en kompakt cihazdır..

Çalışma prensibi

Panjurların tasarımı, akordeonla katlanmış, alüminyum profillere tutturulmuş veya halatlarla tutturulmuş bir malzeme tabakasıdır. Yönetim farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. En basit olanı bir tutamaçla çalışmaktır.. Bir tarafta panjurlar pencereye, diğer tarafta ise doğrudan panjurların alt şeridine bir tutamak tutturulmuştur. Bununla panellerin açılma derecesini ayarlayabilirsiniz..

Bir kişinin boyundan çok daha yüksek olan pencereler için ip veya zincirle çalıştırma daha uygundur. Böyle bir sistem bize halat yöntemiyle kontrol edilen klasik dikey panjurlardan tanıdık geliyor. Motorlu panjurlar, elle açılıp kapatılamayan ulaşılması zor pencereler için uygundur.. Bu durumda pileli perdeler uzaktan kumanda kullanılarak ayarlanır.. Şu anda, bu tür motorlar oldukça sessizdir, bu nedenle herhangi bir rahatsızlığa neden olmazlar..

Pileli perdelerin ayırt edici bir özelliği, hem yukarıdan aşağıya hem de aşağıdan yukarıya açılabilmesidir, bu da onları zemin katta kurulum için çok uygun hale getirir. Ve güneş ışığına erişim açık ve oda yoldan geçenlerin meraklı gözlerinden korunuyor.

Görüntüleme

Benzer tasarıma rağmen, pileli panjurların birkaç alt türü vardır:

 • Bugün, çok popüler gündüz-gece perdeleri genellikle yatak odalarına, oturma odalarına, çocuk odalarına kurulur.. Bağımsız kontrol sistemleri ile farklı yoğunlukta iki kumaştan oluşurlar. Kumaşlardan biri iyi bir yoğun karartma sağlamanıza izin verir ve ikincisi sadece yabancıların gözlerinden korur. “Gündüz-gece” sistemini kurarken, ek olarak klasik perdeler (tül ve perdeler) satın almadan genellikle yalnızca bununla sınırlıdırlar. Burada bir “ama” var: bu sistemler sadece dikdörtgen pencerelere kurulum için uygundur, henüz kıvrımlı açıklıklar için uyarlanmamıştır..

 • Kemerli bir pencerede oluklu perdeler fan şeklinde yapıldıkları için açma işlevi yoktur. Ancak, şu anda odayı güneşten korurken böyle bir pencere düzenlemenin tek yolu budur. Pileli panjurlar da iç bölmeler için uygundur. Bu durumda panjurlar dekoratif bir rol oynayacak, tek işlevsel yük, boşlukların birbirinden daha fazla ayrılması olacaktır..

 • Elektrikli panjurlar, çatı pencerelerini ve çatı pencerelerini çerçevelemek için uygundur. Gergi modeller özellikle eğimli pencereler için uygundur, özel sabitleme sistemi sayesinde sarkma yapmaz.. Dikey “pilili” gibi bir görünüm geleneksel olarak adlandırılamaz.. Esas olarak elle kontrol edilirler ve küçük pencereleri süslemek için kullanılırlar. Kendinden yapışkanlı jaluziler doğrudan çerçeveye takılır. Böyle bir perdenin bir ucunda yapışkan bant vardır, böylece pencerenin üstüne, ortasından bile monte edilebilirler..

 • Ayrıca ilgi çekici olan sözde yapılardır. “Oluk”. Birbirlerine özel bir şekilde sabitlenmiş iki panelden yapılmıştır. Aralarında, kontrolün gerçekleştirildiği halatlar sabitlenir. Tuvaller arasında sıkışan hava, iyi bir ısı yalıtım etkisi sağlar: yazın odayı aşırı ısınmadan korurlar ve kışın soğuk havanın geçmesine izin vermezler..

