Çit direkleri için kapaklar: tercih edilen özellikler

Yüzyıllar boyunca güzel ve güvenilir bir çit, çarpık görünmüyor ve dağılmıyor, böylece komşular kıskanıyor ve hiç tamir etmiyor. Bu, her ev sahibinin yeni bir çit tasarlamaya başladığında elde etmek istediği sonuçtur. Bugün, bu tür sonuçlar, teknolojiye sıkı sıkıya bağlılık ve yetkin malzeme seçimi ile oldukça elde edilebilir..

Sağlam bir temel, güçlü yatak direkleri, güzel dayanıklı paneller – bunlar modern bir çitin ana unsurlarıdır. Destek direklerinin çökmesine izin vermeyen koruma unsurları da vardır..

Ne olduğunu?

Bunlar, direklerin üstüne monte edilen kapaklardır. Piramitlere veya küçük çatılara benziyorlar, yuvarlak ve başka şekillerde olabilirler. Her durumda, kapağın şekli suyun veya karın aşağı doğru akmasına neden olur, çeşitli oluklar mümkündür. Bazen kapağın keskin bir ucu veya dekoratif unsurları, figürinleri, lambaları vardır. Bir ana özelliği olan çeşitli malzemelerden yapılmıştır – dış ortamın agresif etkilerine karşı direnç, atmosferik yağış.

Kapak tasarımı aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • Üst kısım, kenarı sütunun kenarlarının dışına taşan, yukarıdan örten, genellikle eğimlere, oluklara ve su drenajı için düzlemlere sahip olan sütun üzerinde bir kaplamadır. Kapak hava geçirmez şekilde kapatılmıştır, içi genellikle içi boştur..
 • Etek adı verilen alt kısım sabitlenir. Genellikle montaj, kurulumdan sonra görünmez olacak şekilde yapılır..
 • Dekoratif elemanlar veya gömme ışıklar gibi ek aksesuarlar.

Fonksiyonlar

Çit için tuğla veya beton desteklerin yapımı ve işletilmesi sırasında ortaya çıkan en önemli sorun, özellikle içi boş ise, yukarıdan yüzeye ve kolona su, nem girmesidir..

Tuğla ve beton çok dayanıklı malzemelerdir, onlardan yapılmış binalar on yıllarca dayanır, ancak nem tuğla ve betonun yapısını bozar, parçalanmaya başlar..

Duvar çözeltisi yıkanır ve üflenir. Suyun döküldüğü üst kısımda kararma ve deformasyon başlar. İçi boş direkler kir ve döküntü ile doldurulur. Sonraki donma üzerine, su genişler ve direği daha da tahrip eder..

Bu tür etkilerle, çitin yatak desteklerinin hizmet ömrü kısa sürecek ve onarımlar kalıcı ve sık olacaktır. Çitin elden geçirilmesi çok daha pahalıya mal olacak ve önemli miktarda zaman alacaktır..

Bindirmeler bu sorunları çözer ve aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • Davlumbazlar tuğlayı sudan, güneşten ve rüzgardan ve ayrıca mekanik stresten koruyarak tahribatı önler. Sütunları içeriden güçlendiren metal borular da korozyon korumasına ihtiyaç duyar. Çit panelleri de şerit şeklinde tapalarla kapatılmıştır..
 • Dekoratif işlevi de önemlidir. Bu kıvırcık şapkalar, tuhaf şekiller, dokular ve renkler, çitin bitmiş görünümünü yaratır ve ona benzersiz bir stil verir..
 • Kapaklar, ek aydınlatmayı entegre etmenize olanak tanır.
 • Sütunların tepesindeki sivri tepeler, davetsiz misafirlerin ev sahipliği alanına girmesine engel olacaktır..

