Eski halka açık park ve bahçelerdeki dekoratif figürlere alışkınız. Manzaraya özel bir tat verir, düşünceliliğe uyum sağlar veya eğlendirir. Günümüzde özel arazi sahipleri, arazilerini süslemek için çeşitli malzemelerin heykellerini ve hacimsel kompozisyonlarını da kullanıyor. Beton ve diğer malzemelerden bahçe heykelleri yaratıyoruz: sürecin inceliklerini anlıyoruz.

özellikler

Bu moda bize nispeten yakın zamanda geldi. Ortalama yazlık ve kır evlerinin sahipleri, arazilerini yalnızca taze mahsul kaynağı ve çiçekler ve çalılar için bir alan olarak algılamayı bıraktığında başladı. Yapay bir göl, çeşme ve köprü için bir yerin olduğu yerde, bahçe heykeli olmadan yapamazsınız. Ve bir mağaza ürünü olmak zorunda değil..

Böyle bir işi kendi başınıza yaratmak, özel bir ruh hali ve bazen de evin hobileriyle ilgili özel bir alt metin oluşturmak çok daha ilginç. Bunu kendi ellerinizle yaparak, bireysel ve unutulmaz bir şey yapabileceksiniz..

Bu tür fikirleri gerçeğe dönüştürmek için derin sanatsal beceriler ve enstrümanı kullanma konusunda özel beceriler her zaman gerekli değildir. Gerçekten onsuz yapamayacağınız şey, boş zamanınız ve planınızı sona erdirmek için büyük bir arzunuz olmadan..

Gerekli aletler ve karışımlar

Bir bahçe figürü oluşturmaya çalışmak için, ele alınacak malzemeye bağlı olarak çok çeşitli araçlar gerekebilir. Alçı veya çimento harcı, taş veya ahşap olabilir.. Heykelsi bir şaheser yaratmak için aşağıdakiler işe yarayabilir:

 • pusula;
 • bıçak;
 • sabun;
 • ayçiçek yağı;
 • çeşitli formlar;
 • zamk;
 • boyalar;
 • vernikler;
 • ahşap oyma aletleri.

Kural olarak, gerekli araç ve malzemelerin önemli bir kısmı herhangi bir evin evindedir. Emeğin sonucunu gerçekten sıra dışı hale getirmek için, bahçe heykeli oluştururken geceleri parlayan boya uygulayabilirsiniz.. Bu tür boyalar, gün boyunca ışığı biriktiren ve daha sonra karanlıkta geri veren bir fosfor (fosforlu pigment) temelinde yapılır. Ekoloji açısından, bu tamamen güvenli bir üründür, güvenle kullanabilirsiniz, bahçe dekorasyonunda harika sonuçlar elde edebilirsiniz..

Böyle bir bileşimle kaplanmış sıradan taşlar bile, bırakın daha karmaşık şekiller, bir gizem izlenimi verebilir. Metal, cam ve parlak yüzeyler, ahşap, plastik ve beton için parlak boyalar bulunmaktadır. Seçim, heykelin yazarının niyetine bağlı olarak biri veya diğeri lehine yapılır..

Stil ve tasarım

Bir veya daha fazla modern bahçe heykeli, belirli bir stilistik gruba atfedilebilir., Örneğin:

 • Klasik ve neoklasik heykeller, doğal taş veya metalden yapılmış heykellerle birleştirilir. Bunlar klasik tarzda zengin parkların statü unsurlarıdır. Bu heykeller çeşitli boyutlarda gelir. Bunları oluşturmak için malzemenin ne kadar zengin kullanıldığı önemlidir..
 • Küçük heykeller. Genellikle daha büyük (ana) figürler için arka plan görevi görürler. Ahşap veya polimer malzemelerden yapılabilirler. Nispeten küçük boyutlu.
 • Yaz bahçesinin sanat heykeli. Belirsiz soyut formlara, abartılı bir görünüme sahip olabilir. Bu tür elemanları oluşturmak için esas olarak metal, plastik, çimento, alçı ve hatta poliüretan köpük kullanırlar..