Malzemeler (düzenle)

Bugün en popüler kumaş “Pilli”. Bu malzemenin sık tercih edilmesinin nedenlerinden biri de kumaş jaluzilerin yıkanabilmesidir, ancak hepsi değil.. Karartma perdeler ve metalik kaplamalı kumaşlar yıkandıktan sonra tüm özelliklerini kaybederler.. Geri kalanı için, yumuşak bir pH nötr ajan ilavesiyle 30 derecenin altındaki sıcaklıklarda suda normal oluklu perdeleri yıkamak mümkündür. Katlanmış kumaşı kurutun, zaman zaman panjurları düzeltin, böylece “lameller” birbirine yapışmaz. Bir sonraki en popüler kağıt modelleri. Pencereleri sadece evlerde değil, aynı zamanda örneğin bir balkonda da çerçevelemek için seçilirler..

Kağıdın avantajları arasında aşınma direnci, çok çeşitli renk varyasyonları ve düşük maliyet sayılabilir..

“Pili” kağıt, onarımdan sonra kalan kalın duvar kağıdından yapılabilir veya hazır satın alabilirsiniz. Temel olarak, kağıt modeller bir kalemle manuel olarak çalıştırılır. Alüminyum seçenekleri bir dizi faktör için çok popüler değildir. İlk olarak, çok çabuk ısınırlar, bu nedenle bir çatı penceresine veya çatı penceresine monte edilemezler. İkincisi, geleneksel yatay alüminyum panjurlar, oluklu olanlardan çok daha pratiktir. Böylece kumaş günümüzde en büyük işlevselliğe sahiptir. Elektrikli tahrik ile donatılmış her türlü pencere için seçilebilir, temizlenmesi kolaydır ve toz geçirmez emprenye nedeniyle genellikle hipoalerjenik özelliklere sahiptir..

Boyutlar (düzenle)

Pileli jaluziler çok çeşitli boyutlara sahiptir. Hem küçük hem de çok büyük pencereleri, örneğin panel pencereleri süslemek için kullanılabilirler. Oluklu perdelerin genişliği 25 santimetre ile 2,8 metre arasında değişmektedir. Yükseklikte 4 metreye ulaşabilirler. Farklı modellerde döşenen kıvrımlar hem geniş hem de çok dar olabilir – 1,5 santimetreden.

Panjurların boyutları, pencerenin boyutlarına ve panellerin tam olarak nereye monte edileceğine bağlı olarak seçilir. Doğrudan camın kendisine yapıştırılan oluklar, pencere açıklığına yapıştırılanlardan çok daha dar olacaktır..

Mini panjurlar, örneğin çatı katı veya banyo duvarlarında bulunan küçük dekoratif pencerelere monte edilir. Burada hem klasik yatay modeller hem de dikey modeller tercih edebilirsiniz. Hem bunlar hem de diğerleri eşit derecede avantajlı görünecek.. “Pili” nin sürgülü perdelerle desteklenmesi yasaktır.. Örneğin uzun perdelerle kombin yapmak ise tam tersine Modern ya da Minimalizm gibi tarzlarda hoş karşılanıyor..

Üreticilere genel bakış

Onurlu birincilik, elbette, Alman “pilili” panjurlar tarafından hak edildi. Bu tasarımlar için Almanya’dan tedarik edilen kumaşların neredeyse tamamı kaliteli ve geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Pileli jaluzi üretimi de Avrupa’nın diğer bölgelerinde başladı. Büyük Britanya bu konuda özellikle başarılı olmuştur. gibi üreticiler Tasarımcılar Loncası, Watt, Byron&Byron pileli perdeler için bugünün en iyi kumaşlarını tedarik edin. Yüksek kalitededirler, güneşte solmazlar, şeklini mükemmel şekilde korurlar ve iyi yıkarlar..

İtalya kenara çekilmedi. Onu temsil eden şirket Casa Valentina sadece kumaş değil, aynı zamanda bağlantı elemanları da üretmektedir. Malzemelerin renklerinde ve süslemelerinde özel bir İtalyan karakteri izlenebilir, bu nedenle seçim yaparken benzer bir panjur tarzının iç mekanınız için uygun olup olmadığını dikkate aldığınızdan emin olun. Fransız markası Umut ve Phillips perde dikimi ve pileli jaluzi üretimi için lüks malzemeler tedarik etmektedir. Bu şirket tarafından sunulan renkler, çok sayıda yaldızlı süsleme elemanı ile ayırt edildiğinden, Barok iç mekanlar için en uygundur. Ancak, uygun beceri ile burada uygun panjurlar bulabilirsiniz..