Birincil gereksinimler

Kapaklar bağımsız olarak yapılabilir veya bugün inşaat piyasasının sunduğu çok çeşitli malzeme, renk ve şekil arasından seçim yapabilirsiniz.. Her durumda, bu ürünler gerekli teknik özelliklere sahip olmalıdır:

 • Kuvvet. Bu tür kapaklar bir on yıldan fazla hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır..
 • Ana su geçirmezlik işlevi için üst parçanın sızdırmazlığı ve bütünlüğü.
 • Su tahliyesi için bir eğim gereklidir, çıkıntılar direğin kenarından dışarı taşmalıdır.
 • Özel delikler vasıtasıyla içi boş direkler için havalandırma imkanı.
 • Güçlü ve gizli montajlar.
 • Damlanın çıkıntının kenarından ayrıldığı yer sıkıca kapatılmalıdır..
 • Dış yüklere ve etkilere karşı direnç. Malzeme korozyona karşı korunmalıdır..
 • Çitin diğer elemanları ile uyumluluk ve ek detaylar.

Görüntüleme

Çitin yatak destekleri için tapa üretiminde çeşitli malzemeler kullanılmaktadır.. Ana eleman türleri:

 • Beton (klinker). Farklı şekillerde döküm, uygun fiyatlı, harca yapışması kolay. Taşımayı zorlaştıran önemli bir ağırlığa (20 kg’a kadar) sahiptirler. Dövme, ahşap ve metal çitlere montaj için uygun değildirler, ancak beton, tuğla ve taş ile mükemmel bir şekilde birleştirilirler..

Bu tür tapalar, metal bir kalıp ve beton harcı kullanılarak elle yapılabilir..

 • Taş, doğal mermer veya granitten kesilmiş, yüksek mukavemet, önemli ağırlık ile ayırt edilirler, en uzun hizmet ömrüne sahiptirler, yüzyıllarca dayanabilirler.

 • Seramik, mozaik, oldukça kırılgan, oldukça pahalı ama çok zarif.
 • polimer-kum, üreticilerin en son gelişmeleri; dayanıklı, çekici, uygun fiyatlı ve müşteriler arasında giderek daha popüler.
 • metalik, bakır veya kalaydan, galvanizli çelikten, paslanmaz çelikten. Sahte ürünlerle süslenebilir. Korozyona karşı hassastırlar, bu nedenle mutlaka polyester, plastisolden yapılmış polimer bileşikleri ile kaplanırlar. Oluklu mukavva ile mükemmel bir şekilde birleştirilir, sıklıkla onunla birlikte kullanılır.

Bakır kapaklar 120 yıla, pirinç kapaklar 60 yıla kadar dayanabilir. Düşük ağırlık, ürünleri bir arabanın bagajında ​​taşımanıza olanak tanır.

 • Plastik PVC, çok hafif, ucuz.
 • Ahşap. En kısa ömürlü, daha ziyade dekor olarak kullanılır, sitenin genel görünümüne mükemmel uyum sağlar, elle kolayca yapılır, çürümeye karşı emprenye edilir ve boya ve verniklerle kaplanır..
 • bitümlü, sıvı kauçuktan, yumuşak fayanslardan. Çoğu zaman, çatı kaplama işinden sonra, üst kısım üretimi için uygun birçok yumuşak kiremit veya diğer malzeme artıkları vardır. Zemin şapını düzenledikten sonra, su yalıtım maddesi olarak kullanılan sıvı kauçuk kalır..
 • Fiberglas. Bu malzemenin dielektrik özellikleri, içlerine floresan lambaların takılmasını mümkün kılar..

Kapaklar ayrıca üretim teknolojisinde de farklılık gösterir. Döküm, kaynaklı, damgalanmış, dövülmüş, bükülmüşlerdir. Tasarım, şekil ve dekorasyonda da farklılıklar vardır..

Yerleşik lambalı modeller çok popülerdir, sitenin çevresini aydınlatma sorununu çözmenize ve mükemmel bir dış izlenim yaratmanıza izin verir..

Kaynaklı ve dövme kapaklar etkileyici ve şık görünüyor. Mozaik seramik kapaklar harika, zarif ve modern görünüyor.

