Çit inşa etmek için birçok seçenek vardır ve farklılıkları, amaçlanan işleve bağlıdır. Fonksiyonlara uygun olarak, gelecekteki eskrimin malzemesi seçilir..

Çitin işlevleri ve malzemesi

Çit, bölgenin basit ve özel bir çitle çevrilmesi için tasarlanmıştır: özel mülkiyete ait arsalar, otoparklar, rekreasyon alanları, inşaat ve özel olarak korunan tesisler, hayvan muhafazaları. Ayrıca çitler genellikle peyzaj tasarımında bir dekor unsurudur veya mimari çözümlerle tek bir kompozisyon oluşturur..

Bu kadar çeşitli işlevsellik, yapıları için farklı malzemelerin kullanılmasını mümkün kılar: sıradan bir ahşap veya metal çit, dekoratif bir “Ahır” tarzı çit, çok renkli profilli levhalar, zincir bağlantı ağı, kaynaklı, kesit, dövme , asbestli çimento ve beton açıklıklar. Herhangi bir yapı gibi, bir çit de malzemenin üzerine yapıştırıldığı bir tür tabanın oluşturulmasını içerir. Bir çit için böyle bir temel sütunlardır..

Direk malzemesi

Çitin kendisi için malzeme seçiminden bağımsız olarak, direkler şunlardan yapılabilir:

 • Odun;
 • metal;
 • beton;
 • tuğla;
 • asbestli çimento boruları.

Metal avantajı

Metal ürünler, çit direklerinin üretimi için evrensel bir malzemedir, çünkü çit montajı vakalarının ezici çoğunluğunda kaynak işleri kullanılır..

Metal direklerin özel bir kalitesi dayanıklılıklarıdır. Bir tahta kirişi nasıl işlerseniz işletin, metalin çökmesinden çok daha hızlı çürür..

Metal korozyon süreci yılda ortalama 0,15 – 0,2 mm oluşur. Dış hava ve iklim koşullarına, metalin bileşimine ve işlenmesinin kalitesine bağlıdır. Metal direklerin olumlu avantajı güvenilirlik ve dayanıklılıktır.. Asbestli beton borular aşınmaz ve ek bakım gerektirmez, ancak kırılgandır ve kaba mekanik strese dayanamaz..

Metalden yapılmış direkler, betonarme ile karşılaştırıldığında, onarımı ve montajı kolaydır, sökülür ve yeniden kullanılabilir..

Aşınma

Metal korozyonu tamamen önlenemeyen doğal bir olgudur, ancak bu yıkıcı süreç önemli ölçüde yavaşlatılabilir. Oksidasyon işlemi, asit, alkali veya tuz içeren oksijen ve sulu çözeltilerin katılımıyla gerçekleşir..

Doğada demir saf halde bulunmaz, ancak demir cevherinde bulunur. İnsanlık çelik üretimini icat etti ve onu korumanın yollarını buldu. Fabrikalar, çeliği çeşitli çözeltilere daldırarak fosfatlama yöntemlerini ve ayrıca elektrokimyasal işlemeyi kullanır. Böyle bir kaplama, astarlama özelliğine sahiptir ve sonraki boyamayı gerektirir. Çelik diğer metallerle kaplanmıştır. Daha ucuz olanlardan – alüminyum ve çinko.

Silikat kaplamalar var – bunlar farklı emaye türleri. Emaye kırılgandır ve bir çit için pek uygun değildir. Çimento, çelikle yaklaşık olarak aynı genleşme sıcaklığına sahiptir ve agresif ortamlara karşı yalıtkan görevi görür.. Fabrikada birkaç kat halinde uygulanan bir polimer film iyi bir yalıtım görevi görür..

Tedavi

Metalin dayanıklılığı çeliğin derecesine bağlıdır. Daha doğrusu, farklı katkı maddeleri içeren alaşımlı çelik var. Ancak basit bir çit için bu pahalı bir zevktir. Genellikle fabrikada haddelenmiş metal kullanırlar veya elde edebildiklerinizden kendin yap sütunları yaparlar. Geçici çitler için, demir parçalarından kaynaklı direkler veya daha önce kullanılmış, ancak yine de su kaynağından gelen güçlü borular uygundur..

Borunun iç boşluğunu temizlemek zordur, ancak dışarıdan pas, bir öğütücü veya öğütücü ile işlenen bir demir fırça ile çıkarılır. Gerekirse, yağdan arındırın ve metal için bir astar uygulayın, örneğin GF-021. Astar kuruduktan sonra boru iki kat boyanır..

Metal boyamak için en yaygın yağlı boya PF-115 uygundur. Tembeller için üçü bir arada boya var. Pası, astarları nötralize eder ve koruyucu bir yüzey oluşturur..

Ancak pratikte, ön mekanik işlem yapmadan yapmamak daha iyidir, en azından metali zımpara kağıdı ile temizlemek gerekir..

Yeni çit direklerini seçmek için en iyi çözüm, çinko ve plastik film ile kaplanmış metalin birleştirilmiş bir versiyonu olacaktır. Tüm teknolojileri gözlemleyerek fabrikada haddelenmiş metal ürünler boyası. Kuruluma hazır direkler satın almak en iyisidir, çünkü bu zamandan ve işçilikten önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır.. Ancak, bu seçenek finansal olarak ekonomik olarak adlandırılamaz..

Uygulamada, çoğu zaman, demir sütunlar astarlanır ve kendi başlarına yağlı boya veya bitüm vernik ile boyanır.

