En şık ve modern yatak odası iç tasarımı bile bazen biraz değiştirilmek ve güncellenmek ister. Bunun için küresel bir onarım veya yeniden düzenleme yapmak hiç gerekli değildir. Bazen bir ayrıntıdaki değişiklik bile bir odayı tanınmayacak kadar değiştirebilir ve kuşgözündeki güzel perdeler iyi olabilir..

8fotoğraf

özellikler

Kuşgözü üzerindeki perdeler, üst kısmında halkaların yerleştirildiği özel yuvaların bulunduğu perdelerdir. Bu halkalar sayesinde daha sonra doğrudan perdeye asılırlar. Yarıkların olduğu yerlerde, perdelerin tüm uzunluğu boyunca romantik bir rahatlık yaratmanıza izin veren güzel doğal kıvrımlar oluşturulur..

Bu tür perdeler evde veya ülkede ve kesinlikle herhangi bir odada oldukça uygun olacaktır. Ayrıca perdelere asılmasında da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır..

Kuşgözü perdeler bugün birkaç farklı türe ayrılmıştır:

 • Deliklerin boyutu ve şekli ve üretim malzemesi. Plastik veya metal olabilirler. Üçgen, oval, yuvarlak ve hatta kare şeklinde olabilirler. Nihai seçenek, odanın genel tarzına, kumaş tipine ve kendi isteklerinize göre seçilmelidir..

İkinci seçenek, daha güçlü ve daha dayanıklı oldukları için tercih edilir..

 • Deliklerin çapına bağlı olarak, küçük olabilirler – 1,5 cm’den 2 cm’ye, orta – 2 cm’den 3,5 cm’ye ve büyük – 5 cm’ye kadar..
 • Kuşgözü, görünümleri nedeniyle birkaç türe ayrılır: krom kaplama, kazınmış, değerli metaller için yapılmış, Rhinestones ile veya olmadan onlara.

 • Üretimlerinin malzemesine bağlı olarak, bunlar olabilir. tül, ipek, basma vesaire.

Kornişin rengi ve halkaların kendileri aynı olmalıdır. Bu, bu tür perdelerin bütünsel bir algısını oluşturmanıza ve onları daha sağlam hale getirmenize olanak tanır..

saçak

Grometlerdeki her türlü perde, özel bir korniş üzerine sabitlenmelidir. Bazen bir perde ile gelir ve bazen ayrı olarak satın alınması gerekir. Bir korniş nasıl seçilir, sonraki videoya bakın.

Bugün satılan kornişler aşağıdaki tiplerdendir:

 1. Tek katmanlı veya çok katmanlı. Seçilen tipe bağlı olarak, böyle bir cihaza bir veya birkaç farklı kuşgözü perde asmak mümkün olacaktır..
 2. Ahşap çeşitli ağaç türlerinden yapılır.
 3. Döküm artan güce sahip.
 4. Çelik plastik toz alma.
 5. Teller kornişler.

Perde çubuğu ve perdeyi ayrı olarak satın alırken, perde malzemesi ne kadar yoğun ve ağırsa, perdenin kendisinin de o kadar dayanıklı olması gerektiği unutulmamalıdır. Renk olarak kumaşa mümkün olduğunca yakın olmalıdır..

11fotoğraf

Nasıl seçilir?

Yatak odası mahremiyet ve rahatlık yeridir, bu nedenle pencere dekorasyonu içinde özel bir yer kaplar. Üzerlerindeki perdeler sadece estetik güzellik yaratmak için değil, aynı zamanda kişisel hayatınızı meraklı gözlerden gizlemek için tasarlanmıştır.. Bu nedenle, yatak odası için delikli güzel perdeler seçerken aşağıdaki önerilere uymalısınız:

 • Perdeler dikilmelidir doğal materyaller.

Bu pencere tasarımı, yüksek teknoloji, Minimalizm, Provence veya Loft tarzı yatak odaları için daha uygundur..

 • Yatak odasındaki pencereleri çift korniş üzerinde perdelerle süslemek daha iyidir.. Bunu yapmak için ilk kat olarak yarı saydam bir kumaş seçebilir ve gece perdesi olarak daha yoğun bir malzeme kullanabilirsiniz..

Yatak odası için ideal pencere dekorasyonu, Japon veya Doğu tarzı kuşgözü perdelerdir..

 • Perde seçmek daha iyidir yuvarlak ahşap halkalar ile, ahşap kornişe eklenecek.
 • Perdelerin rengi, tüm odanın genel renk şemasına uygun olmalıdır., ancak parlak ve gösterişli desenler içermeyen hafif, sakin tonlar tercih edilir. Yatak odası için bu kriterlere göre seçilen kuşgözü perdeler, içerisinde şık bir tasarım ve harika bir konfor yaratılmasına yardımcı olacaktır..

kendimiz dikiyoruz

Mağazada hazır kuşgözü perde satın almak gerekli değildir. onları kendin yapabilirsin. Bu gerektirir:

 1. Kuşgözü seti.
 2. Seçilen kumaş.
 3. Makas.
 4. Karton.
 5. İğne iplik.
 6. Dikiş makinesi.

Perdenin genişliğini hesaplıyoruz. Bunu yapmak için perdenin genişliğini bir buçuk kat artırmak gerekir. Uzunluk saçaktan zemine ölçülür.

Şimdi perdede kaç delik olacağına karar veriyoruz..

Dikkat! Aralarındaki mesafe ne kadar büyük olursa, kıvrımlar o kadar hacimli olur. Çift sayıda deliğe sahip bir perde dikmek daha iyidir.

Perdenin boyutuna göre kumaştan her iki tarafta 4 cm bindirme ile bir boşluk kesilir. Tüm taraflar bir daktiloda kırpılmalıdır.

Kuşgözü, kanvasın üst kısmına, en kenardan 2 cm geriye çekilerek uygulanır ve bir kalemle çevrelenir. 3 mm’lik bir örtüşme bırakarak delikleri kesin. İçlerine halkalar yerleştirilir ve ardından bitmiş ürün kornişe tutturulur. Kuşgözündeki güzel perdeler hazır.

nasıl bakım yapılır?

Kuşgözü perdelerin bakımı kolaydır. Yıkanmaları gerekiyor. Yıkama modu ve kullanılan deterjan türü, dikildikleri kumaşın türüne bağlıdır..

Özellikle çamaşır makinesinde her yıkamadan önce kuşgözü kumaştan çıkarmak zorunludur. Kumaş biraz az kuru olarak ütülenmelidir ve kıvrımların iyice ütülenmesine gerek yoktur..

Uygun bakım ile kuşgözü perdeler uzun yıllar dayanır.