Çok çeşitli kapak şekilleri vardır. Dört eğimli klasik piramidal, kapak ayrıca üçgen, kademeli olabilir. Popüler bir seçenek minyatür bir Çin çatısı şeklindedir, kapaklar kiremit, ahşap, taş ve diğer malzemelerin taklidi ile üretilir. Yüzey pürüzsüz ve mat olabilir.

Üst kısımlara dekoratif elemanlar takarak kapakları süsleyebilirsiniz. Bunlar yüzükler, toplar, sivri tepeler, figürinler ve mini heykeller, fenerler ve lambalar olabilir..

Nasıl seçilir?

Koruyucu kapak seçimi ile yanılmamak için, uyumlu olduklarından emin olmak için çitin ve destek desteklerinin hangi malzemelerden yapıldığını dikkate almak gerekir. Örneğin beton kapaklar, ağırlıkları, tutturma özellikleri ve görünümleri nedeniyle dövme, metal ve ahşap direklere monte edilmezler. Ayrıca, onlara metal çiviler ve dövme elemanlar eklemek mümkün değildir..

Metal üst kısımlar, genellikle içi boş şekilleri nedeniyle direklere ilave sokak aydınlatması monte etmek için kullanılır. Her türlü yatak desteğine uyarlar. Özellikle tuğla sütunlar ve metal açıklıklarla uyumlu bir şekilde birleştirilmiştir.

Mermer sütunlar ve korkuluklar için aynı mermer üstleri seçin. O zaman tüm ölçümleri yapmanız, çitin genel stilini, renk şemasını belirlemeniz gerekir. Form seçimi, sahiplerinin zevkine ve isteklerine bağlıdır. Tek bir uyumlu topluluk alırsanız harika.

Kullanıma hazır üstler satın alırken aşağıdaki kriterlere dikkat etmek önemlidir:

 • Fabrika kapakları beraberindeki tüm belgelere sahip olmalıdır: makbuzlar, uygunluk sertifikaları.
 • Tüm kopyalar aynı olmalıdır, simetri açısından kontrol edilir, beyan edilen boyutlara uygunluk, bağlantı elemanlarının açıları ve boyutları ölçülür.
 • Şekilde, kaplamada, çatlaklarda, talaşlarda görsel kusur olmadığından emin olmak gerekir..
 • Ambalaj sağlam ve kaliteli olmalıdır, aksi takdirde taşıma sırasında kapaklar zarar görebilir..
 • Paketin eksiksizliği hatasız kontrol edilir.

Bitmiş ürünler arasında uygun boyut veya istenen şekil yoksa, hemen hemen tüm üreticiler sağlanan çizimlere veya ölçümlere göre bireysel siparişler için kapaklar yapar. Ofisten ölçü almak için bir ölçü aleti gelecek, tüm hesaplamaları yapacak ve ürünün çizimini yapacak. İstemcinin yalnızca seçilen seçeneği onaylaması gerekir. İşin tamamlanması 10-14 gün sürer.

Fabrika üstleri ve ısmarlama üstler, şapkalı sütunların ve çitlerin yıllarca büyük onarımlara ihtiyaç duymadan durduğu ev sahiplerinden harika yorumlar alır. Alıcılar not fişlerin satın alınması ve takılması için tüm masraflar, çalışma sırasında yüz kat geri ödenir.

Korumayı kurmak, çiti elden geçirmekten daha kolay, daha hızlı ve daha ucuzdur: sütunların tahrip olmuş üstlerini sökün, yeniden döşeyin, çatlakları sıvayın.

Beton ve metal, ahşap, ekipman ve aletlerle çalışma konusunda gerekli becerilere sahipseniz, kendi ellerinizle fişler yapabilirsiniz. Beton kaplamaları dökmek için, master planına göre metal bir kalıp yapmanız, plastikleştiricilerle bir çimento-kum harcı hazırlamanız ve istenirse daha fazla güç için ince takviye lifi eklemeniz gerekir..

