Modern dünyada kır evi sahipleri, bu malzemelerin ahşaptan daha dayanıklı olduğunu düşünerek kayrak, beton veya oluklu mukavvadan yapılmış çitleri tercih ediyor. Ancak tahtalardan yapılmış bir çit gibi geleneksel bir seçenek hala alakalı ve talep görüyor. Sonuçta, modern ahşap çitler, kulübelerin etrafındaki ilkel çitler değil, gerçek sanat şaheserleridir..

özellikler

Ahşap plakalardan yapılmış bir çitin diğer malzemelere göre birçok avantajı vardır. Bölgeyi sadece komşuların meraklı gözlerinden korumakla kalmayacak, aynı zamanda uygun özenle yirmi yıldan fazla sürecek. Ayrıca, böyle bir çit, bir tuğla veya taştan daha ucuza mal olacaktır. Sadece çevre dostu bir seçenek değil, aynı zamanda estetik olarak da güzel görünen ahşaptan yapılmıştır..

Bu arada, gerçek ahşaba ek olarak, insanlar genellikle gerçek olandan uzaktan ayırt edilemeyen ahşap bir tahtayı taklit eden yapay malzeme kullanırlar. Avantajları ve dezavantajları vardır.. Bu tür malzeme daha ucuzdur, bu da paradan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir..

Bu tür çitler çok farklıdır: yüksek ve alçak, sıkıca örülmüş veya zarif, yalnızca koruma veya dekoratif bir işlev için kullanılır. Mükemmel çitin seçimi, kural olarak, evin inşa edildiği ve arsanın dekore edildiği stile bağlıdır..

Doğru, tüm bu avantajlara ek olarak, tahta çitlerin dezavantajları da vardır.. Ahşap en güvenilir malzeme değildir. Kötü hava koşulları genellikle çitin durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Örneğin, yağan yağmurlarda tahtalar çürüyebilir ve güneşte yanarlar..

Bunun olmasını önlemek için, levhalar başlangıçta her türlü koruyucu ekipmanla kaplanır. Zamanla, vernik veya boya tabakasının yenilenmesi gerekir. Bunu yaklaşık iki ila üç yılda bir yapmanız önerilir..

Pano türleri

Çitler inşa etmek için kullanılan birçok tahta türü vardır.. Hepsi çok farklıdır ve her birinin kendi dezavantajları ve avantajları vardır:

 • kesilmemiş. Birincil ahşap işleme malzemeleri, kesilmemiş tahta içerir. Kabuğun kalıntılarıyla düzensizlikleri olan kütüğün en uç kısmını temsil eder. Bu tür kesilmemiş tahta genellikle dekoratif çitler yapmak için kullanılır. Diğer bir çeşit ise şarlatandır. Bu, bir dışbükey tarafa sahip olan kütüğün en sahipsiz kısmıdır. Ancak, çitlerin yapımında böyle bir tahta son sırada yer almaz..

 • Plastik. Plastik levhalar oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Ucuzdurlar ve ayrıca bakım gerektirmezler. Böyle bir çit ülkede faydalıdır. Plastik bir tahta, ahşap bir tahtadan çok daha hafiftir ve aynı zamanda bozulur ve çabuk eskimez. Bu tür bir çit, alanı potansiyel hırsızlardan değil, meraklı gözlerden korumak için kullanılır..

 • kesilmiş. Kenarlı tahta en çok zemin döşemek için kullanılır, ancak birçok kişi tahta çitler inşa etmek için kullanır. Mağazalarda veya pazarlarda, bazen yuvarlak kenarlı veya çeşitli dekoratif unsurlarla boşluklar satıyorlar. Örneğin, artan mukavemet ile karakterize edilen ve daha uzun süre çürümeyen özel olarak ateşlenen levhalar vardır. Kenarlı levhalar için ana malzeme çamdır..

 • rendelenmiş. Bu tür panolar daha kaliteli veya ikinci sınıftır. Birinci kalite, pürüzsüz, düğümsüz, iyi yontulmuş levhalardan oluşurken, ikinci kalitenin hammaddeleri bazı kusurlar içerebilir. Bunları nem derecesine göre ayırt edebilirsiniz..