Usta sınıfı

Bahçede taşlardan kale yapmak için borulara ihtiyacınız olacak. Sayıları, tasarlanan dekoratif yapıda kaç tane kule olacağına bağlıdır. Ayrıca taşlara, çimentoya, kırık fayanslara ve büyük plastik bira veya soda şişelerine ihtiyacınız olacak. Boru kulelerinin önce betonlanması gerekir. Tüm kompozisyonun tutabileceği üzerlerinde..

Daha sonra, sabitleme malzemesi olarak çimento harcı kullanılarak her taretin üzerine taş döşenmesi gerekir. Kulelerin pencereleri şişelerden kesilip yapıştırılacak. Çatılar kırık kiremitlerle kaplanmalıdır. Böyle bir kaleyi bir taş duvarla “kapatırsanız”, kapı için bir kemer yapın, tam bir kompozisyon elde edersiniz. Taş boyama, çocukların bile ustalaşabileceği bir aktivitedir. Neme dayanıklı boyalar kullanarak uygun parke taşlarını boyayın, çiçek tarhlarına veya çimenlere çeşitli şekillerde yerleştirin..

Biraz hayal gücü – ve bahçenize komik tavşanlar, kaplumbağalar, kediler ve taşlardan yapılmış diğer canlılar yerleşecek.

Betondan sağlam bir heykel oluşturmak için 1: 3 oranında karıştırarak bir çimento ve kum harcı hazırlayın.Eldeki malzemelerden gelecekteki figürün çerçevesini hazırlayın. Küçük eşyalar için sert bir tel yeterli olacaktır. Böyle bir tabana, istenen şekli veren katmanlar halinde bir çözelti uygulanır. Kuruduktan sonra heykelin astarlanması ve boyanması gerekir..

Görüntüleme

Bahçe heykelleri birkaç türe ayrılabilir:

 • Heykeller. Bunlar, kural olarak, büyük boyutlu üç boyutlu formlardır. Bir insan veya hayvan figürü, gerçek bir insan veya canavarın oranlarına ve boyutlarına uyabilir..
 • Dikilitaşlar. Bunlar piramit gibi görünen heykeller. Kural olarak, tetrahedral destekler üzerinde yapılırlar, yukarı doğru incelirler..

 • Steller, yere dik olan taş levhalardır. Seçilen konuya karşılık gelen stellere resimler ve yazılar uygulanır..
 • Ev yapımı heykeller. Bu tür ürünler genellikle yazlık evlerin ve kır evlerinin bitişik bölgelerinin bir parçası haline gelir. Boyutları küçüktür. Genellikle hayvanları, kuşları, çizgi film karakterlerini ve kitapları tasvir ederler..

Ayrı bir yön, “topiary” olarak adlandırılan ağaçların ve çalıların kıvırcık saç kesimidir. Canlı bitkilerden yapılan dekoratif figürler, uzun zamandır park ortamının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Onların yardımı ile herhangi bir bahçeye alışılmadık ve çekici bir görünüm verilebilir..

Malzeme

Bahçe heykelleri oluşturmak için yaygın bir malzeme ahşaptır. Büyük ve küçük figürler çizmek için uygundur. Genellikle bu malzeme masallardan karakterleri (Rusça, yabancı) tasvir etmek için seçilir. Bunun için çam, titrek kavak, meşe veya kayın kullanılır. Bu tür çalışmaların orijinal görünümlerini mümkün olduğunca uzun süre koruyabilmeleri için koruyucu bileşiklerle emprenye edilir ve verniklenir. Bazen sıradan dalgaların karaya attığı odun, ağaç kökleri kullanılır.

Malzemenin ilk şekli bazen işleme sırasında hangi sonuç için uğraşmaya değer olduğunu söyler..

Doğal taştan vazolar, kaseler, sütunlar ve çeşitli geometrik şekiller oluşturulmuştur. Bu, örneğin granit veya mermer olabilir. Taş, sade ve zengin dış mekanlar yaratmak için uygundur. Bir taş kaseyi somutlaştırmak için, bu tür malzemelerle çalışmak için belirli becerilere ihtiyacınız var., taşın doğal şeklini benimsemek için sadece iyi bir tat gereklidir.

Peyzaj kompozisyonlarına doğal taşların dahil edilmesi modaya uygun bir trend..

