Hemen hemen tüm yazlık sahipleri, bölgenin doğru düzenini merak ediyor. 6 dönümlük bir yazlık, boyutları 20×30 veya 15×40 metre olan küçük bir arazi parçasıdır. Böyle bir site için bir plan hazırlamak, yetkin bir yaklaşım gerektiren oldukça zor bir iştir. Gerçekten de, bu küçük alanda, sakinler çok şey yerleştirmek istiyor. Makalemiz size böyle bir site planlamanın inceliklerini anlatacaktır..

özellikler

Çalışmaya başlamadan önce, kulübenizde tam olarak ne görmek istediğinizi bulmak önemlidir. Bütün insanlar farklı olduğu için zevkleri ve ihtiyaçları da farklıdır. Bazıları sadece zaman varken dinlenmek için rahat ve rahat bir ev ister ve kalan alan sadece bir çim ile ekilir, dinlenme alanları düzenler ve bir hamam veya çeşme inşa ederler. İkincisi, çeşitli dikim türlerini tercih eder, süs ve meyve ve meyve bitkileri, ağaçlar yetiştirir. Üçüncüsü için, birinci ve ikinci seçenekleri birleştirmek önemlidir..

Planlama şeması ölçekli olarak yapılır, üzerinde gerekli tüm binalar bulunur ve ana bölgeler belirlenir. Diyagramlar ve çizim kendi elleriyle gerçekleştirilir. Çizimin ölçeği 1k500 (1 cm = 5 m).

evrak işleri sırasında sahiplerine arazi üzerinde bir hareket verilir, bu da bu toprak parçasının tam boyutlarını gösterir. Tüm boyutlar kağıda aktarılır. Bundan sonra, gelecekte sitenizin topraklarında görmek istediğiniz şeyin boyutuna karar veriyoruz: bir ev, bir kulübe veya başka bir bina.

İnşaata başlamadan önce şunları öğrenmelisiniz:

 • kabartmanın düzgünlüğü;
 • sitenin şekli;
 • bitişik alanların özellikleri ve diğer nüanslar.

Herhangi bir yazlık ev sahibinin gururu her zaman bir bahçedir. Planlanırken, zemin seviyesi her zaman dikkate alınır, çünkü yağmur veya eriyen kar sonucu oluşan suyun hareket yönü buna bağlıdır..

6 dönümlük bir yazlık evi işçileri dahil etmeden kendiniz donatmayı planlıyorsanız, ana binanın sokakların gürültüsünden uzakta, kulübenin derinliklerinde bulunduğunu belirtmek önemlidir.. Bir evin içini planlarken, aşağıdaki noktaları dikkate almak önemlidir:

 • yatak odası, oturma odası ve mutfağın pencereleri gün doğumu tarafına yerleştirilmelidir. Kuzey tarafında bir banyo, giyinme odaları ve ev için diğer odalar var;
 • pencereler köpek kulübesinden ve çitten uzakta bulunur;
 • gazeboya acil çıkış (gerekirse) de önceden düşünülür.

Birçok modern projede, evin toplam alanında bir garaj alanı tahsis edilmiştir. Bu alan bodrum katında da tahsis edilebilir. Bu tür bir planlamanın rahatlığı, garajdan doğrudan eve girebilmeniz gerçeğinde yatmaktadır..

Diğer projeler arasında mülkün kenarında bir garaj bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, derinlikteki ev ile garaj arasında düz bir yol döşenebilir. Yerden ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız, bir carport kullanmanız tavsiye edilir, ayrı bir oda yapımını gerektirmez..

Tavan arasını planlama olasılığı hariç değildir. Bu seçimin avantajları, evin her iki tarafına da yerleştirilebilmesidir, çünkü pencereler sayesinde odanın odaları her zaman iyi aydınlatılacaktır..

Doğru şekilde nasıl düzenlenir?

Sizinki ve komşu arsalar arasındaki minimum mesafe, yasama düzeyinde müzakere edilir. Binanız belirlenen gereksinimleri karşılamıyorsa, para cezası ödemek ve ihlalleri ortadan kaldırmak zorunda kalacaksınız. Para cezası belirtilen şartlarda ödenmezse, binanın yıkılması gerekecektir..

Yani:

 • bina ile caddenin kırmızı çizgisi arasındaki maksimum mesafe 5 m’dir.Daha büyük bir mesafe kabul edilemez;
 • iki ev arasındaki minimum mesafe 3 metredir;
 • evin pencereleri ile müştemilatlar arasındaki mesafe 6 metreden fazla olmalıdır;
 • kümes hayvanları veya hayvancılık için tesisler evden 15 metre uzaklıkta bulunur;
 • sizin evden komşunuzun evine olan yaklaşık mesafe 6 ila 15 metre arasında olmalıdır..

Dinlenme bölgesi

Ana evin inşası sırasında, proje tarafından sağlanmışsa, kişisel arsanın tasarımı ve ayrıca bir hamamın inşası için amaçlanan bölge ile aynı anda belirlenirler.. Evin ve hamamın birbirinden yeterli bir mesafeye yerleştirilmesi çok önemlidir., ancak alan küçük olduğu için bu genellikle bir sorundur. Paradan tasarruf etmek için evde banyo için ayrı bir oda tahsis edilmiştir..