 • KDP. Kullanılan diğer bir malzeme WPC’dir. Bunu, son zamanlarda inşaat piyasasında ortaya çıkan bir ahşap-polimer kompozit olarak çözüyorlar. Çit inşa etmek için mükemmeldir. Böyle bir tahta ek bakım gerektirmez, kurumaz ve ayrıca herhangi bir iklim koşulundan korkmaz. Dıştan güzel görünüyor. Bugün, polimer zemin kaplaması en sık kullanılmaktadır. Siteye sıradan tahtalardan yapılmış bir çitten daha bakımlı ve abartılı bir görünüm kazandırabilir. Böyle bir teras tahtası normalden daha pahalıdır, ancak böyle bir çitin boyanması gerekmediği için maliyetler ödenir. Böyle bir çit yirmi beş ila otuz yıl sürecek..
 • WPC arasında güverte tahtasına dikkat etmeye değer. En karlı ve bakımı kolay malzemedir. En çok teras muhafazaları için kullanılır ve yuvarlak bir tepeye sahiptir. Levhalar birbirine çok sıkı bir şekilde yerleştirilmiştir, bunun sonucunda çatlaklar bile görünmez. Güverte kalasları, kesilmemiş kalaslar ve polimerlerin bir karışımıdır, bu yüzden genellikle plastik kalas olarak da anılır..

Ek işlem gerektirmez. Kompozit malzemeler, yüzde yetmiş doğal ahşabı içeren kompozisyon sayesinde hava koşullarının etkisi altında bozulmaz, çürümez ve ayrıca çok güzel görünür..

 • fırçalanmış. Tahta özel bir fırça ile işlenir, bundan sonra ağacın çerçevesi görünür kalır. Fırça yüzeyi hafifçe çizerek tahtanın eskimiş görünmesine neden olur. Böyle bir yüzey yandan çok güzel görünüyor. Çoğu zaman, sadece bölgeyi korumak için değil, dekorasyon için fırçalanmış bir tahta kullanan bir çit kullanılır..

 • “Amerikan”. Bu tür panolar küçük çitler oluşturmak için kullanılır. Kısa ve düzgünler. Kural olarak, terasları eskrimlemek için kullanılırlar..

İnşaatlar

Ne tür tahtaların olduğunu anladıktan sonra, çit tasarımlarını düşünmeye başlayabilirsiniz.. Dikey ve yataydırlar:

 • Yatay. Böyle bir çitin tasarımı, birbirine tutturulmuş ve yatay olarak dağıtılmış levhalardan oluşur. Rafları yağmurdan korumak için eğimli bir çubukla kaplanmıştır. En basit ve en ucuz seçeneklerden biri, bir levha çit, yani kavisli bir tahtadır..

Biraz inceltirseniz, kabuğu çıkarır, öğütür ve cilalarsanız, çok güzel bir çit elde edersiniz. Ancak bu yapılmazsa, yalnızca hayvan barakalarının çitle çevrilmesi için uygundur. Böyle bir çit, ahşap binalarla harika görünecek..

 • Dikey. Böyle bir çit tasarımında, tüm panolar dikey olarak yerleştirilir. Bunlardan en basit ve en yaygın olanı klasik darabadır. Verniklenirse veya koyu kahverengi boya ile boyanırsa, sadece onu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hava etkilerinden de korur. Levhalardan dikey dokuma da harika görünecek ve ayrıca bir daraba ile birleştirirseniz çok güzel bir tasarım elde edersiniz. Mükemmel ilavesi, barok tarzda yapılmış bir kapı olacaktır..

Kurulum önerileri

Pano çeşitlerini ve çit tasarımlarını inceledikten sonra sitenize uygun olan belirli bir seçeneği seçmeniz gerekir. Ardından, çitin kurulumuna devam edebilirsiniz.. Bunu yapmak için bir çalışma planı hazırlamanız, malzeme ve araçları stoklamanız gerekir:

 • Panolar. Her şeyden önce, sitenize daha uygun olan pano türünü seçmeniz gerekir..
 • Destek direkleri metal, beton, tuğla ve tabii ki ahşaptan yapılabilir..
 • Levhaları sabitlemek için kendinden kılavuzlu vidalar veya çiviler.
 • Çiti kurmak için gerekli olacak matkap, seviye ve diğer öğeler.

Çitin montajı da birkaç ana aşamaya ayrılmıştır:

 • Herhangi bir inşaat işaretleme ile başlar. Destek direkleri arasındaki mesafe yaklaşık üç metredir, ancak yeterince güçlü değilse, 2 metreye düşürmeniz gerekir..
 • Bir sonraki adım temeli doldurmaktır., Sonuçta, bu çitin kurulumundaki en önemli aşamadır. Bu nedenle, çitin uzun yıllar ayakta kalması için her şey verimli bir şekilde yapılmalıdır. İlk adım, sütunlar için delikler kazmak ve harçla doldurmaktır. Mukavemet için onlara küçük takviye veya arduvaz parçaları eklenir. Direkler tuğla, demir veya ahşap olabilir.
 • Sütunları taktıktan sonra, açıklıkların kurulumuna devam edebilirsiniz.. Yatay dokuma seçilirse, önce birkaç dikey tahta kurulur. Ayrıca, tahtalar desteklere konur. Üst tahta, dokumadan desteklere çivilenmelidir..
 • Son aşama korozyon önleyici işlem ve boyama. Dış mekan çalışmaları için hem boya hem de vernik kullanılır. Hasır çitin güzelliğinden memnun olması ve bir yıldan fazla hizmet etmesi için her iki ila üç yılda bir yeniden işleme yapılmalıdır..