Kaynak yaparken kullanıma uygun özel sprey boya kutuları vardır. Toz kaplama daha pahalı ve teknik olarak zor olacaktır. Kaplama tabakası ne kadar ince olursa, koruma o kadar dayanıklı olur. Bu nedenle, bir püskürtme tabancasıyla birkaç kat yapın veya bir oksit reaksiyonuna neden olan hava kabarcıklarından kaçınarak bir fırça ile iyice ovalayın..

Toprak havadan daha aşındırıcıdır. Bu nedenle metalin zemindeki kısmı beton veya bitüm mastik ile yalıtılır.. Rulo izolatörleri bu amaçlar için uygun değildir.. Kaynak sırasında oluşan cüruf metal korozyonunu uyarır. Bir öğütücü ile çıkarılmalıdır..

Metal sütun formları

Çit direkleri, basitten tasarımcıya kadar çok çeşitli konfigürasyonlara sahip olabilir:

 • yuvarlak;
 • Meydan;
 • dikdörtgen;
 • vida;
 • ev yapımı.

Yuvarlak borular, elde edilmesi en kolay ve en ucuz olanlardır. Çaplarının seçimi, çitin tasarımına bağlıdır ve çoğu zaman 57 mm’den 108 mm’ye kadar bir boyut kullanırlar, özel versiyonlarda çap 159 mm’ye çıkarılır. Kalınlık, boşluklara doldurulacak malzemenin özellikleri dikkate alınarak seçilir: 1,5 mm’den 4 mm’ye. Ne kadar kalın olursa, hizmet ömrü o kadar uzun olur.

5 mm et kalınlığına sahip sondaj boruları için iyi bir seçenek.

Enine kirişler doğrudan kaynakla borulara bağlanır veya bağlantı kılavuzları borulara kaynaklanır. Kılavuzlar, boruya yerleştirilen ve bir cıvata ile sıkılan bir kelepçeye kaynak yapılarak önceden yapılabilir. Bu montaj seçeneği ile kelepçenin altına yalıtkan bir pamuklu conta veya boru çapına uygun özel bir plastik astar yerleştirilir..

Profilli direkler kare veya dikdörtgen şeklindedir. Bu form, gecikmeyi sadece kaynak yaparak değil, aynı zamanda cıvata veya perçin kullanarak da sabitlemeyi mümkün kılar. Kılavuz kütükler ahşaptan yapılmışsa veya çit “Ahır” tarzında yapılmışsa onlarla çalışmak daha uygundur..

Vida direkleri, ucunda bir matkapla kaynak yapılmış bir boruyu temsil eder. Bu seçenek, çitin hızlı montajı için kullanılır, çünkü direk için önceden bir delik açmaya gerek yoktur..

Ev yapımı direkler, mevcut (sahipsiz) kullanılmış malzemeden veya alabileceğinizden yapılır. Örneğin, demir köşeler uygundur..

Toprak etkisi ve kurulum

Metal direklerin seçimi ayrıca, sırayla toprağın durumuna bağlı olan kurulum yöntemine de bağlıdır. Kolay bir çit için, eğer yoğunsa (gri toprak, kil, kum) bir direği yere sürmek yeterlidir.. Çalışmaya iki kişi katılıyor – biri içeri giriyor, diğeri direği tutuyor, iki dikey düzlemde seviyesini kontrol ediyor.

Direklerin tepesine darbelerle zarar vermemek için üzerine ev yapımı demirden bir örtü koymuşlar..

Direğin yakınındaki en tehlikeli, aşınmaya dayanıklı alan yerden çıktığı zamandır. Farklı sıcaklıklara ve mekanik strese sahip iki ortam vardır. Bu nedenle, yapının tahrip olmasına katkıda bulunan mikro çatlaklar ortaya çıkar.. Bu yerin yalıtımının kalitesine daha fazla dikkat edilmelidir:

 1. Toprağı kaldırırken, kütleme yöntemi kullanılır. El matkabı yardımıyla açılan deliğe küçük bir kum yastığı dökülür ve tokmaklanır. Sütun kesinlikle dikey olarak yerleştirilir ve küçük kısımlarda delik moloz ve kumla doldurulur. Her porsiyon su ile sıkıştırılır. Sütunun son 20 cm’si betonla dökülür..
 2. Daha sabit bir çukur betonlama yöntemi de vardır. Direkler kaynaklı bir topuğa sahip olmalı veya içine betonun döküldüğü alt kısımda 15-20 cm uzunluğunda bir açıklık açılmalıdır. Bu, sütunun daha iyi sabitlenmesi için gereklidir..
 3. Toprağı kabarırken, direğin topuğunu 30-40 cm betonla doldurabilir ve kalan mesafeyi kanalizasyon sistemini kablolamak için kullanılan plastik bir boru ile kapatabilirsiniz. Metal bir borunun üzerine büyük çaplı plastik bir boru konur, zemin yüzeyinden 5-10 cm yukarıda bırakılır. Borular arasındaki boşluk çimento ile dökülür ve dışarıdan kazılmış toprağa çarpılarak doldurulur..
 4. Yeraltı suyu yüzeye yakınsa veya arazi bataklıksa, çit için şerit temel olmadan yapamazsınız..

Sütunların zemine uzanan uzunluğu, sütunun toplam uzunluğunun en az üçte biri kadar olmalıdır. Betonlama derinliği, toprak donma derinliğine göre seçilir.

Aşağıdaki videodan bir çit direğinin nasıl düzgün şekilde kurulacağını öğreneceksiniz..