Ancak en etkili çözüm, rezervuarın yakınında ayrı bir rekreasyon alanı inşa etmektir..

Dinlenmek için bir yere karar verdikten sonra, oraya ışık ve su getirmeniz gerekiyor. Altı dönüm oldukça küçük bir alan olduğundan, burada bir çardak, havuz veya çeşme içeren kompakt bir rekreasyon alanı inşa edilmesi tavsiye edilir. Hazır bir havuz satın alınabilir. Katlanabilirler ve arazi çalışması gerektirmezler..

Bahçe

Bitkiler ve bahçe dikimleri de doğru yerleştirilmelidir yani uygun bir yer ve toprak bulmanız gerekir. Bu, bitkilerin rahat hissetmesini sağlayacaktır. Diğer yazlık evlerin aksine, güneş burada yeterince uzun olmalı, planlanırken bu nokta dikkate alınmalıdır..

Sebze bahçesi, meyve ve sebzelerin yetiştirildiği ülkedeki “anahtar” yerdir. Her yaz sakini, kendi elleriyle yetiştirilen ürünlerin satın alınanlardan her zaman daha lezzetli olduğunu bilir. Bahçe ve sebze bahçesi, hayal gücünüzü çalıştırabileceğiniz ve her şeyi istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz yerlerdir. Bahçe işlerini seven insanlar için böyle bir hacmin planlanması zor olmayacaktır..

Aşağıda bahçe ve sebze bahçesi planlama seçeneklerine örnekler verilmiştir:

 • Dekoratif seçenek. Bitkilerden kompozisyon oluşturmak için en yaygın biçimler oval ve dairedir. Şuna benziyor: Merkeze bir çalı yerleştirilmiş ve etrafına bazı meyvelerin küçük çalıları var..
 • Dikdörtgen seçeneği. Dikdörtgen versiyonda bahçe ve bahçe, hem bu hem de diğer dikimleri aynı anda döşeyecek şekilde planlanmıştır..
 • Ücretsiz seçenek. Boyut burada ana faktörlerden biridir. Ancak bir kişinin iyi gelişmiş bir hayal gücü varsa, 6 dönümde bile görevle başa çıkacaktır..

Parçalar

Kaldırım yolları, küçük alanları dekore etmek için modaya uygun bir trend. Farklıdırlar: taştan, betondan, ahşaptan ve rahat bir atmosfer yaratırlar. Karanlıkta üzerlerinde yürümek için ek aydınlatma sağlamanız gerekecektir..

Elektrikten tasarruf etmek için güneş enerjisiyle çalışan ışıklar kullanılabilir.

Emlak bölgesinin projesini görselleştirmek için kağıda bir eskiz çizmeniz önerilir. Çiçek tarhları ve yolları hakkında unutma. Stil tüm binalar için aynı olmalıdır.

Faydalı ipuçları

Aşağıda, dönüm sayısından bağımsız olarak mükemmel bir yazlık ev oluşturabileceğiniz ipuçları verilmiştir:

 • Bir çim yapmak istiyorsanız, ona bakmanız, yani biçme, püskürtücü takma veya düzenli olarak elle sulamanız gerektiğini unutmayın..
 • Bahçe yatakları çitlere ihtiyaç duyar. Eğer orada değillerse, ziyarete davet edilen arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız yatakları kolayca ezebilir. Evde küçük çocuklar varsa, çit onlara bunun bir oyun alanı olmadığı konusunda bir uyarı olacaktır..
 • Herhangi bir yazlık evin düzeni büyük sorumlulukla doludur. Alanı çok sayıda dikim ile aşırı doldurmamak önemlidir. Sitenin bölgesi küçükse, binalar en kısıtlı ve özlü tasarıma sahip olmalıdır..

 • Unutulmamalıdır ki, yenmekten çok ekilir. Bu nedenle, tüm bölgeyi sebze ile dikmemelisiniz..
 • Ahşap bir çitin daha uzun süre dayanabilmesi için özel maddelerle işlenmesi gerekir. Ahşabı haşere ve küften korurlar.
 • Süslemeler ve tasarımlarla denemeler yapın. Monoton alanlar sıkıcı görünüyor ve komşularla birleşiyor. Ana şey doğru stili seçmektir..
 • Altı dönüm çok geniş bir alan değil, her taraftan açıkça görülüyor. Çit hatlarını yumuşatmak için loach bitkileri veya örgü çitler kullanmak önemlidir. Nötr bir gölgede sağlam bir çit de kurabilirsiniz. Hafif olmalı. Dokuların kombinasyonuna izin verilir. Alanı görsel olarak arttırmak için çiti monolitik yapmayın. Uygun etki, sarmaşıklarla dolanmış bölümler tarafından yaratılır..
 • Ağaçların tek sıra dikilmemesi tavsiye edilir. En iyi seçenek, ülke genelinde düzensiz dağılmış ağaçlardır..

 • Çim için ayrılan alan, alanı zihinsel olarak genişletmenizi de sağlar. Çim, bir tür “merkez” oluşturmak için yazlık alanın ortasına yerleştirilebilir. Burada süs bitkileri dikmek uygundur..
 • Yatakların güzel görünmesi için hilal veya spiral şeklinde dekore edilebilirler. Alan darsa, bu en pratik seçenektir..

Bir yazlık ev planlarken bilinmesi gerekenler, sonraki videoya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org