Lüks heykeller polistaşından yapılmıştır. Akrilik reçineler, ezilmiş doğal taş ve diğer katkı maddeleri içeren yapay bir taştır. Bu malzeme neme ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Alçı, heykeller oluşturmak için yaygın bir malzemedir. Ucuz ve işlenmesi kolaydır. Bu malzemeden elde edilen figürler kırılgandır, ancak dikkatli bir şekilde uzun süre dayanabilirler..

Önceden hazırlanmış formlar veya kalıp kullanılarak betondan daha sağlam heykeller yapılabilir. Alçı veya ahşap ürünlerle karşılaştırıldığında, beton sonsuza kadar sürmese de, bu tür süslemeler çok daha uzun sürecek.. Aşırı sıcaklıkların etkisi altında çöker. Ancak, bir süre için böyle bir heykel ruhu memnun edecektir..

Çalılardan ve ağaçlardan dekoratif figürler de sürekli bakım gerektirse de ilginç görünüyor. Bir alternatif, sahada satın alınabilen ve yerleştirilebilen suni çim heykeller olabilir. Orijinal zarif görünümlerini uzun süre korurken, özel bir dikkat gerektirmezlerken sitenizin yeşil köşesine mükemmel uyum sağlarlar. Kendi metal heykelinizi sipariş edebilir veya yapabilirsiniz.

Dövme ürünler, genel tasarım amacına uyuyorlarsa, peyzajda öne çıkan bir ürün olabilir. Eldeki diğer malzemelerin yanı sıra tel ve çimentodan bağımsız olarak bir heykel yapabilirsiniz..

Boyutlar (düzenle)

Bahçe heykellerini yerleştirirken, figürün boyutları ile bulunduğu bölgenin alanı arasındaki oranı unutmamak önemlidir. Etkileyici büyüklükteki heykeller geniş bir bahçeye uygundur; küçük bir alanda, etrafındaki her şeyi çiğnemeye gelmiş devler gibi görüneceklerdir. Küçük figürler için en küçük yeşil alan da uygundur..

Formlar

Bahçe heykellerinin şekilleri çok çeşitli olabilir (basit geometrik şekillerden insan ve hayvan silüetlerine kadar). Muhteşem bir tek boynuzlu at, baba yaga, bir kedi veya bir melek çocukları memnun edebilir. Futbol topu, ev sahiplerinin çıkarlarını yansıtacaktır. Belirli bir tasarım çözümü için bir gövde veya antika bir kase görüntüsü uygundur..

Genel sanat anlayışıyla çelişmeyen her şey organik görünür, var olma hakkı vardır..

Renkler

Heykelleri oluştururken ve seçerken renklerine dikkat etmelisiniz. Bu, doğal bir renk şeması olabilir (örneğin, yeşil veya belirli bir taşın gölgesi). Birçok bahçe figürü, dış kısımları boyanarak veya yontuldukları malzemeye belirli bir pigment eklenerek farklı renklere boyanır..

İpuçları & Hileler

Bahçe figürlerini yerleştirmek için belirli yerler seçilir, örneğin:

 • sundurma tarafından;
 • bir çalının altında;
 • site girişinde;
 • bir kuyu, bir göl;
 • bir parçanın başında veya sonunda;
 • belirli bir işlevsel alanda.

Belirli bir figür için bir yer seçerken, her birinin kendi ruh hali olduğunu unutmayın..

Örneğin, güzel bir meleğin bahçenin tenha bir köşesine yerleşmesi daha iyidir, bu da bir meditasyon ve dingin tefekkür atmosferi yaratacaktır. Oyun alanında dinamik, muhteşem bir canavar kök salacak.

Başarılı örnekler ve seçenekler

Kendi kendine yapılan bir alçı heykel, ahşap bir figür, araba lastiklerinden yapılmış bir yapı veya bir kompozisyonda birleştirilen beton şaheserler, birçok kişi tarafından benimsenecek bir örnek olabilir. Özellikle bir sosyal ağda bir fotoğraf yayınlarsanız, her adımı adım adım göstererek.

Meditasyon yapan kurbağa hem eğlendirecek hem de her durumda sakin kalmanız gerektiğini size hatırlatacaktır..

Neşeli bir cüce, herhangi bir bahçede oldukça yaygın bir dekorasyondur. Sevimli bir melek, herhangi bir bahçeyi rahatlık ile dolduracak ve sessizce düşünmek isteyenler için muhatap olacak..

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org