Ahşap kirişler antiseptik ile tedavi edilmelidir. Bundan önce, tüm düzensizlikler yüzeyden kaldırılır. Toprakta kalacak kısım ayrıca bitüm ile işlenir veya yüksek ateşte yakılır..

Bu yapılmazsa, ağaç basitçe çürür. Direğin üçüncü kısmı toprağa gömülür ve desteğin çitin ağırlığına dayanabilmesi için betonla dökülür..

güzel örnekler

Her insan, kır evinin sadece iyi bir tat örneği olmasını değil, aynı zamanda aile için güvenilir bir kale olmasını ister. Bölgenin eskrim burada önemli bir rol oynar. Sadece evi korumakla kalmamalı, aynı zamanda tasarımın devamı haline gelmelidir. Sonuçta, çit tek bir bileşimin parçasıdır.. Basit örnekler kullanarak fikirlerinizi gerçeğe nasıl çevireceğinizi anlamak kolaydır:

 • Taş ve ahşap. İlk örnek, modern bir tasarıma ve uygun çitlere sahip bir arsadır. Hafif tuğlalardan yapılmış modern bir kır evi için, taş ve ahşap plakaların birleşiminden oluşan bir çit mükemmeldir. Hepsi düzgün ve şık görünüyor. Bu tip bir çit oldukça yüksektir ve siteyi tamamen çevreler. Tahtalar, avlunun açıkça görülebilmesi nedeniyle çok sıkı bir şekilde yerleştirilmemiştir, ancak aynı zamanda kısmen meraklı gözlerden gizlenmiştir. Çitin taş “tabanı” fazla yer kaplamaz ve çatının rengi ve diğer detaylarla çok iyi gider..

Böyle bir çit, diğer şeylerin yanı sıra kurulumu da kolaydır, bu nedenle sitedeki her şeyi kendi elleriyle düzenlemek isteyenler için uygundur..

 • Antik çit. İkinci örnek, tüm tahta çitlerin aynı tipte olmadığını çok iyi kanıtlıyor. Böyle bir çit, büyüleyici bir Provence tarzı arsa için mükemmeldir. Bol miktarda yeşillik ve zarif çiçeklerle dolu güzel bir avlu başlı başına dinlenmek için harika bir yerdir. Ve stile de uygun bir çitle tamamlarsanız, her taraftan meraklı gözlerden korunan gerçek bir cennet köşesi elde edersiniz. Alan düzgün bir hafif ahşap çit ile çevrilidir. Sadece alt kısmı birbirine geçmeli yoğun levhalardan oluşmaktadır. Çitin üst kısmı çok daha zarif görünüyor: ince ahşap şeritlerin iç içe geçmesinden oluşuyor. Kenarları yuvarlatılmış ve düzgün görünüyor. Sadece gerçek bir usta kendi elleriyle böyle bir çit yapabilir..

Böyle bir çit hem klasik sevenlere hem de yeni bir şey isteyenlere hitap edecek. Sitenize koyarak, rahat bir Fransız köyünün atmosferini yeniden yaratabilirsiniz..

 • Güvenilir koruma. Son seçenek, siteyi koruyan yoğun bir çit. Basit, güvenilir bir ev ile herhangi bir kulübede iyi görünecek. Bu durumda, çit, evin yapıldığı tuğlanın rengiyle eşleşen kahverengi ve kırmızı tonlarda yapılır. Hem konut hem de çit, evi “canlandıran” ve süsleyen sarmaşıkla iç içedir. Bu tırmanıcı bitkiler dışında sitede çok fazla yeşillik bulunmamaktadır. Ama elimizdekiler fazlasıyla yeterli. Çitin yanında küçük çiçek tarhları var. Onlarla fazla iş yok, ama çok iyi görünüyorlar. Aynı dekoratif çiçek tarhları, sitenin kendi topraklarına yerleştirilebilir..

Tahtalardan yapılmış çitler, hem çiftlik tarzı hem de minimalizm için uygun, çok çeşitli olabilir. Bu, malzeme seçiminde ve dekorasyon konularında ve çitin ve sitenin kendisini hangi ayrıntılarla süslediğini gösterir. Bu nedenle, evin inşa edildiği tarzdan bağımsız olarak hemen hemen her yerde kullanılırlar..

Kendiniz bir çitin nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..