Atölyede kumaş modelleri siparişi verirken mutlaka kumaş seçenekleri sunulacaktır. Listelenen markaların isimlerini hatırlayarak doğru seçimi yapmanız daha kolay olacaktır..

nasıl monte edilir?

Hangi modele ve ne tür bir kontrol seçtiğinize bağlı olarak, montaj yöntemi de bağlıdır.. Tipik kit; perde, 4 muhafaza, 4 klips, 4 braket, 2 tutamak, 4 braket, 4 kapak, 8 vida ve 4 çift taraflı bant içerir. Pileli jaluzi takabilmek için bu seti monte etmeniz yeterlidir. Plastik bir çerçeve üzerine kurulum, delmeden yapılır. Bağlantı elemanları, çift taraflı bant kullanılarak pencerenin üstüne ve altına takılır. Onlara gövdeyi ve tutucuyu takmanız gerekir, sonuç olarak kapak takılıdır..

Bir yapının ahşap bir çerçeveye montajı genellikle plastik bir çerçeveye sabitlemeye benzer, ancak vidalarla yapılır. Bu nedenle, bağlantı elemanları çerçeveye çift taraflı bantla değil vidalarla sabitlenmelidir. O zaman plastik bir pencere ile çalışırken olduğu gibi aynı adımları tekrarlamalısınız.. Bu seçenekler, kör pencerelere panjur takmak için uygundur.. Bu durumda sabitleme mekanizması verilenden biraz daha karmaşık olduğu için, açılır bir çerçeveye perdelerin kurulumunu bir profesyonele emanet etmek daha iyidir. Uzaktan kumandadaki kontrol sisteminin uygun şekilde yapılandırılması önemli olduğundan, elektrikle çalışan pileli panjurların kurulumunda bir profesyonel de yer almalıdır..

Nasıl kaldırılır: talimatlar

Pileli perdenin sökülmesi, teknoloji dünyasından uzak bir kişi için bile özellikle zor değildir.. Oluklu gölgeyi temizlik veya değiştirme amacıyla çıkarmak için şu adımları izleyin:

 • Tuvali birleştirin ve katlandığında sabitleyin..
 • Montaj yapılarını örten kapakları çıkarın.
 • Klipsleri muhafazalardan dışarı çekin.
 • Gölgeyi kılavuzlardan dikkatlice ayırın.

Bu kadar. Daha fazla temizlik veya değiştirme için hazır bez.

İç mekandaki örnekler

Aşağıda, tasarım çözümlerinin her birinin benzer bir analizi ile iç mekanlarda pileli panjur kullanımına ilişkin örnekler verilmiştir. Bilinen perdeleri modern fonksiyonel oluklu panjurlarla değiştirmek, özellikle sıra dışı bir şekle sahip bir pencereyi dekore etmek söz konusu olduğunda harika bir fikirdir.. Burada dikdörtgen pencereler yarım daire şeklinde sıralanmıştır.. Onlar için böyle bir tasarım seçimi, pencerelerin monte edildiği duvarın olağandışı kemerli yapısına odaklanmanıza izin verir. Renk, oturma odasının klasik eko-iç mekanı ile tek bir tonda eşleştirildi.

Loft tarzı iç mekanlarda genellikle pencere dekorasyonu için bir çözüm olarak pileli panjurlar seçilir. Şık, minimalist görünüyorlar ve aynı zamanda çok fonksiyonel mobilya parçaları. Bir ofisin tasarımını düşünürken, hiçbir şeyin işten dikkatini dağıtmayacağı bir çözüm bulmak önemlidir. Gereksiz detaylara yer verilmeyen perde kumaşı perdeler mükemmel bir seçim olacaktır. İşte alışılmadık bir şekle sahip pencereye ve ayrıca eğimli bir dikdörtgen pencereye uygun oluk perdeleri..

Koyu kırmızı seçimi tesadüfi değildir. Güneş ışınlarını kendi içinden geçiren panjurlar, tüm odayı sıcak renklerle boyamaya yardımcı olur ve böyle bir mutfakta iştah hemen artar. Ayrıca, sıcak renklerin baskınlığı, odaya rahatlık ve sade bir atmosfer vermenizi sağlar..