En ucuz sıvı sabun veya bulaşık deterjanı, plastikleştirici olarak mükemmeldir. Önce kuru malzemeleri bir kapta karıştırın ve ancak ondan sonra su ekleyin. Daha sonra elde edilen karışımı bir kalıba dökün, folyo ile örtün, tamamen kurumasını bekleyin..

Ahşap kapaklar bir testere, dekupaj testeresi kullanılarak boşluklardan kesilir, daha sonra zımparalanır, antiseptik ile emprenye edilir, dış mekan kullanımı için verniklenir veya sokak boyası.

Metal üst kısımlar, katlama çizgilerini eşit hale getirmek için bir listogib veya bir köşe kullanılarak galvanizli çelikten yapılabilir. Bükülmüş deseni perçinlerle sabitleyin, etek için alttan bir metal şerit takın, çitin geri kalanıyla eşleşen istenen renkte boyayın, kurutun.

Kurulum

İnşaat sürecinde, sütunlar yoğun bir plastik film ile korunur, üst kısmı sarılır ve filmi bir ip ile sabitler. Tuğla destekler yerleştirildikten sonra koruyucu üstler takılabilir. Bu basit bir işlemdir, tüm işler elle yapılabilir. Davlumbazların armatürlerle donatılması planlanıyorsa, her bir direğe yalıtımlı kablolama yapılması gerekir. Klinker tapalar için bir çimento-kum harcı ve seramik tapalar için dış mekan çalışmaları için fayans yapıştırıcısı karıştırmanız gerekecektir..

Koruyucu şeritler ve patenler ayrıca bir tuğla veya beton çitin tüm yüzeyine monte edilir, sütunları, örneğin bir verandada, terasta sokaktaki merdiven korkuluklarının korkuluklarını korurlar. Baca borularını yağmur, kar ve enkazdan kapatır.

Beton ve seramik davlumbazların montajı ile ilgili çalışma sırası:

 • Plastik filmi çıkarın, yüzeyi kirden, tozdan, kuru.
 • Daha iyi yapışma için bir astar ile direğin üstünden geçin. Direğin tüm üst kısmının su geçirmez bir emprenye ile işlenmesi tavsiye edilir..
 • Derzlere harç veya fayans yapıştırıcısı sürün.
 • Kapağı kesinlikle yatay olarak yerleştirin, gerekirse tapanın altına tahta mandallar koyun, bir seviye kullanarak doğru konumu kontrol edin..
 • Direk ve tapa arasındaki dikişi ovalayın, su yalıtım maddesi ile doyurun.

Solüsyon 2-3 gün içinde tamamen sertleşir, kuruma sırasında dikişlere dokunmanıza gerek yoktur. Daha sonra, fayans yapıştırıcısı veya bir çözelti üzerine de ekilen dekoratif elemanların montajı mümkündür..

Metal kapaklar daha hafiftir, özel oyuk şekilleri nedeniyle aşağıdaki gibi monte edilirler:

 • Tam bağlantı noktalarını işaretleyin.
 • Elde edilen noktalarda direğe delikler açın.
 • Özel yapıştırıcı sürün veya alt kısmı bir tornavida ve kendinden kılavuzlu vidalar veya dübellerle vidalayın.
 • Bölünmüş tasarımda üst kısmı eteğin üzerinden geçirin.

Koruyucu kapakların montajı, çit ve kapıların yapımında son aşamadır, ancak çitin uzun süre hizmet verebilmesi için durumunu izlemeyi unutmamak gerekir. Davlumbazlar düzenli bakım ve hasar kontrolü gerektirir. Fenerlerin eğimlerini ve camlarını nemli bir bezle silmek, metal ve ahşap kısımları gerektiği gibi renklendirmek gerekir..

Kendi elinizle bir çit direğine nasıl kapak yapılır, sonraki videoya bakın.