Bu görüntü, geniş pilili perdelerin kullanımına bir örnek göstermektedir. Bu yatak odasının içi için panoramik pencereyi kaplayan sağlam bir perde değil, birkaç tane seçildi.. Bu, aydınlatma bölgelerinin daha hassas bir şekilde ayarlanmasını sağlar.. Ayrıca, bu durumda oluklu perdeler sadece güneş ışığından korunmak için değil, aynı zamanda imar alanı için de kullanılır. İşte kış bahçesi için pileli kılıf kullanımına güzel bir örnek. Tavan modelleri genellikle, kullanımlarını kolaylaştıran bir elektrikli tahrik sistemi ile donatılmıştır..

Seçilen beyaz renk, odaya giren güneş ışığını nazikçe dağıtmanızı sağlar..

Bir çocuk odasının içini dekore ederken genellikle çok renkli oluklu perdeler kullanılır.. Bu oda hem erkek hem de kız için uygundur. Çocuklar kesinlikle neşeli renkleri seveceklerdir. Bu özel durumda panjurlara dikkat edin. Aynı dokuya sahip iki tuval buraya kurulur.. Üst üste istiflendiğinde, odayı güneş ışınlarından neredeyse tamamen korumanıza izin verecek ve ayrıca odayı cereyanlardan koruyan ısı yalıtımı etkisi sağlayacaktır. Kemerli pencere, yelpaze şeklinde bir “pilili” ile çerçevelenmiştir. Bu çözüm çok şık ve ilginç görünüyor ve hem yatak odası hem de mutfak tasarımı için uygundur. Yarım daire şeklindeki bölmedeki panjurların açılamamasına rağmen, pencere bir bütün olarak hacimli görünmüyor. Aksine, bu tasarımla daha ilginç görünüyor..

“Pili” perde, tüm sıra dışı tasarımı olumlu bir şekilde vurgular.

“Gündüz-gece” seçeneği, yatak odası için mükemmel bir çözüm olup, gündüz ve gece iyi bir gece uykusu çekmenizi sağlar. Perdelerin sıra dışı tasarımı kesinlikle dikkat çekecektir, bu nedenle bir tasarım projesi oluştururken bunu hatırlamanız gerekir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Pileli panjur takan kişilerin incelemelerine bakarsanız, dezavantajlarından çok daha fazla avantajı vardır.. Avantajlar aşağıdaki nitelikleri içerir:

 • Düşük fiyat. Perdelerin satın alınması ve montajı önemli ölçüde daha az yatırım gerektirir.
 • çok yönlülük. Bu tür panjur, tavan arası, panoramik veya küçük tavan açıklıkları dahil olmak üzere herhangi bir şekil ve boyuttaki pencerelerle eşleştirilebilir..
 • Temizlemesi kolay. Panjurları süpürmek, onları orijinal temizliklerine geri döndürmek için genellikle yeterlidir. Bununla birlikte, kumaş modellerinin, kumaştan özel emprenyeyi yıkamamak için yumuşak bir deterjan kullanılarak seyrek olarak yıkanmasına da izin verilir..
 • yerden tasarruf. Pileli jaluziler hem açıldığında hem de katlandığında çok az yer kaplar. Küçük bir oda için perde seçerken bu son derece önemlidir..
 • Tür çeşitliliği. Her zamanki pileli jaluzilere ek olarak piyasada çift pileler, gündüz-gece modelleri ve karartma, çeşitli renk ve süslemelerin bolluğundan bahsetmiyorum bile. Ayrıca kıvrımların genişliği de müşteri tercihlerine göre değişiklik gösterebilmektedir..
 • Işık kontrolü. Perdelerin hem aşağıdan yukarıya hem de yukarıdan aşağıya açılabilme özelliğinden dolayı gerekli olan bu aydınlatmayı ve bu kadar miktarda oluşturmak mümkündür..

Tüketiciler, oluklu modellerin aşağıdaki dezavantajlarından bahseder:

 • Pileli perdeler geniş ve ferah odalar için uygun değildir, içlerinde gülünç görünürler..
 • Bazı insanlar için dezavantaj, panjurların doğrudan açılır pencerenin çerçevesine veya camına bağlanması ve geniş açtığınızda, panjurlarla birlikte açılır ve odayı “çıplak” bırakır..

Perdeler nasıl monte edilir "pileli", sonraki videoya bakın.